مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

معرفی بیماری MS و شرح وظایف و مراقبت های پرستار بیمار ام اس

بیمار ام اس در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مراقبت از بیمار مبتلا به ام اس اهمیت زیادی دارد. بیماری ام اس یک بیماری خود ایمنی سیستم عصبی است که علائم بیماری به صورت پیش‌رونده هر روز تغییر جدیدی در بیمار ایجاد کرده و در افراد مختلف متقاوت است. به همین دلیل است که نیازهای مراقبتی این بیماران، هر روز تغییر می‌کند. در این مطلب از مجله سلامت اول، ابتدا بیماری ام اس را معرفی کرده و سپس درباره وظایف و مراقبت‌های پرستار بیمار مبتلا به ام اس صحبت می‌کنیم.

علائم و نشانه های بیماری ام اس

علائم بیماری ام اس ممکن است روزبه‌روز تشدید شود یا بیمار در بعضی روزها علائم بیماری را مشاهده کرده و گاهی بدون علامت باشد. در ادامه نشانه‌های شایع بیماری ام اس را معرفی کرده‌ایم، مانند:

 1. لرزش
 2. اختلال در بلع
 3. بی اختیاری ادرار و مدفوع
 4. خستگی
 5. اختلال در هماهنگی
 6. اختلال بینایی
 7. سایر علائم ام اس

در ادامه به توضیح کامل‌تری از فهرست علائم و نشانه‌های بیماری ام اس می‌پردازیم.

بیماری.ام.اس
مراقبت از بیمار مبتلا به ام اس اهمیت زیادی دارد.

1. لرزش

لرزش‌ها اغلب در زمان حرکت و انجام فعالیت بروز می‌کنند. لرزش‌ها و اسپاسم عضلانی در بیماران مبتلا به MS شایع بوده و با کمک فیزیوتراپ و مصرف داروهای مختلف قابل درمان است.

2. اختلال در بلع

دیسفاژی یا اختلال در بلع در زمان خوردن و آشامیدن، شرایط ناخوشایندی را برای بیمار به وجود می‌آورد. در این زمینه پزشک ممکن است مصرف غذاهای مایع را توصیه کند تا علاوه بر سهولت در بلع، خطر آسپیراسیون نیز کاهش یابد.

3. بی اختیاری ادرار و مدفوع

با پیشرفت بیماری ام اس، افراد کنترل ادرار و مدفوع خود را از دست می‌دهند و به همین دلیل مجبور به استفاده از تجهیزاتی مانند پوشک، سوند و… می‌شوند. مراقب و پرستار در منزل باید به احتمال عفونت ادراری در این افراد توجه کند.

4. خستگی

خستگی مزمن یکی از نشانه‌های ام اس به شمار می‌رود. علت بروز خستگی در بیمار مبتلا به ام اس، ناشی از فعالیت بیش از حد مغز، استرس، خستگی عضلانی ناشی از اسپاسم‌های مکرر، لرزش، عوارض دارویی و افسردگی است.

پیشنهاد مطالعه: همراه بیمار: 10 راه برای کمک به عضوی از خانواده یا دوستی که در بیمارستان است

5. اختلال در هماهنگی

اختلال در هماهنگی می‌تواند بر تحرک و جابجایی بیمار تاثیر منفی داشته باشد و فرد را در معرض سقوط و آسیب‌هایی مانند شکستگی قرار دهد. مراقبین با فراهم کردن تجهیزاتی مانند صندلی حمام، واکر، ویلچر و گیره‌ها می‌توانند از وقوع خطرات و آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنند.

6. اختلال بینایی

اختلال در دید یک یا هردو چشم، در بیماران مبتلا به ام اس شایع است و شدت آن در بیماران متفاوت خواهد بود. با پیشرفت بیماری، شدت اختلال بینایی در فرد افزایش می‌یابد.

7. سایر علائم ام اس

از دیگر علائم بیماری ام اس می‌توان به خارش و سوزش، احساس گزگز در نقاط مختلف بدن، میگرن و مشکل در تکلم اشاره کرد.

وظایف مراقب و پرستار بیمار مبتلا به ام اس

یکی از دغدغه‌های همیشگی خانواده بیماران مبتلا به ام اس، شیوه صحیح مراقبت از این بیماران است. اعضای خانواده دانش و مهارت کافی برای نگهداری از بیمار MS را ندارند. از سوی دیگر مشغله‌های زندگی موجب می‌شود تا اعضای خانواده نتوانند به طور مداوم مراقب بیمار خود باشند. با توجه به این شرایط کمک گرفتن از یک پرستار بیمار ام اس بهترین انتخاب است. در ادامه این بخش وظایف پرستار بیمار ام اس را معرفی کرده‌ایم.

 1. کمک در انجام فعالیت‌های روزمره
 2. مناسب‌سازی خانه
 3. تغییر سبک زندگی بیمار مبتلا به ام اس
 4. مراقبت از خود
 5. مطالعه کافی

در ادامه به توضیح کامل‌تری از فهرست این مقاله می‌پردازیم.

