مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

چطور کودک را بخوابانیم؟

چطور کودک را بخوابانیم؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

چرا کودکان به موقع نمی خوابند؟ چطور کودک را بخوابانیم؟
بعد از یک روز طولانی کودک خود را در ساعت 8:30 در رخت خواب می گذارید و او را بوسیده ، نوازش کرده و خواب های خوبی برایش آرزو می کنید.

برای شما هم اتفاق افتاده؟

باید وسایل شام را آماده کنید، ظرف ها بچینید ، به تمیزی خانه برسید وحتی فرصت نداشته‌اید تا به پاهای خود کمی استراحت بدهید. اما به جای رسیدن به این کارها و صرف وقت خود با همسرتان، مجبورید پشت سر هم به اتاق کودکتان رفته با هزار جور التماس و سر وکله زدن ، تازه بعد از سه ساعت کودک دلبندتان به خواب برود! وضعیت بهتر نخواهد بود اگر یک پرستار کودک داشته باشید که مهارت کافی را در پرستاری از بچه ندارد.
به گوشتان آشنا نمی آید؟ شاید متجعب شوید وقتی بفهمید برای بسیاری، هر شب همین آش هست و همین کاسه!
برخی مواقع متوجه مبارزه کودک خود با خوابیدن می شوید – او چشم هایش را می مالد، پشت سر هم خمیازه میکشد و به طور کل خستگی از او می بارد. در بقیه اوقات کودک به نظر بیدار است و حتی پر تحرک، اما آثار خستگی در او نمایان است.
اتفاقی که برای او می افتد نسخه‌ی “کلی کار دارم ، اما وقت ندارم” برای سن اوست یعنی اتفاقات زیادی در اطراف او در حین انجام است – بابایی داره روزنامه میخونه ، از تلویزیون صداهای جالب میاد ، شما خود از اتاقی به اتاق دیگر می روید و او نیز می‌خواهد بخشی از این فرآیند باشد. وظیفه شما یا پرستار کودکتان است که کودک را درک و او را مدیریت کند.
و مانند دیگر کودکان، کودک شما هم شروع به فهمیدن این موضوع کرده که او نیز یک شخص است. مستقل میان شما ومی‌خواهد این ادعا را بیان کند. اجتناب کردن از خواب ، روش او برای اعمال کنترل است.

پیشنهاد مطالعه: فتق در نوزادان پسر : علایم و عوارض فتق درنوزدان پسر که والدین و پرستار کودک باید بدانند

نکاتی که هر پرستار کودک باید بداند


به کودک خود بیاموزید تا تنها بخوابد. اگر کودک شما تنها زمانی که شما (یا پرستار کودک) کنار او هستید به خواب می‌رود ، او در حال شکل دادن یک عادت نادرست است که در آینده به سختی می توان از سر او گرفت. بهترین درسی که می توانید به او بدهید این است که چگونه خود را آرام کند تا به خواب برود. یک سری تشریفات شبانه را دنبال کنید ( مانند حمام کردن ، داستان خواندن و سپس خوابیدن ) تا کودک بداند تا در شب‌هنگام منتظر چه چیزی باشد. به او بگویید اگر در تخت بماند شما پنج دقیقه دیگر به او سر می‌زنید. به او بفهمانید که در امان است و شما در نزدیکی او هستید. مهم است که پرستار کودک در صورتی که مراقبت از کودک را بر عهده دارد این احساس ایمنی را فراهم آورد. از پرستار کودک به خاطر فرزندتان نخواهید که تمام شب با او باشد.

چطور کودک را بخوابانیم؟
چطور کودک را بخوابانیم؟


نگذارید بیهوده وقت بگذراند

کودکان وقتی زمان خواب می رسد، خوش صحبت می شوند و چون از گذراندن وقت با شما لذت می برند (در مورد وقتی که با پرستار کودک رفیق می‌شوند هم داستان همین است!) زمان صحبت را طول می‌دهند. کودک شما شاید با خود فکر کند این یکی از تشریفات زمان خوابش است، در این زمان مکررا درخواست خوردن آب بکنید یا مسئله ای ضروری پیش بکشید که حتما باید آنرا انجام دهد. اگر متوجه شدید که قصد به تاخیر انداختن را دارد، به او اجازه این کار را ندهید. به او بگویید که زمان خواب است و او می تواند کار خود را فردا به انجام رساند یا فردا صبح به دنبال عروسکش بگردد. سعی کنید خواسته های معمول(و منطقی) کودک خود را پیش بینی کرده و آنها را بخشی از روتین زمان خواب بکنید. لیوان آب را در کنار تخت او بگذارید و به او یاد آوری کنید که یک بار دیگر به دستشویی برود و او را به اندازه کافی نوازش کنید تا برای کل شب برایش کافی باشد. به کودک خود اجازه یک درخواست اضافی دهید – اما به او روشن کنید که حد‌اکثر همین یک درخواست اضافی را می‌تواند داشته باشد. او فکر می‌کند از زیر بار در رفته ولی شما مطمئنید که آنچه شما می‌خواهید را انجام می‌دهد.

