روش حمام کردن نوزاد

مراحل حمام کردن نوزاد تازه متولد شده چگونه است

اولین حمام کردن نوزاد Bathing a Newborn   که تازه به دنیا آمده است یکی از نقاط عطف مسئولیتهای والدین و لحظه ای ارزشمند است. این مقاله در مورد بهترین زمان و نحوه استحمام نوزاد تازه متولد شده نوشته شده است

فواید حمام کردن نوزاد

روش معمول حمام کردن نوزاد

ممکن است  برای بسیاری از والدین این مسئله تعجب برانگیز باشد که بدانند نوزاد تازه متولد شده هر روز نیازی به استحمام ندارد. بلکه دو یا سه بار حمام در هفته کافی است ، به شرطی که روزانه صورت ، گردن ، دست ها و قسمت های زیرین بدن کودک را تمیز کنید و قسمت پوشک را کاملاً بعد از تعویض پوشک شستشو دهید .

از نظر زمانی انجام اولین حمام نوزاد به خود شما بستگی دارد! ممکن است دوست داشته باشید چند روز صبر کنید و فقط در همان روزهای اول به جای حمام های کامل ، تنها قسمت های مختلف بدن او را پاک کنید ، اما همچنین ممکن است دوست داشته باشید به محض آوردن کودک خود به خانه ، یک حمام کامل را انجام دهید.

شستن کودک بدون حمام کردن

به جای اینکه روزانه نوزاد را به یک حمام کامل ببرید  ، گاهی اوقات کافی است که نوزاد خود را تمیز کنید – این به این معنی است که  صورت ، گردن ، دست ها و پایین بدن کودک را تمیز کنید.

گاهی اوقات متخصصان توصیه می کنند که بهتر است جهت مراقبت از بند ناف نوزاد اولین حمام تو را  تا کنده شدن کامل بند ناف به تعویق بیندازید .

ممکن است  استفاده از یک تسفنج مرطوب برای شستن قسمتهایی از بدن نوزاد مناسب باشد اما استفاده از پنبه از نظر بهداشتی به مراتب بهتر است ، زیرا برای هر قسمت از بدن کودک خود به یک قطعه تازه نیاز دارید و تکه استفاده شده قبلی را دور خواهید انداخت.

اقدامات قبل از تمیز کردن قسمتهایی از بدن نوزاد  :

یک کاسه آب گرم بزرگ

حوله

مقداری پنبه یا اسفنج حمام

پوشک تازه

لباسهای تمیز

لباس نازکی بر تن نوزاد نمایید و او را  در یک حوله بپیچید و روی یک تشک تعویض قرار دهید  .تکه ای از  پنبه را در آب قرار دهید (باید مرطوب باشد ، اما آ زیادی از آن نچکد) و به آرامی دور چشم کودک خود را پاک کنید. از بینی شروع کنید و به سمت بیرون حرکت کنید. برای هر چشم از تکه جدیدی از  پنبه استفاده کنید.

یک پنبه دیگر بردارید و از آن برای پاک کردن گوش استفاده کنید ، اما نه در داخل آنها. (هرگز گوش پاک کن یا چیز دیگری را داخل گوش کودک قرار ندهید.)

برای شستن بقیه صورت ، گردن و دست های کودک خود از همین روش استفاده کنید.

پوشک را از بدن نوزاد خارج کنید و قسمت  جلوی بدن او را  با یک تکه پنبه تازه بشویید. اگر کودک شما دختر است ، پاک کردن از جلو به عقب برای جلوگیری از انتشار میکروب از پایین به واژن ، مهم است.

اگر نوزاد پسر دارید به آرامی اطراف بیضه ها و آلت تناسلی را پاک کنید. نیازی به عقب کشیدن پوست ختنه گاه نیست.

پوست نوزاد را به آرامی و کاملا خشک نمایید ،دقت کنید که در لابلای چین های بدن او  خشک شود – و پوشک تمیزی را برای او استفاده نمایید .

شستن نوزاد با حمام کردن کامل  :

اگر برای اولین حمام  نوزاد خود کمی عصبی هستید ، نگران نباشید. استحمام کودک تازه متولد شده  به دلیل لغزندگی نوزاد امری نگران کننده برای اکثر مادران است اما با انجام تمریناتی  به زودی این مشکل برطرف می گردد .

همچنین برای حمام نوزاد می توانید از کمک همسرتان یا مادر بزرگ های نوزاد و بستگان نزدیک استفاده نمایید. واگذاری حمام کردن نوزاد به سایر اطرافیان برای مادر فرصتی مغتنم خواهد بود که در چند هفته اول پس از تولد نوزاد زمان هایی را برای استراحت پیدا کند.

قبل از شروع حمام کردن نوزاد ، اطمینان حاصل کنید که اتاق به اندازه کافی گرم است و همه چیز را از قبل آماده کنید.

محل حمام کردن نوزاد

این محل می تواند یک حمام مخصوص کودک باشد یا می توانید از یک کاسه تمیز و بزرگ استفاده کنید. حمام کودک در کاسه کوچکتر ممکن است به کودک شما کمک کند تا احساس امنیت بیشتری داشته باشد.

دو حوله

مقداری پنبه

یک اسفنج کوچک (اختیاری)

پوشک تمیز

لباسهای تمیز

حمام کردن نوزادان

ما صابون را به این لیست اضافه نکردیم زیرا در ماه اول بهتر است به غیر از آب ساده از چیز دیگری استفاده نکنید.

بعداً ، بعد از حدود یک ماه یا بیشتر ، پوست کودک شما سد محافظتی خود را ایجاد می کند. حتی در آن زمان ، یک کرم نرم کننده نوزاد بهتر از صابون است  ، به خصوص برای مناطق خشک پوست.

برخلاف صابون ، نرم کننده ها باعث خشکی پوست نمی شوند و همچنین یک لایه محافظتی بر روی پوست او ایجاد می کنند. از هر محصولی که برای شستن کودک خود استفاده می کنید باید ملایم ، فاقد الکل و بدون عطر و بدون رنگ آمیزی مصنوعی باشد.

مراحل استحمام نوزاد

  • ظرف حمام کودک را با عمق حدود 8 تا 10 سانتی متر از آب پر کنید.
  • آب را کاملاً هم بزنید تا دمای آن یکدست شود و سپس دمای حمام کودک را بررسی کنید.
  • با فرو بردن مچ دست یا آرنج خود در آب ، دمای آب را امتحان کنید. باید گرم باشد ، اما داغ نباشد. اگر از دماسنج حمام استفاده می کنید ، باید حدود 37 درجه سانتیگراد نشان داده شود ، اما هنوز هم ایده خوبی است که آب را با پوست خود آزمایش کنید.
  • نوزاد تازه متولد شده خود را در دامان خود بگیرید و صورت او را با پنبه مرطوب تمیز کنید. از بینی شروع کرده و به سمت بیرون حرکت کرده و دور چشم را تمیز کنید.
  • برای هر چشم از یک تکه پنبه تازه و برای تمیز کردن اطراف هر گوش از قطعه پنبه دیگر استفاده کنید.
  • کودک خود را از روی وان یا کاسه نگه دارید  و موهای او را  با دقت  با دست خود بشویید.
  • سپس پوشک را بردارید و تمام قسمت های پایین بدن را بشویید .
  • اکنون ، با یک بازو و  با حمایت از سر و شانه ها ی نوزاد لحظاتی نوزاد را به آرامی داخل آب تمیز قرار دهید.
  • مراقب باشید سر نوزاد و قسمت بند ناف که هنوز جدا نشده است داخل آب نرود و به آرامی و با دست آزاد بدن او را در آب بشوید . شاید دوست داشته باشید از یک اسفنج کوچک برای این کار استفاده کنید.
  • سپس کودک خود را با احتیاط از حمام بیرون آورده و با حوله دیگر او را خشک کنید. مراقب باشید که همه چین ها و چین های پوست خشک شود.

چه زمانی بهترین زمان برای حمام کردن نوزاد

هیچ وقت مناسب و  قطعی  برای حمام کردن کودک شما وجود ندارد – این تصمیم شما است. زمانی را انتخاب کنید که بیشترین وقت را داشته باشید و عجله نکنید . به عنوان یک قاعده کلی ، بهتر استحمام نوزاد تازه متولد شده خود را هنگامی که کاملاً بیدار و راضی است انجام دهید

بهتر است کودک تازه متولد شده خود را هنگام خستگی یا گرسنگی حمام نکنید . اگر بعد از تغذیه قصد دارید او را به حمام ببرید بهتر است کمی صبر کنید تا غذای او هضم شود .

وقتی کودک شما کمی بزرگتر می شود (بعد از حدود 3 ماهگی) ، ممکن است بخواهید زمان حمام کردن را به عنوان بخشی از برنامه قبل از خواب او در عصرها برنامه ریزی کنید.

نکات بیشتر درباره زمان حمام کودک

نوزاد را ماساژ دهید

درست بعد از حمام کردن نوزاد ، زمان خوبی برای ماساژ آرامش بخش نوزاد است. این  کار ممکن است به کودک شما کمک کند تا آرام شود و راحت تر بخوابد. تا زمان تولد کودک حداقل 1 ماهه از روغن ماساژ یا لوسیون استفاده نکنید.

مراحل حمام کردن نوزاد

با کودک خود حمام کنید.

اگر کودک در هنگام حمام احساس ترس می کند ، حمام کردن شما با هم ممکن است کمک کند. دمای آب حمام را بررسی کنید تا بیش از حد گرم نباشد و ترجیحاً از کسی بخواهید که  با نگه داشتن نوزاد تازه متولد شده  در هنگام ورود و خارج شدن از حمام ، به شما کمک کند.

با کودک خود صحبت کنید و برای او آواز بخوانید.

صدای آرام شما می تواند به کودک اطمینان و آرامش دهد .

استفاده از کرم مناسب

اگر کودک شما مستعد خشکی پوست یا اگزما است ، بعد از استحمام زمان خوبی است که یک کرم مرطوب کننده ملایم (با تجویز یا توصیه پزشک ) در مناطق آسیب دیده بمالید.

هرگز کودک خود را در آب تنها نگذارید. حتی یک لحظه اگر مجبور به ترک حمام بودید نوزاد را با خود ببرید و در حوله پیچیده تا گرم شود.
چیزی به آب اضافه نکنید.

نیازی به استفاده از صابون یا افزودن مواد شوینده یا حمام حبابی برای حمام کردن نوزاد نیست. متخصصان توصیه می کنند برای اولین ماه پوست کودک خود را در آب معمولی بشویید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

 

3.5/5 - (14 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527