مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

علت شوره سر در کودکان و درمان آن

شوره سر کودکان علل و روش های درمان آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اگر تا به حال مشکل شوره سر داشته اید ،حتما می دانید که با پوسته های سفیدی که در سرتاسر موهای سر پراکنده می‌شود ممکن است سبب خجالت شما گردد. این امر به ویژه در مورد کودکان و نوجوانان شایع است زیرا این گروه بیشتر به ظاهر خود اهمیت می دهند و موهای خود را مورد بررسی قرار میدهند .خوشبختانه شوره سر بی‌خطر است و تقریباً همیشه می توان آن را کنترل کرد، این روش اغلب با داروهای ساده بدون نسخه پزشک و نیاز به پرستاری کودک صورت می‌گیرد.

شوره سر چیست؟

شوره سر نام دیگری از بیماری به نام درماتیت سبورئیک یا سبوره، است که در پوست سر اتفاق می افتد. این یک بیماری بسیار شایع در کودکان و بزرگسالان است ، صرف نظر از سن و نژاد در همه گروه ها اتفاق می افتد. البته شوره سر اغلب در سنین نوجوانی خودش را نشان می‌دهد و درنوزادی و کودکی بیشتر به شکل پوست ریزی سر نوزاد است و دلیل بر این عارضع در او نیست.

شوره سر باعث ایجاد پوسته های سفید یا مایل به زرد روی پوست سر و سایر قسمت های چرب بدن می شود. نواحی دیگری که می توانند به بیماری سبوره مبتلا شوند شامل ابروه، پلک ها، گوش ها، چین خوردگی بینی، پشت گردن، زیر بغل، کشاله ران و قسمت هایی از شکم است.

در بعضی موارد ، شوره سر می تواند باعث ایجاد قرمزی در ناحیه آسیب دیده شود و ممکن است پوسته پوسته شده و شروع به خارش کند ، که گاهی اوقات این خارش بسیار بد است. در موارد نادر،اگر این عارضه درمان نشود، حتی می تواند منجر به ریزش مو در قسمت مبتلا شود. اگرچه موهای از دست رفته ب درمان مناسب مجددا رویش خواهند نمود.

بیماری شوره سر در کودکان مسری نیست و نشان دهنده عدم رعایت بهداشت است و اغلب می توان با شامپوی روزانه یا شامپوی ملایم آن را کنترل کرد. در موارد شدیدتر ، پزشک ممکن است یک شامپو یا کرم دارویی را توصیه کند.

شوره سر کودکان
شوره سر باعث ایجاد پوسته های سفید یا مایل به زرد روی پوست سر و سایر قسمت های چرب بدن می شود.

Symptoms of dandruff
The most common symptom of dandruff is a dry, flaky and itchy scalp. The scalp can be sore or inflamed, particularly if your child scratches a lot. On children with dark skin, the scalp might also look brown, purple or grey. On children with light skin, the scalp might look red.

علت شوره سر در کودکان

علت شوره سر در کودکان مشخص نیست ، اگرچه برخی از محققان معتقدند که علت آن می تواند تولید بیش از حد چربی پوست (سبوم) در غدد چربی و فولیکول های مو باشد. نوعی مخمر (قارچ) به نام مالاسزیا می تواند همراه با باکتری‌ها در سبوم رشد کند. این قارچ ممکن است دلیل دیگری در بروز بیماری سبوره و شوره باشد. سبوره یا پوسته پوسته شدن سر در افرادی (مانند نوجوانان) با سطح هورمون بالا اتفاق می افتد که ممکن این نوسان هورمونی در بروز شوره سر نقش داشته باشد.

