مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

عفونت هایی که حیوانات خانگی به انسان منتقل می کنند

بیماری حیوانات خانگی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

حیوانات خانگی  pets infections  ممکن است حامل عفونتهای مختلفی باشند که در صورت عدم رعایت بهداشت و مسائل ایمنی به انسان منتقل می شوند و ایجاد بیماری می نمایند. مراقبت از حیوانات خانگی توسط کودکان به منزله تجربه ای مناسب برای یادگیری مسئولیت ، لطافت و احترام به سایر موجودات زنده است.
مانند بزرگسالان ، بچه ها نیز می توانند از همراهی ، محبت و روابطی که با حیوانات خانگی خود دارند ، لذت ببرند.

مراقبت از حیوانات خانگی
اما حیوانات خانگی می توانند عفونت را به انسان ، به خصوص بچه ها منتقل کنند. بنابراین اگر به فکر خرید حیوان خانگی هستید یا قبلاً آن را داشته اید ، مهم است که بدانید چگونه خانواده خود را در برابر عفونت ها محافظت کنید.

چگونه حیوانات خانگی عفونت را گسترش می دهند

همه حیوانات خانگی ممکن است حامل میکروبهایی باشند که قابل انتقال به انسان ها باشد که باعث بیماری شوند.
این بیماری ها از بسیاری جهات می توانند بر انسان تأثیر بگذارند. آنها بیشترین نگرانی را برای کودکان خردسال ، نوزادان ، زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها به دلیل بیماری یا بیماری به خطر افتاده است ، ایجاد می کنند.

خانواده سالم ، حیوانات خانگی سالم

لازم نیست از نگهداری حیوانات خانگی دچار هراس و نگرانی شوید بلکه می توان با رعایت برخی اقدامات احتیاطی فرزندانتان را از بیمار شدن محافظت کنید.

خانواده و حیوانات خانگی
بهتر است پیش از آوردن حیوان خانگی به این موضوع توجه نمایید که در خانه ای که نوزاد و کودک خردسال حضور دارد ورود حیوانات خزنده و دوزیستان مجاز نمی باشد .

به صورت کلی مجاورت هر گونه حیوان خانگی با کودکی که دارای نقص ایمنی است ممنوع می باشد . مانند کودکی که HIV دارد ، سرطان دارد و تحت شیمی درمانی است یا به طور مکرر از پردنیزون استفاده می کند). همچنین کودکان مبتلا به اگزما نیز باید از آکواریوم اجتناب کنند.

سگ ها و گربه ها :

سگ ها و گربه ها حیوانات خانگی محبوبی هستند اما می توانند عفونت های زیر را انتقال دهند :

عفونت با کمپیلوباکتر:

حیوانات خانگی که باکتری های کمپیلوباکتر ژژونی را حمل می کنند ، باعث اسهال ، درد شکم و تب در انسان می شود. این باکتری ها ممکن است در دستگاه روده سگ های آلوده ، گربه ها ، همسترها ، پرندگان و برخی از حیوانات مزرعه وجود داشته باشد.
انسان می تواند از طریق تماس با آب آلوده ، مدفوع ، گوشت نیمه پخته یا شیر غیر پاستوریزه آلوده شود. بیش از 2 میلیون مورد از عفونت کمپیلوباکتر هر ساله در ایالات متحده اتفاق می افتد و کمپیلوباکتر ژژونی اکنون علت اصلی ورم گوارشی باکتریایی است. این عفونت با آنتی بیوتیک درمان می شود.

بیماری خراش گربه:

می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که فردی توسط گربه آلوده به باکتری Bartonella henselae گاز گرفته یا خراشیده شود. علائم این بیماری شامل تورم گره های لنفاوی ، تب ، سردرد و خستگی است که معمولاً بدون درمان تسکین می یابد.

حیوانات خانگی و خراش
با این حال ، در صورت شدید بودن عفونت ، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. بیماری خراش گربه بندرت عوارض طولانی مدت ایجاد می کند.

هاری:

یک بیماری جدی ناشی از ویروسی که از طریق گاز گرفتن یا زخم آلوده به بزاق حیوان آلوده به بدن وارد می شود.
حیواناتی که ممکن است ویروس هاری را حمل کنند شامل سگ ، گربه ، راکون ، خفاش ، اسکون و روباه است.
ایمن سازی و واکسیناسیون گسترده سگها و گربه ها باعث کاهش انتقال هاری در این حیوانات و انسان ها شده است.

تب کوهستان راکی (RMSF):

کنه های آلوده به باکتری Rickettsia ricketsii سبب انتشار این بیماری می شوند . این کنه ها اغلب توسط سگ ها حمل می شوند. علائم شامل تب شدید ، لرز ، دردهای عضلانی و سردرد و بثوراتی است که ممکن است در مچ دست ، مچ پا ، کف دست ، کف پا و تنه بدن گسترش یابد. RMSF که با آنتی بیوتیک قابل درمان است ، بیشتر در مناطق جنوب مرکزی و میانه جنوب اقیانوس اطلس ایالات متحده دیده می شود.

