مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

5 مزیت تغذیه نوزاد با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اگر فکر کرده اید که به نوزاد تازه متولد شده خود شیر مادر Breast milk  ندهید ، احتمالاً در مورد این موضوع بسیار تحقیق نموده اید و سرشار از اطلاعات هستید. این یک تصمیم شخصی است که فقط شما می توانید بگیرید ، اما به نظر می رسد مزایای شیر دهی به نوزاد بی پایان است.

تغذیه از شیر مادر

قبل از اینکه در این مورد تصمیم قطعی بگیرید که شیر مادر برای فرزند شما مناسب است یا استفاده از شیر خشک یا روش های جابگزین دیگر بهتر است با  تمام مزایای استفاده از شیر مادر برای تغذیه نوزاد آَشنا شوید .

شیر مادر تغذیه مطلوبی را برای نوزادان فراهم می کند. مقدار کافی مواد مغذی دارد ، به راحتی هضم می شود و به راحتی نیز در دسترس است.

آكادمی اطفال آمریكا (AAP) شیردهی انحصاری با شیر مادر را به مدت 6 ماه و حتی پس از معرفی غذاهای جامد ، حداقل تا یك سالگی یا تا زمانی كه مادر و نوزاد تمایل داشته باشند كه آن را ترك كنند ، توصیه می كنند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) شیردهی را تا 2 سالگی یا بیشتر  توصیه می کند زیرا مزایای آن تا مدتها ادامه دارد. این آژانس ها توصیه می کنند برای استفاده از بیشترین مزایای شیر مادر  از یک ساعت پس از تولد شیردهی را شروع کنید.

در این مقاله 5 مزیت تغذیه نوزاد با شیر مادر  مبتنی بر علم آورده شده است که برای شما و برای کودک کوچک شما شگفت انگیز است.

مزایای شیر مادر برای کودک

  1. شیر مادر تغذیه ایده آل برای نوزادان را فراهم می کند

اکثر متخصصان مراقبت های بهداشتی،  شیردهی انحصاری را برای حداقل 6 ماه یا خیلی بیشتر توصیه می کنند. شیر مادر شامل تمام  موادی است که نیازهای کودک در 6 ماه اول زندگی را تامین می کنند. ترکیب آن حتی با توجه به نیازهای متغیر کودک به خصوص در ماه اول زندگی تغییر می کند.

در طی روزهای اول پس از تولد ، پستان مادر،  مایعی غلیظ و مایل به زرد به نام آغوز تولید می کند. دارای پروتئین زیاد ، قند کم و دارای ترکیبات مفید است. این ماده  واقعا یک غذای شگفت انگیز است و با هیچ شیر خشکی جایگزین نمی شود.

آغوز اولین شیر ایده آل است و به رشد دستگاه گوارش نابالغ نوزاد کمک می کند. پس از چند روز اول ، سینه ها با رشد معده کودک مقادیر بیشتری شیر تولید می کنند.

شیر مادر و نوزاد

در مورد تنها چیزی که ممکن است در شیر جادویی مادر به مقدار کافی وجود نداشته باشد ویتامین D است. تا زمانی که مادر در مصرف ویتامین دی کمبود داشته باشد (و اکثر ما اینگونه هستیم) ، شیر مادر  به اندازه کافی این ماده را تأمین نمی کند بنابر این  قطره ویتامین D معمولاً برای نوزادان  توصیه می شود

  1. شیر مادر حاوی آنتی بادی های مهمی است

شیر مادر مملو از آنتی بادی هایی است که به کودک شما کمک می کند تا با ویروس ها و باکتری ها مقابله کند ، که در ماه های اولیه نسبت به آن حساس است.

این مورد به ویژه در مورد آغوز ، که اولین شیر مادر است صدق می کند. آغوز مقادیر بالایی از ایمونوگلوبولین A (IgA) و همچنین چندین آنتی بادی دیگر را فراهم می کند.

هنگامی که در معرض ویروس ها یا باکتری ها قرار می گیرید ، شروع به تولید آنتی بادی هایی می کنید که سپس وارد شیر می شوند که این به معنای مصونیت نوزاد است .

IgA با تشکیل یک لایه محافظ در بینی ، گلو و دستگاه گوارش کودک از بیمار شدن او محافظت می کند شیر خشک در  نوزادان در برابر میکروب ها با تولید آنتی بادی محافظت نمی کند. مطالعات متعدد  نشان می دهد نوزادانی که از شیر مادر تغذیه نمی کنند در برابر مشکلات بهداشتی مانند ذات الریه ، اسهال و عفونت آسیب پذیرتر هستند.

فواید شیر مادر

3- شیر مادر ممکن است خطر بیماری را کاهش دهد

تغذیه انحصاری با شیر مادر ، به این معنی که کودک فقط شیر مادر دریافت می کند بسیار مفید است. این موضوع ممکن است خطر ابتلای نوزاد را به بسیاری از بیماری ها و عفونت ها کاهش دهد ، از جمله:

عفونت گوش میانی. شیردهی ، به ویژه به طور انحصاری و تا آنجا که ممکن است ، نوزاد را در برابر عفونت های گوش میانی ، گلو و سینوس محافظت کند ، حتی این محافظت فراتر از نوزادی نیز ادامه خواهد داشت

عفونت های دستگاه تنفسی. شیردهی می تواند نوزاد را در برابر بیماری های حاد تنفسی و گوارشی متعدد محافظت کند. سرماخوردگی و عفونت نوزادانی که به مدت 6 ماه فقط با شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است خطر ابتلا به سرماخوردگی جدی و عفونت گوش یا گلو را کاهش دهند.

عفونت روده:  شیردهی با کاهش عفونت های روده در ارتباط است.

آسیب بافت روده. تغذیه نوزادان نارس با شیر مادر با کاهش بروز آنتروکولیت نکروزان کننده مرتبط است.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS). شیردهی با کاهش خطر ابتلا به SIDS در ارتباط است ، به ویژه هنگامی که  نوزاد را به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می کنید.

بیماری های آلرژیک. تغذیه با شیر مادر با کاهش خطر بیماری های آلرژیک مرتبط است از جمله آسم ، درماتیت آتوپیک و اگزما.

بیماری های روده  در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است کمتر به  بیماری کرون و کولیت اولسراتیو مبتلا شوند.

دیابت. شیردهی با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 1 و دیابت غیر وابسته به انسولین (نوع 2) مرتبط است.

سرطان خون در دوران کودکی. شیردهی با کاهش خطر ابتلا به سرطان خون در کودکان ارتباط دارد.

4- شیر مادر باعث افزایش وزن سالم کودک می شود

شیردهی باعث افزایش وزن سالم و جلوگیری از چاقی کودکان می شود. یک مطالعه نشان داده است  که شیردهی بیش از 4 ماه باعث کاهش قابل توجه  اضافه وزن کودک و پییشگیری از چاقی می شود.

این موضوع ممکن است به دلیل توسعه باکتریهای مختلف در روده باشد. مقادیر بیشتری از این باکتری ها در نوزادان شیرخوار وجود دارد که این باکتریهای مفید روده ، ممکن است ذخیره چربی را تحت تأثیر قرار دهد.

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند لپتین بیشتری نیز نسبت به نوزادان تغذیه نشده با شیر مادر دارند. لپتین یک هورمون اصلی برای تنظیم اشتها و ذخیره چربی است.

همچنین نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند میزان شیر دریافتی خود را تنظیم می کنند. آنها فقط تا زمانی که گرسنگی خود را برطرف کنند  غذا می خورند ، که این موضوع به آنها کمک می کند الگوی غذایی سالم و متعادلی  ایجاد کنند.

شیر مادر و هوش نوزاد

5- شیرمادرکودکان را باهوش تر می کند

تغذیه با شیر مادر ممکن است به کودک در آزمایشات هوش کمک کند. برخی از منابع تحقیقات نشان می دهد ممکن است در رشد مغز بین نوزادانی که از شیر مادر و شیر خشک تغذیه می کنند ، تفاوتی وجود داشته باشد.

این تفاوت ممکن است به دلیل صمیمیت جسمی ، لمس و تماس چشمی مرتبط با شیردهی و همچنین محتوای مواد مغذی موجود در شیر  باشد.

منابع معتبر نشان می دهد که نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند نمره هوش بالاتری دارند و با بزرگتر شدن کمتر دچار مشکلات رفتاری می شوند. با این حال ، برجسته ترین اثرات در نوزادان نارس دیده می شود ، که خطر بیشتری برای مشکلات رشد دارند.

تحقیقات دانشمندان به وضوح نشان می دهد که شیردمادر تأثیرات مثبت قابل توجهی بر رشد مغزی طولانی مدت نوزادان دارد.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.