مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

مزایای قنداق کردن نوزادان چیست؟

قنداق کردن نوزاد

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مزایای قندان کردن نوزادان سال هاست که مورد بررسی و گفتگو می‌باشد و در دهه 1990 به صورت یک پدیده پذیرفته شده در جهان غرب متداول گردید. البته اگر از یک پرستار نوزاد حرفه ای در دوران نوزادی فرزندتان کمک بگیرید این روزهای شیرین و کمی سخت را دلپذیرتر سپری خواهید کرد.

آیا قنداق کردن برای کودکان کار مناسبی است؟

یک قنداق کودک که به خوبی انجام شود می‌تواند مانند یک محافظ برای کودک عمل نماید، قندان کردن به نوزادان کمک می‌کند تا خواب آرام تری داشته باشند و اگر خوش شانس باشید حتی برای مدت طولانی‌تری در خواب بمانند.

در اکثر فرهنگ های شرقی در طی نسل ها قندان کردن نوزادان مرسوم بوده است. همچنین در کتاب مقدس مسیحیان قرارگرفتن حضرت عیسی مسیح در پارچه قندان پس از تولد ذکر شده است.

مزایای قنداق کردن کودک

با این حال مطالعات زیادی از اوایل دهه 1960 بر نقش مهمی که قندان کردن نوزادان بر آرامش آنها دارد انجام شده بود. گرچه ممکن است در مورد قندان کردن نوزادان چالش هایی وجود داشته باشد و عده ای مخالف انجام این کار باشند اما آنچه محققان دریافتند به صورت واضحی بیان کننده مزایای استفاده از قندان می‌باشد.

در آزمایشی که به روی این موضوع انجام گردید دو گروه از نوزادان مورد بررسی قرار گرفتند. عده ای قندان شده بودند و گروه کنترل بدون قندان بودند. بر طبق نتایج به دست آمده نوزادان وقتیکه قندان می‌شوند ساکت ترند، بیشتر می‌خوابند و ضربان قلب آنها پایین تر و پایدارتر است در حالیکه گروه کنترل که شامل نوزدان بدون قندان بود، کییفیت خواب نوزادان پایین‌تر بود و نسبت به گروه اول نتایج نامطلوبی بدست آمد.

قنداق نوزاد

اهمیت قنداق در یک نکته ساده نهفته است، قندان کردن با محدود کردن فعالیت حرکتی نوزاد شرایط سکون و آرامش داخل رحم مادر را شبیه سازی می‌نماید و با این کار باعث آرامش بیشتر نوزاد می‌گردد، قندان کردن منجر به گریه کمتر، ضربان قلب با ثبات تر و توانایی خواب از طریق کاهش رفلکس مورو افزایش می‌یابد.

رفلکس استارتل یا مور

این رفلکس در بدو تولد وجود دارد و معمولاً در ۴–۳ ماهگی قطع می‌شود. در این رفلکس نوزاد در صورت مواجهه با یک استرس ناگهانی محیطی همچون صدا، سر و پاها را باز می‌کند و بازوها را به بالا و بیرون برده و انگشتان دست را باز می‌کند.

بسیاری از نوزادان تا 3 یا 4 ماهگی به دلیل رفلکس مورو از خواب می‌پرند و اگرچه  این یک تجربه طبیعی است، اما ممکن است آزار دهنده باشد و باعث بیداری مکرر کودک شما گردد مخصوصاً اگر درمراحل ابتدایی خواب باشد و هنوز به خواب عمیقی فرو نرفته باشد.

مراحل قنداق کردن نوزاد

انجام قندان برای مادران تازه کار ممکن است کمی دلهره آور به نظر برسد، اما قنداق کردن نوزاد تنها در چند مرحله ساده انجام می‌شود که در ادامه به توضیح کامل‌تری از این موارد می‌پردازیم.

مرحله 1

یک سطح صاف و مناسب را انتخاب نمایید. پتوی قنداق را به شکل یک لوزی با گوشه ای که به سمت بالا  قرار دارد بر روی یک سطح صاف (مانند وسط تخت خود) پهن کنید. گوشه سمت بالا را در حدود15 سانتی متر تا کنید.

مرحله 2

کودک را روی پتو قرار دهید در حالی که صورتش به سمت بالا است. سر او باید بالای لبه تا خورده پتو قرار گیرد و بقیه بدن او باید در وسط قندان و به سمت گوشه پایین قندان قرار گیرد.

مرحله 3

بازوی چپ کودک را صاف کنید. سپس سمت چپ پتو را گرفته و آن را روی بازوی چپ و سینه او بپیچید. پتو را در زیر بازوی راست و پشت نوزاد قرار دهید. در این مرحله بازوی چپ کودک شما پوشانده می‌شود اما بازوی راست او آزاد است.

مرحله 4

گوشه پایین را بالا بیاورید. گوشه پایین پتو را روی بدن کودک خود قرار دهید و آن را تا زیر چانه کودک بالا برده و در آنجا تا بزنید. حالا بازوی راست کودک خود را صاف کرده و سمت راست پتو را روی بدن کودک خود بکشید و آن را در زیر سمت چپ او قرار دهید.

مرحله 5

پتو قندان را محکم کنید. قسمت آخر ملافه را زیر کودک خود قرار دهید و در آنجا ببندید.

نحوه قنداق کردن

نکات مهم قنداق کردن نوزاد

  • پارچه قنداق باید نرم باشد، اما خیلی شل و آویزان نباشد.
  • شما باید بتوانید دو تا سه انگشت خود را بین سینه کودک و پتو قندان قرار دهید.
  • و پتو باید در اطراف باسن او شل باشد تا بتواند پاهای خود را آزادانه حرکت دهد.
  • اگر به نظر می‌رسد که کودک شما ترجیح می‌دهد که بازوهایش در حالت آزاد باشد، بیرون آوردن یک یا هر دو بازو از قنداق میتواند کار مفیدی برای نوزاد باشد.
  • اگر کودک شما بیش از حد نا آرام و نگران است بهتر است برای دقایقی  او را آرام بگذارید و به او فرصت دهید تا کمی استراحت کند و سپس تلاش نمایید که او را قندان نمایید.
  • اما اگر به نظر می‌رسد کودک شما همیشه در تلاش است تا از قنداق خود خارج شود، و در حالت آزادنه راحت تر می خوابد و آرام تر است ممکن است به صورت کلی قندان برای او مناسب نباشد.
  • همیشه داشتن یک قندان پشتیبان لازم است. در هنگام تهیه قندان برای نوزاد تازه متولد شده بهتر است سه عدد قندان تهیه شود. یک قندان به صورت روزانه استفاده گردد و در صورت نیاز به نظافت و شستشو از قندان دیگر استفاده گردد. قندان سوم برای زمان هایی که لازم به خروج از منزل یا مسافرت است استفاده گردد. قنداق کردن نوزادان در حال حاضر به عنوان یک روش ایمن برای نگهداری نوزدان پذیرفته شده است، البته لازم است این کار به درستی انجام پذیرد.

پوشک نیز یک اختراع مفید است و زندگی والدین را بسیار راحت تر می کند. اما والدین جدید باید بدانند که چه تعداد پوشک نوزاد در روز برای فرزند خود نیاز دارند.

آیا قنداق برای نوزادان نارس مناسب است؟

قنداق برای نوزادان نارس درست به اندازه نوزادان کامل تسکین دهنده و آرام بخش است. اما در نظر داشته باشید که لازم است برای نوزدان نارس، دستهای نوزاد را به جای گذاشتن در پهلوها  باید روی سینه مقابل نوزاد قرار دهید، كه این حالت می تواند برای برخی از نوزدان بسیار راحت تر باشد.

به احتمال زیاد در کمترین زمان ممکن به یک مادر حرفه ای در زمینه قندان کردن کودک تبدیل خواهید شد. اما اگربه درست بودن کار خود مطمئن نیستید، روش درست قندان کردن را از متخصص اطفال فرزند خود بپرسید. قنداق برای نوزادان نارس درست به اندازه نوزادان کامل تسکین دهنده و آرام بخش است.

فایده قنداق کردن

آیا استفاده از قنداق ایمن است؟

مطابق گفته های whattoexpect  قنداق می‌تواند باعث خواب آرام تری برای نوزاد گردد به شرطی که به درستی و مطابق با دستورالعمل های صحیح انجام شود.

It’s true that swaddling isn’t entirely risk-free. But the American Academy of Pediatrics (AAP) says Opens a new window that swaddling can encourage your newborn to snooze better[1] — as long as it’s done correctly and practiced in accordance with other safe sleep guidelines.

پتوهای قندانی که بیش از حد گشاد هستند ممکن است در حالت خواب  صورت کودک را بپوشانند و احتمال خفگی را در نوزاد افزایش دهد. همچنین قنداق‌های گشاد در صورت تماس با صورت کودک می‌تواند باعث بیدار شدن کودک گردد و خواب او را آشفته نماید.

پتوهای قنداق مخصوصاً لازم است در اطراف باسن خیلی محکم نباشند. قنداق های محکم پاهای نوزاد را وادار می‌کند تا به صورت غیر طبیعی مستقیم و صاف قرار گیرد که می‌تواند به باسن، مفاصل و غضروف‌های او آسیب برساند.

برای رشد طبیعی لگن، قسمت پایین قنداق باید به اندازه کافی شل باشد تا پاهای کودک شما خم شده و راحت و طبیعی قرار گیرد. یکی از بهترین مزایای خواب آرام برای کودک این است که مادر کودک نیز می‌تواند در این فرصت های بدست آمده بخوابد و انرژی خود را تمدید نماید.

 

سوالات متداول

1. آیا قنداق کردن برای نوزاد نارس مضر است؟

خیر، هیچ ضرری ندارد. همچنان که قنداق کردن برای نوزادان بسیار آرام‌بخش و تسکین دهنده است برای نوزادان نارس نیز به همان اندازه مطلوب است. پس به هیچ عنوان نگران قنداق کردن نوزاد نارس نباشید

2. آیا استفاده از قنداق ایمن است؟

اگر دستورالعمل‌های ایمنی را رعایت کنید و از قنداق تنگ و نرم استفاده کنیدهیچ مشکلی برای نوزاد شما ایجاد نمی‌شود.

3. چه موقع قنداق کردن نوزاذ را متوقف کنیم؟

بهتر است قنداق کردن کودک را در 2 ماهگی یا 8 هفتگی به آرامی متوقف کنید چون نوزاد همچنان به خوابیدن با قنداق عادت دارد و باید مرحله به مرحله از قنداق جدا شود تا دچار اختلال خواب نشود.

4. آیا قنداق کردن کودکان کار مناسبی است؟

قنداق کردن نوزادان کمک می‌کند که خواب بهتری داشته باشند و مدت طولانی تری بخوابند و همچنین اگر به خوبی انجام شود محافظ خوبی برای کودک می‌باشد.

5. بهتر است برای نوزاد تازه متولد شده چند قنداق تهیه شود؟

برای نوزاد تازه متولد شده بهتر است سه قنداق تهیه شود. یک قنداق مصرف روزانه و در صورت نیاز به نظافت و شست و شو از قنداق دیگری استفاده شود. در شرایط خروج از خانه یا مسافرت از قنداق سوم استفاده شود.

6. قنداق نکردن نوزاد باعث پرانتزی شدن پا میشود؟

پرانتزی شدن پا ربطی به قنداق کردن نوزاد و یا قنداق نکردن ندارد و مادر‌ها نباید نگران این مسئله باشند.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.