مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

روش‌های جلوگیری از بدتر شدن آب‌ مروارید

علل آب مروارید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

آب‌ مروارید به معنای کدر شدن عدسی طبیعی و شفاف چشم است. برای افرادی که آب‌ مروارید دارند، دیدن از طریق عدسی کدر مانند نگاه کردن به یک پنجره یخ‌زده یا مه‌آلود است.
تاری دید ناشی از آب‌ مروارید می‌تواند خواندن، رانندگی با اتومبیل (به‌ویژه در شب) یا مشاهده حالت چهره یک دوست را دشوارتر کند. اکثر آب‌ مروارید ها به‌آرامی ایجاد می‌شوند و در اوایل بینایی فرد را مختل نمی‌کنند. اما باگذشت زمان، آب‌ مروارید درنهایت بینایی را با مشکلات جدی روبرو می‌کند.

علایم آب مروارید
روش‌های جلوگیری از بدتر شدن آب‌ مروارید

در ابتدا، نور قوی‌تر و عینک می‌تواند به فرد در مقابله با آب‌ مروارید کمک کند. اما اگر اختلال بینایی با فعالیت‌های معمول فرد تداخل داشته باشد، ممکن است نیاز به جراحی آب‌ مروارید داشته باشد. خوشبختانه، جراحی آب‌ مروارید به‌طور کلی یک روش ایمن و مؤثر است.

علائم بروز آب‌ مروارید

علائم و نشانه‌های آب‌ مروارید عبارت‌اند از:

  • تاری دید
  • افزایش مشکلات بینایی در شب
  • حساسیت به نور و تابش خیره‌کننده
  • نیاز به نور بیشتر برای مطالعه و سایر فعالیت‌ها
  • دیدن “هاله” در اطراف چراغ‌ها
  • تغییرات مکرر در تجویز عینک یا عدسی تماسی
  • محو شدن یا زرد شدن رنگ‌ها
  • دوبینی در یک چشم واحد

در ابتدا، کدر شدن بینایی ناشی از آب‌ مروارید ممکن است فقط بر روی قسمت کوچکی از عدسی چشم تأثیر بگذارد و ممکن است فرد مبتلا از هرگونه از دست دادن بینایی خود بی‌خبر باشد. با بزرگ‌تر شدن آب‌ مروارید، بیشتر عدسی فرد کدر می‌شود و نور عبوری از عدسی را مخدوش می‌کند. این مشکل ممکن است منجر به علائم قابل‌ توجه‌ تری شود.

علائم بروز آب‌ مروارید
علائم بروز آب‌ مروارید

انواع آب‌ مروارید

انواع آب‌ مروارید عبارت‌اند از:

آب‌ مروارید که مرکز عدسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد (آب‌ مروارید هسته‌ای)

آب‌ مروارید هسته‌ای در ابتدا ممکن است باعث نزدیک‌بینی بیشتر یا حتی بهبود موقتی در بینایی خواندن فرد شود. اما باگذشت زمان، عدسی به تدریج متراکم‌تر و زرد می‌شود و دید فرد را تارتر می‌کند. با پیشرفت تدریجی آب‌ مروارید، عدسی حتی ممکن است قهوه‌ای شود. زرد شدن یا قهوه‌ای شدن پیشرفته عدسی می‌تواند در تشخیص بین سایه‌های رنگ مشکل ایجاد کند.

آب مروارید

آب‌ مروارید که بر لبه‌های عدسی تأثیر می‌گذارد (آب‌ مروارید قشری)

آب‌ مروارید قشری به‌صورت کدورت مایل به سفید یا رگه‌هایی در لبه بیرونی قشر عدسی شروع می‌شود. با پیشرفت آهسته، خطوط به مرکز امتدادیافته و با عبور نور از مرکز عدسی تداخل ایجاد می‌کنند.

آب‌ مروارید که پشت عدسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد (آب‌ مروارید زیر کپسولار خلفی)

آب‌ مروارید زیر کپسولی خلفی به‌عنوان یک ناحیه کوچک مات شروع می‌شود که معمولاً در پشت عدسی، درست در مسیر نور ایجاد می‌شود. آب‌ مروارید زیر کپسولی خلفی اغلب بادید خواندن فرد تداخل دارد، دید بیمار را در نور شدید کاهش می‌دهد، و باعث ایجاد تابش خیره‌کننده یا هاله در اطراف چراغ‌ها در شب می‌شود. این نوع آب‌ مروارید سریع‌تر از انواع دیگر پیشرفت می‌کند.

