مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

علت تجمع چربی شکمی و روش خلاصی از آن

چربی شکمی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

چربی شکمی belly fat  یکی از مهم ترین معضلات اضافه وزن است که می توان با روشهای خاصی مقدار آن را کاهش داد.

دلایل زیادی برای بروز تجمع چربی در منطقه شکم در افراد وجود دارد از جمله رژیم غذایی نامناسب ، کمبود ورزش و استرس. بهبود تغذیه ، افزایش فعالیت و ایجاد سایر تغییرات در سبک زندگی می تواند به رفع این مشکل کمک کند. چربی شکم به چربی اطراف شکم گفته می شود.

چربی شکمی زیاد
علت تجمع چربی شکمی چیست و چگونه می توان از آن خلاص شد؟

انواع چربی شکمی

دو نوع چربی شکم وجود دارد:
احشایی: این چربی اعضای بدن را احاطه می کند.
زیر جلدی: این چربی است که در زیر پوست قرار می گیرد.
عوارض ناشی از تجمع چربی احشایی مضرتر از داشتن چربی زیر جلدی است. افراد می توانند برای کاهش چربی های شکم تغییرات زیادی در سبک زندگی و رژیم غذایی ایجاد کنند.

چرا چربی شکمی خطرناک است؟

اضافه وزن یکی از دلایل عمده بسیاری از بیماری ها می باشد . چربی بیش از حد شکم می تواند خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

  • بیماری قلبی
  • حمله قلبی
  • فشار خون بالا
  • سکته
  • دیابت نوع 2
  • آسم
  • سرطان پستان
  • سرطان روده بزرگ
  • زوال عقل
  • دلایل چربی شکم

دلایل چربی شکمی

دلایل عمده در بروز چربی شکمی عبارتند از:

1. رژیم غذایی نامناسب

غذاهای قندی مانند کیک و آب نبات و نوشیدنی هایی مانند نوشابه و آب میوه می توانند:
باعث افزایش وزن می شود
متابولیسم فرد را کند می کند
توانایی فرد در چربی سوزی را کاهش دهد

رژیم های کم پروتئین و پرکربوهیدرات نیز ممکن است بر وزن تأثیر بگذارد. پروتئین به فرد کمک می کند تا برای مدت طولانی تری احساس سیری کند و افرادی که پروتئین بدون چربی در رژیم غذایی خود ندارند ممکن است برای احساس سیری غذای بیشتری بخورند.
به ویژه چربی های ترانس می توانند التهاب ایجاد کرده و منجر به چاقی و چربی شکمی شوند. چربی های ترانس در بسیاری از غذاها وجود دارد ، از جمله فست فود و خوراکی های پخته شده مانند کلوچه و کراکر.

عوارض چربی شکمی
دلایل چربی شکمی

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که بهتر است به چای چربی های ترانس از غذاهای سالم با غلات کامل ، چربی های اشباع نشده تک و چربی های اشباع نشده چند منظوره استفاده گردد.
خواندن برچسب های اطلاعات غذایی بر روی مواد غذایی کارخانه ای به فرد کمک می کند تا مشخص کند آیا غذای وی حاوی چربی های ترانس است یا خیر؟

2. الکل زیاد

مصرف بیش از حد الکل می تواند مشکلات مختلف سلامتی از جمله بیماری کبد و التهاب ایجاد کند. بر طبق تحقیقی در سال 2015 در مورد مصرف الکل و چاقی نشان داده شد که نوشیدن الکل بیش از حد باعث افزایش وزن مردان در ناحیه شکمی می شود ، اگرچه نتایج مطالعه در زنان متناقض است.

3. عدم ورزش

اگر فردی بیش تر از مصرف خود کالری دریافت کند دچار اضافه وزن می گردد .امروزه سبک زندگی غیرفعال ، خلاص شدن از شر چربی های اضافی ، به ویژه در اطراف شکم را برای فرد دشوار می کند.

4. استرس

هورمون استروئیدی معروف به کورتیزول به بدن در کنترل و مقابله با استرس کمک می کند. هنگامی که فردی در موقعیت خطرناک یا فشار زیادی قرار دارد ، بدن وی کورتیزول آزاد می کند و این می تواند بر متابولیسم وی تأثیر بگذارد.

افراد معمولاً وقتی احساس استرس می کنند برای رفع استرس به دنبال خوردن غذا هستند. کورتیزول که هورمون استرس است باعث می شود که آن کالری های اضافی در اطراف شکم و سایر نواحی بدن باقی بماند تا بعداً استفاده شود.

5. ژنتیک

برخی شواهد نشان می دهد که ژن های فرد می توانند در چاق شدن آنها نقش داشته باشند. دانشمندان بر این باورند که ژن ها می توانند بر رفتار ، متابولیسم و خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی تأثیر بگذارند. عوامل محیطی نیز در احتمال چاقی افراد نقش دارند.

