مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

مزایای بغل کردن نوزاد : هر آنچه والدین و پرستار کودک باید در این مورد بداند

فواید بغل کردن نوزاد

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

قطعا اولین صحنه بغل کردن نوزاد children-hugging خود را هرگز فراموش نخواهید کرد. در آغوش گرفتن نوزادان و احساس گرمای بدن یک نوزاد تجربه فوق العاده ای است.  بغل کردن نوزاد علاوه بر احساس زیبا و دلپذیری که به والدین خواهد داد ، فواید علمی نیز دارد.

مزایای بغل کردن نوزاد
این احساسات به تغییرات جسمی و روحی مثبت در بدن ما مرتبط هستند. این احساسات به ویژه برای رشد عاطفی ، شناختی و جسمی کودک بسیار مهم است.

آیا می دانید سه ماه اول زندگی فرزند شما به عنوان “سه ماهه چهارم” شناخته می شود؟

این به این معنا است که نوزاد در پایان سه ماهه سوم بارداری به دنیا می آید و پس از تولد وارد سه ماهه چهارم حیات خویش می گردد . نوزاد که پس از تولد از یک مکان تاریک ، گرم و راحت بیرون آمده است. نوازش و بغل کردن به او کمک می کند تا حسی مانند محیط رحم داشته باشد و احساس امنیت و گرما کند.

نوازش به نوزاد کمک می کند تا به شما دلبستگی پیدا کند. پیوند ایجاد شده بعداً در زندگی نوزاد از نظر اعتماد به نفس ، ابراز همدلی ، روابط اجتماعی و توانایی کنار آمدن با عوامل استرس زای زندگی تأثیر می گذارد.

نوزادانی که نوازش را تجربه نمی کنند ، میزان هورمون های اکسی توسین و وازوپرسین به طور قابل توجهی در بدن آنها پایین است. که این دو هورمون نقش اساسی در استرس و رفتارهای اجتماعی دارند.

مغز از سلول ها تشکیل شده است. قبل از تولد ، سلول های مغزی کودک با سرعت حیرت انگیزی تکثیر می شوند. زمانی که کودک با محیط اطراف و اطرافیان خود آشنا می شود ، ارتباطات یا سیناپس های بین سلول ها شکل می گیرد.

این شبکه از سلولهای عصبی و سیناپسی عملکردهای مختلفی مانند دیدن ، شنیدن و حرکت را کنترل می کند . اگر مغز کودک از بدو تولد تحریک نشود ، این سیناپس ها ایجاد نمی شوند و توانایی یادگیری و رشد کودک را مختل می کنند.

اهمیت بغل کردن نوزاد

مزیت های شگفت انگیز بغل کردن نوزاد را نمی توان دست کم گرفت. اما بغل کردن نوزاد علاوه بر احساس مطبوعی که برای والدین ایجاد می شود ، فواید دیگری نیز دارد. دلایل مهم علمی وجود دارد که باعث می شود آغوش برای هم برای والدین و هم برای نوزاد مفید باشد. یک آغوش 20 ثانیه ای می تواند به نوزاد کمک کند باهوش تر ، سالم تر ، شادتر و مقاوم تر رشد کند.

رابطه بغل کردن نوزاد و هوش

بغل کردن نوزاد باعث باهوش شدن او می شود

لمس نوزاد برای رشد مغز ضروری است. نوزاد برای رشد طبیعی به تحریکات حسی زیادی نیاز دارد. تماس با پوست ، یا لمس فیزیکی مانند در آغوش گرفتن ، یکی از مهمترین تحریکات لازم برای رشد مغز سالم و بدن قوی است .

بغل کردن نوزاد و تماس بدنی برای رشد جسمی او ضروری است.

پزشکان دریافته اند که وقتی کودکان از تماس بدنی محروم می شوند ، بدن آنها علی رغم مصرف طبیعی مواد مغذی رشد نمی کند. که می تواند با پرورش لمس و آغوش بهبود یابد .

بغل کردن نوزاد باعث تولید هورمون اکسی توسین می شود ، که تاثیرات مهمی بر روی بدن دارد . یکی از آنها تحریک رشد است.
مطالعات نشان می دهد که آغوش گرفتن می تواند بلافاصله سطح اکسی توسین را افزایش دهد. هنگامی که اکسی توسین افزایش می یابد ، چندین هورمون رشد ، مانند فاکتور رشد شبه انسولین-I (IGF-1) و فاکتور رشد عصب NGF نیز افزایش می یابند. در نتیجه ، لمس و در آغوش گرفتن نوزاد رشد او را افزایش می دهد. در آغوش گرفتن فواید زیادی برای سلامتی دارد.

