اثرات نوشیدن شیر قبل از خواب

آیا نوشیدن شیر قبل از خواب تاثیری بر کیفیت خواب شبانه دارد ؟

نوشیدن شیر قیل از خواب Drink Milk Before Bed کمبود خواب کافی با بسیاری از بیماری های جسمی و روانی ارتباط دارد. در حقیقت ، این یک مسئله مهم بهداشت عمومی جهانی در نظر گرفته شده است.

فواید نوشیدن شیر قبل از خواب

طبق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، از هر 3 نفر در ایالات متحده 1 نفر به مشکلات خواب دچار است در نتیجه ، بسیاری از افراد به دنبال درمان های خانگی ساده برای بهبود کیفیت الگوی خواب خود هستند.

تاثیرات نوشیدن شیر قبل از خواب : افسانه یا واقعیت ؟

نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از خواب سنتی است که از طریق نسل های مختلف به عنوان راهی برای افزایش آرامش ، از بین بردن اضطراب و تسهیل خواب آرامتر در شب بیان شده است.

اگرچه بسیاری از مردم به این عمل اعتقاد زیادی دارند ، عده ای بر این باور هستند که این باور چیزی بیش از یک فرهنگ عامیانه نیست و تاثیری بر خواب ندارد.

این مقاله به بررسی علمی نوشیدن شیر قبل از خواب می پردازد و اینکه آیا این کار تاثیری برکیفیت خواب خواهد گذاشت یا خیر ؟
نوشیدن شیر به برخی از افراد کمک کند سریعتر به خواب روند

تعداد انگشت شماری از مطالعات روی حیوانات و انسان ها نشان می دهد که مصرف لبنیات مانند شیر و پنیر قبل از خواب ممکن است به برخی از افراد کمک کند تا خواب راحت تری را در شب داشته باشند ، هر چند دلیل دقیق آن نامشخص است.

اکثر کارشناسان اتفاق نظر دارند که احتمالا نوشیدن شیر سبب تقویت ترکیبات شیمیایی خاصی در بدن میشود که بر کیفیت خواب تاثیر گذار است و ممکن است اثرات روانشناختی و آرامبخشی نیز در این میان موثر باشد . حتی برخی بر این باورند که ترکیبی از این دو عامل در کیفیت بهتر خواب پس از نوشیدن شیر دخیل است .

سبب تقویت چرخه های خواب سالم می شود:

برخی ترکیبات موجود در شیر – به طور خاص تریپتوفان و ملاتونین – ممکن است در به خواب رفتن کمک کنند.تریپتوفان یک نوع اسید آمینه است که در انواع غذاهای حاوی پروتئین یافت می شود. این ماده نقش مهمی در تولید انتقال دهنده عصبی معروف به سروتونین دارد.

مزایای نوشیدن شیر قبل از خواب
سروتونین روحیه را تقویت می کند ، باعث آرامش می شود و به عنوان پیش ماده در تولید هورمون ملاتونین عمل می کند. ملاتونین ، همچنین به عنوان هورمون خواب شناخته می شود که توسط مغزترشح می شود.این ماده به تنظیم ریتم ساعت شبانه روزی و آماده سازی بدن برای ورود به چرخه خواب کمک می کند.

نقش تریپتوفان و ملاتونین در اختلالات خواب کاملاً مشخص است و مطالعات نشان داده است که مصرف مکمل های این ترکیبات می تواند خواب را بهبود بخشد و علائم اضطراب و افسردگی را که می تواند قبل از خواب بیشتر شود را کاهش دهد.

با این حال ، در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که حاکی از آن باشد که یک لیوان شیر حاوی مقادیر مناسبی از تریپتوفان یا ملاتونین است که بتواند بر الگوی یک خواب با کیفیت تاثیر گذار باشد.

اثرات روانشناختی

برخی از متخصصان گمان می كنند كه نقش بالقوه شیر به عنوان یك ارتقا دهنده سطح خواب، ارتباط چندانی با مشخصات تغذیه ای آن ندارد و در عوض بیشتر با گذاشتن تأثیرات روانی و آرامش بخش قبل از خواب ارتباط دارد.

اثرات روانشناختی نوشیدن شیر قبل از خواب
نظریه دیگر این است که نوشیدن شیر گرم می تواند ناخودآگاه یادآوری کننده شیر خوردن قبل از خواب در طول سالهای اولیه کودکی را باشد .این احساسات آرامش بخش ممکن است به مغز شما نشان دهد که زمان خواب رسیده است ، و در نتیجه راحت تر می توانید به خواب روید.

