مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

آرتروز گردن چه علایمی دارد و روشهای درمان آن چگونه است؟

علل.آرتروز.گردن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

آرتروز گردن یا  Arthritis in the Neck که شامل گردن سفت و دردناک می‌باشد ممکن است به دلایل مختلفی بروز نماید و نسبتا شایع است. وقتی به آرتروز فکر می‌کنید، ممکن است به زانو دردناک یا انگشتان متورم فکر کنید. اما اگر در گردن احساس سفتی می‌کنید یا هنگام چرخاندن سر خود درد دارید، این درد گردن ممکن است به علت آرتروز باشد و در دوران بیماری، به یک پرستار بیمار احتیاج پیدا کنید.

مانند سایر اعضای بدن، دیسک ها و مفاصل گردن به دلیل فرسودگی تحلیل می‌روند. آرتروز گردن شامل تغییراتی است که با گذشت زمان یا به دلیل آسیب دیدگی اتفاق می‌افتد. اکثر افراد 60 ساله و بالاتر دچار آرتروز گردن می‌شوند. انواع التهابی آرتروز که به دلیل سیستم ایمنی بیش از حد فعال رخ می‌دهد، می‌تواند بر گردن نیز تأثیر بگذارد.

علائم آرتروز در گردن

در حالی که آرتروز در گردن شایع است، علائم آرتروز گردن در افراد مختلف متفاوت است. برای اکثر افراد، آرتروز گردن هیچ علامتی ندارد. هنگامی که علائم آرتروز گردن رخ می‌دهد، به طور معمول درد و سفتی در گردن است که از خفیف تا شدید متغیر است.

ممکن است با نگاه کردن به بالا یا پایین برای مدت طولانی، یا با فعالیت هایی که گردن برای مدت طولانی در همان وضعیت نگه داشته می‌شود مانند رانندگی یا خواندن کتاب، میزان درد بدتر شود. گردن درد معمولاً با استراحت یا دراز کشیدن فروکش می کند.

بیشتر بخوانید : گردن درد ناشی از خار مهره گردن و راههای درمان آن

علائم دیگر آرتروز گردن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • هنگام چرخاندن گردن، سر و صدا یا احساس خرد شدن
 • اسپاسم عضلات در گردن و شانه ها
 • مشکل در راه رفتن
 • ضعف در دست ها یا پاها
 • از دست دادن تعادل
  دو نوع دیگر از علائم که در افراد مبتلا به آرتروز گردن شایع است، رادیکولوپاتی و میلوپاتی است.

رادیکولوپاتی بر ریشه عصب نخاعی، بخشی از عصب که از نخاع اصلی منشعب می‌شود، تأثیر می گذارد. معمولاً نوعی فشار بر ریشه عصب نخاعی علائمی مانند درد، ضعف، بی حسی و / یا احساس گزگز در اندام را ایجاد می‌کند.

میلوپاتی یک روند بیماری آرتروز است که بر نخاع تأثیر می‌گذارد و با گذشت زمان به آرامی ظاهر می‌شود. علائم شامل فشرده شدن ریشه عصب نخاع، رادیکولوپاتی، درد، ضعف، بی حسی و / یا احساس گزگز در اندام است.

آرتروز گردن می‌تواند ناتوان کننده باشد، به خصوص اگر فشار بر روی نخاع وجود داشته باشد، که نهایتا منجر به از دست دادن قدرت، هماهنگی و تعادل می‌شود.

آرتروز در گردن

آرتروز گردن تخریب مفاصل ، مهره ها و دیسک ها در قسمت گردنی ستون فقرات است. با فضای دیسک کمتری بین آنها ، مهره ها ممکن است به یکدیگر ساییده شوند.

این مشکل می‌تواند باعث از بین رفتن قطعات ریز استخوان و شناور شدن در مایع سینوویال شود . مایع سینوویال مایع غلیظی است که مفاصل را روان می‌کند و به آنها کمک می کند تا حرکت نرم داشته باشند.

گاهی اوقات این فرآیند رشد استخوانی را در امتداد لبه هایی به نام خار استخوان یا استئوفیت تحریک می‌کند. از آنجا که دیسک بین مهره ها اکنون نازک تر است، مهره ها به یکدیگر نزدیکتر می‌شوند. این امر فضای کمتری برای اعصاب ستون فقرات که از نخاع خارج می شوند باقی می‌گذارد. علائم آرتروز گردن شامل درد، سفتی و التهاب است. آرتروز در گردن درد بعد از فعالیت وخیم تر می‌شود.

تشخیص.آرتروز.گردن
فرآیند رشد استخوانی را در امتداد لبه هایی به نام خار استخوان یا استئوفیت تحریک می‌کند.

آرتریت روماتوئید در گردن

آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی مزمن است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به لایه مخاطی حمله می‌کند. این مشکل غالباً از مفاصل کوچکتر دست و پا شروع می‌شود و با پیشرفت بیماری می‌تواند به سایر قسمت های بدن مانند گردن گسترش یابد. این بیماری معمولاً تا سالها پس از بروز علائم آرتروز اتفاق نمی‌افتد.

گردن درد علامت اصلی آرتریت روماتوئید در گردن است ، شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ممکن است در پشت گردن خود احساس درد مبهم یا ضربان دار در اطراف پایه جمجمه داشته باشید. تورم و سفتی مفصل می‌تواند حرکت از یک طرف به طرف دیگر را دشوار کند.

تفاوت بین آرتریت روماتوئید گردن درد و آسیب گردن در این است که سفتی و درد ناشی از آسیب می‌تواند به تدریج در طی چند روز یا هفته بهبود یابد.

آرتریت روماتوئید در گردن ممکن است بهتر نشود. در صورت عدم درمان می‌تواند بدتر شود. حتی اگر علائم بهبود یابد، التهاب، تورم و سفتی می‌تواند با آرتریت روماتوئید در گردن برگردد.

اسپوندیلوآرتریت در گردن

انواع دیگر آرتروز گردن شامل آرتریت پسوریازیس و اسپوندیلیت آنکیلوزان است که هر دو نوعی آرتروز به نام اسپوندیلوآرتریت محسوب می‌شوند.
این یک اصطلاح برای بیماری های التهابی است که مفاصل را درگیر می‌کند، مفاصل قسمتهایی است که رباط ها و تاندون ها را به استخوان ها متصل می‌نماید.

Psoriatic arthritis نوعی آرتروز است که اغلب همراه با پسوریازیس، یک بیماری التهابی پوستی است. برای برخی از افراد مبتلا به آرتریت پسوریازیس، این وضعیت شامل ستون فقرات است که بر گردن تأثیر می‌گذارد.

درد وقتی اتفاق می‌افتد که التهاب به مفاصل بین مهره ها برسد. این درد می‌تواند فقط در یک طرف بدن، گردن و پایین و بالای کمر دهد. اسپوندیلیت آنکیلوزان نوعی آرتروز است که به استخوان های ستون فقرات و لگن و همچنین مفاصل محیطی ضربه می‌زند. علائم و نشانه های اولیه ممکن است شامل درد و سفتی در ناحیه کمر و باسن باشد، به خصوص صبح و بعد از بی تحرکی.

خستگی و گردن درد در این بیماری شایع است. علائم این مشکل ممکن است در فواصل نامنظم بدتر شود، بهبود یافته یا متوقف شوند.

چگونه آرتروز گردن تشخیص داده می‌شود؟

پزشک با گرفتن شرح حال و انجام معاینه فیزیکی کار خود را شروع می‌کند. پزشکان دامنه حرکتی را در گردن بررسی می‌کنند و قدرت، احساس و رفلکس های بیمار را آزمایش می‌کنند تا بفهمند آیا به اعصاب یا نخاع فشار وارد شده است یا خیر. آنها از زمان شروع علائم، زمان بروز درد و علت بهتر و بدتر شدن درد نیز سوالاتی خواهند کرد.

عکسبرداری.از.آرتروز.گردن
پزشک با گرفتن شرح حال و انجام معاینه فیزیکی کار خود را شروع می‌کند.

همچنین ممکن است پزشک برای ارزیابی ترازبندی و بررسی تغییرات آرتروز، اشعه ایکس را تجویز کند. اگر نگرانی از تحت فشار قرار گرفتن اعصاب نخاعی یا نخاع وجود دارد، ممکن است برای بررسی ساختار خنثی و دیسک ها به MRI نیاز وجود داشته باشد.

درمان آرتروز در گردن

در بیشتر موارد، درمان آرتروز گردن بدون جراحی است. گزینه های درمانی دارویی نیز برای این بیماریوجود دارد که براساس تشخیص پزشک و نوع بیماری تجویز می‌گردند. اما با استفاده از روشهای زیر در منزل می‌توان آرتروز را درمان نمود:

 1. فیزیوتراپی
 2. فعالیت بدنی منظم در خانه

در ادامه به توضیح کامل تری از این موارد می‌پردازیم.

1. فیزیوتراپی

اگر به دلیل آرتروز گردن احساس درد می‌نمایید، پزشک ممکن است فیزیوتراپی را به شما توصیه کند. فیزیوتراپی برای آرتروز گردن شامل انجام تمرینات خاصی برای کمک به تقویت و کشش عضلات ضعیف یا کشیده شده است. فیزیوتراپی می‌تواند دامنه حرکت را بهبود بخشد. طول جلسات و برنامه ها متناسب با شرایط بیمار است.

تمرينات در فيزيوتراپي بر روي تقويت عضلات پشت و گردن متمركز است كه باعث فشار كمتري بر ساختارهاي ستون فقرات گردني مي‌شود.

2. فعالیت بدنی منظم در خانه

وقتی گردن شما درد می کند ممکن است احساس کنید تمایلی به حرکت ندارید. اما غیرفعال بودن رگدن ممکن است سفتی عضلات را افزایش دهد و سبب تشدید درد شود.

