مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پیرشدن پوست و عوارض و بیماریهای مرتبط با آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

پیرشدن پوست AGEING SKIN روندی طبیعی است که با افزایش سن اتفاق می افتد . اما قرار گرفتن طولانی مدت زیر اشعه خورشید و استفاده از سولاریوم می تواند سرعت  پیری پوست را افزایش دهد .

سلولهای پوست دارای DNA هستند . که این پروتئین حاوی دستورالعملهای  مربوط به هدف آن  سلول است . در طول عمر ممکن است این ماده آسیب ببیند ولی وقتی سلول جوان است قادر است به صورت کارآمد این آسیب را ترمیم کند .

همزان با افزایش سن سلولها توان خود را در ترمیم DNA از دست می دهند بدین ترتیب DNA آسیب بیشتری می بیند و سلول دیگر کارکرد طبیعی و موثر نخواهد داشت ، این فرآیند پایه و اساس روند پیری پوست است .

پیرشدن پوست و عوارض ناشی از آن

تغییرات پوستی طبیعی مربوط به پیری شامل از دست دادن قابلیت ارتجاعی و افزایش شکنندگی است ، کبودی زیر پوست (senile purpura) ، لکه های قهوه ای یا قرمز (seborrhoeic keratosis) ،علاوه بر این ، رگ های خونی کوچک و متسع (telangiectases) ممکن است در صورت ایجاد شوند.

تغییرات مرتبط با اشعه خورشید (قرار گرفتن در معرض نور ماورا بنفش) شامل ایجاد لکه های قهوه ای (رنگدانه ای) و کک و مک است که در نتیجه واکنش پوست به قرار گرفتن در معرض آفتاب رخ می دهد. ضخیم شدن و تغییر رنگ زرد پوست (الاستوز خورشیدی) نیز ممکن است دیده شود و خوشه های جوش های سر سفید و یا جوش های سرسیاه (کومدون های خورشیدی) در این سن غیر معمول نیست.

در کسانی که سابقه طولانی سیگار کشیدن دارند ، افزایش چین و چروک و تغییر رنگ خاکستری پوست به خصوص در اطراف دهان مشاهده می شود.

پیشنهاداتی برای مراقبت از پوست

از آنجاییکه پیرشدن پوست ریسک ابتلا به سرطان پوست را بالا می برد ، افراد مسن  باید به هر تغییری در پوست حساس باشند مثلا به طور منظم پوست را از نظر خال جدید یا تغییر رنگ خالهای موجود ، لکه های مشکوک بررسی کرده و اگر هر کدام از موارد ذکر شده را مشاهده کردند برای اطمینان از بی خطر بودن این تغییرات به پزشک مراجعه کنند .

پوست سالمندان به ضربه حساسیت بیشتری نشان می دهد ، بنابراین  مراقب باشید که پوست کشیده  ویا تحت  فشار قرار نگیرد تا  از کبودی یا پارگی جلوگیری شود . مرطوب کردن  منظم  پوست ممکن است از آسیب پذیری پوست جلوگیری کند.

مشکلات معمول پیرشدن پوست

پیرشدن پوست آن را نسبت به بیماریهای پوستی آسیب پذیرتر می کند  اما مهمترین نگرانی در این دوران مربوط به سرطان پوست است . در طول زندگی به علت اشعه آفتاب پوست بسیاری از قابلیتهای طبیعی خود را از دست می دهد مثل ظرفیت ترمیم DNA و کاهش سیستم ایمنی که همه اینها زمینه را برای ابتلا به سرطانهای مختلف پوست مهیا می کند .

انواع مختلفی از سرطان پوست وجود دارد ، از جمله کارسینوم سلول بازال (BCC) ، کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) و ملانوم بدخیم . از آنجا که در صورت عدم درمان این شرایط می توانند زندگی را تهدید کنند ، تشخیص به موقع بسیار مهم است. در صورت مشاهده تغییرات پوستی ، به پزشک مراجعه کنید.

آلوپسی

اصطلاح آلوپسی به ریزش مو گفته می شود. در حالی که همه ما روزانه موهای خود را از دست می دهیم (ریزش 50-100 تار مو در روز امری طبیعی تلقی می شود) ، برخی از افراد دچار اختلالات ریزش مو مانند آلوپسی آره آتا ، یا ریزش مو با الگوی زنانه و مردانه (آلوپسی آندروژنتیک) می شوند.

 

همزمان با پیر شدن پوست این عارضه بیشتر مشاهده می شود. اگر دچار ریزش موی ناگهانی شدید ، باید برای تشخیص و مشاوره به  پزشکی متخصص پوست مراجعه کنید.

پیرشدن پوست و آلوپسی

بیشتر بخوانید : آکنه هورمونی و هر آنچه که لازم است در مورد آن بدانید

بثورات دارویی

بثورات دارویی واکنشهای نامطلوب پوست است که به خاطر استفاده از داروها ظاهر می شوند . این عارضه در افراد مسن به علت پیر شدن پوست شدید تر رخ می دهد . گاهی ممکن  است این واکنشها خطرناک باشند . به طور کلی بثورات دارویی موقت هستند و همراه با عدم مصرف دارو از بین می روند.این شرایط به صورت تاول ، تغییر شکل ناخنها یا مو و یا گاهی بدون علامت و با خارش پوست همراه هستند .

در حالت شدید تر علائم و نشانه ها به صورت  تاول زدن پوست ،  بثورات قرمز گسترده پوستی و  دردناک  ،زخم غشای عضلانی (دهان ، چشم ، دستگاه تناسلی)  وتب و  واکنش های کهیرمی باشد .

