021-27630
ام اس

بیماری ام اس و نکاتی که مراقب و پرستاری بیمار در منزل باید نسبت به بیمار و خودشان رعایت کنند.

 

مراقبت از بیمار مبتلا به ام اس بسیار قابل توجه است. بیماری ام اس یک بیماری خود ایمنی سیستم عصبی است که به صورت پیشرونده هر روز تغییر جدیدی در بیمار ایجاد می کند و در افراد مختلف متقاوت است. به همین دلیل نیاز های مراقبتی این بیماران همه روزه در حال تغییر است.

ام اس

علائم و نشانه های بیماری ام اس:

علائم بیماری ام اس ممکن است روز به روز تشدید شود و یا بیمار در روزهایی دارای علائم و گاهی بدون علامت باشد.

اما نشانه های شایع بیماری عبارتند از:

لرزش

لرزش ها اغلب در زمان حرکت و انجام فعالیت تظاهر پیدا می کنند. لرزش ها و اسپاسم عضلانی متداول است و با کمک فیزیوتراپ و درمان دارویی قابل درمان هستند.

اختلال در بلع

دیسفاژی و یا اختلال در بلع در زمان خوردن و آشامیدن شرایط ناخوشایندی را برای بیمار به وجود می اورد. در این زمینه یک گفتار درمان ممکن است توصیه به مصرف غذاهای مایع کند تا علاوه بر سهولت در بلع خطر آسپیراسیون را نیز کاهش دهد.

بی اختیاری ادرار و مدفوع

با پیشرفت کردن بیماری ام اس افراد کنترل ادرار و مدفوع خود را از دست می دهند به همین دلیل مجبور به استفاده از تجهیزاتی مانند پوشینه و یا سوند و … می شوند. مراقب و پرستار بیمار باید به حتمال عفونت ادراری در این افراد توجه کنند.

خستگی

خستگی مزمن یکی از نشانه های ام اس به شمار می رود. علت بروز خستگی در بیمار مبتلا به ام اس ناشی از فعالیت بیش از حد مغز، استرس، خستگی عضلانی ناشی از اسپاسم های مکرر، لرزش و عوارض دارویی و همچنین افسردگی باشد.

پرستار سالمند
مطالعه کنید

ام اس

اختلال در هماهنگی

اختلال در هماهنگی می تواند بر تحرک و جابجایی بیمار تاثیر منفی داشته باشد و فرد را در معرض سقوط و اسیب هایی مانند شکستگی قرار دهد.

مراقبین با فراهم کردن تجهیزاتی مانند صندلی حمام، واکر و ویلچر و گیره ها می توانند از وقوع خطرات و آسیب های احتمالی جلوگیری کنند.

اختلال بینایی

اختلال در دید یک یا هرو چشم در بیمار مبتلا به ام اس شایع است.

سایر علائم ام اس

نشانه هایی مانند خارش و سوزش و احساس گزگز در نقاط مختلف بدن، میگرن و مشکل د تکلم نیز از دیگر نشانه های ام اس است.

وظایف مراقب و پرستار بیمار مبتلا به ام اس

کمک به انجام فعالیت های روزمره: باتوجه به میزان پیشرفت بیماری در فرد میزان کمکی که نیاز دارند متغییر خواهد بود. با پیشرفت بیماری توانایی انجام مستقل فعالیت ها به مرور کاهش پیدا می کند و مراقب بیمار باید در انجام این فعالیت هایی مانند جابجایی، نظافت خانه، تهیه غذا و در مراحل پیشرفته تر در انجام امور شخصی به بیما کمک کنند.

ام اس

خانه را مناسب ساز ی کنید

مناسب سازی منزل متناسب با سطح سلامتی بیمار به مراقب و بیمار کمک می کند. اگر مناسب سازی به صورت صحیح صورت بگیرد بیمار می تواند از حداکثر توانایی خود برای حفظ استقلال خود استفاده کند و شما نیز به عنوان مراقب نگرانی کمتری نسبت به بیمار داشته باشید.

یک کاردرمانگر ی تواند در این زمینه به شما کمک کند. تجهیزات مناسب برای پله ها  و رمپ ها، تهیه تجهیزات برای حمام و توالت و مناسب سازی فضای آشپزخانه از جمله مواردی است که باید به آن توجه کرد.

اصول مراقبت از کودک بیش فعال (ADHD)در منزل
مطالعه کنید
سبک زندگی بیماران مبتلا به ام اس را تغییر دهید

بیماران مبتلا به ام اس باید رژیم غذایی خود را تغییر دهند. شما به عنوان مراقب و پرستار بیمار مبتلا به ام اس باید برنامه غذایی مناسب برای این بیماران را تهیه کنید.

مراقبت از خود

مراقبین بیمار مبتلا به ام اس باید سلامتی خود را نیز مورد توجه قرار دهند. این امر خود خواهی محسوب نمی شود. مراقبین باید برای کاهش استرس خود از روش های کاهش استرس و آرام سازی مانند مدیتیشن، یوگا، تای چی استفاده کنید.

استراحت کافی داشته باشید، از خود به میزان کافی مراقبت کنید و به سلامت و تغذیه خود اهمیت دهید.

بدون احساس گناه برای خود زمانی را اختصاص دهید.

مطالعه کافی داشته باشید

در جریان اخبار مرتبط با بیماری قرار بگیرید و عوامل موثر شناخته شده و تاثیر گذار بر بیماری را بشناسید و درمورد روش های جدید مراقبتی اطلاعات کسب کنید و آن ها را به کار ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس با سلامت اول