مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

علل بروز سرطان ریه در سالمندان و روش های کنترل و درمان آن چگونه است ؟

سرطان ریه در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

سرطان ریه Lung Cancer  در سالمندان نوعی بدخیمی سلول های پوشاننده مجاری تنفسی و برونش ها بوده که با جهش سلول های طبیعی آغاز شده و آن ها را به سلول های سرطانی مبدل می سازد و در نهایت تومور هایی را ایجاد می کند که مانع تنفس و اکشیژن رسانی در سراسر بدن می شوند.

علل سرطان ریه

سلول های سرطانی ریه در سالمندان به سرعت می توانند در سراسر بدن پخش شوند و با وجودی که علت اصلی این سرطان استعمال سیگار و سایر دخانیات بوده، اما عوامل دیگری مانند قرار گیری در معرض اشعه رادون هم از جمله علل و عوامل ابتلا به این بیماری مزمن است.

سرطان ریه در سالمندان

سرطان ریه در سالمندان، علت اصلی مرگ و میر در بین بسیاری از سرطان های شایع در سطح جهان بوده و یکی از کشنده ترین سرطان ها تلقی می شود. افزایش تعداد خانم هایی که به استعمال سیگار روی آورده اند، منجر به افزایش فابل توجه آمار سرطان ریه در این قشر گشته است، به گونه ای که سرطان ریه از سرطان سینه (Breast) پیشی گرفته است و در مردان هم همواره سرطان ریه شایع ترین علت مرگ و میر بوده و پس از آن، به ترتیب سرطان های پروستات، لوزالمعده و کولون از جمله شایع ترین علل مرگ و میر می باشد.

علائم سرطان ریه :

علائم سرطان ریه در سالمندان، بسیار کلی بوده و در صورتی که فرد مورد نظر سیگاری نباشد، اختصاصیت چندانی ندارد و تنها در صورت وجود سابقه خانوادگی طولانی مدت و مصرف سیگار برای برهه زمانی طولانی مدت، می تواند یکی از تشخیص های احتمالی موجود باشد،

با این حال، به طور کلی، رایج ترین علائم سرطان ریه عبارتند از:
 سرفه مداوم
 گرفتگی صدا
 تنگی نفس فعالیتی
 سرفه خونی
 کاهش وزن قابل توجه و بدون دلیل (به طور کلی از نظر پزشکی، کاهش وزن، بیش از یک کیلوگرم در یک ماه، یا بیش از 10% وزن بدن در 6 ماه، به عنوان کاهش وزن قابل توجه، اطلاق می گردد.)
 درد قفسه سینه
 عفونت های مکرر ریوی مانند برونشیت یا پنومونی
 حال عمومی بد و ناخوشایند

تشخیص سرطان ریه

علت های ایجاد سرطان ریه :

سرطان ریه در سالمندان، معمولا چندین سال قبل از شروع واضح علایم شروع شده و پس از گذراندن یکسری جهش ها که به وقوع می پیوندد، به سلول های سرطانی تبدیل می شوند.
فرد مبتلا، قطعا استعداد و زمینه ژنتیکی ابتلا به سرطان را به واسطه سابقه خانوادگی یا قرارگیری در معرض اشعه رادون داشته است و در نتیجه DNA آسیب می بیند.

قطعا استعمال دخانیات، دلیل مهمی برای سرطان ریه است اما دلایل احتمالی دیگر در ایجاد سرطان ریه در سالمندان هم نقش داشته که برخی از آن ها عبارتند از :

• مواجهه شغلی
• آلودگی هوا
• دود چوب
• آشپزی با تهویه نامناسب
• ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
• ویروسی که موجب ایجاد سرطان دهانه رحم می گردد هم در ایجاد سرطان ریه دخیل است.
غربالگری سرطان ریه در سالمندان :
تا همین اواخر، هیچ آزمایش غربالگری جهت سرطان ریه وجود نداشت، اما با تغییر این رویه و پیشرفت روز افزون دانش پزشکی، توجه به این نکته مهم است که تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس جهت غربالگری سرطان ریه در سالمندان کافی نیست.

افراد مستعد سرطان ریه

پیشنهاد مطالعه: مراقبت از سالمند ناتوان یا مبتلا به بیماری های مزمن در خانه

این رویه تنها محدود به افرادی با شرایط زیر امکان پذیر است :

 سن بین 55 تا 80 سال
 مصرف 30 پاکت سیگار در سال
 استعمال سیگار در 15 سال گذشته به صورت مزمن و مکرر
 جهت افرادی که دارای سایر عوامل خطر مانند سابقه خانوادگی، سرطان ریه، سابقه شخصی بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) یا سایر عوامل خطر برای سرطان ریه هستند، غربالگری نیز ممکن است در نظر گرفته شود.
تخمین زده می شود که اگر هر فردی واجد شرایط غربالگری است، تحت آزمایش قرار گیرد، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان ریه تا20 درصد کاهش یابد.

