مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

ترس با بدن چه میکند؟ تاثیر استرس بر بدن چیست؟

ترس با بدن چه میکند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

ترس  fear احساسی است که معمولاً هنگامی بوجود می آید که تهدیدی برای سلامتی  شخص وجود داشته باشد .با کمک احساس ترس می توان بر علیه عامل ترس اقدام سریعی را انجام داد. با این حال تاثیر ترس بر بدن و سلامت روان می تواند مخرب نیز باشد. استرس نیز یک واکنش طبیعی بدن برای پاسخ به محرک های منفی محیطی است. اما تاثیر استرس بر بدن، مخصوصا استرس های طولانی مدت، می تواند بیش از آنچه تصور می کنید مخرب باشد.

ترس یک احساس مشترک است که بیشتر مردم در برهه ای از زمان آن را تجربه می کنند. این احساس یک قسمت طبیعی  از زندگی در نظر گرفته شده است. با این حال، ترس می تواند افراد را به سمت تغییرات گسترده جسمی و روحی سوق دهد ، و ترس غیرمنطقی یا شدید ممکن است در شادی ، احساس امنیت و توانایی عملکرد موثر  فرد در زندگی تداخل ایجاد کند.

وقتی ترس مداوم باشد یا تأثیر منفی بر زندگی روزمره شما بگذارد ، یک درمانگر یا متخصص بهداشت روان ممکن است بتواند در رفع این چالش و کاهش ترس به شما کمک کند. بعضی افراد حتی به پرستار بیمار مخصوص نیاز دارند.

چه عواملی باعث ایجاد ترس می شوند

همه افراد احتمالاً نوعی ترس را در طول زندگی تجربه می کنند. انسان و حیوانات معمولاً در مقابل ترس واکنشهای ذاتی دارند به عنوان مثال به برخی محرک ها مانند صداهای غیر منتظره یا بلند عکس العمل ترس دارند .

برخی از این محرک ها ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد ، اگرچه برخی از ترس ها  ممکن است در میان جمعیت زیادی مشترک باشد . به عنوان مثال ، تعداد زیادی از مردم ترس از مرگ را گزارش می دهند. اما تاثیر شدت های مختلف ترس بر بدن تقریبا در همه افراد مخرب است.

ترسهای جدید اغلب در طول زندگی آموخته می شوند. محرک های ایجادکننده ترس همراه با اشیا  یا اتفاقاتی که به طور معمول ترسناک نیستند ، ممکن است باعث ایجاد ترس های جدید شود. بیشتر افراد در کودکی یاد میگیرند که از چه چیز هایی باید بترسند. علت ترس در کودکان می تواند متفاوت باشد ولی برطرف کردن ترس های بی مورد در کودکان، با روش درست، یک امر مهم است.

برخی از محرک هایی که معمولاً باعث ایجاد ترس می شوند عبارتند از:

 • سخنرانی در مقابل جمعیت
 • پرواز در هواپیما
 • تنها بودن
 • ترس از رفتن به اماکن ناشناس
 • شکست
 • طرد شدن
 • ترس از مقابله
 • پرخاشگری ، خشونت یا جنگ

هراس یا فوبیا یک واکنش ترس آلود در مقابل یک احتمالی است . فوبیا نوعی ترس است که ممکن است در توانایی عملکرد فرد تداخل ایجاد کند.

هراس ممکن است بدون دلیل مشخصی ایجاد شود ، اما ممکن است  فرد بعد از تجربه ای ناراحت کننده که داشته است،  دچار ترس شدید یا فوبیا شود. درمان مناسب اغلب می تواند به افراد در غلبه بر هراس کمک کند.

 

ترس باعث چه بیماری میشود

 

تاثیر ترس بر مغز

واکنش یک فرد به خطر به طور کلی مناطق مختلف مغز را درگیر می کند ، اما تحقیقات در زمینه روانشناسی، منطقه  آمیگدال در مغز را به عنوان محوری در پردازش ترس شناسایی کرده است. تاثیر ترس بر بدن از قسمت آمیگدال نشاُت میگیرد.

