مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

شناخت عوارض کمبود آب در سالمندان و راههای درمان آن

علائم کمبود آب در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

کمبود آب Dehydration بدن، زمانی اتفاق می افتد که تعادل آب بدن در اثر تغییر ناگهانی بر هم می خورد ، یعنی بدن بیش از حد معمول آب از دست می دهد ، عوارض  جسمی مرتبط با آن در افراد مسن خطرات بیشتری را بوجود می آورد .

خطری که وجود دارد این است که ممکن است آنها از کمبود آب بدن خود آگاه نباشند ، که این امر منجر به عدم درمان آن می شود و عواقب جدی تری به دنبال دارد.

کمبود آب در سالمندان و نشانه های آن

بدن ما برای فرآیندهای مختلف از جمله تنظیم درجه حرارت ، خلاص شدن از شر مواد زائد و روان سازی مفاصل به آب نیاز دارد. هیدراته ماندن به ویژه با افزایش سن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

علائم رایج کم آبی بدن شامل خشکی دهان ، زبان و لب ها است. همچنین ممکن است متوجه شوید که فرد مسن چشمانش فرورفته و پوستی خشک و کاغذی دارد. ممکن است به نظر برسد که غیر عادی  خواب آلود ، گیج یا بیحال هستند.

علائم کم آبی

یبوست

عدم تعادل الکترولیت ها

مشکلات کلیوی

از دست دادن تعادل

سالمندان و کم آبی بدن

به دلایل مختلف افراد مسن بیشتر در معرض کم آبی قرار دارند. در یک مطالعه مرتبط ، محققان دریافتند که 48 درصد افراد مسن که پس از درمان در بخش های اورژانس در بیمارستان ها بستری شده اند ، در نتایج آزمایشگاهی خود علائم کم آبی را نشان داده اند.

خطرات ناشی از  کم آبی در افراد سالخورده

کاهش مایعات کل بدن: با افزایش سن ، میزان مایعات در بدن ما کاهش می یابد. این بدان معناست که با افزایش سن ذخایر آب کمتری برای استفاده بدن ما وجود دارد.

کاهش پاسخ تشنگی: احساس تشنگی راهی است که بدن به شما اجازه می دهد تا بدانید به آب احتیاج دارید. با این حال ، از آنجا که پاسخ تشنگی با افزایش سن ضعیف می شود ، افراد مسن ممکن است ندانند که نیاز به نوشیدن دارند.

کاهش عملکرد کلیه: عملکرد کلیه ها با افزایش سن کاهش می یابد ، به این معنی که ممکن است آب بیشتری در اثر ادرار از بین برود.

شرایط سلامتی و داروها: برخی از سالمندان  بیماری های زمینه ای دارند یا داروهایی مصرف می کنند. در بعضی موارد ، این شرایط یا داروهای پزشکی می تواند منجر به افزایش اتلاف آب از طریق ادرار شود.

درمان کمبود آب در سالمندان

چه عواملی می تواند باعث کم آبی بدن شود؟

کمبود آب بدن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در زیر برخی از شایعترین دلایل کم آبی در افراد مسن ذکر شده است:

قرار گرفتن در معرض گرما: گذراندن وقت در شرایط گرم یا مرطوب می تواند منجر به افزایش از دست دادن مایعات از طریق تعریق شود.

بیماری: بیمار بودن با علائمی مانند تب ، استفراغ یا اسهال می تواند باعث کم آبی بدن شود.

مشکلات حرکتی: برای افراد سالخورده که مشکل حرکتی دارند تهیه آب می تواند کار مشکلی باشد .

شرایط سلامتی زمینه ای: برخی از بیماری های زمینه ای ، مانند دیابت یا بیماری کلیوی ، باعث می شوند که بیماران آب بیشتری از دست بدهند.

عوارض جانبی داروها:  برخی از داروها باعث افزایش ادرار و به دنبال آن کاهش مایعات بدن می شوند . برخی از نمونه های دارویی که می تواند باعث افزایش ادرار شود شامل داروهای مدر و برخی از داروهای فشار خون است.

پیشنهاد مطالعه: 7 کمبود شایع مواد مغذی که لازم است بدانید

 علائمی که باید مورد توجه قرار گیرند

برخی از علائم و نشانه های معمول کم آبی بدن عبارتند از:

خشکی دهان

خستگی یا بیحالی

چشمهای گود رفته

کاهش ادرار

رنگ ادرار تیره تر از حد طبیعی است

گرفتگی عضلات

احساس سرگیجه یا عدم تعادل

علائم جدی تر کم آبی بدن ، نیاز به فوریت پزشکی دارد. این علائم عبارتند از:

افزایش ضربان قلب

مشکل در حرکت یا راه رفتن

گیجی یا مشکل در تعادل

غش کردن

اسهال یا استفراغ که بیش از 24 ساعت طول بکشد

اگر کمبود آب بدن درمان نشود ، می تواند منجر به عوارض جدی شود ، مانند:

