بهترین روش های قنداق کردن نوزاد

مزایای قندان کردن نوزادان چیست و چگونه می توان یک نوزاد را قنداق کرد؟

مزایای قندان کردن نوزادان  سال هاست که مورد بررسی و گفتگو می باشد و در دهه 1990 به صورت یک پدیده پذیرفته شده در جهان غرب متداول گردید. مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن سالها تجربه و اگاهی در مراقبت از کودکان و نوزادان آماده خدمت گزاری به کودکان والدین گرامی می باشد. البته اگر از یک پرستار نوزاد حرفه ای در دوران نوزادی فرزندتان کمک بگیرید این روزهای شیرین و کمی سخت را دلپذیرتر سپری خواهید کرد.

قنداق کردن نوزاد

آیا قنداق کردن برای کودکان کار مناسبی است

یک قنداق کودک که به خوبی انجام شود می تواند مانند یک محافظ برای کودک عمل نماید.

قندان کردن به نوزادان کمک می کند تا خواب آرام تری داشته باشند و اگر خوش شانس باشید حتی برای مدت طولانی تری در خواب بمانند.

در اکثر فرهنگ های شرقی در طی نسل ها قندان کردن نوزادان مرسوم بوده است. همچنین در کتاب مقدس مسیحیان قرارگرفتن حضرت عیسی مسیح در پارچه قندان  پس از تولد ذکر شده است.

مزایای قندان کردن

با این حال مطالعات زیادی از اوایل دهه 1960  بر نقش مهمی که قندان کردن نوزادان بر آرامش آنها دارد انجام شده بود. گرچه ممکن است در مورد قندان کردن نوزادان چالش هایی وجود داشته باشد و عده ای مخالف انجام این کار باشند اما  آنچه محققان دریافتند به صورت واضحی بیان کننده مزایای استفاده از قندان می باشد.

در آزمایشی که به روی این موضوع انجام گردید دو گروه از نوزادان مورد بررسی قرار گرفتند. عده ای قندان شده بودند و گروه کنترل بدون قندان بودند. بر طبق نتایج به دست آمده نوزادان وقتیکه قندان می شوند ساکت ترند، بیشتر می خوابند و ضربان قلب آنها پایین تر و پایدارتر است در حالیکه گروه کنترل که شامل نوزدان بدون قندان بود ، کییفیت خواب نوزادان پایین تر بود و نسبت به گروه اول  نتایج نامطلوبی بدست آمد.

اهمیت قنداق در یک نکته ساده نهفته است. قندان کردن با محدود کردن فعالیت حرکتی  نوزاد شرایط سکون و آرامش داخل رحم مادر را شبیه سازی می نماید  و با این کار باعث آرامش بیشتر نوزاد می گردد.

قندان کردن منجر به گریه کمتر، ضربان قلب با ثبات تر و توانایی خواب از طریق  کاهش رفلکس مورو افزایش می یابد.

فواید قنداق کردن کودک

رفلکس استارتل یا مور

این رفلکس در بدو تولد وجود دارد و معمولاً در ۴–۳ ماهگی قطع می‌شود. در این رفلکس نوزاد در صورت مواجهه با یک استرس ناگهانی محیطی همچون صدا، سر و پاها را باز می‌کند و بازوها را به بالا و بیرون برده و انگشتان دست را باز می‌کند.

بسیاری از نوزادان تا 3 یا 4 ماهگی به دلیل رفلکس مورو از خواب می پرند و اگرچه  این یک تجربه طبیعی است ، اما ممکن است آزار دهنده باشد و باعث بیداری مکرر کودک شما گردد  مخصوصاً اگر درمراحل ابتدایی خواب باشد و هنوز به خواب عمیقی فرو نرفته باشد.

مراحل قنداق کردن نوزاد

انجام قندان برای مادران تازه کار ممکن است کمی دلهره آور به نظر برسد ، اما قنداق کردن  نوزاد تنها در چند مرحله ساده انجام می شود.

مراحل قنداق کردن

پیشنهاد مطالعه: استخدام پرستار نوزاد

مرحله 1

یک سطح صاف و مناسب را انتخاب نمایید. پتوی قنداق را به شکل یک لوزی  با گوشه ای که به سمت بالا  قرار دارد  بر روی یک سطح صاف (مانند وسط تخت خود) پهن کنید. گوشه  سمت بالا را در حدود15 سانتی متر تا کنید .

مرحله 2

کودک را روی پتو قرار دهید در حالی که صورتش به سمت بالا است. سر او باید بالای لبه تا خورده پتو قرار گیرد و بقیه بدن او باید در وسط قندان و به سمت گوشه پایین قندان  قرار گیرد.

مرحله 3

بازوی چپ کودک را صاف کنید. سپس سمت چپ پتو را گرفته و آن را روی بازوی چپ و سینه او بپیچید. پتو را در زیر بازوی راست و پشت نوزاد قرار دهید. در این مرحله بازوی چپ کودک شما پوشانده می شود اما بازوی راست او آزاد است.

مرحله 4

گوشه پایین را بالا بیاورید. گوشه پایین پتو را روی بدن کودک خود قرار دهید و آن را تا زیر چانه کودک بالا برده و در آنجا تا بزنید. حالا بازوی راست کودک خود را صاف کرده و سمت راست پتو را روی بدن کودک خود بکشید و آن را در زیر سمت چپ او قرار دهید.

مرحله 5

پتو قندان را محکم کنید. قسمت آخر ملافه را زیر کودک خود قرار دهید و در آنجا ببندید.