آمیگدال قسمتی از دستگاه کناره‌ای (لیمبیک) در مغز است. هسته (آمیگدال) نقش مهمی در یادگیری و حافظه ایفا می‌کند. بادامه علاوه بر نقش اصلی در درک احساسات و ایجاد پاسخ به آنها ، در تعدیل درد نیز دخالت دارد. تاثیر ترس در بخش آمیگدال می تواند بسیار عمیق باشد.

آمیگدال همچنین مسئول تظاهرات هیجانی چهره مانند خوشحالی و ترس است و نقش مهمی در اکتساب یادگیری‌های هیجانی دارد.

وقتی فرد با وضعیت بالقوه خطرناکی روبرو می شود ، آمیگدالا سیگنال های تحریکی را به سایر مناطق مغز می فرستد تا اطمینان حاصل شود که این مناطق نیز هوشیارتر می شوند.

شواهد مربوط به اهمیت آمیگدالا در پردازش ترس در بسیاری از مطالعات ثابت شده است. هنگامی که میمون ها و موش های صحرایی با آمیگدالای آسیب دیده در معرض مار قرار گرفتند ، حیوانات هیچ ترسی از شکارچیان طبیعی خود نشان ندادند.

بعلاوه ، محققان دریافتند که وقایعی که آسیب زا است نیز در مغز  حیوانی که آمیگدال او آسیب دیده باشد به  عنوان بد یا خطرناک ثبت نمی شود .

در حالی که آمیگدالا نقشی اساسی در ایجاد و پردازش ترس بازی می کند ، تحقیقات نشان داد که عملکرد ترس تنها وابسته به این بخش از مغز نمی باشد و ممکن است مسیرهای مغزی متفاوتی وجود داشته باشد که در یادگیری و پردازش ترس نقش داشته باشند .

اگرچه برای فردی که در منطقه آمیگدال آسیب دیده است  عوامل خطرناک بیرونی ( دیدن مار)  پاسخ ترس را ایجاد نمی کنند ، اما تهدیدهای داخلی (بوییدن گاز سمی ) که سلامتی و ایمنی فرد را تهدید می کند  باعث ایجاد ترس می گردد. در این حالت تاثیر ترس در واقع در جهت حفظ بقا می باشد.

 

تاثیر ترس بر بدن

 

تأثیرات فیزیکی ترس

بدون ترس ، احتمال زنده ماندن روزمره فرد کاهش می یابد. به این ترتیب ، ترس می تواند عامل مفیدی برای ادامه زندگی باشد.  ترس با ایجاد پاسخ “جنگ یا گریز” به افراد کمک می کند تا از موقعیت های خطرناک یا مضر دور شوند. ترس اغلب از نظر جسمی و عاطفی بر افراد تأثیر می گذارد.

تاثیر ترس ممکن است باعث شود که فرد درک بیشتری از فضا و زمان داشته باشد ، یا حس بینایی ، شنوایی و بویایی وی افزایش یابد. در موقعیت های تهدیدکننده زندگی ، ترس همچنین می تواند توانایی فرد را در مشاهده جزئیات دقیق کاهش دهد در حالی که ظرفیت تشخیص اشیا  بزرگ یا تار را افزایش می دهد.

این تغییرات در میزان درک ،  که در هنگام ترس اتفاق می افتد می تواند شانس زنده ماندن فرد را در یک موقعیت خطرناک افزایش دهد. به عنوان مثال وقتی که یک حیوان وحشی مانند خرس به فرد حمله نماید، تاثیر ترس می تواند بر ادراک وی موثر باشد .

قطعا دیدن رنگ قسمت های مختلف بدن خرس چندان به چشم فرد نخواهد آمد و در عوض ممکن است  موقعیت و سرعت حرکت خرس را بهتر تشخیص دهد تا به او کمک کند  به بهترین وجه  از وضعیت خطرناک فرار نماید .