هورمون اکسی توسین که هنگام بغل گرفتن ترشح می شود ، فواید زیادی برای بدن ما دارد. به عنوان مثال ، افزایش سطح اکسی توسین می تواند با کاهش سطح پلاسمایی هورمونهای تیروئید و کاهش التهاب باعث بهبود سریعتر زخمها سیستم ایمنی بدن ما شود. اکسی توسین همچنین حمایت اجتماعی را برای بهبود نتایج انواع بیماری های مرتبط با سلامتی تسهیل می کند

بغل کردن نوزاد برای سلامت عاطفی مفید است.

هیچ چیز نمی تواند سریعتر از آغوش والدین ، کودک نوپا را آرام کند. بسیاری از والدین نگرانند که در آغوش گرفتن کودک پرخاشگر  به نوعی به او جسارت تکرار رفتار پرخاشگری را بدهد اما این طو ر نیست.

در آغوش کشیدن کودک جلوی افسردگی او در آینده را می گیرد:

هنگام تولد ، سیستم عصبی کودک کامل نیست که بتواند احساسات را درک کند. کودکان نوپا احساسات شدیدی دارند ، هنگامی که پریشان و مضطرب می شوند ، سطح بالایی از کورتیزول در بدن و مغز آنها آزاد می شود.

این سطح از تولید سمی هورمون استرس هنگامی که به مدت طولانی به دلیل عدم توانایی کنترل کودک تولید شود ، بر سلامت کودک هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی تأثیر می گذارد ، به همین دلیل است که نباید اجازه دهیم کودک دچار مشکل عاطفی و استرس شود.

مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن بیش از حد در معرض هورمون استرس می تواند سیستم ایمنی بدن کودک را به خطر بیندازد و منجر به بیماری بیشتر شود. استرس بیش از حد در حافظه و توانایی های استدلال کلامی در مراحل بعدی زندگی تأثیر می گذارد. همچنین هنگامی که کودک بزرگ می شود می تواند به افسردگی منجر شود.

مزایای بغل کردن نوزاد

بغل کردن نوزاد به کودک و پدر و مادر کمک می کند

بغل کردن نوزاد حس  اعتماد او رابه والدین افزایش میدهد . اعتماد در ایجاد یک رابطه قوی ضروری است. اکسی توسین تمایل فرد را برای کاهش ترس ، پذیرفتن خطر و اعتماد به دیگران برای بهبود روابط افزایش می دهد. همچنین دلبستگی کودک را افزایش می دهد ، منجر به دلبستگی ایمن و بهبود پیوند والدین و کودک می شود .

روش صحیح بغل کردن نوزاد
قبل از بغل کردن نوزاد دستان خود را بشویید

همیشه قبل از تماس و بغل کردن کودک ، از تمیز بودن دستان خود اطمینان حاصل کنید. سیستم ایمنی بدن کودک کامل نشده است ، بنابراین هر میکروبی که حمل می کنید ممکن است باعث بیماری شود. همچنین محلول ضد عفونی کننده دست برای مهمانانی که می خواهند کودک کوچک شما را نوازش کنند ، در نظر بگیرید. قبل از در آغوش گرفتن کودک ، هر بار دستان خود را تمیز کنید.

در موقعیت راحتی قرار بگیرید

راحتی یکی از مهمترین موارد در مورد بغل کردن کودک است. شما باید از نظر جسمی احساس راحتی کنید و احساس آرامش در دستتان داشته باشید . ممکن اوایل در آغوش کشیدن نوزاد کمی هیجان زده شوید و یادتان باشد که به صورت منظم نفس بکشید و در موقعیت راحتی قرار بگیرد که تا به هیچ عضوی از بدنتان فشار نیاید.

اهمیت مراقبت از سر و گردن نوزاد :

هنگام نگه داشتن نوزاد ، بسیار مهم است که همیشه یکی از دست هایتان برای نگه داشتن سر و گردن داشته باشید. به هر حال ، سر نوزاد سنگین ترین قسمت بدن او از بدو تولد است. نوزادان تازه متولد شده فاقد کنترل بر عضلات گردن هستند تا بتوانند به تنهایی سر خود را نگه دارند، باید از سر او مراقبت کنید .

روش بغل کردن نوزاد
در موقعیت صحیح قرار بگیرید:

هنگامی که می خواهید کودک خود را بلند کنید ، یک دست خود را زیر سر او و دست دیگر را زیر کمر آن قرار دهید. و سپس بدن آنها را تا سطح قفسه سینه خود بالا ببرید

اسنفاده از گهواره یکی از ساده ترین و بهترین روش ها برای نگه داشتن نوزاد تازه متولد شده در چند هفته اول زندگی است .اما لازم است دقت نمایید که  هرگز کودک خود را به شدت  تکان ندهید ، حتی برای بازی یا برای آرام کردن کودک انجام این کار می تواند باعث خونریزی در مغز و حتی مرگ شود .

مرکز پرستاری سلامت اول یکی از معتبر ترین مراکز در ارائه خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل است که با کادری مجرب و متخصص آماده ارائه خدمات شبانه روزی به سالمندان ، کودکان و بیماران می باشد. کافی است که با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار