مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

بیماری های حیوانات خانگی – انواع بیماری قابل انتقال سگ و گربه

بیماری های حیوانات خانگی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

حیوانات خانگی ممکن است حامل عفونتهای مختلفی باشند که در صورت عدم رعایت بهداشت و مسائل ایمنی به انسان منتقل می شوند و ایجاد بیماری می نمایند. مراقبت از حیوانات خانگی توسط کودکان به منزله تجربه ای مناسب برای یادگیری مسئولیت ، لطافت و احترام به سایر موجودات زنده است.
مانند بزرگسالان ، بچه ها نیز می توانند از همراهی ، محبت و روابطی که با حیوانات خانگی خود دارند ، لذت ببرند.

اما حیوانات خانگی می توانند عفونت را به انسان ، به خصوص بچه ها منتقل کنند. بنابراین اگر به فکر خرید حیوان خانگی هستید یا قبلاً آن را داشته اید ، مهم است که بدانید چگونه خانواده خود را در برابر عفونت ها محافظت کنید. در صورتی که کودک شما در معرض ابتلا به بیماری های حیوانات خانگی باشد می توانید از خدمات پرستاری و پرستار در منزل استفاده کنید.

بیماری های حیوانات خانگی

 

چگونه حیوانات خانگی عفونت را گسترش می دهند؟

همه حیوانات خانگی ممکن است حامل میکروبهایی باشند که قابل انتقال به انسان ها باشد که باعث بیماری شوند.
این بیماری ها از بسیاری جهات می توانند بر انسان تأثیر بگذارند. آنها بیشترین نگرانی را برای کودکان خردسال ، نوزادان ، زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها به دلیل بیماری یا بیماری به خطر افتاده است ، ایجاد می کنند. البته طبق گفته های kidshealth برخی بیماری های حیوانات وجود دارد که قابل انتقال به انسان ها نیست.

Also like us, animals carry germs. But illnesses common among house pets — such as distemper, canine parvovirus, and heartworms — can’t spread to people. But some types of bacteria, viruses, parasites, and fungi that pets can carry can make people sick though a bite or scratch, or if someone has contact with an animal’s waste, saliva, or dander. Infants, kids younger than 5 years old, pregnant women, and people with weak immune systems have a greater chance of getting sick from these.

انواع بیماری های حیوانات خانگی

بیماری های حیوانات خانگی مانند سگ و گربه شامل موارد مختلفی هستند که در در ادامه تعدادی از آن ها لیست شده اند:

 • عفونت کمپیلوباکتر: این عفونت باکتریایی در افراد باعث اسهال، درد شکم و تب می شود.
 •  خراش گربه: علائم این عفونت باکتریایی شامل تورم و حساس شدن غدد لنفاوی، تب، سردرد و خستگی است.
 • بیماری هایی که توسط کنه ها منتقل می شوند: بیماری های منتقله از طریق کنه ممکن است زمانی اتفاق بیفتند که کنه ها به حیوانات خانگی در فضای باز چسبیده و باعث انتقال آن به انسان ها شوند.
 • کرم حلقوی: کودکان می توانند از لمس سگ ها و گربه های آلوده به کرم حلقوی به این بیماری مبتلا شوند. این بیماری باعث ایجاد یک ناحیه گرد خشک و پوسته پوسته با لبه ناهموار قرمز برجسته می شود.
 • توکسوکاریازیس: این بیماری که توسط یک کرم انگلی در روده سگ‌ها و گربه‌ها به وجود می آید می‌توانند از طریق مدفوع آن‌ها به راحتی به کودکان منتقل شود. کودک مبتلا می تواند تب، سرفه یا خس خس سینه، بثورات پوستی یا تورم غدد لنفاوی داشته باشد.
 • توکسوپلاسموز: عفونت ناشی از یک انگل که در مدفوع گربه یافت می شود معمولاً در افراد سالم هیچ علامتی ایجاد نمی کند، اما می تواند مشکلات جدی برای زنان باردار و جنین آنها ایجاد کند.

راه های پیشگری و درمان بیماری های حیوانات خانگی

لازم نیست از نگهداری حیوانات خانگی دچار هراس و نگرانی شوید بلکه می توان با رعایت برخی اقدامات احتیاطی فرزندانتان را از بیمار شدن محافظت کنید.

گاز گرفتگی توسط سگ و گربه
بهتر است پیش از آوردن حیوان خانگی به این موضوع توجه نمایید که در خانه ای که نوزاد و کودک خردسال حضور دارد ورود حیوانات خزنده و دوزیستان مجاز نمی باشد .

به صورت کلی مجاورت هر گونه حیوان خانگی با کودکی که دارای نقص ایمنی است ممنوع می باشد . مانند کودکی که HIV دارد ، سرطان دارد و تحت شیمی درمانی است یا به طور مکرر از پردنیزون استفاده می کند). همچنین کودکان مبتلا به اگزما نیز باید از آکواریوم اجتناب کنند.

بیماری های سگ و گربه که قابل انتقال به انسان است:

سگ ها و گربه ها حیوانات خانگی محبوبی هستند اما می توانند عفونت های زیر را انتقال دهند :

عفونت با کمپیلوباکتر:

حیوانات خانگی که باکتری های کمپیلوباکتر ژژونی را حمل می کنند ، باعث اسهال ، درد شکم و تب در انسان می شود. این باکتری ها ممکن است در دستگاه روده سگ های آلوده ، گربه ها ، همسترها ، پرندگان و برخی از حیوانات مزرعه وجود داشته باشد.
انسان می تواند از طریق تماس با آب آلوده ، مدفوع ، گوشت نیمه پخته یا شیر غیر پاستوریزه آلوده شود. بیش از 2 میلیون مورد از عفونت کمپیلوباکتر هر ساله در ایالات متحده اتفاق می افتد و کمپیلوباکتر ژژونی اکنون علت اصلی ورم گوارشی باکتریایی است. این عفونت با آنتی بیوتیک درمان می شود.

بیماری خراش گربه:

می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که فردی توسط گربه آلوده به باکتری Bartonella henselae گاز گرفته یا خراشیده شود. در این حالت علائم بیماری گربه در انسان شامل تورم گره های لنفاوی ، تب ، سردرد و خستگی است که معمولاً بدون درمان تسکین می یابد.

علائم بیماری گربه در انسان

با این حال، در صورت شدید بودن عفونت و آشکار شدن علائم آلرژی به حیوانات در کودکان پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. بیماری خراش گربه بندرت عوارض طولانی مدت ایجاد می کند.

بیماری هاری:

یک بیماری جدی ناشی از ویروسی که از طریق گاز گرفتن یا زخم آلوده به بزاق حیوان آلوده به بدن وارد می شود. حیواناتی که ممکن است ویروس هاری را حمل کنند شامل سگ ، گربه ، راکون ، خفاش ، اسکون و روباه است. ایمن سازی و واکسیناسیون گسترده سگها و گربه ها باعث کاهش انتقال هاری در این حیوانات و انسان ها شده است.

تب کوهستان راکی (RMSF):

کنه های آلوده به باکتری Rickettsia ricketsii سبب انتشار این بیماری می شوند . این کنه ها اغلب توسط سگ ها حمل می شوند. علائم شامل تب شدید ، لرز ، دردهای عضلانی و سردرد و بثوراتی است که ممکن است در مچ دست ، مچ پا ، کف دست ، کف پا و تنه بدن گسترش یابد. RMSF که با آنتی بیوتیک قابل درمان است ، بیشتر در مناطق جنوب مرکزی و میانه جنوب اقیانوس اطلس ایالات متحده دیده می شود.

کرم حلقوی:

این نوع کرم سبب عفونت پوستی ناشی از چندین نوع قارچ موجود در خاک و پوست انسان و حیوانات خانگی است.
کودکان می توانند از طریق لمس حیوانات آلوده مانند سگ و گربه دچار کرم قارچی شوند. کرم حلقوی پوست یا tinea corporis ، معمولاً یک زخم گرد و خشک با پوسته پوسته و حاشیه برجسته قرمز و مرکز شفاف بوجود می اورد.

هنگامی که پوست سر تحت تأثیر قرار می گیرد ، ممکن است ناحیه سر پوسته پوسته ، قرمز یا متورم شود. اغلب تکه هایی از سر طاس می شود . کرم حلقوی با داروهای ضد قارچ از جمله شامپو ، کرم یا داروهای خوراکی درمان می شود.

توکسوکاریازیس:

بیماری ناشی از کرم انگلی توکسوکارا است که در روده سگها و گربه ها زندگی می کند. تخمهای حاصل از کرمها در مدفوع سگها و گربه ها منتقل می شوند و اغلب باعث آلودگی خاک محل بازی بچه ها می شوند.

هنگامی که کودکی خاک آلوده را می بلعد ، تخمها در روده او قرار گرفته و لاروهای آن به اندام های دیگر انتشار می یابند و سبب بروز عفونی لارو احشایی می شوند .

علائم این بیماری شامل تب ، سرفه یا خس خس سینه ، بزرگ شدن کبد ، راش یا تورم غدد لنفاوی است. علائم ممکن است به خودی خود برطرف شود یا پزشک برای از بین بردن لاروها داروهایی را تجویز کند. هنگامی که لاروها در روده از طریق جریان خون به چشم راه می یابند ، به عنوان توکسوکاریازیس چشمی یا لارو میگرن چشمی شناخته می شود ، که ممکن است منجر به کاهش دائمی بینایی شود.

توکسوپلاسموز:

پس از تماس با انگل موجود در مدفوع گربه این بیماری بوجود می آید . در بیشتر افراد سالم ، عفونت توکسوپلاسما هیچ علامتی ایجاد نمی کند. هنگامی که علائم اتفاق می افتد ، ممکن است شامل تورم غدد ، خستگی ، درد عضلانی ، تب ، گلودرد و بثورات پوستی باشد.
در زنان باردار ، توکسوپلاسموز می تواند باعث سقط جنین ، زایمان زودرس و بیماری شدید و کوری در نوزادان شود.

زنان باردار باید از تماس با سطل های زباله درخیابان دوری کنند. افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها به دلیل بیماری هایی مانند HIV یا سرطان ضعیف شده است ، در معرض عوارض شدید ناشی از عفونت توکسوپلاسموز هستند.

گاز گرفتگی توسط سگ و گربه:

ممکن است محل گاز گرفتگی این حیوانات آلوده شده و مشکلات جدی ایجاد کند ، به ویژه گاز گرفتگی در محل صورت و دست ها خطرناک تر است .
گاز گرفتگی گربه معمولاً بدتر است ، علت این امر زخم های عمیق تر ناشی از دندان های تیز گربه است . غالباً این زخم ها نیاز به درمان در مطب پزشک یا اورژانس دارند. آنتی بیوتیک ها گاهی اوقات لازم هستند.

نکات ایمنی در پیشگیری از انتقال بیماری حیوان خانگی

در اینجا چند نکته برای کمک به خانواده در مراقبت ایمن از حیوانات خانگی آورده شده است:

مراقبت از حیوان خانگی

 1. همیشه دستان خود را بشویید ، به خصوص پس از لمس حیوان خانگی ، دست زدن به غذای حیوان خانگی یا تمیز کردن قفس ، مخزن یا محل خواب حیوان خانگی
 2. هنگام پاکسازی فضولات حیوانات از دستکش استفاده کنید و اگر پرنده دارید ، هنگام تمیز کردن قفس ، از ماسک گرد و غبار روی بینی و دهان خود استفاده کنید تا از استنشاق ادرار یا ذرات مدفوع جلوگیری کند. اجازه ندهید بچه ها قفس یا جعبه زباله را تمیز کنند ، مگر اینکه نظارت وجود داشته باشد.
 3. از بوسیدن یا لمس حیوان خانگی با دهان خودداری کنید زیرا عفونت از طریق بزاق پخش می شود. همچنین ، غذا را با حیوان خانگی خود تقسیم نکنید.
 4. محل زندگی حیوان خانگی خود را تمیز و بدون فضولات و آلودگی نگه دارید. اگر حیوان خانگی شما در خارج از خانه مدفوع می کند ، مرتباً زباله ها را جمع کنید و اجازه ندهید بچه ها در آن منطقه بازی کنند.
 5. حیوان خانگی خود را در فضای باز بشویید و از قرار دادن آنها در سینک یا وان حمام خودداری کنید یا در مورد نظافت حرفه ای حیوان خانگی با دامپزشک صحبت کنید.
 6. هرگز یک حیوان وحشی را به عنوان حیوان خانگی قبول نکنید.

درصورتیکه فرصت کافی برای نگهداری از فرزندان خود در مقابل بیماری های حیوانات خانگی را ندارید میتوانید از خدمات مرکز پرستاری سلامت اول که دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبتی است، استفاده کنید.

 

سوالات متداول

آیا حیوانات خانگی میتوانند انسان ها را بیمار کنند؟

بله، همه حیوانات خانگی ممکن است حامل میکروبهایی باشند که قابل انتقال به انسان ها باشد که باعث بیماری شوند.

چگونه از انتقال بیماری گربه پیشگیری کنیم؟

گربه را واکسینه کنید، دست ها را پس از تماس با گربه بشویید، مکان هایی که گربه ها در ان حضور دارند ضد عفونی و تمیز کنید.

بیماری حیوانات خانگی شامل چه چیزهایی است؟

شامل عفونت کمپیلوباکتر، بیماری های مرتبط با خراش گربه، بیماری هایی که توسط کنه ها منتقل می شوند، کرم حلقوی، توکسوکاریازیس و توکسوپلاسموز هستند.

علائم بیماری گربه در انسان چیست؟

شامل عفونت خفیف، علائم شبه آنفولانزا، درد معده، اسهال، تب، تورم و حساس شدن غدد لنفاوی، سردرد و خستگی هستند.

چگونه بفهمیم حیوان بیمار شده است؟

نداشتن حالت عادی ، بی حالی طولانی مدت، دمای بدن بالا، استفراغ، اسهال، تغییرات ادراری، تغییر در اشتها، چشم های خشک یا قرمز، سرفه یا صدای ناهنجار و… می ‌تواند نشانه هایی از بیماری حیوان باشد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.