مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

افسردگی زمستانی چیست؟ روش کنترل و درمان افسردگی فصلی

افسردگی زمستانی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

افسردگی زمستانی Seasonal Effective Disorder نوعی افسردگی است که مربوط به تغییر فصول است و تقریباً هر سال در همان زمان شروع می شود و به پایان می رسد. اگر مانند اکثر افراد مبتلا به این بیماری هستید ، علائم شما از پاییز شروع می شود و تا انتهای زمستان ادامه دارد . انرژی شما را کم می کند و در شما احساس بدخلقی ایجاد می کند.

علائم افسردگی زمستانی :

 • تقریباً هر روز احساس افسردگی می کنید
 • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید
 • داشتن انرژی کم
 • مشکل در خوابیدن
 • تغییراتی در اشتها یا وزن خود تجربه می کنید
 • احساس سستی یا آشفتگی
 • در تمرکز مشکل دارید
 • احساس ناامیدی ، بی ارزشی یا گناه میکنید

 

افسردگی فصلی

 

علائم خاص فصل زمستان :

بیش از حد خوابیدن
تغییر اشتها ، به ویژه اشتیاق به غذاهای پر کربوهیدرات
افزایش وزن
خستگی یا انرژی کم

اینکه بعضی روزها احساس ضعف کنید، طبیعی است. اما اگر هر چند روز یکبار احساس ناراحتی شدید می کنید و نمی توانید انگیزه ای برای انجام فعالیت هایی که به طور معمول از آنها لذت می برید دریافت کنید ، به پزشک خود مراجعه کنید و یا از پرستار بیمار کمک بگیرید. این امر به ویژه اگر الگوی خواب و اشتهای شما تغییر کند و برای احساس راحتی یا آرامش به الکل روی می آورید یا احساس ناامیدی می کنید یا به خودکشی فکر می کنید بسیار مهم است.

علت ابتلا به افسردگی زمستانی

علت خاص اختلال عاطفی فصلی ناشناخته مانده است. برخی از عواملی که ممکن است موثر باشند عبارتند از:

 • ساعت بیولوژیکی بدن شما (ریتم شبانه روزی).
 • کاهش سطح نور خورشید در پاییز و زمستان
  (این کاهش نور خورشید ممکن است ساعت داخلی بدن شما را مختل کرده و منجر به احساس افسردگی شود)
 • سطح سروتونین
  کاهش سروتونین ، ماده شیمیایی مغز (انتقال دهنده عصبی) که بر خلق و خوی تأثیر می گذارد ، ممکن است در بروز افسردگی زمستانی نقش داشته باشد. کاهش نور خورشید می تواند باعث افت سروتونین شود که نهایتا ممکن است باعث افسردگی شود.
 • سطح ملاتونین
  تغییر فصل می تواند تعادل سطح ملاتونین بدن را که در الگوهای خواب و خلق و خو نقش دارد ، مختل کند.
 • عوامل خطر
  اختلال عاطفی فصلی(افسردگی زمستانی) در زنان بیشتر از مردان تشخیص داده می شود. و در نوجوان بیشتر از بزرگسالان رخ می دهد.

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به افسردگی زمستانی را افزایش دهند عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی
 • داشتن افسردگی اساسی یا اختلال دو قطبی

(در صورت داشتن یکی از این موارد ، علائم افسردگی ممکن است به صورت فصلی بدتر شود)

به دور از خط استوا زندگی کردن به نظر می رسد ابتلا به افسردگی زمستانی بیشتر در میان افرادی که در شمال یا جنوب خط استوا زندگی می کنند شایع است. این ممکن است به دلیل کاهش نور خورشید در زمستان و روزهای طولانی تر در ماه های تابستان باشد.

Treatment for seasonal affective disorder may include light therapy, psychotherapy and medications. If you have bipolar disorder, tell your health care provider and mental health professional — this is critical to know when prescribing light therapy or an antidepressant. Both treatments can potentially trigger a manic episode. Even with a thorough evaluation, it can sometimes be difficult for your health care provider or mental health professional to diagnose seasonal affective disorder because other types of depression or other mental health conditions can cause similar symptoms.

 

افسردگی زمستانی

عوارض افسردگی زمستانی

علائم و نشانه های افسردگی زمستانی را جدی بگیرید. مانند سایر انواع افسردگی ، در صورت عدم درمان می تواند بدتر شود یا منجر به مشکلی اساسی شود. این عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کناره گیری اجتماعی
 • مشکلات مدرسه یا کار
 • سوء مصرف مواد
 • سایر اختلالات بهداشت روان مانند اضطراب یا اختلالات در غذا خوردن
 • فکر کردن یا اقدام به خودکشی
 • درمان افسردگی زمستانی می تواند به جلوگیری از عوارض آن کمک کند ، به ویژه اگر قبل از بدتر شدن علائم تشخیص داده و درمان شود.

حتی با یک ارزیابی دقیق ، تشخیص این بیماری برای پزشک یا متخصص بهداشت روان گاهی دشوار است زیرا انواع دیگر افسردگی یا سایر شرایط بهداشت روانی می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند. یکی دیگر از راه‌هایی که باعث کنترل کردن نوع حاد افسردگی زمستانی وجود دارد، استفاده از خدمات پرستار در منزل می‌باشد.