تشخیص سرطان ریه در سالمندان :

تشخیص سرطان ریه در سالمندان، ترکیبی از علایم بالینی و روش های تصویربرداری می باشد، این روش های تصویربرداری عبارتند از :

۱.توپوگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن)
۲.تصویربرداری مغناطیسی (MRI)
۳.توپوگرافی انتشار پوزیترون (PET Scan)
۴.برای تشخیص سرطان ریه، علاوه بر تعیین نوع آن، معمولا نمونه برداری از ریه لازم است. لطفا حتما دقت داشته باشید که درخواست تمام این تست ها و آزمایشات، کاملا به علم و تجربه پزشک دارد و برای تمام بیماران، طبیعتا تمام این آزمایشات تجویز نمی شود، بنابراین به تجربه و صحبت پزشک معالج حتما دقت و توجه نظر داشته باشید‌.

درمان سرطان ریه در سالمندان :

درمان سرطان ریه در سالمندان، در سال های اخیر بسیار پیشرفت کرده است و گزینه های پیشنهادی جهت درمان بنا به شرایط بیمار، دارای گزینه های انتخابی مناسب و کارآمدی است، این روش های درمانی از جراحی و پرتو درمانی گرفته تا ایمنی درمانی و شیمی درمانی را شامل می شود،

درمان سرطان ریه

در اینجا به صورت کلی به شرح روش های درمانی می پردازیم :

جراحی :

در روش درمانی جراحی، بر حسب اندازه و محل تومور متفاوت بوده و بنا به تشخیص متخصص ریه و سرطان صورت می پذیرد.
پرتو درمانی :

پرتودرمانی ممکن است به عنوان روش کمکی و مکمل در درمان جراحی به کار رفته و جهت کاهش درد یا انسداد مجاری هوایی ناشی از سرطان یا در دوز های بالا جهت درمان موضعی به وار می رود.

شیمی درمانی :

شیمی درمانی معمولا ترکیبی از داروهای متنوعی از داروها بوده و جهت درمان سرطان ریه در سالمندان به کار گرفته می شود.بعلاوه بر روش های فوق، یکسری مراقبت های تسکینی جهت پاسخگویی به طبع کامل نیاز های پزشکی برای افراد مبتلا به سرطان به لحاظ شرایط جسمی، عاطفی و روحی طراحی شده است و به عنوان یک روش مکمل درنظر گرفته می شود که علاوه بر بهبود کیفیت زندگی، مراقبت های تسکینی را به همراه خواهد داشت که بقا را بهبود می بخشد‌.
در حال حاضر با توجه به شیوع گسترده سرطان ریه، متخصصان و پژوهشگران در حال کشف چگونگی عملکرد سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن سلول های سرطانی هستند و می توانند درمان های مبتنی بر این اصل را می توانند توسعه دهند.

در روند درمانی سرطان ریه در سالمندان، حفظ روحیه و رسیدگی به بیمار نقش مهمی را در کارآیی درمان داشته و یک رژیم غذایی سالم در روند بهبودی بیمار بسیار موثر عمل کرده و برای بیمار بسیار کارآمد خواهد بود.

علاوه بر این، ماهیت سرطان ریه، به گونه ای است که بر حسب شرایط بیمار نیاز به چک آپ ها و پیگیری های ممتد دارد، لذا پیگیری درمان های بیمار هم جزئی از روند درمان تلقی شده و تقش مهمی دارد.

پرهیز از استعمال سیگار در روند بهبودی بسیار موثر بوده و کارساز است

در این راستا، مراقبت پرستار و پرستاری مناسب بسیار حائز اهمیت است، لذا انتخاب یک موسسه پرستاری معتبر به همراه پرستاران مجرب بسیار کارساز است.

پیشنهاد مطالعه: مراقبت از بیمار در منزل و خدمات مراقبتی ویژه بیماران

 

موسسه پزشکی سلامت اول، با داشتن  مجوز رسمی از وزارت بهداشت و ارائه خدمات شبانه روزی آماده ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری سالمند ، کودکان و بیماران می باشد. این مرکز با کادری مجرب و آموزش دیده در تلاش است که همانند گذشته در ارتقا سلامت این عزیزان به صورت موثر نقش داشته باشد. کافی است جهت درخواست اعزام پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با  کارشناسان این مرکز تماس گرفته تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار برای شما اقدام گردد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.