مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

آبله مرغان در کودکان و نوزادان

آبله مرغان در کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

آبله مرغان در کودکان یا نوجوانان یک بیماری ویروسی خفیف است است که توسط ویروسی با نام علمی واریسلا زوستر ایجاد می شود. این بیماری عموما با جوش و بثورات پوستی خارش دار شناخته می شود اما در بعضی موارد کمیاب تر نیز می تواند علائم متفاوتی نیز از خود نشان دهد. این ویروس عموما کودکان را مورد هدف قرار می دهد. آشنایی با مراقبت از کودکان مبتلا به این ویروس از مهارت های یک پرستار کودک است.

این بیماری به شدت واگیر دارد است و به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. افرادی که به آبله مرغان در کودکی یا نوجوانی مبتلا م شوند، تا پایان عمر در برابر آن ایمن خواهد بود. اما در هر 10 نفر که به این بیماری در کودکی مبتلا می شوند یک نفر ممکن است در بزرگسالی نوع شدید تر این بیماری به نام زونا را تجربه کند. زونا عود دوباره ویروس واریسلا نهفته در بدن است. برای بزرگسالانی که دوباره به این ویروس مبتلا شده اند، یک پرستار در منزل می تواند بسیار مفید باشد.

علائم آبله مرغان در کودکان

در اکثر مواقع علائم آبله مرغان همان ظاهر شدن جوش ها و تاول های قرمز و خارش دارد است. عموم این تاول ها ابتدا در مناطق محدودی و با تعداد کم ظاهر می شوند سپس به صورت جهشی زیاد شده و کل پوست را تحت تاثیر قرار می دهند. دامنه تاثیر تاول های آبله مرغان گسترده است و ممکن است در نقاط کمی غیر معمول نیز مشاهده شوند. اگر جوش ها را در داخل دهان یا روی پلک هم مشاهده کردید، لازم نیست نگران باشید.

بثورات پوستی آبله مرغان، سه مرحله را طی میکنند. 1. ابتدا بروز برجتگی ها و دانه های قرمز 2. دانه های قرمز تبدیل به بثورات پر از مایع می شوند که حساس هستند و به راحتی می توانند بترکند 3. در نهایت جای بثورات پوسته پوسته می شود و ترمیم می شوند.

 

با این حال که آبله مرغان بیماری خفیفی است اما برای افراد خاصی می تواند خطر ساز باشد. نوزادان زیر یک سال و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نسبت به این بیماری آسیب پذیرند. بیماران سرطانی در حال شیمی درمانی یا پس از شیمی درمانی، مبتلایان به HIV، مبتلایان به آسم که ناچارا از اسپری های استرووئیدی استفاده میکنند که نوعی سرکوبگر سیستم ایمنی است یا افرادی که به هر دلیلی دارو های سرکوب کننده ایمنی مصرف میکنند، در برابر بیماری های زیادی آسیب پذیرند که آبله مرغان هم شامل آنها است.

علائم دیگری که امکان دارد در ابتلا به به آبله مرغان به آنها دچار شوید شامل موارد زیر است:

 • تب
 • کاهش اشتها
 • بی حالی و بدن درد و سر درد
 • درد معده که به صورت دل درد در کودکان ظهور پیدا می‌کند
 • درد ماهیچه ای یا مفصلی
 • سرفه یا آبریزش بینی

الگوی مشخصی برای ظهور این علایم وجود ندارد. این علائم می تواند قبل یا بعد از ظهور بثورات پوستی ظاهر شوند. همچنین هر شخص یا کودکی ممکن است موارد متفاوتی از لیست بالا را نسبت به دیگر کودکان تجربه کند.

آبله مرغان در کودکان

علائم آبله مرغان در نوزادان

اگر مادر نوزاد قبل از بارداری به آبله مرغان مبتلا شده و درمان شده باشد، پادتن های این ویروس را در دوران جنینی به فرزند خود منتقل می کند و بسیار بعید است که نوزاد به آبله مرغان مبتلا شود. ولی اگر این طور نبود و نوزاد ویروس را دریافت کند، علایم اولیه این بیماری همانطور که می بینید می تواند بسیار شبیه به آنفلانزا یا سرماخوردگی باشد و تشخیص دقیق آن دشوار است. البته امکان دارد که کودک هیچ یک از موارد لیست بالا را تجربه نکند و یک راست شاهد پیدایش ظهور جوش های قرمز باشید.

هشدار: یک سری علایم خطرناک نیز می تواند در نوزادان ظاهر شود که نشان می دهد سیستم ایمنی بی تجربه نوزاد در حال شکست خوردن از ویروس است و باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. این موارد شامل پیدایش بثورات در چشم یا چشم های نوزاد، سرفه شدید، تغییر در ضربان قلب (عموما افزایش شدید)، استفراغ، تنفس نا متعارف ( تنفس سخت، تند، کم و…)، خواب آلودگی غیر طبیعی یا نا توانی در بیدار شدن، گرفتگی گردن، لرزش عضلات می شوند.