فواید قنداق کردن نوزاد

پیشنهاد مطالعه: هر آنچه لازم است در مورد رویش دندان شیری بدانید؟

نکات مهم قنداق کردن نوزاد

  • پارچه قنداق باید نرم باشد ، اما خیلی شل و اویزان نباشد.
  • شما باید بتوانید دو تا سه انگشت خود را بین سینه کودک و پتو قندان  قرار دهید.
  • و پتو باید در اطراف باسن او شل باشد تا بتواند پاهای خود را آزادانه حرکت دهد.
  • اگر به نظر می رسد که کودک شما ترجیح می دهد که بازوهایش در حالت آزاد باشد ، بیرون آوردن یک یا هر دو بازو از قنداق میتواند کار مفیدی برای نوزاد باشد.
  • اگر کودک شما بیش از حد  نا آرام و نگران است بهتر است برای دقایقی  او را آرام بگذارید و به او فرصت دهید تا کمی استراحت کند و  سپس تلاش نمایید که  او را قندان نمایید.
  • اما اگر به نظر می رسد کودک شما همیشه در تلاش است تا از قنداق خود خارج شود ،و در حالت آزادنه راحت تر می خوابد و آرام تر است ممکن است به صورت کلی قندان برای او مناسب نباشد.
  • همیشه داشتن یک قندان پشتیبان لازم است. در هنگام تهیه قندان برای نوزاد تازه متولد شده بهتر است سه عدد قندان تهیه شود . یک قندان به صورت روزانه استفاده گردد و در صورت نیاز به نظافت و شستشو از قندان دیگر استفاده گردد. قندان سوم برای زمان هایی که لازم به خروج از منزل یا مسافرت است استفاده گردد. قنداق کردن نوزادان در حال حاضر به عنوان یک روش ایمن برای نگهداری نوزدان پذیرفته شده است، البته لازم است این کار به درستی انجام پذیرد.

مزایای قندان کردن آیا قندان برای نوزادان نارس مناسب است

قنداق برای نوزادان نارس درست به  اندازه نوزادان کامل تسکین دهنده و آرام بخش است.   اما در نظر داشته باشید که لازم است برای نوزدان نارس ، دستهای نوزاد را به جای گذاشتن در پهلوها  باید روی سینه مقابل  نوزاد  قرار دهید ، كه این حالت  می تواند برای برخی از نوزدان بسیار راحت تر باشد.

به احتمال زیاد در کمترین زمان ممکن به یک مادر حرفه ای در زمینه قندان کردن کودک تبدیل خواهید شد. اما اگربه درست بودن کار خود مطمئن نیستید ، روش درست قندان کردن را از متخصص اطفال فرزند خود بپرسید.

مزایای قندان کردن نوزاد نورس

آیا استفاده از قنداق ایمن است

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) بیان می دارد  که قنداق می تواند باعث خواب آرام تری برای نوزاد گردد به شرطی که به درستی و مطابق با  دستورالعمل های صحیح انجام شود.

پتوهای قندانی که  بیش از حد گشاد هستند ممکن است در حالت خواب  صورت کودک را بپوشانند و احتمال خفگی را درنوزاد افزایش دهد .همچنین قنداق های گشاد در صورت تماس با صورت کودک می تواند باعث بیدار شدن کودک گردد و خواب او را آشفته نماید.

پتوهای قنداق مخصوصاً لازم است در اطراف باسن خیلی محکم نباشند . قنداق های محکم پاهای نوزاد را وادار می کند تا به صورت غیر طبیعی مستقیم  وصاف قرار گیرد که می تواند به باسن، مفاصل و غضروف های او آسیب برساند.

برای رشد طبیعی لگن، قسمت پایین قنداق Swaddle benefits باید به اندازه کافی شل باشد تا پاهای کودک شما خم شده و راحت و طبیعی قرار گیرد. یکی از بهترین مزایای خواب آرام برای کودک این است که مادر کودک نیز می تواند در این فرصت های بدست آمده بخوابد و انرژی خود را تمدید نماید.

پیشنهاد مطالعه: شیردهی دردناک و عوامل ایجاد کننده و راهکارهای کنترل آن

 

 


سوالات متداول

آیا قنداق کردن برای نوزاد نارس مضر است؟

خیر، هیچ ضرری ندارد. همچنان که قنداق کردن برای نوزادان بسیار آرام‌بخش و تسکین دهنده است برای نوزادان نارس نیز به همان اندازه مطلوب است. پس به هیچ عنوان نگران قنداق کردن نوزاد نارس نباشید

آیا استفاده از قنداق ایمن است؟

اگر دستورالعمل‌های ایمنی را رعایت کنید و از قنداق تنگ و نرم استفاده کنیدهیچ مشکلی برای نوزاد شما ایجاد نمی‌شود

چه موقع قنداق کردن را متوقف کنیم؟

بهتر است قنداق کردن کودک را در 2 ماهگی یا 8 هفتگی به آرامی متوقف کنید چون نوزاد همچنان به خوابیدن با قنداق عادت دارد و باید مرحله به مرحله از قنداق جدا شود تا دچار اختلال خواب نشود

آیا قنداق کردن کودکان کار مناسبی است؟

قنداق کردن نوزادان کمک می‌کند که خواب بهتری داشته باشند و مدت طولانی تری بخوابند و همچنین اگر به خوبی انجام شود محافظ خوبی برای کودک می‌باشد.

بهتر است برای نوزاد تازه متولد شده چند قنداق تهیه شود؟

برای نوزاد تازه متولد شده بهتر است سه قنداق تهیه شود. یک قنداق مصرف روزانه و در صورت نیاز به نظافت و شست و شو از قنداق دیگری استفاده شود. در شرایط خروج از خانه یا مسافرت از قنداق سوم استفاده شود.

3.7/5 - (47 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527