مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

آیا استفاده از ماسک در حین ورزش شدید کار درستی است؟

تنفس و ماسک در ورزش

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

آیا استفاده از ماسک در ورزش Face mask and exercise شدید کار درستی است یا لازم است در این مورد احتیاط نمود ؟
اگرچه ماسک های صورت نمی توانند صد در صد شما را در برابر ویروس کرونا یا ویروس سارس محافظت کنند ، اما در صورت عدم اطلاع از آلودگی به این ویروس ها ، قطره های آب بینی و دهان شما را به دام می اندازند که این قطرات می تواند حاوی ویروس باشند در نتیجه از گسترش بیماری جلوگیری می کند.

خظرات ماسک در ورزش
متأسفانه ،در ایام شیوع کرونا لازم است همه افراد جامعه در محیط های اجتماعی از این ماسک ها استفاده نمایند و قطعا تحمل این پوشش در تمام این مدت کار آسانی نیست. اما برای افرادی که عادت به انجام ورزش روزانه در محیط های اجتماعی دارند استفاده از ماسک در حین ورزش می تواند تبدیل به یک فرآیند نفس گیر و گاها خطرناک تبدیل شود .

آیا استفاده از ماسک حین ورزش کار خطرناکی است؟

گزارشی از اخبار شبکه 7 در استرالیا منتشر شده است که اخیراً در مورد فوت دو پسر نوجوان در چین گزارش نموده که پس از ورزش در حالی که با ماسک صورت خود را پوشانده بودند ، فوت کردند.
اگر چه  هنوز به صورت قطعی بررسی و اعلام نشده است که آیا علت مرگ این دو نوجوان به دلیل استفاده آنها از ماسک در حین ورزش بوده است یا خیر اما این سوال را زیر ذره بین برده است که آیا استفاده از ماسک در هنگام ورزش شدید خطر آفرین است ؟

هنگام ورزش ، تنفس ما سنگین تر و سریع تر می شود ، که متأسفانه باعث می شود قطره های ریز آب از بینی و دهان ما آزاد شود که می تواند عامل انتشار بیماری هایی ویروسی مانند کووید 19 باشد.

این موضوع یک مشکل بزرگ برای رویدادهای مهم ورزشی است و برای جلوگیری از انتشار این ویروس ها مجبور به متوقف کردن مسابقات در طی همه گیر شدن بیماری کووید 19شده اند .
زیرا چگونه می توان ورزشکاران حرفه ای را در محیط هایی قرار داد که اساسا ممکن است با تنفس عمیق و شدید آنها دچار شیوع و انتشار ویروس گردد.

البته تعداد ی از کشورها مانند لیگ برتر فوتبال (فوتبال) انگلستان در حال بررسی و معرفی ماسک های صورتی است که در این بازی ها مورد استفاده قرار گیرد . اما قطعا استفاده از ماسک در حین ورزش شدید می تواند در تنفس ورزشکار اختلال بو جود آورد .

ماسک در ورزش سنگین

آیا استفاده از ماسک در هر شدتی از ورزش مشکل ساز خواهد بود ؟

بر طبق نظر دانشمندان بعید است که ماسک در حین ورزش متوسط مشکل تنفس قابل توجهی بوجود آورد ، اما در ورزش هایی مانند راگبی و فوتبال بازیکنان با سرعت حدود 40-100 لیتر در دقیقه نیاز به ورود هوا به داخل ریه ها دارند. در هنگام بازدم مقدار زیادی دی اکسید کربن از ریه ها خارج می گردد که در صورت استفاده از ماسک ممکن است این گاز داخل ماسک گیر کرده و دوباره با بازدم بعدی وارد ریه های بازیکن گردد و باعث شود که به مقدار کافی اکسیژن به بدن ورزشکار نرسد.

آزمایش غلظت اکسیژن بدن در حالت استفاده از ماسک در ورزش :

لیندسی باتومز ، محقق ورزش و فیزیولوژی سلامت از دانشگاه هرتفوردشایر انگلیس ، تصمیم گرفت این موضوع را بررسی کند که آیا استفاده از ماسک توانایی ما را برای تنفس متعادل در حین ورزش مختل می نماید یا خیر؟
یک شرکت تجهیزات شمشیربازی در مورد ایمنی ماسکها در طول مسابقات در این آزمایش شرکت نمود و بنابراین آزمایش در حین انجام شمشیربازی با ماسک پارچه ای در  زیر ماسک شمشیربازی ، به انجام رسید.
با انجام یک تجزیه و تحلیل دقیق از گاز های تنفسی که هنگام ورزش آزاد شده بود مقاله ای برای گزارش نتیجه مشاهدات منتشر شد.