در مورد نوزادان هیچ گونه جای ریسکی وجود ندارد پس در صورت مشاهده هر یک از این علایم به سرعت و به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنید.

نحوه انتقال آبله مرغان در کودکان

این ویروس به سادگی از طریق تنفس و تماس پوستی منتقل می شود. امکان انتقال آبله مرغان از 2 روز پیش از ظهور بثورات پوستی وجود دارد و تا زمانی که این بثورات خشک نشده اند همچنان قابل انتقال است. البته شاید مهم ترین نکته راجب این بیماری آن است که اگر تنها یک بار در کل طول عمرتان به این بیمار دچار شوید دیگر از آن پس به آن مبتلا نخواهید شد و ایمنی خواهید داشت.

به نقل از hopkinsmedicine.org :

 Once infected, chickenpox may take 10 to 21 days to develop. Chickenpox is contagious for 1 to 2 days before the appearance of the rash and until the blisters have dried and become scabs. The blisters usually dry and become scabs within 4 to 5 days of the onset of the rash, but there are usually several new crops of blisters developing during this time period. Children should stay home and away from other children until all of the blisters have scabbed over.

آبله مرغان در کودکان

تشخیص آبله مرغان در کودکان 

همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم، علائم آبله مرغان می توانند بسیار گیج کننده باشند و چراکه شباهت زیادی به آنفلانزا دارند. به همین خاطر اصلی ترین راه تشخیص آبله مرغان همان جوش و تاول های آبدار سطح پوست هستند. البته فاصله بین ظهور علایم گیج کننده اولیه تا پیدایش بثورات پوستی بسیار کوتاه است. ولی با این وجود اگر علایم اولیه را مشاهده کردید و تا بحال آبله مرغان نگرفته اید، می توانید از طریق یک آزمایش خون ساده به قطعیت برسید.

درمان آبله مرغان در کودکان

عامل ابتلا به آبله مرغان یک ویروس با چرخه زندگی پپتیک است. این ویروس ها با سرعت بسیار بالایی در بدن منتشر و تکثیر می شوند اما نکته اصلی آن است که ویروس ها درون سلول های بدن ما خود را تکثیر می کنند. ولی سلول های مرده پس از مرگ ماده ای ارزشمند به نام اینترفرون را از خود به میراث می گذارند که موجب می شود سلول های دیگر در برابر ورود ویروس مقاوم شوند. پس از گذشت مدت زمان مشخصی، ویروس ها سلول جدیدی برای تکثیر و نابودی پیدا نمیکنند و از بین می روند. این فرایند درمان بیماری هاب رایج در کودکان است

در نتیجه بهترین درمان برای آبله مرغان، انواع دارو های ضد خارش، ضد حساسیت و به طور کلی کاهنده علائم آزار دهنده بیماری و اندکی صبر است. ویروس به طور خودکار پس از مدتی از بدن دفع می شود.

اقداماتی که در طول این مدت می توانید برای اذییت نشدن کودکتان انجام دهید شامل موارد زیر است:

 1. کاهش و تسکین خارش: برای این کار به صورت همزمان از قرص هایی که لزوما پزشک تجویز کرده است در کنار پماد کالامین استفاده کنید. میتوانید از کمپرس آب یخ هم برای از بین بردن خارش استفاده کنید.
 2. مانع خاراندن و کنده شدن جوش ها شوید: این کار در مواجهه با کودکان کم سن تر سخت تر است. اما در صورت لزوم یک دستکش به کودک بپوشانید تا خود را نخاراند. هیچ چیز به این انداره روند درمان این بیماری را کند نمی کند.
 3. کاهش تب: احتمال کمتری وجود دارد که کودک شما با آبله مرغان تب کند اما اگر اینطور شد حتما به پزشک مراجعه کنید و با مشورت پزشک برای کاهش تب از قرص استامینوفن استفاده کنید.

 

این موضوع هم شایان ذکر است که بعضی داروهای ضد ویروسی (نه همه آن ها) ناچارا به سلول های بدن ما نیز خواه سالم یا آلوده آسیب میرسانند. بنابراین بیشتر پزشک ها استفاده از دارو های ضد ویروسی را تنها برای موارد وخیم تجویز می کنند.

 

آبله مرغان در کودکان

 

عوارض آبله مرغان در کودکان

عوارض آبله مرغان آنچنان شدید نیست ولی اگر بخواهیم بدترین حالت های ممکن را در نظر بگیریم، لیست زیر می تواند در بد بینانه ترین حالت ها رخ دهد

 • جای زخم دائمی (اگر جلوی خارش ها پوست گرفته نشود و کودک تاول ها را بکند)
 • التهاب بافت هاب اطاف مغز و نخاع یا همان مننژیت
 • آنسفالیت ویروسی (نوع دیگری از التهاب بافت مغز)
 • سندروم ری که موجب سوهان مغز می شود (البته بسیار نادر است)
 • سندروم شوکی سمی
 • انواع عفونت پوستی باکتریایی
 • عفونت بافت های مختلف از بافت های نرم مثل کلیه و پانکراس تا بافت های سفت استخوانی و مفصلی
 • عفونت خونی
 • ذات الریه
 • کم آبی شدید

 

 

پیشگیری از آبله مرغان

تزریق واکس اصلی ترین راه پیشگیری از این بیماری است.