هنوز شواهد کافی برای تضمین نتیجه افزودن شیر به برنامه قبل از خواب وجود ندارد. مطالعات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

پیشنهاد مطالعه: چرا میزان خواب در سالمندان بیش تر از سایرین است؟

شیر گرم یا شیر سرد؟

طرفداران مصرف شیر برای بهبود خواب معمولاً طرفدار نوشیدن شیر گرم هستند ، اگرچه شواهد واضحی وجود ندارد که نشان دهنده مزیت عمده شیر گرم به شیر سرد باشد .

در اکثر تحقیقات ارزیابی اثرات نوشیدن شیر بر کیفیت خواب ، از شیر گرم استفاده می کنند و تا به امروز هیچ مطالعه ای در مورد مقایسه اثرات دمای مختلف شیر بر یکدیگر وجود ندارد.

همانطور که گفته شد ، نوشیدن یک نوشیدنی گرم – مانند شیر ، چای یا چیز دیگر – در شب یا هنگام استرس یک روش معمول فرهنگی برای کاهش اضطراب و تحریک آرامش است.

مایعات گرم می توانند اثرات آرام بخش بر روی سیستم عصبی داشته باشند و ممکن است برای خواباندن شما نسبت به نوشیدنی های سرد موثرتر باشد. با این حال ، نتایج ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد .

هر عادت ثابت قبل از خواب – اعم از اینکه شامل نوشیدنی های گرم ، نوشیدنی های سرد یا اصلاً نوشیدنی نباشد – می تواند برای کیفیت خواب شما مفید باشد.

نوشیدن شیر قبل از خواب و وزن

آیا نوشیدن شیر قبل از خواب بر وزن تأثیر دارد؟

پیامدهای جسمی غذا خوردن درست قبل از خواب موضوعی پیچیده است.  اولاً ، نوشیدن یک لیوان شیر قبل از خواب بعید است که تغییر عمده ای در وزن ایجاد کند به شرطی که به همراه سایر میان وعده های پر کالری مانند کیک و شکلات مصرف نشود .

چندین مطالعه خوردن میان وعده در اواخر شب را با افزایش وزن مرتبط دانسته اند. از طرف دیگر ، سایر تحقیقات فواید مختلف سلامتی ناشی از مصرف میان وعده های سالم ، قبل از خواب را به میزان متوسط اثبات کرده اند.

اگرچه هنوز شواهد کافی برای اثبات مکانیسم این فرآیند وجود ندارد ، اما رابطه بین زمان خوردن غذا – یا در این مورد ، زمان نوشیدن شیر – و افزایش وزن ممکن است حداقل تا حدی مربوط به کم خوابی باشد.

خواب بی کیفیت می تواند منجر به افزایش ولع و خوردن میان وعده در طول روز بعد شود ، که به طور بالقوه به افزایش وزن ناسالم در طول زمان کمک می کند.مصرف بیش از حد کالری درست قبل از خواب ممکن است ریتم ساعت شبانه روزی بدن را مختل کرده و توانایی خوابیدن را بیشتر از قبل مختل کند – که در نتیجه ممکن است این چرخه ناسالم ادامه یابد.

همانطور که گفته شد ، یک لیوان شیر 8 اونسی (237 میلی لیتر) منبع قابل توجهی از کالری نیست و بعید است باعث ایجاد اختلالات اساسی در ریتم ساعت شبانه روزی بدن یا وزن شود.

بنابر این اگر نوشیدن شیر به شما کمک کند که سریعتر بخوابید یا منجر به بهبود کیفیت خواب شود ، هرگونه تغییر قابل مشاهده در وزن می تواند به خواب کافی و نه خود شیر مربوط باشد.

کم خوابی یک مشکل مهم در بهداشت عمومی در سراسر جهان است.پ نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از خواب یک روش معمول است که برای تقویت آرامش و پشتیبانی از خواب با کیفیت استفاده می شود.

فواید نوشیدن شیر قبل از خواب
برخی مطالعات نشان می دهد که شیر ممکن است برای برخی افراد ویژگی های تقویت کننده خواب داشته باشد ، اما برای درک دقیق اینکه شیر چگونه ممکن است بر چرخه های خواب فرد تأثیر بگذارد ، تحقیقات بیشتری لازم است.

تا به امروز ، هیچ مدرک قابل اعتمادی مبنی بر اینکه شیر گرم برای خواب بهتر از شیر سرد است ، وجود ندارد ، گرچه از نوشیدنی های گرم معمولاً برای کاهش اضطراب و تقویت احساس آرامش استفاده می شود.
هیچ تضمینی وجود ندارد که شیر سبب بهبود کیفیت خواب شود ، اما امتحان این روش تاثیرات ناخوشایندی بر بدن ندارد و ارزش امتحان کردن را دارد.

پیشنهاد مطالعه: مراقبت از خواب و خوراک بیماران آلزایمری

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و متخصص در عرصه ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی خدمت رسانی نماید.

3.7/5 - (4 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527