مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

نگهداری کودک، داخل و خارج از منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بیشتر والدین ترجیح میدهند برای نگهداری کودکشان با یک نفر در ارتباط باشند که ارائه دهندگان خدمات نگهداری کودک در منزل میتوانند گزینهی خوبی برایشان باشند، به خصوص برای نگهداری از نوزادان. والدینی که به صورت تمام وقت کار میکنند ممکن است برنامه‌هایشان به گونه‌ای باشد که مجبور شوند فردی را برای نگهداری کودکشان در منزل استخدام کنند. مدیریت زمان، رسیدگی به سفرهای کاری و نگهداری کودک بدون کمک گرفتن از فردی در منزل غیر ممکن به نظر میرسد.

مراقبت از کودک در منزل

اگر میخواهید یک پرستار کودک یا مراقب خارجی استخدام کنید، به دنبال سرویسهای دارای مجوز دولتی باشید و اطمینان حاصل کنید که سیاستهایشان در خصوص تعطیلات مراقبان و زمانهایی که بیمار میشوند را میدانید. شما میخواهید بدانید که اگر پرستار کودک بیمار شود یا نتواند سر کار بیاید، فردی قابل و مورد اعتماد جایگزین او خواهد شد.

پرستار کودک فردی است که نگهداری کودک را داخل یا خارج از منزل انجام میدهد و گاهی برخی از کارهای منزل که در ارتباط با نگهداری کودک باشد را انجام میدهد. معمولا والدین نمیتوانند در طول روز بر عملکرد پرستار نظارت داشته باشند. ساعات کاری یک پرستار کودک در یک هفته بین 40 تا 60 ساعت است. در بیشتر مراکز پرستاری کودک پرستاران باید تا حدی برای نگهداری کودکان آموزش دیده باشند، اما همهی مراکز این گونه نیستند.

مراقب خارجی نیز خدمات نگهداری کودک در منزل را ارائه میکند و با خانواده زندگی میکند و تحت نظارت والدین به نگهداری کودک میپردازد. مراقبان خارجی معمولا به عنوان تجربهی یادگیری سایر فرهنگها به دور از منزل خودشان زندگی میکنند. مراقبان خارجی معمولا کارهای منزل را در حد کمی انجام میدهند و بین 40 تا 60 ساعت در هفته کار میکنند. این افراد معمولا جوان هستند و ممکن است آموزشهای نگهداری کودک را دیده باشند یا ممکن است هیچ آموزشی ندیده باشند.

بستن قرارداد

هنگامی که پرستار کودک را استخدام میکنید، قرارداد مشخصی تنظیم کنید که در آن وظایف مورد انتظار، ساعات، دستمزد، تعطیلات با پرداخت حقوق و زمانهای بیماری مشخص شده باشد. قوانین مربوط به والدین را نیز به این قرارداد اضافه کنید. زمانی در چند ماه بعد را برای مروری بر قرارداد تعیین کنید تا بررسی کنید که اوضاع چگونه پیش میرود و همچنین مقررات را بهتر کنید. تعاملات پرستار با کودکتان را به طور روزانه تحت نظر بگیرید و گاهی به طور غیر منتظره به آنها سر بزنید (حداقل در ماههای اول) تا رفتار مراقب را وقتی که انتظار ندارد شما را ببیند بررسی کنید.

علائم هشدار

اگر احساس میکنید با کودکتان بد رفتاری میشود، به دنبال نشانه‌های زیر باشید:

 •  مراقب به شما دروغ گفته یا از شما دزدی کرده است.
 • مراقب به سوالاتی که راجع به کارهای روزانه از او میپرسید جواب نمیدهد.
 • هنگامی که به خانه میآیید متوجه میشوید که مراقب کودکتان نیست.
 • مراقب به کودک شما پاسخ نمیدهد.
 • کودک شما بداخلاق شده یا احساس میکند کنار گذاشته شده است یا مشکلاتی در خصوص خوردن و خوابیدن پیدا کرده است.
 •  کودک همین که با مراقب تنها گذاشته میشود ناراحت میشود.
 •  شما احساس بدی نسبت به مراقب دارید.

والدین باید همواره اطمینان حاصل کنند که پرستار یا مراقب حمایت مورد نیاز برای مثبت بودن را دریافت میکند که شامل زمان استراحت کافی و داشتن فرصت برای ملاقات سایر مراقبان در همان ناحیه است. والدین باید همیشه با تلفن در دسترس باشند تا به تماسهای اضطراری پاسخ دهند. به عبارت دیگر با هم همکاری کنید و در نگهداری کودکتان مشارکت کنید.

نگهداری کودک خارج از منزل

نگهداری کودک خارج از منزل شامل مراکز نگهداری کودک (که معمولا وابسته به یک سازمان دولتی یا خصوصی مانند سازمان مذهبی، مرکز مشارکتی یا اجتماعی هستند)، برنامههای مراقب روزانهی خانواده که در منزل مراقب برگزار میشود، برنامههای نگهداری کودک به صورت نیمه وقت مانند پیش دبستانیها یا گروههای بازی و برنامههای پیش دبستانی دولتی مانند شروع زود هنگام هستند. این برنامهها معمولا برای نگهداری کودک از هنگام تولد تا 5 سالگی هستند.

انجمن آمریکایی بیماریهای کودکان (AAP) پیشنهاد میکند که یک فرد بزرگسال باید مسئولیت اصلی برای مراقبت از هر نوزاد کوچکتر از 12 ماه را بر عهده داشته باشد. نوزادان باید پرستاران ثابت و مثبتی داشته باشند تا حالتهای خاص نوزادان به هنگام گرسنگی، اضطراب و بازیگوشی را بشناسند. این نوع از تعامل پرورشی تا حد قابل توجهی به رشد اجتماعی و احساسی نوزاد کمک میکند.

برای مراقبت کلی از نوزاد، AAP پیشنهاد میکند که برای هر 3 کودک یک نفر مسئول باشد. راهنمای AAP برای نگهداری کودک به شرح زیر است:
سن کودک : فرد مسئول بیشترین تعداد گروه

 • تولد تا 24 ماهگی 3 : 1 6
 • 25 تا 30 ماهگی 4 : 1 8
 • 31 تا 35 ماهگی 5 : 1 10
 • 3 سالگی 7 : 1 14
 • 4 تا 5 سالگی 8 : 1 16

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیش‌تر در خصوص پرستار در منزل، پرستار کودک و…. با کارشناسان خبره مجموعه سلامت اول تماس حاصل فرمایید.

Picture of Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.