درمان های خانگی آرتروز در گردن

در حالی که نمی‌توانید جلوی تحلیل رفتن مفصل که با افزایش سن اتفاق می‌افتد را بگیرید، اما می‌توانید با تغییر ساده در سبک زندگی، سرعت پیشرفت بیماری را کاهش داده یا علائم آن را تسکین دهید. در اینجا چند روش درمانی وجود دارد که می‌توانید برای کنترل درد آرتروز گردن استفاده نمایید:

 1. از یخ استفاده کنید
 2. درست خوابیدن
 3. ترک سیگار
 4. موقعیت مناسب گردن در حین تماشای مانیتور
 5. از تلفن به درستی استفاده کنید
 6. حالت بدن خود را تغییر دهید
 7. جراحی آرتروز گردن

در ادامه به توضیح کامل تری از این موارد می‌پردازیم.

1. از یخ استفاده کنید

از کمپرس سرد برای گردن خود استفاده نمایید تا به کاهش التهاب، سفتی و تورم کمک کند.

2. درست خوابیدن

بهتر است با یک بالش تخت بخوابید که از گردن شما به خوبی پشتیبانی کند. اگر دوست دارید به پشت بخوابید، یک تشک و بالش سفت را انتخاب نمایید خوابیدن با بالش استوانه ای شکل که در منحنی گردن قرار گیرد، برای بیمار مفید است.

3. ترک سیگار

اگر سیگاری هستید سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن اثر بخشی برخی از داروها را برای درمان آرتروز کاهش می‌دهد. و سیگار کشیدن می‌تواند انجام فعالیت هایی را که علائم آرتروز را تسکین می‌دهند، مانند ورزش دشوار کند.

4. موقعیت مناسب گردن در حین تماشای مانیتور

بهتر است در هنگام تماشای مانیتور پشت و گردن پشتیبانی شود. رایانه خود را در سطح چشم خود نگه دارید تا مجبور نشوید به بالا و پایین نگاه کنید و وضعیت گردن خود را تغییر دهید. از میز قابل تنظیم استفاده کنید و صفحه کلید باید نزدیک به بدن و بدن نیز نزدیک به میز کار باشد.

5. از تلفن به درستی استفاده کنید

هنگام مکالمه تلفنی، از هدست استفاده کنید. این به شما کمک می‌کند تا گردن شما کمتر خسته شود.

فیزیوتراپی.آرتروز.گردن
تغییر وضعیت بدن می‌تواند به تسکین درد گردن ناشی از آرتروز کمک کند.

6. حالت بدن خود را تغییر دهید

تغییر وضعیت بدن می‌تواند به تسکین درد گردن ناشی از آرتروز کمک کند. وضعیت خوب، همانطور که به گردن مربوط می‌شود، هنگامی است که گوش ها مستقیماً بالای شانه ها قرار گرفته و سینه باز و شانه ها به عقب باشد. در این حالت استرس به حداقل می رسد زیرا وزن سر به طور طبیعی بر روی ستون فقرات قرار دارد.

بیشتر بخوانید: تعویض مفصل ران در سالمندان و آنچه که باید بدانید

7. جراحی آرتروز گردن

جراحی معمولاً آخرین چاره برای آرتروز گردن است. اگر درد شدیدی دارید که با درمان غیر جراحی برطرف نمی‌شود یا علائمی از آسیب عصبی دارید، پزشک ممکن است آن را توصیه کند. اگر آرتروز باعث بی ثباتی یا مهمتر از همه، تخریب اعصاب و یا نخاع شود، ممکن است به جراحی نیاز باشد.

سخن پایانی

موسسه پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و کارآزموده در زمینه اعزام پرستار شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است.


سوالات متداول

آرتروز گردن چه علائمی دارد؟

درد و سفتی در گردن ،شدت گرفتن درد با نگاه کردن طولانی به بالا یا پایین(مثل رانندگی و کتاب خواندن)، سردرد، هنگام چرخاندن گردن، سر و صدا یا احساس خرد شدن

برای تسکین درد آرتروز گردن چه درمان‌هایی را می‌توان در خانه انجام داد؟

از کمپرس سرد برای گردن خود استفاده نمایید، بهتر است با یک بالش تخت بخوابید که از گردن شما به خوبی پشتیبانی کند، اگر سیگاری هستید سیگار را ترک کنید، بهتر است در هنگام تماشای مانیتور پشت و گردن پشتیبانی شود، هنگام مکالمه تلفنی، از هدست استفاده کنید

از کجا بفهمیم آرتروز گردن داریم؟

آرتروز گردن که شامل گردن سفت و دردناک می‌باشد. اگر در گردن احساس سفتی می کنید یا هنگام چرخاندن سر خود درد دارید ، این درد گردن ممکن است به علت آرتروز باشد.

چرا جراحی آرتروز گردن انجام دهیم؟

جراحی معمولاً آخرین چاره برای آرتروز گردن است. اگر درد شدیدی دارید که با درمان غیر جراحی برطرف نمی‌شود یا علائمی از آسیب عصبی دارید، پزشک ممکن است آن را توصیه کند.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.