پوسته پوسته شدن همراه با شوره سر گاهی اوقات می‌تواند به دلیل شرایط دیگری غیر از سبوره ایجاد شود، از جمله:

 • پوست خشک که در اثر هوای سرد و خشک زمستان ایجاد می شود
 • سایر بیماری های پوستی مانند اگزما ، آکنه یا پسوریازیس که می تواند باعث تجمع سلول های مرده پوست در پوست سر شود.
 • شیتشوی نامناسب سر: گاهی اوقات شستشوی نامناسب باعث تجمیع پوست مرده در سر می‌شود.بهتر است موهای سر کودک را خودتان بشورید.
 • شامپو زدن خیلی زیاد باعث پاک نشدن کامل شامپو از سر می‌شود.
 • تغذیه نامناسب در کودکان
 •  استفاده از محصولات مراقبت از مو یا رنگ مو که بقایای خشک و پوسته ای از خود به جا می گذارد یا مواردی که بدن واکنش بدی به این محصولات نشان می دهد

شوره سر اغلب در خانواده ها به صورت شایع وجود دارد. مردان کمی بیشتر از زنان به آن مبتلا می شوند. موارد دیگری نیز وجود دارند که می توانند احتمال شوره سر را بیشتر کنند، مانند داشتن پوست چرب، استرس، یک بیماری عصبی مانند بیماری پارکینسون یا یک بیماری مانند HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) که به سیستم ایمنی بدن آسیب می رساند و یکی از مهم ترین علت شوره سر در کودکان خواهد بود.

علت شوره سر در کودکان
شوره سر اغلب در خانواده ها و کودکان به صورت شایع وجود دارد.

علائم شوره سر

اغلب ، اولین علامتی که علت شوره سر در کودکان تلقی می شود، ظاهر شدن پوسته های سفید پوسته های مرده در موها یا شانه ها است. همچنین ممکن است پوست سر خارش دار و پوسته پوسته شود. اولین علائم شوره سر در کودکان را با وجود سفیدک هایی رو سر می‌توان دید. اما اگر در یک لکه مشخصی شوره سر را مشاهده کردید ممکن است نشانه های درماتوفیتوز یا کچلی باشد. درکل علائم شوره سر را می‌توان این چنین مطرح کرد:

 • پوستی خشک و پوسته پوسته در نواحی صورت ، پیشانی ، گوش ها و یا ابروها
 • پوسته پوسته شدن پوست قفسه سینه یا سایر قسمت های بدن که دارای مو هستند
 • تشکیل مناطق چرب پوست روی پوست سر یا سایر قسمت های بدن
 • قرمزی خفیف در منطقه آسیب دیده
 • ریزش موی موقت

با مشاهده این موارد می‌توان شوره سر در کودکان را حدس زد.

زمان مراجعه به دکتر برای شوره سر کودکان

بیشتر موارد شوره سر نیازی به ویزیت پزشک ندارد و با شامپوهای مخصوص شوره سر که بدون نسخه پزشک در دسترس هستند قابل درمان است. گاهی اوقات شوره سر به سختی درمان می شود ، یا بثورات پوستی از یک مشکل کاملاً متفاوت ناشی می شود. اگر بعد از چند هفته استفاده از شامپوی شوره سر ، کودک شما بهتر نشد یا پوست قرمز ، متورم شد و از قسمت هایی از آن مایع تخلیه شد و به سایر قسمت های بدن گسترش یافت یا باعث ریزش مو شد ، حتما با پزشک تماس بگیرید.

درمان شوره سر در کودکان

در بسیاری از موارد شوره سر در کودکان خفیف را می توان فقط با شامپو زدن روزانه با یک شامپوی ملایم درمان کرد. این کار باعث کاهش چربی و تجمع سلول های مرده پوست می شود.

در کل را های درمان شوره سر در کودکان شامل موارد زیر است:

 1. شامپوهای ضد شوره کودکان
 2. جوش شیرین
 3. سرکه سیب
 4. هیدارته ماندن کودک
 5. شانه زدن مو قبل از حمام
 6. عدم استفاده از محصولات بزرگسالان
 7. بهداشت کودک و داشتن شانه و حوله شخصی
 8. تغذیه مناسب برای درمان شوره سر در کودکان
 9. روغن درمانی
شوره سر کودکان و دکتر
بیشتر موارد شوره سر نیازی به ویزیت پزشک ندارد و با شامپوهای مخصوص قابل درمان است.