مشکلات ادراری و کلیوی ، از جمله عفونت ادراری ، سنگ کلیه و حتی نارسایی کلیه

تشنج به دلیل سطح پایین پتاسیم و سدیم

گرمازدگی

شوک هیپوولمیک ، عارضه ای تهدید کننده زندگی که به دلیل کم شدن حجم خون ، باعث افت فشار خون و سطح اکسیژن می شود

روشهای درمان

درمان کم آبی شامل جایگزینی مایعات از دست رفته است. برای کم آبی خفیف تا متوسط ​​، این شامل نوشیدن آب یا مایعات دیگر مانند آب میوه یا سوپ آبکی است.

راههای تشخیص کمبود آب در سالمندان

گاهی اوقات ، استفراغ یا اسهال می تواند منجر به کاهش قابل توجه الکترولیت ها و همچنین آب شود. در این شرایط نوشیدن مایعاتی  که حاوی الکترولیت هستند ممکن است مفید باشد. به عنوان مثال می توان به نوشیدنی های ورزشی وسرم خوراکی  پدیالیت اشاره کرد.

اگر کم آبی بدن شدیدتر باشد ، ممکن است به بستری شدن در بیمارستان نیاز باشد. در این شرایط مایعات و الکترولیت ها به صورت وریدی تجویز می شوند.

نکاتی برای جلوگیری از کم آبی بدن

اگر سالمند  هستید ، نکات زیر ممکن است به شما کمک کند تا به خوبی هیدراته باشید:

  • سعی کنید در طول روز آب بنوشید. نوشیدنی های دیگری که ممکن است به آبرسانی کمک کنند شامل شیر ، آب گازدار طعم دار و آب میوه با قند کم . کمتر از چای و قهوه استفاده کنید ، زیرا می توانند اثرات ادرار آور داشته باشند.
  • اگر نوشیدن یکباره مایعات زیاد دشوار است ، جرعه جرعه بنوشید.
  • سعی کنید غذاهایی که محتوای آب بیشتری دارند را در رژیم غذایی خود بگنجانید. برخی از این نمونه ها شامل هندوانه ، خیار ، کرفس ، توت فرنگی و آبگوشت یا سوپ های کم سدیم است.
  • اگر به نظر شما آب خیلی جذاب نیست ، سعی کنید یک برش یا یک لیمو یا لیموترش اضافه کنید تا طعم دار شود.
  • اگر می خواهید برای مدت طولانی در شرایط گرم یا مرطوب بیرون بروید ، یا اگر می خواهید ورزش کنید ، آب بیشتری بنوشید.
  • اگر بیمار هستید و علائمی مانند تب ، استفراغ یا اسهال دارید ، حتما مایعات بیشتر از حد معمول بنوشید.
  • اگر یک بیماری زمینه ای دارید ، در مورد نیازهای خاص مایعات و هیدراتاسیون با پزشک خود صحبت کنید.

 

پرستار سالمند باید بداند

افراد مسن مستعد کمبود آب هستند. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد ، از جمله میزان کم مایعات در بدن ، کاهش پاسخ تشنگی و داروها یا شرایط سلامتی زمینه ای.

اگر مراقب  سالمند  هستید ، می توانید موارد زیر را برای جلوگیری از کم آبی بدن انجام دهید:

به آنها یادآوری کنید که در طول روز ، به ویژه در زمان غذا و بعد از ورزش یا ورزش ، هیدراته شوند.

آب را در مکان هایی نگهداری کنید که دسترسی به آن آسان باشد.

اگر نگران این هستند که نتوانند به موقع خود را به توالت برسانند ، پس از نوشیدن مایعات ، دسترسی راحت تری برای آنها فراهم کنید .

شناخت علائم کم آبی از اهمیت زیادی برخوردار است ، بنابراین می توانید برای جایگزینی مایعات از دست رفته تلاش کنید. به دنبال علائمی مانند خشکی دهان ، خستگی ، ادرار تیره رنگ و سبکی سر باشید.

جبران کمبود آب بدن در سالمندان

درمان کم آبی شامل جایگزینی مایعات از دست رفته است. با اطمینان از اینکه مایعات را به طور منظم در طول روز مصرف می کند ، می توانید برای جلوگیری از کم آبی بدن تلاش کنید. این می تواند شامل آب ، آب میوه ، آبگوشت یا غذاهایی با محتوای آب بالا باشد.اگر از نیاز بدن به هیدراتاسیون مطمئن نیستید ، با پزشک سالمند صحبت کنید تا بفهمد چه مقدار آب باید روزانه بنوشد. مرکز سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از اداره بهداشت و کادری مجرب و حرفه ای در زمینه ارئه خدمات پرستاری سالمند به طور شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.