مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

هر آنچه لازم است در مورد جدایش شکمی بدانید

علل جدایش شکمی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

جدایش شکمی یا diastasis rectus abdominis یا (DRA) یک اصطلاح آناتومیکی است که فاصله غیرطبیعی بین دو عضله راست دیواره عضلانی شکمی را توصیف می کند.

علل جدایش شکمی

 این وضعیت پس از زایمان بسیار رایج است و 65 تا 100 درصد زنان باردار و پس از زایمان را تحت تأثیر قرار می دهد جدایش  دایمی  1.5 تا 2 سانتیمتر یا بیشتر بین ماهیچه های “شش تایی” به طور کلی غیر طبیعی تلقی می شود و نیاز به درمان دارد. این بیماری معمولاً با درمان مداوم برطرف می شود.

این جدایش  می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که لایه بافت همبند بین عضلات راست شکم کشیده و ضعیف شده و باعث برآمدگی محتویات شکم شود.

در حالی که ناراحت کننده و آزاردهنده است ، این وضعیت اغلب طی چند ماه پس از تولد کاهش می یابد. با این حال ، بدون درمان ، این شرایط برای بسیاری از زنان همچنان ادامه خواهد داشت

علائم جدایش شکمی

اکثر علائم جدایش شکمی در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است علائم را در اواخر سه ماهه دوم یا آغاز سه ماهه سوم مشاهده کنند. گروهی دیگر تا بعد از زایمان متوجه تغییر در شکم خود نمی شوند.

در دوران پس از زایمان ، مادران جدیدی که دچار جدایش شکمی روده می شوند باید بتوانند برجستگی یا برآمدگی قابل رویت را در محل جدا شدن ماهیچه های شکم مشاهده کنند.

پیشنهاد مقاله : علت تجمع چربی شکمی چیست و چگونه می توان از آن خلاص شد؟

برعکس ، وقتی به پشت دراز می کشید ، این ناحیه بین ماهیچه های اطراف ناف شکاف می یابد. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده ابتلا به جدایش شکمی باشد عبارتند از:

برآمدگی ای که از وسط شکم عبور می کند ، زمانی که شکم درگیر یا منقبض می شود ، بیشتر به چشم می آید.

مشکل در بلند کردن اجسام

مشکل در انجام کارهای معمول

درد کمر

وضعیت بد بدن

بی ثباتی تنه

بی اختیاری ادرار

ضعف عضلات شکم

علایم جدایش شکمی

علل جدایش شکمی

افزایش فشار داخل شکمی یکی از عوامل اصلی ایجاد جدایش شکمی است. وقتی باردار هستید ، عضلات شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهد ، که باعث نازک شدن بافت همبند می شود.

هورمونهای بارداری شل کننده ، پروژسترون و استروژن نیز در شل شدن بافت ها نقش دارند. با ادامه این روند ، جدایش  جزئی یا کامل راست روده ممکن است رخ دهد.

عوامل خطرساز که فرد را بیشتر در معرض عوارض بارداری قرار می دهد شامل موارد زیر است:

  • سن  بالای مادر (35 سال یا بیشتر)
  • جنین بزرگ
  • بارداری دوم یا بیشتر
  • بارداری دوقلو یا چندقلویی

اگرچه جدایش شکمی بیشتر در زنان باردار و پس از زایمان شایع است ، اما توجه به این نکته ضروری است که می تواند در  زنان یائسه و مردان نیز رخ دهد. در این موارد ، علل اصلی عبارتند از فشار ، تغییرات سریع در وزن بدن ، بلند کردن وزنه ها و تمریناتی مانند کرانچ.

نوزادان گاهی اوقات دچار جدایش شکمی می شوند اما این مشکل جدی نیست زیرا معمولاً خود به خود از بین می رود.

تشخیص جدایش شکمی

بسیاری از زنان  می توانند این جدایی را در قسمت میانی شکم خود مشاهده کنند. با این حال ، برای دریافت درمان مناسب ، مهم است که برای تشخیص رسمی با پزشک خود مشورت کنید.

پزشک پس از یک معاینه فیزیکی کامل تشخیص می دهد که آیا جدایش شکمی دارید یا خیر ، و در صورت وجود ، چقدر شدید است  برخی از پزشکان برای کمک به تشخیص از تصویربرداری با سونوگرافی یا سی تی اسکن استفاده می کنند.

برای تشخیص این مشکل بیمار به پشت دراز  می کشد و یک تکان کوچک شکمی انجام می دهد. در حالی که در این موقعیت قرار دارد ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند .

اگر فاصله بین دو نیمه بیشتر از 1.5 سانتیمتر باشد ، پزشک ابتلا به جدایش شکمی را تشخیص می دهد. برای درمان یک سری تمرینات توانبخشی  تجویز می شود که برای درمان و ترمیم جدایی طراحی شده اند.

درمان جدایش شکمی

درمان جدایش شکمی

درمان جدایش شکمی روی تمرینات توانبخشی برای ترمیم جدایش متمرکز است. همچنین شامل آموزش تمریناتی است که باید از آنها اجتناب کرد و ممکن است جدایی را تا زمان بهبودی کامل بدتر کند.