چربی شکمی و خواب بی کیفیت
ژن های فرد می توانند در چاق شدن آنها نقش داشته باشند.

6. خواب بی کیفیت

یک مطالعه در سال 2013 افزایش وزن را به کوتاه بودن زمان خواب مرتبط می کند ، که می تواند منجر به چربی بیش از حد در شکم شود.
مدت زمان کوتاه خوابیدن با افزایش مصرف غذا مرتبط است که ممکن است نقشی در ایجاد چربی شکمی داشته باشد.
خواب کافی نداشتن همچنین ممکن است منجر به رفتارهای ناسالم مانند غذا خوردن احساسی شود.

7. سیگار کشیدن

محققان ممکن است سیگار کشیدن را دلیل اصلی چربی شکم ندانند ، اما معتقدند که این یک عامل خطر زا است. مطالعه ای که در سال 2012 در ژورنال PloS منتشر شد ، نشان داد که اگرچه چاقی بین افراد سیگاری و غیر سیگاری یکسان است ، چربی شکمی و احشایی افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

چگونه چربی شکمی را کاهش دهیم

مراحل زیر ممکن است به افراد در از کاهش چربی های ناخواسته شکم کمک کند:

1. بهبود رژیم غذایی آنها

یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند به فرد در کاهش وزن کمک کند ، همچنین احتمالاً تأثیر مثبتی بر سلامت کلی وی خواهد داشت.

چربی شکمی و تغذیه
چگونه چربی شکمی را با تغذیه کاهش دهیم؟

افراد بهتر است  از مصرف قند ، غذاهای چرب و کربوهیدرات های تصفیه شده که محتوای غذایی کمی دارند ، اجتناب کنند. در عوض ، آنها می توانند مقدار زیادی میوه و سبزیجات ، پروتئین های بدون چربی و کربوهیدرات های پیچیده بخورند.

2. قطع مصرف الکل

فردی که سعی در از دست دادن چربی اضافی شکم دارد باید مصرف الکل را قطع نماید . نوشیدنی های الکلی اغلب حاوی قند اضافی هستند که می تواند در افزایش وزن نقش داشته باشد.

رفع چربی شکمی
مرینات قدرتی می تواند به افراد در مقابله با چربی شکمی کمک کند.

3. افزایش ورزش

داشتن سبک زندگی بی تحرک می تواند منجر به بسیاری از مشکلات جدی و بیماری از جمله افزایش وزن شود. افرادی که سعی در کاهش وزن دارند باید مقدار مناسبی از ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانند.
انجام هر دو ورزش هوازی و تمرینات قدرتی می تواند به افراد در مقابله با چربی شکمی کمک کند.

4- دریافت نور خورشید بیشتر

یک بررسی در سال 2016 نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید در حیوانات می تواند منجر به کاهش افزایش وزن و اختلال عملکرد متابولیکی شود.

این بررسی خاطرنشان می کند که مطالعات اندکی در مورد اثرات نور خورشید بر روی انسان با توجه به افزایش وزن و چربی شکمی بررسی کرده اند و تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

5. کاهش استرس

استرس می تواند باعث افزایش وزن در فرد شود. ترشح هورمون استرس کورتیزول بر اشتهای فرد تأثیر می گذارد و می تواند باعث شود بیشتر غذا بخورنددتاکتیک های تسکین دهنده استرس شامل ذهن آگاهی و مراقبه و ورزش آرام مانند یوگا است.

6. بهبود الگوی خواب

خواب برای سلامت کلی افراد حیاتی است. هدف اصلی خواب این است که بدن بتواند استراحت کند ، بهبود یابد و مشکلات خود را ترمیم نماید . اما همچنین می تواند بر وزن فرد تأثیر بگذارد.
داشتن خواب کافی و با کیفیت هنگامی که فرد سعی در کاهش وزن از جمله چربی های شکم دارد ضروری است.

چربی شکمی و ترک سیگار
سیگار کشیدن یک عامل خطر زا برای افزایش چربی شکم است.

7. ترک سیگار

سیگار کشیدن یک عامل خطر زا برای افزایش چربی شکم و همچنین بسیاری از نگرانی های جدی دیگر برای سلامتی است. ترک آن می تواند به طور قابل توجهی خطر چربی های اضافی شکم را کاهش دهد و همچنین سلامت کلی را بهبود بخشد.

در صورت داشتن چربی شکمی ، فرد در معرض مشکلات مختلف و بیماریهای بیشتری است. دلایل آن شامل رژیم غذایی نامناسب ، کمبود ورزش و خواب کوتاه یا بی کیفیت است.

یک رژیم غذایی سالم و سبک زندگی فعال می تواند به افراد در از بین بردن چربی های اضافی شکم و کاهش مشکلات مرتبط با آن کمک کند.

بیشتر بخوانید : هر آنچه لازم است در مورد جدایش شکمی بدانید

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستاری بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.