مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

روغن کتان؛ خواص روغن بذر کتان

روغن کتان؛ خواص روغن بذر کتان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

فواید روغن تخم کتان Flaxseed Oil برای سلامتی توسط تحقیقات فراوانی به اثبات رسیده است اما ممکن است درکنار این فواید تعدادی عوارض جانبی نیز وجود داشته باشد و مصرف این ماده برای همه افراد مناسب نباشد. بهتر است قبل از استفاده با افراد و پزشکان متخصص مشورت داشته باشید.

روغن کتان چیست؟

روغن بذر کتان از دانه های کتان آسیاب شده و فشرده ساخته می شود. این ماده به دلیل بسیاری از فواید سلامتی از جمله کاهش التهاب، جلوگیری از بیماری های قلبی و کاهش خطر سرطان شناخته شده است. با کسب آگاهی کامل نسبت به مزایا و معایب احتمالی و عوارض جانبی این روغن می توان به صورت موثرتری از این ماده استفاده نمود و آن را به رژیم غذایی اضافه کرد.

ترکیبات روغن تخم کتان

ترکیبات و مواد موجود در روغن کتان به صورت زیر می باشد:

 • اسیدهای چرب امگا 3
 • پروتئین هایی جلوگیری کننده از بیماری قلبی
 • فیبر برای جلوگیری از مشکلات گوارشی و یبوست
 • ترکیبات فنلی (لیگنان) ، که ممکن است از سرطان جلوگیری کند
 • مواد معدنی ، از جمله کلسیم و منیزیم

روغن کتان چیست؟ ترکیبات روغن تخم کتان

خواص روغن تخم کتان

روغن کتان به واسطه ترکیبات ویژه ای که دارد فواید و خواص بسیار زیادی دارد و در پاسخ به سوال روغن کتان برای چی خوبه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فایده روغن کتان برای التهاب

از آنجا که روغن کتان حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است ، ممکن است التهاب را کاهش دهد. با تجزیه و تحلیل چندین مطالعه انسانی ،مشخص شده است که بذر کتان حاوی ترکیباتی برای کاهش التهاب در بعضی از افراد بوده است که پرستار در منزل می تواند از آن بعد از مشورت با پزشک برای کم کردن التهابات بدن استفاده کند.. تجزیه و تحلیل نشان می دهد که خواص روغن بذر کتان ممکن است به طور متفاوتی بر مردم تأثیر بگذارد و بنابراین ، تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات آن بر التهاب در جمعیت عمومی مورد نیاز است.

 • کاهش خطر سرطان با روغن تخم کتان

روغن بذر کتان حاوی لینووربیتیدها است ، ترکیباتی که به دلیل مبارزه با سرطان و خاصیت آنتی اکسیدانی شناخته می شوند. این روغن همچنین منبع غنی از لیگنان های رژیم غذایی است که مشخص شده خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد.اسیدهای آلفا-لینولنیک ALA موجود در روغن نیز ممکن است رشد سلول های سرطانی را کند کرده و حتی آنها را از بین ببرد. در حالی که تحقیقات در مورد ALA و کاهش خطر سرطان امیدوار کننده است ، مقدار مورد نیاز برای درمان این بیماری بیش از حد است که خطر عوارض جانبی و عوارض قابل توجهی را ایجاد می کند و این مطالعات در دست تحقیق است.

 • خواص کپسول روغن تخم کتان برای سلامت قلب

مطالعات نشان داده است که مکمل های روغن کتان می توانند اسیدهای چرب امگا 3 را افزایش دهند ، از جمله اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک ( DHA) – ترکیبات اساسی برای تقویت قلب سالم و جلوگیری از بیماری های قلبی. در حقیقت بذر کتان به طور طبیعی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است.

 • فواید روغن کتان برای روده

روغن بذر کتان دارای خاصیت ملین است. در مطالعه ای بر روی 50 بیمار همودیالیزی، مکمل روزانه آن به رفع یبوست کمک کرد. یک مطالعه روی افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر نشان داد که دانه های کتان همچون روغن کرچک برای یبوست و کاهش التهاب همراه و مشکلات روده بسیار مفید است.

 • خواص روغن کتان برای پوست خشک

میزان پایین ALA به مشکلات پوستی مرتبط است و از آنجا که روغن تخم کتان سرشار از اسیدهای آلفا-لینولنیک است ، ممکن است سبب بهبود وضعیت پوست شود. تحقیقات نشان می دهد روغن تخم کتان می تواند به کاهش التهاب سلول های پوستی و بازسازی سلامت پوست کمک کند. شما می توانید روغن تخم کتان را به پوست بمالید یا به کرم پوستی مورد علاقه خود اضافه کنید تا رطوبت پوست را افزایش داده و سلامت پوست را بهبود بخشد.

خواص روغن کتان برای پوست خشک

 • روغن کتان برای لاغری شکم

روغن کتان ممکن است در سیستم هضم غذا حرکت کند تا بدن سم زدایی کند و به کاهش وزن کمک کند. در حقیقت، گزارشی در سال 2012 در ژورنال Appetite نشان می دهد که روغن بذر کتان می تواند به مهار اشتها کمک کند و باعث کاهش مصرف غذا و کاهش وزن شود.

 • خواص روغن کتان در طب سنتی

روغن تخم کتان از نظر طب سنتی طبعی گرم و خشک با خاصیت های فراوان دارد. به عنوان مثال اسید های چرب امگا 3 موجود در این روغن برای درمان یبوست و اسهال، سندرم چشم خشک و سلامت پست و مو تاثیر بسیار زیادی دارد. عمانطور که گفته شد و در طب سنتی نیز به آن اشاره شده است این است که روغن تخم کتان خاصیت لاغری را نیز دارد.

 • خاصیت روغن بذر کتان برای مو

وجود انواع ویتامین ها مثل B1، B2، B6،E و بیوتن در این نوع روغن، می تواند برای تقویت درخشندگی و رشد روی موها بسیار موثر باشد. همچنین روغن کتان برای جلوگیری از شکستگی مو ها نیز روشی موثر می باشد.

عوارض روغن کتان

روغن کتان معمولاً در صورت مصرف صحیح و در کوتاه مدت برای بیشتر بزرگسالان بی خطر است. دوزهای زیاد می تواند باعث اسهال و شل شدن مدفوع شود یا واکنش های آلرژیک به همراه داشته باشد. برخی تحقیقات، مانند مطالعه ای در سال 2010 در مجله آمریکایی تغذیه بالینی انجام شد، نشان داده است که ALA می تواند خطر سرطان پروستات را افزایش دهد یا رشد تومور را تقویت کند.

عوارض روغن کتان

با این حال، بسیاری از این تحقیقات حدس و گمان است و تحقیقات دیگر نشان می دهد که بذر کتان در واقع می تواند برای سلامت پروستات مردان مفید باشد. هر کسی که از روغن بذر کتان روی پوست و مو استفاده می کند باید توجه داشته باشد که در صورت استفاده موضعی شواهد کافی در مورد ایمنی روغن کتان وجود ندارد. با این حال، یک مطالعه کوچک روی ژل موضعی این روغن، آن را برای سندرم تونل کارپ ایمن و موثر دانسته است.

When taken by mouth: Flaxseed oil is likely safe for most adults. Supplements containing 2 grams of flaxseed oil daily have been used safely for up to 6 months. Higher doses of up to 24 grams daily have also been used safely for up to 7 weeks. These larger doses can cause side effects such as loose stools and diarrhea. Allergic reactions are also possible.

When applied to the skin: Flaxseed oil is possibly safe when used short-term. Flaxseed oil has been used safely on the wrist for up to 4 weeks.

When applied into the eye: Flaxseed oil is possibly safe when applied into the eye short-term. Eye drops containing flaxseed oil have been used safely for up to 3 months. Redness and itching may occur in some people.

موارد منع مصرف روغن بذر کتان

افرادی که نباید از روغن کتان استفاده کنند عبارتند از:

 • زنان باردار
  ممکن است اثرات سوئی بر بارداری داشته باشد ، از جمله افزایش خطر تولد زودرس نوزاد.
 • کودکان
  شواهد کافی در مورد ایمنی روغن بذر کتان در هنگام مصرف توسط کودکان وجود ندارد ، اگرچه مصرف مقادیر کمی از دانه کتان برای کودکان بی خطر است.
 • مادران شیرده
  اطلاعات قابل اعتماد کافی درباره ایمنی روغن کتان برای زنانی که شیرده هستند وجود ندارد.
 • افراد مبتلا به اختلالات خونریزی
  این نوع ماده ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد بنابراین هر کسی که دارای اختلال خونریزی است باید قبل از استفاده از آن در غذا ، به صورت مکمل یا به عنوان یک درمان موضعی با پزشک خود صحبت کند.
 • جراحی
  برای جلوگیری از خونریزی حداقل دو هفته قبل از جراحی و در طول دوره بهبودی اولیه باید مصرف آن متوقف شود
 • افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنند
  مصرف روغن تخم کتان با داروهایی که لخته شدن خون را کند می کنند (به عنوان مثال آسپرین ، دیکلوفناک ، وارفارین و غیره) ممکن است خطر خونریزی و کبودی را افزایش دهد .
 • مشکل پروستات
  افرادی که نگران اثرات این نوع بر پروستات هستند ، پرستار سالمند باید قبل از افزودن آن به رژیم غذایی، با پزشک خود مشورت نمایند.

مقدار مجاز مصرف روغن تخم کتان

دوز استانداردی برای روغن بذر كتان وجود ندارد. دوز توصیه شده براساس تولید کننده متفاوت است.روغن کتان را می توان به عنوان روغن سالاد ، در سس های سرد استفاده کرد و به آب ، ژله ها یا اسموتی ها اضافه کرد. با این حال، این روغن نباید در دستورالعمل هایی غذایی که به حرارت نیاز دارند، مانند سرخ کرده یا پخت، استفاده شود زیرا هنگام قرار گرفتن در معرض گرما، روغن می تواند مواد شیمیایی مضر ایجاد کند.

این ماده همچنین می تواند برای تقویت درخشندگی و رشد روی موها اعمال شود. پس از باز شدن در ظرف روغن کتان که از بیرون خریداری نموده اید ، تمام آن باید در یخچال نگهداری شود. بدنبال نگهداری روغن سرد فشرده شده در یک بطری مات باشید تا از آن در برابر نور محافظت کند. روغن باید شفاف و زرد طلایی رنگ باشد.

مقدار مجاز مصرف روغن تخم کتان

بعضی از روغن ها که به روغن های پر لیگنان معروف هستند، حاوی ذرات بذر کتان آسیاب شده هستند و ممکن است به نظر برسد در آنها کثیفی یا ریگ وجود دارد که طبیعی است. روغن تازه دارای رایحه مغذی ملایمی است که دانه های آفتابگردان یا کنجد را یادآور می شود و مزه آن ملایم است. روغنی که کدر، با بوی ماهی یا مانند روغن سرخ شده، یا طعم تلخ یا سوخته دارد، فاسد است و نباید از آن استفاده شود. اگر متوجه شدید تاریخ انقضا این روغن گذشته است، آن را بیرون بیاندازید.

روغن کتان سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و سایر ترکیبات مفید است که نشان داده شده است دارای فواید مختلف سلامتی است. با این حال ، بیشتر تحقیقات در این مورد بر روی مدل های حیوانی انجام شده و مطالعات روی انسان ها محدود بوده و در حال پیشرفت است. قبل از استفاده از این نوع روغن حتماً با پزشک خود صحبت کنید تا از مناسب بودن آن برای شرایط خود اطمینان حاصل کنید.


سوالات متدول

1. آیا روغن کتان برای لاغری شکم خوب است؟

مصرف این نوع روغن به واسطه ترکیباتی که دارد در کاهش وزن می تواند موثر باشد اما از مصرف خودسرانه آن پرهیز نمایید.

2. دوز مصرفی روغن بذر کتان روزانه چقدر است؟

میزان دوز مصرفی روغن کتان 1 الی 2 قاشق چای خوری طبق دستورات پزشک می باشد.

3. روغن تخم کتان چه عوارضی دارد؟

مصرف غیر اصولی و بیش از اندازه از این روغن با عوارضی مثل تهوع، دل درد، استفراغ، شل شدن مدفوع، تغییر چرخه قاعدکی و سایر موارد شود.

4. روغن کتان برای رفع شوره سر خوب است؟

یکی از روش های رفع شوره سر استفاده از این روغن بوده که با ترکیبات ویژه ای که دارد سبب رفع کامل شوره سر خواهد شد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
3 2 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.