داروهایی که این شرایط را ایجاد می کنند عبارت است از آمپی سیلین و پنی سیلین ، سولفونامیدها ، فنی توئین ، کاربامازپین ، جنتامایسین ، NSAID ها است.

کهیر

در طی 24-36 ساعت پس از مصرف دارو رخ می دهد.

علت اصلی آن پنی سیلین ها ، سولفونامیدها و NSAID ها است.

هنگام بروز ، ضایعات ممکن است در عرض چند دقیقه ایجاد شوند.

اگزما

اگزما در این سن نیز مانند همه گروههای سنی شایع است . اگزما به صورت لکه های خشک (پوسته ای یا ترک خورده ) یا تاول دیده میشوند که می تواند به رنگهای قرمز،  صورتی ، یا قهوه ای  و خارش دار باشند .

اگزمای آستاتوتیک اغلب  همراه با پیر شدن پوست در افراد مسن در طول زمستان ، هنگامی که رطوبت کاهش می یابد و پوست خشک می شود ، اتفاق می افتد . قسمت جلویی زانوها به طور عمده درگیر می شود ، پوست بسیار خشک ، ترک خورده و کاملاً خارش دار است. یکی دیگر از موارد رایج که در ناحیه پایین پا تأثیر می گذارد ، اگزما وریدی است که  شامل لکه های  اگزما است که در رگهای سطحی نمایان می شود .

درماتیت تماسی

همزمان با افزایش سن و پیر شدن پوست درماتیت تماسی بیشتر مشاهده می شود زیرا چنانکه قبلا ذکر کردیم پوست در این سن حساس تر و آسیب پذیر تر است . این یک واکنش حساسیت تاخیری است ، بنابراین افراد بلافاصله پس از تماس با ماده شیمیایی ایجاد کننده آلرژی (آلرژن) دچار خارش نمی شوند ،ممکن است ساعتها یا حتی یک یا دو روز طول بکشد.

مواد حساسیت زای مهم شغلی شامل کرومات موجود در سیمان و چرم ، مواد شیمیایی آرایشگری مانند رنگ مو و سفید کننده و مواد شیمیایی لاستیکی در دستکش های خاص (دستکش لاتکس) هستند.

گفته می شود که 4000 ماده شیمیایی (در کل 100000) می توانند باعث درماتیت تماسی آلرژیک شوند. شایعترین علت درماتیت تماسی غیر شغلی نیکل حاصل از جواهرات ارزان است. سایر مواد حساسیت زای مهم شامل مواد معطر و نگهدارنده در محصولات مراقبت از پوست هستند.

خارش پوست

روند پیر شدن پوست همراه با از دست دادن مقدار قابل توجهی رطوبت است . خشکی پوست در این سنین اصلی ترین دلیل خارش پوست است. این وضعیت با کاهش رطوبت ، استحمام مکرر یا استفاده از مواد تحریک کننده روی پوست بدتر می شود. خارش وابسته به دما است یعنی در صورت گرم بودن هوا خارش در  فرد معمولاً بدتر می شود. بنابراین لباس های سبک بپوشید ، اتاق خواب را خنک نگه دارید و از رختخواب های سبک استفاده کنید.

خشکی پوست پا

درمان خشکی پوست 

حمام با آب داق خشکی و در نتیجه روند پیر شدن پوست را تشدید می کند . اگر پوست خشک دارید ، زمان دوش گرفتن را به حداقل برسانید و دوش آب ولرم بگیرید . صابون خشکی و خارش پوست را افزایش می دهد. در عوض از یک روغن حمام قابل شستشو ، مایع شستشو با PH خنثی یا جایگزین صابون استفاده کنید.

پوست خود را با یک پماد چرب یا مرطوب کنید. مرطوب کننده ها وقتی بلافاصله بعد از دوش گرفتن یا حمام استفاده می شوند ، بسیار مثر هستند. نمونه هایی از برخی کرم های مرطوب کننده مفید عبارتند از: کرم Ego QV ، کرم درماوین ، کرم همیلتونس ، کرم Cetaphil ، Dermeze ، کرم آبی.. لوسیون ها نیز انتخاب خوبی هستند هرچند نسبت به کرم ها رطوبت کمتری دارند .

 

بیشتر بخوانید : علل ریزش مو در زنان و روشهای پیشگیری و درمان

پسوریازیس

پسوریازیس بیماری پوستی دیگری است که به طور مکرر در بزرگسالان مسن  و همراه با پیر شدن پوست مشاهده می شود. مشخصه آن تکه های قرمز با سطح سفید و پوسته پوسته است و گاهی اوقات می تواند به اگزما شباهت داشته باشد.

 

این وصله ها از اندازه های مختلفی برخوردار هستند و اغلب روی پوست سر تأثیر می گذارند ، اگرچه  این شرایط در بیشتر قسمتهای  بدن  نمایان می شود اما  تمایل به توزیع متقارن دارد (یعنی در هر دو طرف بدن اتفاق می افتد).روشهای درمانی مختلفی وجود دارد اما جدیدا روش دمانی  بیولوژیک در بسیاری از حالات شدید بیماری موثر بوده است .

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از سازمان بهداشت  و کادری حرفه ای و مجرب در زمینه خدمات پرستار سالمند در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روز در خدمت شما عزیزان باشد . خدمات پرستار در منزل مجکوعه سلامت اول صرفا معطوف به پرستاری سالمند نشده و شما عزیزان قادر هستید خدمات پرستاری کودک و بیمار را نیز از مرکز ما دریافت کنید.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.