تشخیص افسردگی زمستانی:

برای کمک به تشخیص نوع بیماری، پزشک یا متخصص بهداشت روان شما ممکن است یک ارزیابی دقیق انجام دهد ، که به طور کلی شامل موارد زیر است:

معاینه بدنی

پزشک شما ممکن است یک معاینه بدنی انجام دهد و سوالات عمیقی در مورد سلامتی شما بپرسد. در برخی موارد ، افسردگی ممکن است با یک مشکل اساسی در سلامت جسمی مرتبط باشد.

تست های آزمایشگاهی

به عنوان مثال ، پزشک شما ممکن است آزمایش خون یا آزمایش تیروئید برای اطمینان از عملکرد صحیح آن انجام دهد.

ارزیابی روانشناختی

برای بررسی علائم افسردگی ، پزشک یا متخصص بهداشت روان در مورد علائم ، افکار ، احساسات و الگوهای رفتاری شما تست هایی میگیرد.

درمان افسردگی زمستانی

درمان اختلال عاطفی فصلی ممکن است شامل نور درمانی ، داروها و روان درمانی باشد. اگر مبتلا به اختلال دوقطبی هستید ، حتما به پزشک خود اطلاع دهید این مهم است که هنگام تجویز نور درمانی یا داروهای ضد افسردگی از داروها یا روش های درمانی دیگری که استفاده میکنید آگاه باشد. تداخل هر دو روش درمانی به طور بالقوه می تواند باعث یک دوره جنون شود.

نور درمانی

در نور درمانی ، که به آن فتوتراپی نیز گفته می شود ، از یک جعبه نور مخصوص استفاده میشود تا در اولین ساعت بیدار شدن از روز در معرض نور شدید قرار بگیرید. نور درمانی تقلید از نور طبیعی در فضای باز است و به نظر می رسد باعث تغییر در مواد شیمیایی مغز مرتبط با خلق و خو می شود.

به طور کلی طی چند روز تا چند هفته استفاده میشود و عوارض جانبی کمی ایجاد می کند. تحقیقات در مورد نور درمانی محدود است ، اما به نظر می رسد برای تسکین علائم برای اکثر افراد موثر باشد.

روان درمانی

روان درمانی ، که گفتگو درمانی نیز نامیده می شود ، گزینه دیگری برای درمان افسردگی زمستانی است. نوعی روان درمانی که به عنوان رفتار درمانی شناختی شناخته می شود می تواند به شما کمک کند.

افکار و رفتارهای منفی را که ممکن است باعث بدتر شدن شما شوند را شناسایی و تغییر دهید روش های سالم برای کنار آمدن با آنها ، به ویژه با کاهش رفتار اجتناب از انجام فعالیت ها و برنامه ریزی برای آنها را یاد بگیرید.
بیاموزید که چگونه استرس را کنترل کنید

ارتباط ذهن و بدن

. نمونه هایی از تکنیک های ذهن و بدن که برخی افراد ممکن است برای کمک به کنار آمدن با افسردگی زمستانی انتخاب کنند عبارتند از:

 • تکنیک های آرامش مانند: یوگا یا تای چی
 • مراقبه
 • تصاویر هدایت شده
 • موسیقی یا هنر درمانی
 • شیوه زندگی و درمان های روزمره

علائم افسردگی زمستانی

کمک به درمان افسردگی زمستانی:

 • محیط خود را آفتابگیر و روشن کنید.
 • پرده های باز ، شاخه های درختی را که جلوی نور خورشید را می گیرند یا نورگیرها را به خانه شما اضافه می کنند اصلاح کنید. هنگامی که در خانه یا دفتر هستید ، نزدیک پنجره های روشن بنشینید.
 • بیرون رفتن از خانه
  پیاده روی طولانی کنید ، ناهار را در پارک مجاور خانه ی خود بخورید ، یا به راحتی روی نیمکت بنشینید و آفتاب بگیرید. حتی در روزهای سرد یا ابری ، نور فضای باز می تواند به شما کمک کند . مخصوصاً اگر در طی دو ساعت اول بعد از بیدار شدن در صبح ، مدتی را بیرون از خانه بگذرانید.
 • به طور منظم ورزش کنید
  ورزش و انواع دیگر فعالیت های بدنی به تسکین استرس و اضطراب کمک می کنند ، که هر دو می توانند علائم را افزایش دهند. تناسب اندام می تواند در شما احساس بهتری ایجاد کند که نهایتا روحیه شما را بالا می برد.

لازم به ذکر است که افسردگی زمستانی مقدار شباهتی نیز با سندروم غروب آفتاب دارد.


 

سوالات متداول

افسردگی زمستانی بیشتر برای مردان است یا زنان؟

بیشتر کسای که دچار افسردگی زمستانی می‌شوند خانم‌ها هستند.

اصلی ترین درمان افسردگی فصلی چیست؟

یکی از اصلی ترین درمان‌ها برای بیماری افسردگی فصلی، نور درمانی می‌باشد.

چه فعالیتی میزان افسردگی زمستانی را کاهش می‌دهد؟

ورزش و انواع دیگر فعالیت های بدنی افسردگی فصلی را کاهش می‌دهد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.