البته واکسن آبله مرغان  خود دارای نکاتیی است که باید به آنها پرداخه شود.

 1. تزریق واکس برای کودکان دوبار توصیه می شود. یک بار در سن 12 تا 15 ماهگی و بار دوم در سن 4 تا 6 سالگی.
 2. اگر کودک شما به هر دلیلی داروی استروئیدی یا هر داروی کاهنده ایمنی دیگری استفاده می کند حتما قبل از تزریق با پزشک مشورت کنید
 3. کودکان بالا 6 سال می توانند هر دو دوز واکسن را دریافت کنند

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به آبله مرغان هستند؟

 

آبله مرغان در حاملگی و بارداری

می توان گفت که زنان باردار، اصلی ترین قشر در معرض خطر برای بیماری آبله مرغان هستند. بانوان در تمام طول دوران بارداری خود، در برابر این ویروس به شدت آسیب پذیر هستند. زنانی که در طول دوران حاملگی دچار این ویروس می شوند، به احتمال بسیار قوی کودکی با نا هنجاری های جسمی به دنیا خواهند آورد.

اگر ابتلا به این ویروس در هفته های آخر بارداری رخ دهد، احتمال انتقال عفونت به فرزند و مرگ او بسیار بالا است. حساسیت این موضوع به قدری زیاد است که حتی استفاده از واکسن آبله مرغان در دوران بارداری نیز ممنوع است. پیشنهاد میکنیم چنانچه هرگز به این بیماری مبتلا نشده اید، قبل از اقدام برای باردار شدن، برای واکسیناسیون این ویروس اقدام فرمایید.

 

درمان های خانگی آبله مرغان برای کودکان

 1. درمان آبله مرغان با عسل: عسل دارای خاصیت التیام بخش و ضد عفونی کننده است. پس از تمیز و خشک کردن پوست، یک لایه نازک عسل را روی زخم بمالید. این عمل را سه وعده در روز تکرار کنید
 2. درمان آبله مرغان با آلوئه ورا: ژل آلوئه ورا از هر لحاظ برای پوست مفید است. فرایند عسل را میتوانید برا آلوئه ورا نیز تکرار کنید. این کاز آسیب دیدن و لک شدن پوست جلوگیری میکند و بهبودی آن را سرعت می بخشد.
 3. درما آبله مرغان با روغن اسطوخودوس: روغن اسطوخودوس نیز یک روغن مفید برا پوست است. اگر کودک بدن خود را خارانده و زخم ایجاد کرده، برای جلوگیری از بجا ماندن جای زخم جوش های آبله مرغان، روغن اسطوخودوس را با روغن نارگیل ترکیب کنید و رو پوست ماساژ دهید.
 4. دمنوش های گیاهی: استفاده از دمنوش‌های گیاهی همچون بادرنجبویه، بابونه، گل همیشه بهار و ریحان مقدس برای بهبود علائم بیماری آبله مرغان موثر هستند و باعث تسکین التهابات و خارش‌های پوستی ناشی از آن می‌شوند.
 5. درمان آبله مرغان با خاک شیر: اگر کودک شما به خاطر خارش پوست خود، احساس ناراحتی زیادی می‌کند، پیشنهاد ما به شما درست کردن شربت خاکشیر با مقدار کمی شکر است. دانه‌های خاکشیر خاصیت ضدالتهاب و ضدخارش داشته و با استفاده منظم، باعث کاهش خارش پوست کودک‌تان خواهد شد.

سوالات متداول

آبله مرغان چند روز طول می کشد؟

به طور میانگیتن دو هفته، چند روز بیشتر یا کمتر طول می کشد ولی حداکثر تا 3 هفته طول خواهد کشید

آیا آبله مرغان در چشم کودکان طبیعی است؟

خیر طبیعی نیست. این مورد یکی از علائم خطرناک است و در صورت مشاهده دانه های قرمز در چشم کودک باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

آبله مرغان تا چند روز واگیر دار است؟

از ابتدای شروع علایم و حتی تا 2 روز قبل از شروع علایم آن واگیر دار است تا پایان بسته شدن بثورات پوستی و خشک شدن آن ها

چه چیز هایی برای آبله مرغان مضر است؟

کم آبی بدن و عدم مصرف مایعات کافی، غذا های پر نمک یا پر ادویه و غذا های ترش به عنوان خوراک مضر است. فعالیت زیاد و استراحت نکردن به اندازه کافی نیز مضر است. از غذا هایی با طبع سرد و مقوی استفاده کنید مثل مرغ پخته و سوپ آن، میوه و ماست و سبزیجات و…

آیا کودک مبتلا به آبله مرغان می تواند به مدرسه برود؟

خیر تا زمان خشک شدن بثورات پوستی نمی تواند به مدرسه برود.

از چه سنی ابتلا به آبله مرغان می تواند شروع شود؟

از نوزادی تا نوجوانی امکان ابتلا وجود دارد

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.