اکسیژن در سطح دریا در  هوای اطراف ما حدود 21٪ است و هنگام فعالیت با لباس شمشیربازی بدون استفاده از ماسک ، در پایین  ترین حالت، غلظت اکسیژن بدن در حدود 19.5٪ است ، معادل این که این ورزش در حدود 600 متر (حدود 1968 فوت) بالاتر از سطح دریا ، انجام شده است.
طبق تجزیه و تحلیل گازها ، بعد از اینکه ماسک صورت به پوشش ورزشکار اضافه شد ، اکسیژن بدن وی به 17٪ کاهش یافت که معادل ورزش در 1500 متر بالاتر از سطح دریا (4921 فوت) است.

عوارض ماسک در ورزش

بیشتر بخوانید: علل بروز سرطان ریه در سالمندان و روش های کنترل و درمان آن چگونه است ؟

کاهش اکسیژن فراتر از این نقطه ، چه به دلیل افزایش شدت ورزش یا مسدود شدن هوای بیشتر توسط ماسک ، علائم بیماری ارتفاع را ایجاد می کند ، که شامل سردرد ، سرگیجه ، احساس کسالت یا بیماری و تنگی نفس است.

مثال شمشیربازی یک مثال منحصر به فرد است زیرا بازیکنان قبلاً از پوشش سر استفاده می نمودند ، اما از پس از استفاده از ماسک پارچه ای در حین شمشیربازی کاهش میزان اکسیژن خون تا سه برابر نشان دهنده این موضوع است که نمی توان از نقش ماسک پارچه ای در کاهش این اکسیژن غافل بود.

 

بیشتر بخوانید: 14 روش درمان فوری سکسکه

 

بنابر این این تحقیقات لزوم انجام آزمایشات گسترده تر در خصوص این موضوع را پر زنگ تر نموده است. اهمیت این موضوع مخصوصا مربوط به افرادی است که دارای بیماری های زمینه ای دیگری هستند ممکن است بر کیفیت تنفس تاثیر گذار باشد و استفاده از ماسک در حین ورزش قطعا وضعیت جسمی انها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در اینجا اطلاعات موجزی در مورد بیماری ویروسی کرونا بیان می گردد تا اهمیت استفاده از ماسک در محیط های اجتماعی بیش از پیش برجسته گردد.
بیماری کووید 19 از طرق مختلف بر افراد مختلف تأثیر می گذارد. بیشتر افراد آلوده به بیماری خفیف تا متوسط مبتلا می شوند و بدون بستری شدن در بیمارستان بهبود می یابند.

علائم شایع آلودگی با ویروس کرونا :

تب
سرفه خشک
خستگی

علائمی که کمتر شایع هستند :

درد های بدنی
گلو درد
اسهال
ورم ملتحمه
سردرد
از دست دادن احساس درک طعم یا بو
بثورات روی پوست ، یا تغییر رنگ انگشتان دست و پا

کووید 19 و ماسک در ورزش
علائم جدی:

دشواری در تنفس یا تنگی نفس شدید
درد یا فشار در قفسه سینه
از دست دادن توانایی گفتار یا حرکت فیزیکی
اگر علائم جدی دارید سریعاً به مراکز مراقبت و پزشکی مراجعه نمایید و همیشه قبل از مراجعه به پزشک با مرکز بهداشت خود تماس بگیرید.
افرادی که علائم خفیف دارند لازم است علایم بیماری را در داخل منزل کنترل و مدیریت نمایند . از زمان آلوده شدن فرد به ویروس ، 5-6 روز طول می کشد تا علائم نشان داده شود ، اما ممکن است این زمان به 14 روز نیز افزایش پیدا نماید و استفاده از  ماسک ضروری به نظر می رسد.

چه افرادی مستعد مبتلا شدن به این بیماری هستند:

اکثر افراد (حدود 80٪) بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می یابند و برای اکثریت افراد – خصوصاً برای کودکان و بزرگسالان – بیماری ناشی از COVID-19 به طور کلی جزئی مشکل ساز است.

با این حال ، برای برخی از افراد می تواند بیماری جدی ایجاد کند. از هر 5 نفری که به COVID-19 آلوده هستند ، تقریباً 1 نفر در تنفس دچار مشکل می شود و نیاز به مراقبت های بیمارستانی دارند.

افرادی که بیش از 60 سال سن دارند و افرادی که بیماری های زمینه ای پزشکی مانند دیابت ، بیماری های قلبی ، بیماری های تنفسی یا فشار خون بالا دارند از جمله افرادی هستند که در صورت ابتلا به ویروس بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید یا بحرانی هستند . این افراد ممکن است در حین استفاده از ماسک در ورزش  بیشتر از دیگران دچار مشکلات جدی گردند.

مرکز پرستاری سلامت اول با کادری مجرب و متعهد آماده اراده خدمات مراقبت و پرستار در منزل در قالب پرستار سالمند ، پرستار کودک و پرستار بیمار می باشد. این مرکز با داشتن سال ها تجربه آماده خدمت گزاری به صورت شبانه روزی به همشهریان  گرامی می باشد.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار