مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

نوروفیدبک: استفاده از نوروفیدبک در درمان بیش فعالی کودکان چه تاثیراتی دارد

مزایای نوروفیدبک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

نوروفیدبک neurofeedback نوعی درمان غیر تهاجمی برای درمان اختلالات امواج مغزی می باشد که در درمان کودمان مبتلا به بیش فعالی نیز کاربرد دارد.

درمان نوروفیدبک

اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) نوعی اختلال رشد عصبی در دوران کودکی است. طبق منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، حدود 11 درصد از کودکان در ایالات متحده با ADHD تشخیص داده شده اند.
تشخیص ADHD ممکن است دشوار باشد. این یک اختلال پیچیده است که می تواند بسیاری از جنبه های زندگی روزمره و رفتار کودک شما را تحت تأثیر قرار دهد.

درمان های رایج برای کودکان مبتلا به ADHD شامل دارو ، روان درمانی و تغییر سبک زندگی است ، اما این موارد برای همه مفید نیست. برخی از رویکردها – به ویژه داروها – می توانند عوارض جانبی داشته باشند.

در یک فرد مبتلا به ADHD مغز ممکن است الگوهای مشخصی از رفتار ، به ویژه در لوب پیشانی را نشان دهد. این حوزه با شخصیت ، رفتار و یادگیری ارتباط دارد.

عملکرد مغز و رفتار فرد با هم مرتبط هستند. تغییر در رفتار می تواند مغز را تغییر دهد ، و تغییرات در مغز می تواند رفتار را تغییر دهد .
هدف نوروفیدبک تغییر رفتار فرد با تغییر مغز است .

مغز سیگنال های الکتریکی قابل اندازه گیری یا امواج تولید می کند. یک متخصص نوروفیدبک این امواج را اندازه گیری می کند ، معمولاً با دستگاهی به نام الکتروانسفالوگراف (EEG) این کار را انجام می دهد.

انواع درمان با نوروفیدبک

موج مغزی پنج نوع است:

آلفا ، بتا ، گاما ، دلتا و تتا هر کدام فرکانس متفاوتی دارند که EEG می تواند آن را اندازه گیری کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به ADHD امواج تتا بیشتر و امواج بتا کمتری نسبت به افراد بدون این اختلال دارند. از نظر تئوری ، نوروفیدبک اصلاح این تفاوت را هدف قرار می دهد.

درمان نوروفیدبک غیر تهاجمی است و شامل دارو نمی شود. برخی از پزشکان معتقدند که می تواند به مدیریت علائم ADHD کمک کند. نام های دیگر این درمان بیوفیدبک و نوروتراپی است .

درمان های سنتی برای ADHD

کودک شما ممکن است با اتخاذ تغییرات ساده رفتاری که زندگی او را آسان تر می کند ، یاد بگیرد که با ADHD کنار بیاید. تغییر در محیط روزانه آنها می تواند به کاهش سطح تحریک آنها و کاهش علائم مربوط به ADHD کمک کند.

در برخی موارد ، کودک شما ممکن است به درمان قوی تر و هدفمندتری نیاز داشته باشد. پزشک آنها ممکن است داروهای محرک تجویز کند. به عنوان مثال ، آنها ممکن است دکستروآمفتامین (Adderall) ، متیل فنیدیت (ریتالین) یا سایر داروها را برای درمان علائم کودک شما تجویز کنند. این داروها در واقع به کودکان کمک می کنند تا بتوانند ذهن خود را متمرکز کنند.

داروهای محرک با عوارض جانبی زیادی همراه است. اگر در فکر درمان بیش فعالی کودک خود با دارو هستید ، مهم است که با پزشک خود در مورد این عوارض جانبی صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: جراحی هموروئید: روش های مراقبت از بیمار پس از جراحی هموروئید چگونه است؟

عوارض جانبی شایع موج مغزی عبارتند از:

کاهش اشتها
داشتن مشکل در افزایش وزن و حفظ وزن
تجربه مشکلات در خواب
در موارد بسیار نادر ، کودک شما همچنین می تواند به عنوان یک اثر جانبی داروهای محرک ، دچار ضربان قلب غیر طبیعی شود. پزشک آنها می تواند به شما کمک کند تا مزایا و خطرات احتمالی استفاده از داروها برای درمان بیماری آنها را بسنجید. در برخی موارد ، آنها ممکن است علاوه بر داروها یا به جای آنها ، راهکارهای درمانی جایگزینی را نیز توصیه کنند. به عنوان مثال ، آنها ممکن است آموزش نوروفیدبک را توصیه کنند

درمان با نوروفیدبک
آموزش نوروفیدبک برای ADHD

به آموزش نوروفیدبک ، بیوفیدبک الکتروانسفالوگرام (EEG) نیز می گویند. نوروفیدبک ممکن است به کودک شما کمک کند تا یاد بگیرد چگونه فعالیت مغز خود را تنظیم کند ، این به او کمک می کند تمرکز بیشتری در مدرسه یا محل کار داشته باشد.

در بیشتر افراد ، تمرکز روی یک کار به سرعت بخشیدن به فعالیت مغز کمک می کند. این باعث کارآیی بیشتر مغز می شود. عکس این مسئله در مورد کودکان مبتلا به ADHD وجود دارد. اگر کودک شما به این شرایط مبتلا است ، عملکرد تمرکز می تواند او را در برابر حواس پرتی آسیب پذیر کرده و از کارایی کمتری برخوردار شود.

به همین دلیل صرفاً گفتن توجه به آنها م toثرترین راه حل نیست. آموزش نوروفیدبک ممکن است به کودک شما کمک کند یاد بگیرد مغز خود را در صورت لزوم بیشتر مورد توجه قرار دهد

در طول جلسه نوروفیدبک ، پزشک یا درمانگر کودک شما سنسورهایی را به سر او وصل می کند. آنها این سنسورها را به یک مانیتور متصل می کنند و به کودک شما اجازه می دهند الگوهای موج مغزی خود را ببیند. سپس پزشک یا درمانگر آنها به شما دستور می دهند که روی بعضی از کارها تمرکز کند.

اگر کودک شما وقتی روی کارهای خاصی تمرکز دارد ، می تواند ببیند مغزش چگونه کار می کند ، ممکن است بتواند فعالیت مغز خود را کنترل کند .

از نظر تئوری ، کودک شما می تواند از سنسورهای بازخورد زیستی و مانیتور به عنوان راهنما استفاده کند تا به آنها کمک کند هنگام تمرکز یا انجام برخی کارها ، مغز خود را فعال نگه دارند.

در طی یک جلسه درمانی ، کودکان می توانند استراتژی های مختلفی را برای حفظ تمرکز خود و مشاهده تأثیر آن بر فعالیت مغزی آنها امتحان کنند. این ممکن است به آنها کمک کند تا استراتژی های موفقی را برای استفاده در مواردی که دیگر به سنسورها متصل نیستند ، استفاده کنند

نوروفیدبک هنوز به طور کامل پذیرفته نشده است

برخی از مطالعات نوروفیدبک را به بهبود کنترل تکانه و توجه در افراد مبتلا به ADHD مرتبط می دانند. اما هنوز به عنوان یک درمان مستقل به طور گسترده ای پذیرفته نشده است. پزشک کودک ممکن است نوروفیدبک را به عنوان یک درمان مکمل برای استفاده در کنار داروها یا سایر مداخلات توصیه کند .

هر کودک منحصر به فرد است. آنچه برای یک کودک مفید است ممکن است برای کودک دیگر مفید نباشد. به همین دلیل شما باید برای تهیه یک برنامه درمانی موثر با پزشک کودک خود کار کنید. این طرح ممکن است شامل آموزش نوروفیدبک باشد.

در حال حاضر ، در مورد آموزش نوروفیدبک از پزشک فرزند خود سوال کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند که بفهمید که چگونه کار می کند و آیا کودک شما کاندیدای خوبی است یا نه

یافته های مختلفی در مورد اثربخشی نوروفیدبک برای ADHD وجود داشته است.
در سال 2009 ، محققان متاآنالیز را منتشر کردند که به بررسی تأثیر نوروفیدبک بر علائم این اختلال می پرداخت.

آنها نتیجه گرفتند که نوروفیدبک ممکن است منجر به موارد زیر شود:

در مقیاس بزرگ بهبود در تکانه و عدم توجه
بهبود در مقیاس متوسط در بیش فعالی
محققان اظهار داشتند که نوروفیدبک ممکن است درمانی “کارآمد و خاص” برای علائم ADHD باشد.

تاثیرات نوروفیدبک
انتقادات از نوروفیدبک

در حالی که برخی از مطالعات نتایج امیدوار کننده ای را نشان داده اند ، منتقدان اشاره می کنند که چندین مورد از این مطالعات دارای نقص بوده اند. نقص در یک مطالعه می تواند اثبات موثر بودن یک تکنیک را دشوار کند .

برخی از محققان نوروفیدبک را به عنوان کلاهبرداری در زمینه پول سازی انتقاد کرده اند ، در حالی که دیگران نگرانی از عدم وجود دستورالعمل ها را ابراز داشته اند .

نویسندگان یک مطالعه در سال 2016 خاطر نشان کردند ، گرچه نوروفیدبک غیرتهاجمی است ، اما شواهد موجود اثربخشی آن را اثبات نکرده است. علاوه بر این ، آنها نوشتند:

نوروفیدبک گران قیمت ، وقت گیر است و فواید آن طولانی مدت نیست. همچنین ، ممکن است ماه ها طول بکشد تا پیشرفت های مورد نظر را نشان دهد .

با این حال ، عوارض جانبی نامطلوب می تواند شامل موارد زیر باشد :

خستگی ذهنی
سرگیجه ،حالت تهوع و حساسیت به نور در افرادی که ضربه به سر را تجربه کرده اند.

 

 

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن سال ها تجریه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری بیمار در منزل است که سال هاست به صورت شبانه روزی و در قالب پرستار نوزاد ، پرستار سالمند و پرستار بیمار به ارائه خدمت می پردازد.

 

 

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.