آب‌ مروارید که با آن متولد شده‌اید (آب‌ مروارید مادرزادی)

برخی از افراد با آب‌ مروارید به دنیا می‌آیند یا در دوران کودکی به آن مبتلا می‌شوند. این آب‌ مروارید ممکن است ژنتیکی باشد یا با عفونت یا ضربه داخل رحمی همراه باشد.

این آب‌ مروارید همچنین ممکن است به دلیل شرایط خاصی مانند دیستروفی میوتونیک، گالاکتوزمی، نوروفیبروماتوز نوع 2 یا سرخجه باشد. آب‌ مروارید مادرزادی همیشه بر بینایی تأثیر نمی‌گذارد، اما در صورت بروز آن معمولاً بلافاصله پس از تشخیص برداشته می‌شود.

زمان مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده هرگونه تغییر در بینایی، سریعاً برای معاینه چشم وقت بگذارید. در صورت تغییر ناگهانی بینایی، مانند دوبینی یا چشمک زدن نور، درد ناگهانی چشم یا سردرد ناگهانی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

آب مروارید یکی از بیماری های چشمی در سالمندان میباشد برای اطلاعات بیشتر درباره بیماری آب مروارید در سالمند مقاله مشکلات بینایی و نحوه پرستاری سالمند را مشاهده نمایید .

جلوگیری از بدتر شدن علائم آب‌ مروارید

هیچ مطالعه‌ای نحوه جلوگیری از آب‌ مروارید یا کند شدن پیشرفت آب‌ مروارید را اثبات نکرده است. اما پزشکان فکر می‌کنند به کار بردن چندین استراتژی ممکن است مفید باشد، ازجمله:

معاینات منظم چشم را انجام دهید

معاینه چشم می‌تواند به تشخیص آب‌ مروارید و سایر مشکلات چشمی در مراحل اولیه کمک کند. از پزشک خود بپرسید که چند وقت یک‌بار باید معاینه چشم انجام دهید.

درمان آب مروارید

ترک سیگار

از پزشک خود در مورد نحوه ترک سیگار مشورت بگیرید. داروها، مشاوره و سایر استراتژی‌ها برای کمک به فرد در دسترس هستند.

سایر مشکلات سلامتی و بیماری‌ها را مدیریت کنید

در صورت داشتن دیابت یا سایر بیماری‌ها که می‌تواند خطر ابتلا به آب‌ مروارید را افزایش دهد، برنامه درمانی خود را دنبال کنید.

رژیم غذایی سالمی را انتخاب کنید

رژیم غذایی باشد شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات باشد. افزودن انواع میوه‌ها و سبزی‌های رنگارنگ به رژیم غذایی باعث می‌شود ویتامین‌ها و مواد مغذی زیادی دریافت کنید. میوه‌ها و سبزی‌های دارای آنتی‌اکسیدان های زیادی هستند که به حفظ سلامت چشم فرد کمک می‌کند.

مطالعات ثابت نکرده‌اند که آنتی‌اکسیدان ها به شکل قرص می‌توانند از آب‌ مروارید جلوگیری کنند. اما، یک مطالعه وسیع جمعیتی اخیراً نشان داد که رژیم غذایی سالم غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی با کاهش خطر ابتلا به آب‌ مروارید مرتبط است. میوه‌ها و سبزی‌های فواید زیادی برای سلامتی دارند و راهی مطمئن برای افزایش میزان مواد معدنی و ویتامین‌ها در رژیم غذایی فرد هستند.

برای اطلاع از راه های درمانی برای بهبودی و حفظ سلامت چشم مقاله 9 ویتامین و ماده غذای موثر بر سلامت چشم را مطالعه فرمایید.

از عینک آفتابی استفاده کنید

اشعه ماوراءبنفش خورشید ممکن است به ایجاد آب‌ مروارید کمک کند. وقتی بیرون از منزل هستید از عینک آفتابی استفاده کنید که اشعه ماوراءبنفش B (UVB) را مسدود می‌کند.

مصرف الکل را ترک نمایید

مصرف الکل می‌تواند خطر ابتلا به آب‌ مروارید را افزایش دهد.

آب‌ مروارید به‌تدریج با افزایش سن اتفاق می‌افتد و اغلب عدسی‌های طبیعی درنهایت باید برداشته شوند و با یک عدسی مصنوعی جایگزین شوند تا به فرد کمک کند به‌وضوح ببینید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادر متخصص و مجرب آمادگی دارد به‌صورت شبانه روزی به ارائه خدمات مراقبت و پرستاری بپردازد. با کارشناسان ما در تماس باشید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار سالمند، پرستار کودک و پرستار بیمار اقدام گردد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.