اولین لبخند نوزاد

اولین لبخند نوزاد چه مدت پس از تولد مشاهده خواهد شد

لبخند نوزاد Baby Smile پدر و مادر شدن برای اولین بار می تواند یک تجربه نشاط آور – و چالش برانگیز – باشد. به عنوان مثال نیاز به پوشک کردن نوزاد به ظاهر پایان ناپذیر است ،شیر دادن به نوزاد در ساعت 3 صبح یا ترس از انجام یک کار اشتباه که منجر به صدمه دیدن نوزاد شود همگی از چالش های این دوران است.

علایم لبخند نوزاد

بنابراین جای تعجب نیست که وقتی نوزاد کوچک برای اولین بار لبخند می زند ، با توجه به شادی که با دیدن آن چهره تابنده احساس می کنید ، تمام این چالش ها و نگرانی ها اهمیت خود را از دست می دهند .
والدین عقیده دارند که سختی های همه آن شبهای بی خوابی با دیدن یک لبخند نوزاد فراموش می شود .

چه زمانی باید منتظر اولین لبخند نوزاد باشیم :

نوزادان در واقع می توانند از بدو تولد لبخند بزنند ، اما پزشکان این حالت را یک لبخند “بازتاب انعکاسی ” می نامند ، که می تواند ناشی از عوامل داخلی بدن باشد. حتی ممکن است هنگام خواب کودک خود را در حال لبخند زدن ببینید.

محققان بر این باورند که این لبخندهای شایان ستایش اولیه ممکن است به دلایل مختلفی باشد که کودک را خوشحال می کند ، مانند دفع مدفوع ، دفع گاز یا اینکه در آغوش والدین راحت است.

چه زمانی باید منتظر اولین لبخند واقعی نوزاد باشیم :

یک لبخند واقعی و اجتماعی ، که در آن کودک به گفتار یا چهره والدین عکس العمل نشان دهد ، می تواند از 2 تا 3 ماهگی اتفاق بیفتد.
برای اینکه لبخندها را از هم تشخیص دهید ، باید تفاوت بین لبخند اجتماعی و انعکاسی را بشناسید. در لبخند اجتماعی و واقعی حواس کودک کاملاً درگیر موضوع خوشحال کننده به نظر می رسد و چشم های او همراه با دهانشان لبخند می زند.

لبخند واقعی نوزاد

بیشتر بخوانید:  10 چالش نگهداری از نوزاد
به این ترتیب می توانید بگویید که کوچک شما در پاسخگویی به محیط اطراف خود – مانند چهره والدین یا مراقبان آنها – و ایجاد احساس آگاهی اجتماعی است که در حال لبخند زدن است .

چگونه لبخند نوزاد را تشویق نماییم :

شاید از خود بپرسید که چگونه نوزاد کوچک خود را به لبخند زدن تشویق کنید. در این شرایط تنها لازم است که به آنچه که قبلا انجام می دادید ادامه دهید. می توانید موارد زیر را از بدو تولد انجام و ادامه دهید :

با نوزاد صحبت کنید
به چهره نوزاد نگاه کنید و با تماس چشمی داشته باشید
به نوزاد لبخند بزنید
برای نوزاد آواز بخوانید
با نوزاد دالی موشه بازی کنید
همه این موارد برای رشد کودک و بروز مهارت های اجتماعی مفید است.

اهمیت لبخند نوزاد

لبخند زدن اجتماعی نه تنها شادی آور است بلکه قسمت مهمی از رشد مغزی کودک کوچک شماست. کودک به مرور زمان ارتباط اجتماعی و نحوه جلب توجه مراقبان را یاد می گیرد. معمولا با گذشت زمان اندکی نوزاد تماس چشمی بیشتری با اطرافیان برقرار کرده و به چهره های و مختلف علاقه نشان می دهند.

اهمیت لبخند نوزاد

متخصصان بر این باورند که اگر نوزاد تا 2 ماهگی لبخندهای شایان ستایش خود را به شما نشان نداده باشد ، جای نگرانی نیست. “هر نوزادی قواعد و روش خاص خود را دنبال می کند ، و بعضی از آنها 4 ماه طول می کشد تا از نظر اجتماعی لبخند بزنند. لبخند اجتماعی بخشی از رشد اجتماعی نوزاد است اما تنها مولفه برای رسیدن نوزاد به این مرحله از رشد نمی باشد .

اگر نگران به تاخیر افتادن لبخند زدن نوزاد خود هستید ، با پزشک متخصص اطفال در مورد رشد او صحبت کنید.

مرحله بعد از لبخند نوزاد چه مرحله ای است :

لبخند زدن آغاز مرحله رشد اجتماعی نوزاد است. از نظر توسعه زبان ، یک علامت بزرگ و مهم وجود دارد که باید منتظر آنها باشید. نوزادان به طور کلی در 6 تا 8 هفتگی غرغر می کنند ، یا صدا هایی مبهم از خود بروز می دهند و در 16 هفتگی کاملا می خندند.

سپس مرحله شیرین بیان کردن کلمات در حدود 6 تا 9 ماهگی اتفاق می افتد ، در این مرحله نوزادان تمایل دارند صداهایی مانند بابابا را تکرار کنند.
سپس در 6 تا 11 ماهگی اصلی ترین واژگان کودک نو پا شکل می گیرند و او به راحتی مامان یا بابا و چند کلمه پر کاربرد دیگر را بیان خواهد نمود .

بنابر این والدین نباید در هفته های مشخصی پس از تولد انتظار دیدن رفتار های خاصی از کودک را داشته باشند و به عنوان مثال وقتی که نوزاد در 6 هفتگی لبخند نزند والدین دچار وحشت و اضطراب شوند.
مهم است که بخاطر بسپارید که هر کودکی تقویم رشد مختص به خودش را دارد و نباید از همه کودکان انتظار داشت که مطابق با آن رشد و رفتار نمایند.

زمان لبخند نوزاد

اگر ماه ها از تولد نوزاد بگذرد و والدین علاوه بر عدم مشاهده لبخند نوزاد متوجه شدند که نوزاد ارتباط چشمی هم برقرار نمی کند لازم است با متخصص اطفال در این مورد مشورت نمایند تا بررسی های لازم در ابن خصوص انجام شود .

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

 

بیشتر بخوانید: علت بی قراری نوزادان چیست؟

 

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

3.2/5 - (10 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527