مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

9 گیاه و ادویه که با عوامل التهابی بدن مقابله می کنند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

عوامل التهابی inflammatory markers  موادی هستند که بدن برای مقابله با عفونت ها و بهبودی از آن ترشح می کند. با این حال ، در برخی شرایط ، التهاب می تواند از کنترل خارج شود و بیش از زمان لازم ادامه یابد. این شرایط التهاب مزمن نامیده می شود و مطالعات ثابت نموده اند که التهاب مزمن با بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت و سرطان مرتبط است.

کاهش عوامل التهابی با ادویه
رژیم غذایی نقش مهمی در سلامتی دارد. آنچه می خورید ، از جمله گیاهان و ادویه های مختلف ، می تواند بر التهاب بدن تأثیر بگذارد.
این مقاله به بررسی 9 گیاه و ادویه می پردازد که می توانند به مبارزه با التهاب کمک کنند.

1. زنجبیل و عوامل التهابی

زنجبیل ادویه ای خوشمزه با طعم تند و در عین حال شیرین است. از این ادویه می توانید به طرق مختلف مانند تازه ، خشک یا پودر شده لذت ببرید.
خارج از مصارف آشپزی از هزاران سال پیش مردم از این گیاه در طب سنتی استفاده کرده اند و اثرات آن در درمان بیمار هایی مانند سرماخوردگی ، میگرن ، حالت تهوع ، آرتروز و فشار خون بالا به اثبات رسیده است.

تحقیقات نشان داده است که مصرف روزانه 1000-3000 میلی گرم زنجبیل در طی 4 تا 12 هفته به طور قابل توجهی نشانگرهای التهاب را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد.
مطالعات نشان داد که زنجبیل ممکن است درد مفاصل را کاهش می دهد و تحرک مفاصل را افزایش می دهد.

2. سیر

سیر ادویه ای محبوب با بو و طعم شدید است. هزاران سال مردم از آن در طب سنتی برای درمان آرتروز ، سرفه ، یبوست ، عفونت ، دندان درد و موارد دیگر استفاده کرده اند

بیشتر فواید سلامتی سیر از ترکیبات گوگردی آن مانند آلیسین ، دیال دی سولفید و S-allylcysteine ناشی می شود که به نظر می رسد دارای خواص ضد التهابی هستند.

در یک تحقیق که بر بیش از 830 شرکت کننده و به مدت 4 تا 48 هفته انجام شد نشان داد که در افرادی که از مکمل های سیر استفاده می کنند ، سطح مارکرهای التهابی در خون به طور قابل توجهی کاهش یافته است .

عوامل التهابی و زردچوبه
3. زردچوبه

زردچوبه ادویه ای محبوب در غذاهای هندی است که مردم از زمان های بسیار قدیم از آن استفاده می کردند. این ماده دارای بیش از 300 ترکیب فعال است. اصلی ترین آنتی اکسیدان به نام کورکومین است که دارای خواص ضد التهابی قدرتمندی است

در یک تحقیق که بر روی 1223 نفر انجام شد مشخص شد افرادی که روزانه 112-4000 میلی گرم کورکومین به مدت 3 روز تا 36 هفته مصرف می کردند به طور قابل توجهی نشانگرهای التهابی در آنها کاهش یافته بود

مطالعات انجام شده بر روی افراد مبتلا به آرتروز نشان داده است که مصرف مکمل های کورکومین تسکین دردی مشابه با داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی ایجاد می کند.

متأسفانه ، زردچوبه فقط دارای 3٪ کورکومین وزنی است و بدن شما آن را به خوبی جذب نمی کند. بهتر است کورکومین را با فلفل سیاه مصرف کنید ، زیرا دومی حاوی ترکیبی به نام پیپرین است که می تواند جذب کورکومین را تا 2000 بار افزایش دهد

4. تاثیرات هل برعوامل التهابی

هل ادویه ای بومی جنوب شرقی آسیا است. عطر و طعم شیرین و تندی دارد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف مکمل های هل ممکن است مارکرهای التهابی را کاهش دهد. علاوه بر این ، یک مطالعه نشان داد که هل 90٪ وضعیت آنتی اکسیدانی را افزایش می دهد

یک مطالعه 8 هفته ای بر روی 80 فرد مبتلا به دیابت نشان داد که مصرف روزانه 3 گرم هل به طور قابل توجهی مارکرهای التهابی را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد.

مصرف هل همچنین میزان بیماری کبد چرب را کاهش می دهد . عطر و طعم خوش هل ، آن را به یک ماده افزودنی عالی به انواع غذاها تبدیل می کند. این ادویه همچنین به صورت مکمل به صورت پودر یا کپسول در دسترس است.

عوامل التهابی و فلفل سیاه

پیشنهاد مطالعه: فواید و مضرات روغن بذر کتان برای سلامتی که لازم است بدانیم

5. فلفل سیاه

فلفل سیاه به عنوان سلطان ادویه ها شناخته می شود ، زیرا در سراسر جهان محبوب است. به طور سنتی ، مردم از فلفل سیاه برای درمان برخی از بیماری ها مانند آسم ، اسهال و بسیاری دیگر از بیماری های معده استفاده می کردند.

تحقیقات نشان می دهد که فلفل سیاه و پیپرین ترکیب اصلی فعال آن ممکن است در کاهش عوامل التهابی در بدن نقش داشته باشد

فلفل سیاه به طور گسترده ای در دسترس است و افزودن آن به رژیم غذایی آسان است. سعی کنید پخت و پز خود را با اضافه کردن فلفل سیاه آسیاب شده جذاب تر کنید .این ادویه در کنار سبزیجات ، گوشت ، ماهی ، مرغ و ماکارونی به خوبی همراه می شود.

6. جینسینگ و عوامل التهابی

جینسینگ گیاهی است که مردم هزاران سال در آسیا از آن استفاده می کردند و آن را برای خواص دارویی که دارد ارزشمند می دانستند.
دو نوع محبوب جینسینگ عبارتند از: جینسینگ آسیایی (جینسینگ Panax) و جینسینگ آمریکایی (Panax quinquefolius).

این دو نوع از نظر تأثیر و مقدار ترکیبات فعال متفاوت هستند. گزارش شده است که جینسینگ آسیایی از فعل و انفعالات بیشتری برخوردار است ، در حالی که گمان می رود جینسینگ آمریکایی فعالیت کمتر ی داشته باشد

جینسینگ با مزایای زیادی برای سلامتی همراه است ، علت اصلی آن ترکیبات موثری به نام جینسنوزید است. اثرات هر دو نوع کاهش عوامل التهابی در بدن است

در یک مطالعه که روی 420 نفر انجام شد مشخص شد کسانی که 300-4000 میلی گرم جینسینگ در روز و طی 4 تا 24.8 هفته مصرف کردند ، میزان عامل التهابی خون آنها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

جینسینگ می تواند به راحتی به رژیم غذایی اضافه شود. می توانید ریشه های آن را درون یک چای قرار دهید یا آن ها را به غذاهایی مانند سوپ یا سیب زمینی سرخ کرده اضافه کنید.

همچنین می توانید عصاره جینسینگ را به عنوان مکمل مصرف کنید.این ماده به صورت کپسول ، قرص یا پودر در فروشگاه های مواد غذایی سالم و آنلاین در دسترس است.

9 گیاه و ادویه که با عوامل التهابی بدن مقابله می کنند
7. چای سبز

چای سبز یک چای گیاهی پرطرفدار است که مردم معمولاً آن را به دلیل فواید سلامتی آن مصرف می کنند.این گیاه مملو از ترکیبات سالم بنام پلی فنو است . مطالعات نشان داده است که این ترکیبات برای مغز و قلب فواید زیادی دارد . همچنین ممکن است این گیاه به کاهش وزن و عوامل التهابی کمک کند.

همچنین به نظر می رسد پلی فنول های چای سبز برای بیماری های التهابی مانند آرتروز ، آرتریت روماتوئید ، بیماری آلزایمر ، بیماری های لثه و حتی برخی سرطان ها مفید باشند

8. رزماری

رزماری یک گیاه معطر خوشمزه و بومی مدیترانه است. تحقیقات نشان می دهد که رزماری ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. اعتقاد بر این است که این گیاه به دلیل محتوای بالای آن در پلی فنول ، به ویژه اسید رزمارینیک و اسید کارنوزیک است دارای این خواص است.

یک مطالعه 16 هفته ای بر روی 62 فرد مبتلا به آرتروز نشان داد که نوشیدن چای رزماری به صورت روزانه به طور قابل توجهی باعث کاهش درد و سفتی و همچنین افزایش تحرک در زانوها می شود .
رزماری به خوبی یک چاشنی عمل می کند و با چندین نوع گوشت مانند گوشت گاو ، گوشت بره و مرغ به به خوبی همراه می شود .

9. اثر دارچین برعوامل التهابی

دارچین ادویه خوشمزه ای است که از پوست درختان خانواده Cinnamomum تهیه می شود.
دو نوع دارچین اصلی دارچین سیلان است که به آن دارچین “واقعی” نیز گفته می شود و دارچین کاسیا که متداول ترین نوع در دسترس است. هزاران سال است که دارچین به دلیل خواص سلامتی آن ارزشمند است.

در یک تحقیق که بر روی 690 شرکت کننده انجام شد ، نشان داد که مصرف روزانه 1500 تا 4000 میلی گرم دارچین به مدت 10-110 روز به طور قابل توجهی عوامل التهابی را کاهش می دهد همچنین ، دارچین سطح آنتی اکسیدان بدن را افزایش داد .

قابل ذکر است ، در حالی که دارچین در مقادیر کمی بی خطر است ، دارچین زیاد می تواند خطرناک باشد. دارچین ، به ویژه انواع رایجتر کاسیا ، دارای مقادیر زیادی کومارین است. این ترکیب هنگامی که افراد بیش از حد آن را مصرف کنند با آسیب کبدی مرتبط است .

این بدان معنی است که متوسط افراد بالغ نباید بیش از 1 قاشق چای خوری (2.5 گرم) دارچین در روز مصرف کنند . بهتر است دارچین را به میزان کم چاشنی غذای یا دمنوش کنید تا از عوارض آن جلوگیری کنید.

مرکز پرستاری سلامت اول با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و متخصص در عرصه ارائه خدمات مراقبت و پرستاری بیمار در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.