وظایف.پرستار.ام.اس
باتوجه به میزان پیشرفت بیماری در فرد، نیاز بیمار به کمک پرستار متغییر خواهد بود.

۱. کمک در انجام فعالیت‌های روزمره

باتوجه به میزان پیشرفت بیماری در فرد، نیاز بیمار به کمک پرستار متغییر خواهد بود. با پیشرفت بیماری توانایی انجام مستقل فعالیت‌ها به مرور کاهش پیدا می‌کند و مراقب بیمار باید در انجام فعالیت‌هایی مانند جابجایی، نظافت خانه، تهیه غذا و در مراحل پیشرفته‌تر در انجام امور شخصی به بیمار کمک کند.

۲. مناسب‌سازی خانه

مناسب‌سازی منزل متناسب با سطح سلامتی بیمار انجام می‌شود. اگر مناسب‌سازی به صورت صحیح صورت بگیرد، بیمار می‌تواند از حداکثر توانایی خود برای حفظ استقلال استفاده کند و مراقب نیز نگرانی کمتری نسبت به بیمار خواهد داشت.

برای مناسب‌سازی خانه می‌توان از کمک یک کاردرمانگر استفاده کرد. تجهیزات مناسب برای پله‌ها و رمپ‌ها، تهیه تجهیزات برای حمام و توالت و مناسب‌سازی فضای آشپزخانه از جمله مواردی است که باید در اصلاح شرایط خانه به آن‌ها توجه کرد.

۳. تغییر سبک زندگی بیمار مبتلا به ام اس

بیماران مبتلا به ام اس باید رژیم غذایی خود را تغییر دهند. مراقب و پرستار بیمار مبتلا به ام اس باید برنامه غذایی مناسب برای این بیماران را تهیه کند.

۴. مراقبت از خود

مراقبین بیمار مبتلا به ام اس باید سلامتی خود را نیز مورد توجه قرار دهند و این امر خودخواهی محسوب نمی‌شود. مراقبین باید برای کاهش استرس خود از روش‌های کاهش استرس و آرام‌سازی مانند مدیتیشن و یوگا استفاده کنند.

همچنین پرستار باید استراحت کافی داشته باشید، از خود به میزان کافی مراقبت کرده و به سلامت و تغذیه خود اهمیت دهد.

۵. مطالعه کافی

پرستار باید در جریان اخبار مرتبط با بیماری قرار بگیرد و عوامل تاثیرگذار بر بیماری را بشناسد. افزایش اطلاعات درباره روش‌های جدید مراقبتی در بیماری MS برای پرستاران اهمیت زیادی دارد تا بتوانند از این اطلاعات در انجام مراقبت‌های بیمار استفاده کنند.

استخدام پرستار بیمار ام اس در منزل

در این مطلب به معرفی بیماری ام اس و وظایف پرستار بیمار MS در منزل پرداختیم. اگر شما نیز در منزل عزیزی دارید که به این بیماری مبتلا شده است، برای نگهداری از بیمار خود می‌توانید از یک پرستار کمک بگیرید. برای استخدام پرستار بیمار ام اس به مراکز ارائه‌دهنده خدمات پرستاری در منزل مراجعه کنید. موسسه سلامت اول یک مرکز پرستاری معتبر با مجوز رسمی از وزارت بهداشت است. این موسسه با پرستاران حرفه‌ای همکاری داشته و بهترین خدمات را ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با خدمات پرستاری سلامت اول در ارتباط باشید.


سوالات متداول

بیماری ام اس چیست؟

ام اس یک بیماری خودایمنی است که در اثر حمله سیستم ایمنی به غلاف میلین سلول‌های عصبی اتفاق می‌افتد. در ابتلا به این بیماری، سن و عوامل ژنتیکی موثر است.

نشانه‌ها و علائم بیماری ام اس چیست؟

از نشانه‌های بیماری MS می‌توان به لرزش، اختلال در بلع، بی اختیاری ادرار و مدفوع، خستگی، اختلال در هماهنگی، اختلال بینایی، احساس گزگز نقاط مختلف بدن و… اشاره کرد.

پرستار بیمار ام اس در منزل چه وظایفی دارد؟

پرستار بیمار ام اس وظایف مختلفی همچون کمک در انجام فعالیت‌های روزانه، مناسب‌سازی خانه، تغییر سبک زندگی بیمار، تدوین برنامه غذایی مناسب و.. را بر عهده دارد.

چگونه می‌توان یک پرستار بیمار ام اس استخدام کرد؟

برای استخدام پرستار بیمار MS در منزل باید به مراکز خدمات پرستاری رسمی و معتبر همچون موسسه سلامت اول مراجعه کنید.

هزینه پرستار بیمار در منزل چقدر است؟

برای قیمت پرستار بیمار ام اس در منزل نمی‌توان نرخ ثابتی ارائه کرد، زیرا این قیمت به عواملی همچون ساعت‌های حضور پرستار در منزل و خدمات ارائه شده بستگی دارد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.