لازم است بیمار این را بداند که حتی با فیزیوتراپی شکم ممکن است کاملاً به حالت قبل از بارداری خود باز نگردد ، زیرا کشش های تحمل شده در دوران بارداری ممکن است هرگز به طور کامل ترمیم نشود.

اگر جدایش شکمی بیمار بسیار شدید است ، ممکن است جراحی  ضروری باشد ، اما در بیشتر موارد ، فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را به اندازه کافی بهبود بخشد تا اقدامات تهاجمی انجام شود.

روش های جراحی

اگر جدایش شکمی منجر به یک فتق واقعی نباشد (در فتق محتویات داخل شکمی از طریق بافت همبند دیواره شکم بیرون میزند ) معمولاً نیازی به جراحی ندارد.

در عوض ، تمرینات و ورزش های ایمن و مناسب ، خط اول درمان توصیه شده است ، که اغلب در رفع جدایش شکمی ، موثر است. با این وجود ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای برطرف کردن جدایش شکمی روده کافی نیست.

در این مورد ، ابدومینوپلاستی یک گزینه موثر  است. یک مطالعه در سال 2019 میزان موفقیت بالای این روش را در بهبود ثبات تنه و کاهش بی اختیاری ادرار در زنانی که دچار جدایش شکمی بودند نشان داد.

تحریک الکترومغناطیسی عصبی عضلانی

این روش یک درمان بالقوه غیرجراحی در حال ظهور است که ممکن است از نظر زیبایی به جدایش شکمی روده کمک کند . در این روش از یک آهنربا با قدرت بالا برای ایجاد انقباضات عضلانی استفاده می کنند.” تحریک الکترومغناطیسی عصبی عضلانی باعث انقباض عضلات شکم می شود که باعث تقویت و بهبود آن می شود.

مطالعات نشان داده اند که این روش درمانی مفید است ، به ویژه همراه با انجام تمریناتی که برای تقویت ناحیه جدایش شکمی تجویز شده است.

جدایش شکمی مردان

ورزش هایی که باید از آنها اجتناب کرد

وقتی صحبت از ورزش هایی می شود که باید از آنها اجتناب کرد ،منظور این است که مادران جدید باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه تمرینات کششی ، اجتناب کنند. علاوه بر آن، تمرینات دیگری که باید از آنها اجتناب کنند عبارتند از:

پیچ خوردگی شکم

هرگونه تمرینی که مستلزم این است که بدون حمایت یا قدرت شکم روی دست و زانو قرار بگیرید.

هرگونه فعالیت بلند کردن سنگین که باعث برآمدگی معده می شود (مانند مانور والسالوا)

خم شدن به عقب که ناحیه شکم را کش می دهد

یوگا به شکم فشار وارد می کند (اصلاح نشده)

ورزش های مجاز در جدایش شکمی

تمرینات موثری وجود دارد که می توانید با خیال راحت با جدایش شکمی انجام دهید. انجام مداوم این فعالیت ها بهترین نتایج را به شما می دهد.

تمرینات عمیق شکمی با ستون فقرات خنثی (این حالت معمولاً دراز کشیدن با زانو به بالا است) انجام می شود  باعث کنترل و استفاده از شکم عرضی را تحریک می کند.

در اصل ، حدود 10 ثانیه شکم منقبض  می شود و به سمت ستون فقرات فشرده می گردد  و برای دوره های طولانی تری  نگه داشته می شوند. در حالت ایده آل ، این نگه داری ها روزانه 10 دقیقه انجام می شود. همچنین تمرینات کف لگن ، مانند کگل و کج شدن لگن ، نیز مفید است.

انجام این حرکتها با فرم مناسب بسیار مهم است. به همین دلیل ایده خوبی است که با یک متخصص طب فیزیکی مشورت کنید که می تواند بر تمرینات شما نظارت کند.

پیشگیری از جدایش شکمی

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، ممکن است بخواهید قبل از بارداری و همچنین در دوران بارداری ، عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت جدایش شکمی کمک کند

کمربند بارداری

برخی از کارشناسان دستگاه های اتصال دهنده (اساساً یک کمربند محکم و کش دار در ناحیه شکم ) را توصیه می کنند و برخی دیگر این کار را نمی کنند.

اهداف اصلی کمربند بارداری ، این است که عضلات شکم را بالا نگه می دارد و از کمر حمایت می کنند. پوشیدن کمربند نمی تواند جدایش شکمی  شما را درمان کند و همچنین شکم شما را تقویت نمی کند.

جدایش شکمی و کمربند بارداری

 با این حال ، طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما کمک می کند تا در رژیم درمانی خود کوشا باشید. جدایش شکمی  می تواند شکم را بعد از زایمان باردار نشان دهد ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، اگر مبتلا به جدایش شکمی هستید ، با پزشک خود در مورد نگرانی های خود صحبت کنید تا یک برنامه درمانی مناسب برای شما تجویز گردد.

یک درمانگر فیزیوتراپی می تواند به شما کمک کند احساس قوی تر و مطمئن تری در مورد بدن خود پس از زایمان داشته باشید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.