 

در زمان خواب به او انتخاب های قابل قبول پیشنهاد دهید

کودکان دوست دارند ببینند که چقدر می‌توانند مستقل عمل کنند. برای کمک به کودک که حس در قدرت بودن داشته باشد، به او اجازه دهید که هر موقع که ممکن است انتخاب های خود را بگوید. از او بخواهید کدام داستان را می خواهد بشنود یا کدام لباس خواب را می‌خواهد بپوشد. قلق کار آنجاست که به او دو گزینه پیشنهاد دهید که خودتان از هر دو گزینه راضی هستید. به طور مثال نپرسید ” می خوای الان بخوابی؟” که کودک می‌تواند بگوید نه که این قابل قبول نیست، به جای آن بپرسید ” می خوای الان بخوابی یا پنج دقیقه دیگه؟” او هنوز حق انتخاب دارد اما شما در هر صورت برنده‌ی ماجرا هستید. از پرستار کودکتان بخواهید این شیوه را بیاموزد یا خودتان به او یاد بدهید.
آرام باشید اما ثابت قدم. سر حرف خود بمانید حتی اگر کودکتان ناله و زاری می کند و سعی کنید که با او وارد جنگ قدرت نشوید. احتیاط پرستار کودک باید بیشتر هم باشد زیرا کودک ممکن است با او وارد یک رقابت شود یا دائما مخالفت کند (هنر پرستار کودک در مرتب کردن این وضعیت است). به آرامی با او صحبت کنید ولی اصرار داشته باشید که وقتی زمانش رسیده، واقعا زمان خواب است. اگر به درخواست کودک که “پنج دقیقه دیگه می‌خوابم” گوش کنید، این در خواست را دوباره خواهید شنید! اگر عصبانی می‌شود ، سعی کنید بفهمید از چرا می ترسد که به خواب برود. قرار دادن چراغ خواب و چک کردن زیر تخت کودک و درون کمد برای او تا مطمئن شود چیزی در آنجا نیست می تواند حس امنیت را به او باز گرداند. اگر کودک صرفا دارد کج خلقی می کند به آرامی به او یاد آوری کنید که زمان خواب است و اگر او ساکت بماند چند دقیقه دیگر به او سر می‌زنید. بعد مطمئن شوید به آنچه که به او قول داده اید حتما عمل می کنید. بهترین پرستار کودک، پرستار کودک خوش قول است. اگر کودک به گریه کردن ادامه داد هر بار قبل از آن که به او سر بزنید کمی بیشتر صبر کنید.


او را به تخت بچه بزرگ منتقل کنید

در سن سه سالگی دیگر کودک شما به اندازه‌ای رشد کرده که به تختی بزرگ تر از گهواره اش نیاز داشته باشد. انتقال او از گهواره به تخت به او می فهماند که بزرگ‌تر شده است (باور کنید که فرزندتان خیلی چیزها می‌فهمد). شما می توانید به او بگویید که قسمتی از بزرگتر شدن این است که خودش زمان خواب باید بخوابد. وقتی از تخت جدید استفاده می‌کند هنگامی که به طور کامل شب را در تخت سپری کرد از او تقدیر کنید. کودک بعد از گهواره وقتی در تخت جدید قرار گرفت چون محدودیت قبلی را ندارد ممکن است مکررا از تخت خود خارج شود چون می‌تواند، در صورت این کار به سادگی او را به تخت بازگردانید یا از پرستار کودک بخواهید حتما این کار را انجام دهد و به او بگویید که زمان خواب است و باید بخوابد و اورا ترک کنید.

منابع برای مراقبت از کودک در خانه

ممکن است مراقبت از کودک برای شما به تنهایی سخت باشد. اگر تشخیص دادید که برای مراقبت از کودکتان به کمک های تخصصی نیاز دارید، گزینه های زیادی وجود دارند. مراکز مراقبت و پرستاری از کودک خدماتی از قبیل کمک پرستاری تخصصی، حمل و نقل و کمک هایی برای وعده غذایی ارائه می دهند.

مرکز پرستاری سلامت اول با اعزام پرستار کودک متخصص در منزل و مراقب حرفه‌ای، بهترین خدمات مراقبتی و پرستاری را به کودک عزیزتان ارائه کند. کافیست با شماره 1527 و یا 02127630 تماس حاصل کنید.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.