ممکن است هنگام تجربه ترس ، انواع واکنش های فیزیکی را تجربه کنید، مانند

 • فلج موقتی یا ضربان قلب نامنظم
 • درد معده ، سر درد ، یا حالت تهوع
 • سرگیجه یا غش کردن
 • تعریق
 • تنش عضلانی ، لرزش
 • گریه
 • لکنت زبان
 • الگوی خواب نامنظم
 • از دست دادن اشتها
 • تنفس سریع یا کم عمق

اثرات روانشناختی ترس می تواند شامل افکار مزاحم یا حواس پرتی ، از دست دادن تمرکز و گیجی باشد. افراد همچنین ممکن است تأثیرات عاطفی مختلفی از جمله ترس ، اضطراب ، عصبانیت ، ناامیدی ، بی حسی یا درماندگی را تجربه کنند.

تاثیر ترس بر روان

ترس و سلامت روان

تاثیر ترس با بسیاری از نگرانی های بهداشت روان و بیماری های روان ارتباط دارد. به عنوان مثال ، مشکل اضطراب به طور کلی شامل ترس از اتفاق افتادن یک رویداد نامطلوب در آینده است.

افرادی که به صورت مداوم از نظر ذهنی با مسئله ترسناک درگیر می شوند  و کسانی که تحت تأثیر توهم  قرار می گیرند ، ممکن است سطح بالایی از

افرادی که دایما تحت تأثیر احساسات منفی قرار دارند ممکن است از برخی حوادث مانند مرگ ، جدا شدن ، از دست دادن یا شکست  خوردن دچار ترس دایمی  شوند .

 

ترس عامل موثر در شکل گیری مشکلات روانی

 • اضطراب عمومی
 • فوبیای خاص
 • وسواس و اجبار
 • اضطراب اجتماعی
 • پارانویا
 • وحشت
 • استرس پس از سانحه
 • افسردگی
 • روانگسیختگی

حتی ممکن است برخی از افراد نوعی ترس را که به عنوان فوبیا شناخته می شود، تجربه کنند که ممکن است ترس جدی و گاه غیر منطقی از مکان، شی یا حیوان خاصی توصیف شود. ترسی که فرد از هراس تجربه می کند اغلب با تهدید چیزی که از آن ترسیده است  متناسب نیست. اگر ترس مستمر یا ناتوان کننده ای را تجربه می کنید ، ممکن است به ملاقات با یک درمانگر یا مشاور نیاز داشته باشید.

درمان مناسب می تواند به شما کمک کند دریابید که ترس شما ناشی از چه مسئله ای می باشد و این مشکل اساسی در سلامت روان را برطرف نمایید. با این کار فرد می تواند به خوبی درمان شده و از کیفیت مناسبی در زندگی خود بهره مند گردد.

 

تاثیر ترس بر سلامت روان

 

تاثیر استرس بر بدن

علائم استرس ممکن است بر سلامت شما تأثیر بگذارد، حتی اگر شما آن را ندانید. ممکن است بیماری را مقصر آن سردرد آزاردهنده، مشکلات خواب، احساس ناخوشی یا عدم تمرکز در محل کار خود بدانید. اما تاثیر استرس ممکن است واقعاً دلیل آن باشد.

تاثیر استرس بر سیستم اسکلتی عضلانی

هنگامی که بدن تحت فشار است، عضلات منقبض می شوند. تنش عضلانی تقریباً یک واکنش بازتابی به استرس است – روشی که از بدن در برابر آسیب و درد محافظت می کند. با شروع استرس، ماهیچه‌ها منقبض می‌شوند و پس از پایان استرس، انقباض خود را آزاد می‌کنند. تاثیر استرس مزمن باعث می شود که ماهیچه های بدن در حالت کم و بیش ثابتی از گارد داشتن قرار گیرند. وقتی ماهیچه ها برای مدت طولانی منقبض و فشرده هستند، ممکن است واکنش های دیگر بدن را تحریک کند.

برای مثال، هر دو نوع سردرد تنشی و سردرد میگرنی با تنش مزمن عضلانی در ناحیه شانه، گردن و سر مرتبط هستند. درد عضلانی اسکلتی در کمر و اندام فوقانی نیز با استرس، به ویژه استرس شغلی مرتبط است.

دستگاه تنفسی

تاثیر استرس و احساسات شدید می تواند با علائم تنفسی مانند تنگی نفس و تنفس سریع ظاهر شود، زیرا راه هوایی بین بینی و ریه ها منقبض می شود. برای افراد بدون بیماری تنفسی، این معمولاً مشکلی نیست زیرا بدن می‌تواند بار اضافی را برای تنفس راحت تر را مدیریت کند، اما استرس‌های روانی می‌توانند مشکلات تنفسی را برای افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی از قبیل آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه تشدید کنند. (COPD) شامل آمفیزم و برونشیت مزمن).

برخی از مطالعات نشان می دهد که یک استرس حاد – مانند مرگ یکی از عزیزان – در واقع می تواند باعث حملات آسم شود. علاوه بر این، تنفس سریع ناشی از استرس می‌تواند باعث حمله پانیک در افرادی شود که مستعد حملات پانیک هستند.

سیستم قلبی عروقی

قلب و رگ‌های خونی دو عنصر سیستم قلبی عروقی را تشکیل می‌دهند که با هم کار می‌کنند و تغذیه و اکسیژن را برای اندام‌های بدن فراهم می‌کنند. استرس حاد – مثل تاثیر استرس لحظه ای یا کوتاه مدت مانند نزدیک شدن به پاین مهلت های مقرر، گیر افتادن در ترافیک یا ترمز ناگهانی برای جلوگیری از تصادف – آنچنان آسیبی نمی رسانند.

استرس مزمن، یا استرس مداوم تجربه شده در یک دوره زمانی طولانی، می تواند به مشکلات طولانی مدت برای قلب و عروق منجر شود. افزایش مداوم ضربان قلب و افزایش سطح هورمون های استرس و فشار خون می تواند بر خطر ابتلا به فشار خون بالا، حمله قلبی یا سکته بیافزاید.

به نقل از apa.org :

In addition, the blood vessels that direct blood to the large muscles and the heart dilate, thereby increasing the amount of blood pumped to these parts of the body and elevating blood pressure. This is also known as the fight or flight response. Once the acute stress episode has passed, the body returns to its normal state.

ترجمه:

علاوه بر این، رگ‌های خونی که خون را به سمت عضلات بزرگ و قلب هدایت می‌کنند، منبسط می‌شوند و در نتیجه میزان خون پمپ شده به این قسمت‌های بدن افزایش می‌یابد و فشار خون بالا می‌رود. این به عنوان پاسخ مبارزه یا فرار نیز شناخته می شود. پس از پایان دوره استرس حاد، بدن به حالت عادی خود باز می گردد.

استرس حاد مکرر و استرس مزمن مداوم نیز ممکن است به التهاب در سیستم گردش خون، به ویژه در عروق کرونر(رگ های باریکی که به خودقلب خون رسانی می کنند) منجر می شود، و این یکی از مسیرهایی است که تصور می‌شود تاثیر استرس را با حمله قلبی مرتبط می‌کند. همچنین به نظر می رسد که نحوه واکنش یک فرد به استرس می تواند بر سطح کلسترول تأثیر بگذارد.

به نظر می رسد خطر ابتلا به بیماری قلبی مرتبط با تاثیر استرس برای زنان متفاوت است، بسته به اینکه آیا زن قبل از یائسگی است یا یائسه شده است. به نظر می رسد سطوح استروژن در زنان غیر یائسه به رگ های خونی کمک می کند تا در هنگام استرس واکنش بهتری نشان دهند، در نتیجه به بدن آنها کمک می کند تا استرس را بهتر مدیریت کند و از آنها در برابر بیماری قلبی محافظت کند. زنان یائسه به دلیل از دست دادن استروژن این سطح از محافظت را از دست می دهند، بنابراین آنها را در معرض خطر بیشتری برای اثرات استرس بر بیماری قلبی قرار می دهند.

 

تاثیر استرس بر بدن

 

سیستم غدد درون ریز

گلوکوکورتیکوئیدها، از جمله کورتیزول، برای تنظیم سیستم ایمنی و کاهش التهاب مهم هستند. در حالی که این در موقعیت های استرس زا یا تهدید کننده که آسیب ممکن است منجر به افزایش فعال شدن سیستم ایمنی شود، ارزشمند است، استرس مزمن می تواند منجر به اختلال در سیستم ایمنی شود.

شاید مهم ترین تاثیر استرس طولانی مدت بر بدن همین تضعیف سیستم ایمنی بدن باشد. زیراکه این تضعیف به طرز حیرت آوری احتمال بروز سرطان را افزایش می دهد.

دستگاه گوارش

روده صدها میلیون نورون دارد که می‌توانند به‌طور مستقل عمل کنند و در ارتباط دائمی با مغز هستند که ایجاد احساس «پروانه‌ها» (نوعی حس نا خوشایند در شکم) در معده را توضیح می‌دهد. تاثیر استرس می تواند بر این ارتباط مغز و روده تأثیر بگذارد و ممکن است باعث درد، نفخ و سایر ناراحتی های روده شود. روده همچنین میزبان میلیون‌ها باکتری مفید است که می‌توانند بر سلامت آن و سلامت مغز تأثیر بگذارند، که می‌تواند بر توانایی تفکر و کنترل  احساسات تأثیر بگذارد.

تاثیر استرس با تغییراتی در باکتری های روده مرتبط است که به نوبه خود می تواند بر خلق و خوی تأثیر بگذارد. بنابراین، اعصاب و باکتری های روده به شدت بر مغز تأثیر می گذارند و بالعکس.

روده

در هنگام استرس، افراد ممکن است بسیار بیشتر یا بسیار کمتر از حد معمول غذا بخورند. غذاهای بیشتر یا افزایش مصرف الکل یا تنباکو می تواند منجر به سوزش سر دل یا رفلاکس اسید معده شود. استرس یا خستگی همچنین می تواند شدت درد سوزش سر دل را افزایش دهد.

استرس ممکن است درد، نفخ، حالت تهوع و سایر ناراحتی‌های معده را به شدت تشدید کند. اگر استرس به اندازه کافی شدید باشد، ممکن است استفراغ رخ دهد. علاوه بر این، استرس ممکن است باعث افزایش یا کاهش غیر ضروری اشتها شود.

تاثیر استرس همچنین می تواند درد، نفخ یا ناراحتی را در روده تشدید کند. این می تواند بر سرعت حرکت غذا در بدن تأثیر بگذارد که می تواند منجر به اسهال یا یبوست شود. علاوه بر این، استرس می تواند باعث اسپاسم عضلانی در روده شود که می تواند دردناک باشد. استرس می تواند بر هضم و مواد مغذی که روده جذب می کند تأثیر بگذارد. تولید گاز مربوط به جذب مواد مغذی ممکن است افزایش یابد.

روده ها یک سد محکم برای محافظت از بدن در برابر (بیشتر) باکتری های مرتبط با غذا دارند. استرس می‌تواند سد روده را ضعیف‌تر کند و به باکتری‌های روده اجازه ورود به بدن را بدهد. اگرچه بیشتر این باکتری‌ها به راحتی توسط سیستم ایمنی کشته می‌شوند و ما را بیمار نمی‌کنند، ولی همانطور که پیش تر گفتیم، سیستم ایمنی بدن در استرس های طولانی مدت به شدت سرکوب می شود. پس درد ناشی از التهاب باکتریایی در روده بیشتر می شود و حتی ممکن است ما را بیمار کند.

 

تاثیر استرس بر بدن

 

سیستم عصبی

استرس مزمن، تجربه عوامل استرس زا در یک دوره زمانی طولانی، می تواند منجر به تخلیه طولانی مدت بدن شود. همزمان که سیستم عصبی خودمختار به تحریک واکنش های فیزیکی ادامه می دهد، باعث فرسایش و ساییدگی در بدن می شود. مهم نیست که استرس مزمن با سیستم عصبی چه می کند، بلکه تاثیر استرس بر فعالیت مداوم سیستم عصبی با سایر سیستم های بدن مشکل ساز می شود.

دستگاه تولید مثل آقایان

دستگاه تناسلی مرد تحت تأثیر سیستم عصبی است. قسمت پاراسمپاتیک سیستم عصبی باعث آرامش می شود در حالی که قسمت سمپاتیک باعث برانگیختگی می شود. در آناتومی مردان، سیستم عصبی خودمختار، که به عنوان پاسخ مبارزه یا گریز نیز شناخته می شود، تستوسترون تولید می کند و سیستم عصبی سمپاتیک را فعال می کند که برانگیختگی ایجاد می کند.

تاثیر استرس باعث ترشح هورمون کورتیزول در بدن می شود که توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود. کورتیزول برای تنظیم فشار خون و عملکرد طبیعی چندین سیستم بدن از جمله قلب و عروق، گردش خون و تولید مثل مردانه مهم است. مقادیر بیش از حد کورتیزول می تواند بر عملکرد طبیعی بیوشیمیایی دستگاه تناسلی مردان تأثیر بگذارد. استرس مزمن، استرس مداوم در مدت زمان طولانی، می‌تواند بر تولید تستوسترون تأثیر بگذارد و منجر به کاهش میل جنسی شود و حتی می‌تواند باعث اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی شود.

سیستم تولید مثل بانوان

استرس ممکن است از طرق مختلف بر قاعدگی در دختران و زنان نوجوان تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، سطوح بالای استرس ممکن است با عدم وجود یا نامنظم شدن سیکل های قاعدگی، دوره های دردناک تر و تغییر در طول دوره ها همراه باشد.

زنان در طول زندگی خود با خواسته های شخصی، خانوادگی، حرفه ای، مالی و طیف وسیعی از دیگر خواسته های خود دست و پنجه نرم می کنند. استرس، حواس پرتی، خستگی و غیره ممکن است میل جنسی را کاهش دهد – به ویژه زمانی که زنان به طور همزمان از کودکان خردسال یا سایر اعضای بیمار خانواده مراقبت می کنند، با مشکلات مزمن پزشکی، احساس افسردگی، مشکلات روابط یا سوء استفاده، برخورد با مشکلات کاری و غیره کنار می آیند.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

 


سوالات متداول

آیا ترس باعث مرگ می شود؟

بله. تاثیر ترس بر اعصاب قلب مثل یک شوک الکتریکی قدرتمند است و می تواند موجب مرگ شود

چگونه می توان بر ترس غلبه کرد؟

بسیاری از ترس ها یک واکنش طبیعی و درست از سوی بدن ما هستند و اصلا نباید بر آنها غلبه کرد. اما برای غلبه بر ترس های شدید و نادرست، بهتر است به روانشناس مراجعه کنید. برای شرایط دیگر، بهترین راه ها، پرت کرن حواس خود، انجام سریع و ناگهانی عمل ترسناک بدون فکر کردن بیش از حد به آن و تنظیم تنفس است.

آیا استرس کشنده است؟

بله. استرس های طولانی مدت، با ترشح بیش از حد هورمون کورتیزول، که یک سرکوب کننده سیستم ایمنی است، موجب بروز سرطان های وخیم می شود.

چگونه استرس را کاهش دهیم؟

استرس می تواند ریشه در مسائل عمیق روانشناختی داشته باشد و برای هر شخص با دیگری متفاوت است. پس بهترین راه کاهش اصولی و طولانی استرس، مراجعه به روانشناس است تا ریشه های استرس های شما را پیدا و درمان کند.

آیا استرس برای زن باردار مضر است؟

بله بی نهایت مضر است. استرس بر سلامت جسمی وحتی سلامت روانی نوزاد در شکم مادر، تاثیر بی نهایت مخرب دارد

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
5 1 رای
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.