1. شامپوهای ضد شوره کودکان

موارد متوسط شوره سر معمولاً با استفاده از شامپو بدون نسخه شوره سر قابل درمان است. انواع مختلفی از شامپوهای ضد شوره در دسترس است و همه برای هر شخص مناسب نیستند ، بنابراین ممکن است لازم باشد تا زمانی که مورد مناسب فرزندتان را پیدا کنید شامپوهای مختلفی را آزمایش کنید. انواع شامپوهای ضد شوره برای کودکان در زیر آورده شده است.

شامپوهای سلنیوم سولفید

این شامپو به کاهش سرعت مرگ سلولهای پوستی کمک می کنند و ممکن است با قارچی که می تواند باعث بروز سبوره شود مبارزه کنند.

شامپوهای پایه TAR

این مواد از زغال ساخته شده و سرعت مرگ و پوسته شدن سلولهای پوستی را نیز کاهش می دهند.

شامپو روی پیریتیون

این نوع شامپو با نوع خاصی از قارچ در پوست سر مقابله می کنند که می تواند باعث بیماری سبوره شود.

شامپوهای سالیسیلیک اسید

این شامپو به از بین بردن پوسته پوسته شدن پوست سر کمک می کند اما ممکن است سبب خشکی بیشتر پوست سر شود و منجر به پوسته پوسته شدن بیشتر گردد

شامپوهای کتوکونازول

این شامپوهای ضد قارچ که با دوزهای بالاتر و با نسخه پزشک در دسترس هستند ، برای کاهش قارچ های پوست سر طراحی شده اند.
در ابتدا ممکن است لازم باشد بچه های مبتلا به شوره سر هر روز از یکی از این شامپوها استفاده کنند تا شوره سرشان تحت کنترل درآید. بعد از آن می توان از اکثر این شامپوها هفته ای یک یا دو بار استفاده نمود.

2. جوش شیرین

جوش شیرین ماده است که به راحتی در هر خانه‌ای یافت می‌شود و به عنوان یک اسکراب موثر تاثیرگذار است و می‌تواند لایه برداری زیادی از سطح پوست سر انجام دهد. مقداری جوش شیرین را در شامپو کودک ریخته و سر کودک را بشورید.

3. سرکه سیب 

سرکه سیب را به مقدار برابر با آب ترکیب و قبل از شامپو زدن کودک بزنید و ماساژ دهید. سرکه سیب باعث کاهش خارش سر کودک و جلوگیری از قارچ می‌شود.

4. هیدارته ماندن کودک

بدن کودکان به طور میانگین به آب زیادی نیاز دارد.  به دلیل تحرکی که دارند تا میتوانید به آن ها اب دهید. اگر کودک شما مشکل در خوردن آب دارد آبمیوه های طبیعی را برای او امتحان کنید.

5. شانه زدن مو قبل از حمام

برخی ها براین باورند که داخل حمام موهای خود را شانه بزنند و گره های آن را باز کنند بهتر است، درحالیکه شانه زدن قبل از حمام روی موی خشک پوست های سر را بهتر اسکراب می‌کند و برای درمان این بیماری در کودکان راهکار موثری خواهد بود.

6. عدم استفاده از محصولات بزرگسالان

محصولات مراقبتی مو و پوست کودکان کاملا متفاوت از بزرگسالان تولید می‌شود. بهتر از برای درمان شوره سر در کودکان حتما از محصولات مخصوص کودکان استفاده شود و اسکراب و ماسک مو بزرگسالان را به سر کودک نزنید.

7. بهداشت کودک و داشتن شانه و حوله شخصی

موهای کودک را به صورت منظم با شامپو بشورید. وجود گردوغبار و آلودگی باعث شوره سر می‌شود اما توجه داشته باشید موهای کودکان نباید روزانه شسته شود. و بعد از شستشو برای جلوگیری از تجمع میکروب ها حتما از شانه و حوله شخصی کودک استفاده کنید.

درمان شوره سر کودکان
برای درمان شوره سر کودکان موهای کودک را به صورت منظم با شامپو بشورید.

8. تغذیه مناسب برای درمان شوره سر در کودکان

کودکانی که مشکل شوره سر دارند مصرف سبزیجات تازه، سبز و برگدار بشدت توصیه می‌شود. خوردن پروتئین، مواد مغذی و کربوهیدرات باعث کاهش این عارضه شده و سلامت موها را بیشتر خواهد کرد.

9. روغن تراپی

اولین کاری که روغن درمانی انجام می‌دهد مرطوب کردن پوست سر است که نقش زیادی در درمان شوره سر و خشکی سر کودکان انجام می‌دهد. به صورت مداوم و مکرر از روغن تراپی استفاده کنید.

روش استفاده از شامپو برای جلوگیری از شوره سر کودکان

از کودکتان بخواهید شامپو را در پوست سر خود ماساژ دهد و بگذارد حداقل 5 دقیقه قبل از شستشو روی سر بماند. بعد از شستشو، در صورت تمایل بچه ها می توانند از شامپو یا نرم کننده نرمال استفاده کنند، زیرا شامپوهای درمانی کمی بدبو هستند. اگر شامپوهای بدون نسخه شوره سر باعث بهبود شوره سر کودک شما نمی شوند، یا اگر سبوره در مکان هایی غیر از پوست سر ایجاد شود، با پزشک صحبت کنید. البته طریقه حمام کردن نوزاد و شامپوها برای نوزاد نیز ممکن است متفاوت باشد ولی برای کودک شاید لازم باشد خود از یک شامپوی ضد استرس، لوسیون ضد قارچ یا کرم حاوی استروئید استفاده نمایید.

بعد از درمان، برخی افراد متوجه می شوند که مناطقی از پوست که سبوره داشته است از بقیه پوست آن‌ها رنگ کمتری دارد. این مورد بیشتر در کسانی که پوست تیره دارند دیده می شود. این اختلاف رنگ با گذشت زمان کمرنگ می شود و در نهایت رنگ پوست به حالت نرمال برمی گردد. شوره سر یک بیماری مزمن است ، به این معنی که به صورت قطعی قابل درمان نیست ، اما تقریباً همیشه می تواند تحت کنترل باشد.

میزان خطرناک بودن شوره سر در کودکان

در کل شوره سر در کودکان خطرناک نیست و عوامل و عوارض خاصی به دنبال ندارد. در شرایط نادری مانند اگزما، درماتیت سبورئیک، مالاسزیا ممکن است التهاب در پوست سر شدید باشد اما با مراجعه به پزشک مشکل خاصی نخواهد بود و قابل درمان است. فقط درصورتی که کودک کف سر خود را بیش از حد بخاراند ممکن است باعث قرمزی زیاد کف سر و لخته شدن خون شود در این شرایط باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول

1. شوره سر با استفاده از چه شامپوهایی درمان می شود؟

 • شامپو سلنیوم سولفید 1%
 • شامپو زینک پیریتیون
 • شامپو بر پایه قیر
 • شامپو کتوکونازول

2. چرا بچه ها اینقدر شوره سر دارند؟

استرس، هوای سرد و خشک و برخی شرایط پزشکی و داروها شوره سر را بدتر می‌کنند. زمانی که فرزندتان به سن بلوغ می رسد، احتمال شوره سر بیشتر است، زیرا این زمانی است که غدد چربی فعال تر می شوند. همچنین به احتمال زیاد پسران و مردان را تحت تاثیر قرار می دهد.

3. درمان شوره سر یه طور طبیعی و خانگی چیست؟

روغن درخت چای، آسپرین های خرد شده، جوش شیرین و آلوئه ورا برخی از درمان های طبیعی بسیاری هستند که بسیار مفید است. اگر بعد از 2 هفته کار نکردند، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

4. شوره سر در چه سنی متوقف می شود؟

شوره سر معمولا در سنین جوانی شروع می شود و تا میانسالی ادامه می یابد. این بدان معنا نیست که افراد مسن دچار شوره سر نمی شوند. برای برخی افراد، این مشکل می تواند مادام العمر باشد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.