مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

چه مقدار شیر خشک باید به کودکم بدهم؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در نگهداری کودک، این مسئله که چه مقدار شیر خشک باید به کودکم بدهم، می تواند یک مسئله‌ی گیج کننده باشد و بسته به وزن و سن و اینکه آیا به کودک شیر مادر نیز داده می شود یا خیر، این مسئله می تواند تغییر کند.در ادامه به چند نکته اشاره خواهد شد تا در نگهداری کودک و حل این مسئله به شما کمک کند.

از کجا بفهمم که کودکم گرسنه است؟

اشتهای کودک از زمانی تا زمان دیگر می تواند متغیر باشد.بنابراین در نگهداری کودک سعی کنید تا الگوی ثابتی را برای غذا دادن کودک به وجود آورید. البته به این نکته توجه کنید که نباید این کار به یکباره انجام شود بلکه برای موثر بودن نگهداری کودک، به صورت تدریجی باید این کار انجام شود.
در نگهداری کودک به این نکته توجه کنید که کودک زمانی که گرسنه است، با باز کردن دهان و تکان دادن سر و یا حتی مکیدن انگشتان، گرسنگی خود را اعلام می کند.
در حین نگهداری کودک و به محض مشاهده ی نشانه های بالا، یک شیشه شیر به کودک بدهید.اگر این عمل را تا حد گریه‌ی کودک به تاخیر بیندازید ممکن است باعث ناراحتی کودک بشوید و نگهداری کودک را دشوار کند. غذا دادن به موقع به کودک سبب خواهد شد تا لحظات جذابتری با کودک داشته باشید و نگهداری کودک ساده تر گردد.

چه مقدار شیر خشک باید به کودکم بدهم؟

چه مقدار شیر خشک باید استفاده کنم؟

اگر کودک هنوز نمی تواند مواد جامد مصرف کند، دستورالعملی تقریبی وجود دارد که می تواند در نگهداری کودک موثر باشد.
اکثر کودکان به ازای هر کیلوگرم از وزن خود به حدود 150 تا 200 میلی لیترشیر خشک نیاز دارد. برای مثال اگر کودک شما 3 کیلوگرم وزن دارد، در طی 24 ساعت برای نگهداری کودک به صورت صحیح، بین 450 تا 600 میلی لیتر شیر خشک باید به کودک دهید.اگر چه ممکن است در هفته ی اول به علت کوچک بودن معده، کودک کمتر از این مقدار را بخورد.
به این نکته در نگهداری کودک توجه داشته باشید که اشتهای کودک در هر بار غذا خوردن می تواند متغیر باشد.بنابراین به کودک اجبار نکنید تا تمام شیر موجود در شیشه را بخورد.
همچنین اگر مقدار مشخصی شیر خشک برای کودکتان از قبل تجویز شده، حتما با پزشک عمومی درباره نگهداری کودک و مسائل غذایی او مشورت کنید.

پیشنهاد مطالعه: مسمومیت ناشی از شیر خشک برای نوزادان

رشد کودک چگونه می‌تواند بر غذا خوردن کودک مؤثر باشد؟

این که کودکتان به چقدر شیر خشک نیاز دارد، تنها به وزن کودک بستگی ندارد و سن کودک نیز در این مورد مؤثر است.
در زیر به چند نکته در مورد نگهداری کودک و غذا دادن به او اشاره شده است:

در نگهداری کودک در طی هفته های نخستین به کودک بیش از 60 تا 70 میلی لیتر در هر وعده شیر ندهید.

چه مقدار شیر خشک باید به کودکم بدهم؟

در دو هفتگی تا دو ماهگی، در هر وعده به کودک 75 تا 105 میلی لیتر شیر خشک بدهید. بدین ترتیب مصرف روزانه ی کودک چیزی بین 450 تا 735 میلی لیتر خواهد بود. اگر کودک به مقدار بیشتری شیر خشک نیاز داشته باشد، با سریع تمام کردن شیر و نگاه کردن به شما این مسئله را اعلام خواهد کرد.

در بازه ی 2 ماهگی تا 6 ماهگی از نگهداری کودک، کودک بین 210 تا 240 میلی لیتر شیر خشک را مصرف خواهد کرد.

در 6 ماهگی مصرف شیر خشک کودک در هر وعده حدود 210 تا 240 میلی لیتر و در روز حدود 900 میلی لیتر خواهد بود.

پس از شروع مصرف مواد جامد، مصرف شیر خشک کودک به حدود 600 میلی لیتر در روز کاهش پیدا خواهد کرد. البته کودکان شبیه هم نیستند. اگر کودک کمتر از این مقدار را مصرف می کند، می توانید برای نگهداری کودک به صورت موثر، در کنار موارد قبلی، به کودک غذاهای شیر دار مانند کاسترد ، ماست و یا پودینگ برنج دهید.

پس از آغاز یکسال از شروع نگهداری کودک، می توانید به جای شیر خشک از شیر پرچرب گاو استفاده کنید.

چه مقدار شیر خشک باید به کودکم بدهم؟

پیشنهاد مطالعه: آیا شیر خشک بر پایه سویا برای کودک من مناسب است

چه زمان باید مصرف شیر خشک را کنار بگذارم و به کودک غذای جامد بدهم؟

از حدود 6 ماهگی که دادن غذای جامد به کودک شروع می شود، کودک قادر نخواهد بود که با خوردن غذاهای متنوع، نیاز غذایی خود را تامین کند.بنابراین در نگهداری کودک مهم است که تا حدود یک سالگی به دادن شیر به کودک ادامه دهید.

همچنین از 6 ماهگی به بعد، اگر مصرف شیر خشک کودک کمتر از 500 میلی لیتر است، می توانید از قرص ها و یا شربت های ویتامینه برای رشد و نگهداری کودک استفاده کنید.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار