واکسن زدن به کودک

اقدامات لازم قبل در هنگام و بعد از واکسن زدن چیست؟

برای مراجعه جهت واکسن زدن به کودک chid-vaccination  لازم است اقداماتی از قبل انجام دهید تا کودک در حین انجام واکسیناسیون با آرامش و سلامت این کار را سپری کند.

اقدامات لازم قبل در هنگام و بعد از واکسن زدن چیست؟

همچنین ممکن است پس از تزریق واکسن عوارضی در کودک ایجاد شود که نیازمند اقدامات خاصی می باشد. این مقاله در خصوص تکنیک های مراقبت از کودک قبل در حین و پس از تزریق واکسن نوشته شده است که لازم است والدین  و پرستار کودک در مورد اطلاعات کافی داشته باشند.

 اقدامات لازم قبل از انجام واکسیناسیون :

معمولاً مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شده اند نیازمند دریافت اطلاعات مربوط به واکسن و زمان مناسب تزریق آنها می باشند . بهتر است مادران در خصوص واکسن هایی که باید به کودکان تزریق شود اطلاعات مناسبی کسب نمایند.

پس از جمع آوری کسب اطلاعات دقیق در مورد واکسن ها و زمان مناسب تزریق آنها،  بهتر است اطلاعات مربوطه را به خوبی مطالعه نموده . سوالات احتمالی را در این خصوص یادداشت کنید و از متخصص اطفال بپرسید. با تهیه لیستی از واکسن های مورد نیاز می‌توانیم به موقع به پزشک مراجعه نماییم.

با دریافت اطلاعات لازم در خصوص عوارض احتمالی هر واکسن مزایا و خطرات آنها می‌توانیم برای مراقبت از کودک خود آماده شویم .ضروری است که در هنگام تزریق واکسن مدارک و سوابق پزشکی کودک را به همراه داشته باشید .

لذا لازم است والدین در هنگام مراجعه به مراکز تزریق واکسن،  کارت مراقبت از کودک را به همراه داشته باشند تا پزشک از طریق اطلاعات مندرج بر روی این کار متوجه شود که زمان تزریق کدام واکسن رسیده است.

لازم است در هنگام مراجعه برای تزریق واکسن آماده انجام حمایت روانی از کودک باشید. بهتر است اسباب بازی کتاب یا پتوی مورد علاقه کودک را به همراه خود برده و در هنگام انجام واکسیناسیون او را از این طریق آرام نمایید.

اگر  فرزند شما از نظر سنی بزرگتر از نوزادان است و می‌توانید با او گفت‌وگو کنید بهتر است از ترفندهای زیر استفاده نمایید

صادق باشید توضیح دهید که واکسن زدن به او لطمه طولانی نخواهد زد و درد او کوتاه و موقتی خواهد بود.

از تعریف کردن داستان های ترسناک و ناراحت کننده در مورد واکسیناسیون خودداری کنید و کلاً تصویر ناهنجار و ناراحت‌کننده‌ای از آمپول در ذهن او ایجاد نکنید.

عوارض واکسن زدن

به کودک خود یادآوری کنید که واکسن ها می توانند باعث سلامتی او گردند .

باید کودک واکسن را به عنوان چیزی خوب بشناسند . هرگز کودک را با تزریق واکسن تهدید نکنید و هرگز از این جمله استفاده نکنید که اگر بد رفتار کنی پرستار را صدا میزنم تا به تو یک واکسن بزنند … در عوض به کودک یادآوری کنید که تزریق واکسن می‌تواند سلامت آنها را حفظ کند.

آیا نوشیدن 8 لیوان آب برای همه افراد مناسب است؟
مطالعه کنید

اقدامات لازم در حین واکسن زدن:

پزشک یا متخصص اطفال وضعیت کودک شما را در مورد واکسن هایی که تاکنون دریافت نموده است مورد بررسی قرار می دهد.  سپس درخصوص واکسنی که زمان تزریق آن رسیده است به والدین توضیحاتی خواهد داد که شامل خطرات و مزایا و عوارض احتمالی واکسن است. اگر پزشک در این مورد توضیحی ارائه نکرد می توانید درخواست کنید که در این خصوص به شما اطلاعات کافی را ارائه دهد.

در هنگام تزریق واکسن بهتر است با نوازش آواز خواندن یا آرام صحبت کردن حواس کودک را پرت کرده و او را آرام نمایید . لبخند بزنید و با کودک خود تماس چشمی برقرار کنید. به کودک خود بگویید همه چیز خوب است.

کودک را با یک اسباب بازی یا کتاب مورد علاقه آرام کنید. پتویی که بوی آشنایی دارد به کودک شما کمک می کند تا در هنگام تزریق واکسن احساس آرامش و راحتی بیشتری داشته باشد

تا آنجایی که ممکن است کودک را در آغوش خود محکم نگه دارید .هنگامی که تزریق واکسن به کودک انجام گردید لحظه بسیار مهمی است که والدین باید کودک را در آغوش گرفته و به او آرامش دهند

صدای آرامبخش مادر همراه با در آغوش گرفتن کودک به او این اطمینان را می دهد که همه چیز خوب و مرتب است و جایی برای نگرانی کودک وجود ندارد.

همچنین در صورتی که کودک ناآرام شده است مادر می‌تواند از طریق تماس پوستی و شیردهی او را آرام سازد. اگر کودک بیشتر از ۶ ماه داشته باشد میتوانند با یک نوشیدنی شیرین نوزاد را آرام سازند.

فواید واکسن زدن

اقدامات لازم برای آرام کردن کودکان بزرگ تر بعد از واکسن زدن:

برای کمک به ایجاد حواس پرتی در کودک به چیزهای جالب در اطراف اتاق اشاره کنید.

برای کودک داستان بگویید یا شعر بخوانید

اگر کودک شما گریه می کند او را محکم در آغوش بگیرید و با او صحبت کنید

هرگز کودک را به خاطر شجاع نبودن سرزنش نکنید

به کودک خود یاد دهید که نفس عمیق بکشد تا از شدت درد او کاسته شود

ممکن است گاهی غش کردن در فاصله کوتاهی پس از تزریق واکسن در بین کودکان و نوجوانان اتفاق بیفتد برای جلوگیری از هرگونه صدمه احتمالی لازم است کودک به مدت ۱۵ دقیقه در محل تزریق واکسن بماند

قبل از اینکه محل تزریق واکسن را ترک نمایید از پزشک اطفال در مورد روش استفاده از مسکن بدون آسپرین و سایر اقداماتی که می‌تواند برای آرام کردن کودک استفاده شود راهنمایی بخواهید

چگونه استفاده از تکنولوژی باعث بهبود عملکرد پرستار سالمند می شود؟
مطالعه کنید

نکته مهم در هنگام ترک مطب پزشک این است که زمان مراجعه بعدی برای تزریق واکسن را از پزشک سوال نمایید و از او بخواهید که در کارت مراقبت از کودک این تاریخ را یادداشت نماید.

اقدامات لازم پس از واکسن زدن

گاهی اوقات کودک پس از تزریق واکسن واکنش خفیفی ناشی از تزریق ماده در بدن تجربه می نماید . این واکنش می‌تواند شامل بثورات پوستی یا درد در محل تزریق باشد. این واکنش ها طبیعی است و به زودی از بین می‌رود با رعایت نکات زیر می توانید عوارض جانبی واکسن را در کودک خود به حداقل برسانید:

از پارچه ای خنک و مرطوب برای کاهش قرمزی ، درد و / یا تورم در محلی واکسن گرفته شده استفاده کنید.

از طریق یک اسفنج حمام خنک تب کودک را کاهش دهید.

به کودک مایعات بیشتری بنوشانید. عدم تمایل به غذا خوردن در کودکان ۲۴ ساعت پس از تزریق واکسن امری طبیعی می باشد.

از پزشک کودک بخواهید که شما را در خصوص استفاده از مسکن های مجاز برای کاهش درد کودک راهنمایی نماید

برای چند روز بیشتر از قبل به کودک توجه و محبت اختصاص دهید. اگر موردی غیر طبیعی را مشاهده نمودید بلا فاصله با پزشک اطفال تماس بگیرید.

واکسن زدن در بیماری

واکسن زدن در هنگام بیماری کودک

از آنجایی که یک بیماری خفیف به ندرت می تواند بر میزان پاسخ بدن کودک به واکسن تاثیر بگذارد بنابراین لازم است در هنگامی که کودک بیماری خفیفی داشته باشد، برای تزریق واکسن در در زمان مقرر اقدام گردد. بیماری هایی که کودک در حین ابتلا به آنها همچنان مجاز است که از واکسن استفاده نماید شامل موارد زیر می باشد:

تب کم درجه
سرماخوردگی ، آبریزش بینی یا سرفه
عفونت گوش (اوتیت میانی)
اسهال خفیف

بهتر است در هنگام بیماری کودک مسئول تزریق واکسن را از بیماری کودک خود آگاه سازید تا در صورت نیاز به معالجه و ارزیابی وضعیت جسمی کودک بپردازند و در صورت عدم تشخیص مشکل جدی به واکسن زدن کودک مبادرت نمایند.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان هستند.

 

3.3/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
تماس 1527