کرم حلقوی:

این نوع کرم سبب عفونت پوستی ناشی از چندین نوع قارچ موجود در خاک و پوست انسان و حیوانات خانگی است.
کودکان می توانند از طریق لمس حیوانات آلوده مانند سگ و گربه دچار کرم قارچی شوند. کرم حلقوی پوست یا tinea corporis ، معمولاً یک زخم گرد و خشک با پوسته پوسته و حاشیه برجسته قرمز و مرکز شفاف بوجود می اورد.

حیوانات خانگی و کرم حلقوی
هنگامی که پوست سر تحت تأثیر قرار می گیرد ، ممکن است ناحیه سر پوسته پوسته ، قرمز یا متورم شود. اغلب تکه هایی از سر طاس می شود . کرم حلقوی با داروهای ضد قارچ از جمله شامپو ، کرم یا داروهای خوراکی درمان می شود.

توکسوکاریازیس:

بیماری ناشی از کرم انگلی توکسوکارا است که در روده سگها و گربه ها زندگی می کند. تخمهای حاصل از کرمها در مدفوع سگها و گربه ها منتقل می شوند و اغلب باعث آلودگی خاک محل بازی بچه ها می شوند.

هنگامی که کودکی خاک آلوده را می بلعد ، تخمها در روده او قرار گرفته و لاروهای آن به اندام های دیگر انتشار می یابند و سبب بروز عفونی لارو احشایی می شوند .

علائم این بیماری شامل تب ، سرفه یا خس خس سینه ، بزرگ شدن کبد ، راش یا تورم غدد لنفاوی است. علائم ممکن است به خودی خود برطرف شود یا پزشک برای از بین بردن لاروها داروهایی را تجویز کند. هنگامی که لاروها در روده از طریق جریان خون به چشم راه می یابند ، به عنوان توکسوکاریازیس چشمی یا لارو میگرن چشمی شناخته می شود ، که ممکن است منجر به کاهش دائمی بینایی شود.

توکسوپلاسموز:

پس از تماس با انگل موجود در مدفوع گربه این بیماری بوجود می آید . در بیشتر افراد سالم ، عفونت توکسوپلاسما هیچ علامتی ایجاد نمی کند. هنگامی که علائم اتفاق می افتد ، ممکن است شامل تورم غدد ، خستگی ، درد عضلانی ، تب ، گلودرد و بثورات پوستی باشد.
در زنان باردار ، توکسوپلاسموز می تواند باعث سقط جنین ، زایمان زودرس و بیماری شدید و کوری در نوزادان شود.

زنان باردار باید از تماس با سطل های زباله درخیابان دوری کنند. افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها به دلیل بیماری هایی مانند HIV یا سرطان ضعیف شده است ، در معرض عوارض شدید ناشی از عفونت توکسوپلاسموز هستند.

گاز گرفتگی توسط سگ و گربه:

ممکن است محل گاز گرفتگی این حیوانات آلوده شده و مشکلات جدی ایجاد کند ، به ویژه گاز گرفتگی در محل صورت و دست ها خطرناک تر است .
گاز گرفتگی گربه معمولاً بدتر است ، علت این امر زخم های عمیق تر ناشی از دندان های تیز گربه است . غالباً این زخم ها نیاز به درمان در مطب پزشک یا اورژانس دارند. آنتی بیوتیک ها گاهی اوقات لازم هستند.

نکات ایمنی در مراقبت از حیوان خانگی

در اینجا چند نکته برای کمک به خانواده در مراقبت ایمن از حیوانات خانگی آورده شده است:

1- همیشه دستان خود را بشویید ، به خصوص پس از لمس حیوان خانگی ، دست زدن به غذای حیوان خانگی یا تمیز کردن قفس ، مخزن یا محل خواب حیوان خانگی

نظافت حیوانات خانگی

2- هنگام پاکسازی فضولات حیوانات از دستکش استفاده کنید و اگر پرنده دارید ، هنگام تمیز کردن قفس ، از ماسک گرد و غبار روی بینی و دهان خود استفاده کنید تا از استنشاق ادرار یا ذرات مدفوع جلوگیری کند. اجازه ندهید بچه ها قفس یا جعبه زباله را تمیز کنند ، مگر اینکه نظارت وجود داشته باشد.

3- از بوسیدن یا لمس حیوان خانگی با دهان خودداری کنید زیرا عفونت از طریق بزاق پخش می شود. همچنین ، غذا را با حیوان خانگی خود تقسیم نکنید.
4- محل زندگی حیوان خانگی خود را تمیز و بدون فضولات و آلودگی نگه دارید. اگر حیوان خانگی شما در خارج از خانه مدفوع می کند ، مرتباً زباله ها را جمع کنید و اجازه ندهید بچه ها در آن منطقه بازی کنند.
5- حیوان خانگی خود را در فضای باز بشویید و از قرار دادن آنها در سینک یا وان حمام خودداری کنید یا در مورد نظافت حرفه ای حیوان خانگی با دامپزشک صحبت کنید.
6- هرگز یک حیوان وحشی را به عنوان حیوان خانگی قبول نکنید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبتی و پرستار در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار