اولین کفش کودک

نکات مهم برای تهیه اولین کفش کودک

یکی از هیجان انگیزترین مراحل رشد کودک مشاهده اولین قدم‌های او است. به طور میانگین، کودکان در سن یک‌سالگی اولین گام‌های خود را برمی دارند. دقت در انتخاب کفش کودک  Choose Baby Shoes تأثیر زیادی در حفظ سلامت عمومی و بهداشت پای او دارد. بنابراین لازم است با کسب اطلاعات کافی در مورد استانداردهای کفش کودک، انتخاب مناسبی در این مورد داشته باشیم.

مناسب تربن کفش کودک

در این مقاله به چند سؤال پرتکرار والدین در مورد کفش کودک پاسخ داده‌ایم:

اولین کفش کودک باید در چه سنی تهیه شود؟

اگر این سؤال به ذهن شما نیز خطور کرده است، پیشنهاد می‌کنیم تا زمانی که کودک راه رفتن را کاملاً یاد نگرفته است برای این کار صبر کنید. بهتر است که کودک راه رفتن را با پای‌برهنه یاد بگیرد. راه رفتن با پای‌برهنه به کودک کمک می‌کند تا تعادل لازم برای ایستادن به روی پاها خود را کسب کرده و قدم‌های هماهنگ‌تری بردارد.

آیا کودکان باید قبل از راه رفتن کفش بپوشند؟

بر طبق نظر محققان کفش پوشیدن زودهنگام، برای پای نوزادان مضر است. اما گاهی اوقات می‌توان برای محافظت از پای نوزاد در برابر سرما یا آسیب از کفش‌های سبک و نرم استفاده کرد.

همان‌گونه که بیان شد بهتر است کودک اولین گام‌های خود را با پای‌برهنه بردارد. اگر پس از مدتی تصمیم گرفتید که برای کودک کفش خریداری کنید بهترین گزینه کفشی است که کودک در آن احساس راحتی داشته باشد. همچنین کفش باید از جنسی باشد که مانع از سرخوردن و افتادن کودک شود.

بهترین کفش کودک

آیا پوشیدن کفش باعث تقویت مچ پای کودک می‌شود؟

پوشیدن کفش تأثیری در تقویت مچ پای کودکان ندارد. درواقع، مچ پاهای کودک کاملاً قوی و محکم است و نیازی به حمایت اضافی ندارد. اما بهتر است در ماه‌های سرد سال با پوشیدن کفش از پای کودک در برابر هر نوع آسیب یا سرمازدگی محافظت شود.

داشتن احساس راحتی کودک در کفش مهم ترین ملاک برای انتخاب آن است. ممکن است با توجه به تنوع موجود در بازار، انتخاب و خرید کفش مناسب برای والدین کاملاً گیج‌کننده باشد.

در این قسمت دستورالعمل تهیه کفش مناسب برای کودک بیان‌شده است:

سایز کفش کودک بر اساس سن

همه کودکان با الگوی مخصوص به خود رشد می‌کنند، بنابراین ۲ کودک با سن یکسان قطعا ًاندازه پای متفاوتی دارند. اما بر طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده میانگین اندازه‌کفش نوزادان در گروه‌های سنی مختلف بر این اساس است:

 • کودک۰ تا ۳ ماهه  به کفش سایز ۱ (تقریباً ۸٫۸ سانتی‌متر) نیاز دارد
 • کودک۳ تا ۶ ماهه به کفش سایز ۲ (تقریباً ۹٫۵ سانتی‌متر) نیاز دارد
 • در سن۶ تا ۹ ماهگی، کودک به سایز ۲٫۵ یا ۳ (۱۰٫۶ سانتی‌متر) نیاز دارد
 • کودک نوپا۹ تا ۱۲ ماهه به سایز ۳٫۵ یا ۴ (سانتی‌متر ۱۱٫۴۳) نیاز دارد
 • کودک۱۲ تا ۱۸ ماهه به سایز ۴٫۵ یا ۵ (۱۲٫۷ سانتی‌متر) نیاز دارد
 • در سن۱۸ تا ۲۴ ماهگی، کودک به کفش‌های سایز ۵٫۵ یا ۶ (تقریباً ۱۳٫۳۳ سانتی‌متر) نیاز دارد

اندازه کفش کودک

با توجه به‌اندازه‌های فوق والدین امکان تهیه کفش مناسب برای کودک را خواهند داشت، اما لازم است قبل از خرید کفش برای کودک چند نکته دیگر را در نظر داشته باشید:

نکاتی برای خرید کفش کودک

در این قسمت نکاتی بیان‌شده است که باید هنگام خرید کفش کودک موردتوجه قرار دهید:

 • بلافاصله پس از برداشتن اولین گام کودک را مجبور به پوشیدن کفش نکنید زیرا ممکن است با این کار تعادل و هماهنگی پاها مختل شوند. لازم است کودک برای حفظ تعادل همه‌چیز را زیر پای خود حس کند و تنها با پای برهنه این امکان وجود دارد.
 • علائم نشان دهنده آمادگی کودک برای راه رفتن را شناسایی کنید. این نشانه‌ها ممکن است در بین سنین۷ تا ۱۸ ماهگی مشاهده شوند. زمانی که کودک به صورت مستقل توانایی راه رفتن را کسب کرد برای تهیه کفش مناسب  اقدام کنید.
 • دقت کنید که اندازه کفش با اندازه پای کودک هماهنگ باشد. بهترین انتخاب برای کودک کفش‌هایضدلغزش و سبک‌وزن است.
 • کفش کودک باید در قسمت پاشنه و قسمت میانی کاملاً محکم باشد. کفشی برای کودک مناسب است که پس از پوشیدن در قسمت جلوی کفش فضای کافی برای تکان دادن انگشتان وجود داشته باشد.
 • کفش کودک باید از تهویه‌ی مناسب برخوردار باشد. بنابراین، باید از خرید کفش‌هایی که با مواد مصنوعیتهیه ‌شده‌اند اجتناب شود. بهتر است از کفش‌های مشبک یا چرمی باکیفیت خوب استفاده کنید.
 • با توجه به رشد سریع کودک ممکن است بعد از چند ماه لازم باشد که کفش بزرگ‌تری برای او تهیه کنید. بنابراین، باید هر ۶ ماه یک‌بار سایز پای کودک اندازه‌گیری شود.
 • نوع بست‌های روی کفش را بر اساس توانایی کودک انتخاب کنید (بند، چسب یا گیره)
 • درنهایت، راحتی کودک اولویت بیشتری نسبتبه‌ظاهر زیبای کفش دارد، بنابراین کفش را بر اساس راحتی آن انتخاب کنید.
 • استفاد از کفش های غیر قابل نفوذ با کف محکم، برای پیاده‌روی کودک در خارج از منزل مناسب است.

استاندارد کفش کودک

علائم هشداردهنده‌ای که باید مراقب آنها باشید:

بچه‌ها موجودات ظریف و حساسی هستند که ممکن است در اثر پوشیدن کفش نامناسب، دچار آسیب‌های جدی شوند. به همین دلیل درصورت تهیه کفش جدید بهتر است مراقب علائم  هشداردهنده زیر باشید:

 • مشاهده انحراف پای کودک به سمت داخل یا خارج  به دلیل استفاده از کفش نامناسب است.
 • گاهی اوقات کوچک بودن کفش باعث تغییر شکل انگشتان پا می شود و ممکن است یک انگشت در زیرانگشت دیگر فشرده شود.
 • بروز هرگونه تغییر بر روی ناخن‌های پای کودک مانند تغییر رنگ یا التهابنشان‌دهنده تنگ بودن کفش است. پوشیدن کفش تنگ باعث آسیب به پاها و ناخن‌های کودک می‌شود.
 • مشاهده هرگونه تورم یا تاول روی انگشتان، مچ یا هر قسمت دیگری از پا نشان می‌دهد که بایدیک جفت کفش جدید و مناسب برای کودک تهیه کنید.
 • حضور کودک در هنگام خرید کفش ضروری است. اما اگر امکان حضور کودک وجود نداشت با استفاده از جدولسایز پای کودک، یک جفت کفش متناسب با سایز و سن کودک خریداری کنید.

اگر نگرانی یا پرسش دیگری در مورد خرید کفش مناسب برای کودک دارید بهتر است با یک متخصص اطفال مشورت کنید.

کفش مناسب کودک

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

3.5/5 - (4 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید
2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید
 • رقیه سهیلی
  2022/03/12 03:48

  سلام و وقت بخیر. سوالی داشتم در خصوص مشکل انحراف پای دخترم به سمت داخل . آیا می تونه بخاطر کفشش باشه؟

  پاسخ
  • کارشناس پرستاری سلامت اول
   2023/01/28 11:18

   سلام وقت شما بخیر
   مشاوره پزشکی نداریم متاسفانه

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527