مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

فواید و مضرات روغن بذر کتان برای سلامتی که لازم است بدانیم

خواص روغن بذر کتان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

فواید روغن بذر کتان Flaxseed Oil برای سلامتی توسط تحقیقات فراوانی به اثبات رسیده است اما ممکن است درکنار این فواید تعدادی عوارض جانبی نیز وجود داشته باشد و مصرف این ماده برای همه افراد مناسب نباشد.
فواید روغن بذر کتان
روغن بذر کتان از دانه های کتان آسیاب شده و فشرده ساخته می شود. این ماده به دلیل بسیاری از فواید سلامتی از جمله کاهش التهاب ، جلوگیری از بیماری های قلبی و کاهش خطر سرطان شناخته شده است. با کسب آگاهی کامل نسبت به مزایا و معایب احتمالی و عوارض جانبی این روغن می توان به صورت موثرتری از این ماده استفاده نمود و آن را به رژیم غذایی اضافه کرد

ترکیبات فعال و مفید روغن بذر کتان :

– اسیدهای چرب امگا 3
– پروتئین هایی جلوگیری کننده از بیماری قلبی
– فیبر برای جلوگیری از مشکلات گوارشی و یبوست
– ترکیبات فنلی (لیگنان) ، که ممکن است از سرطان جلوگیری کند
– مواد معدنی ، از جمله کلسیم و منیزیم

مزایای چشمگیر روغن بذر کتان برای سلامتی و شواهدی

التهاب را کاهش می دهد

از آنجا که روغن بذر کتان حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است ، ممکن است التهاب را کاهش دهد. با تجزیه و تحلیل چندین مطالعه انسانی ،مشخص شده است که بذر کتان حاوی ترکیباتی برای کاهش التهاب در بعضی از افراد بوده است اما این تحقیقات همچنان ادامه دارد.

تجزیه و تحلیل نشان می دهد که خواص روغن بذر کتان ممکن است به طور متفاوتی بر مردم تأثیر بگذارد و بنابراین ، تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات آن بر التهاب در جمعیت عمومی مورد نیاز است.

خطر سرطان را کاهش می دهد

روغن بذر کتان حاوی لینووربیتیدها است ، ترکیباتی که به دلیل مبارزه با سرطان و خاصیت آنتی اکسیدانی شناخته می شوند. این روغن همچنین منبع غنی از لیگنان های رژیم غذایی است که مشخص شده خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد.

اسیدهای آلفا-لینولنیک ALAموجود در روغن بذر کتان نیز ممکن است رشد سلول های سرطانی را کند کرده و حتی آنها را از بین ببرد. در حالی که تحقیقات در مورد ALA و کاهش خطر سرطان امیدوار کننده است ، مقدار مورد نیاز برای درمان این بیماری بیش از حد است که خطر عوارض جانبی و عوارض قابل توجهی را ایجاد می کند و این مطالعات در دست تحقیق است.

روغن بذر کتان

سلامت قلب را ارتقا می دهد

مطالعات نشان داده است که مکمل های روغن بذر کتان می توانند اسیدهای چرب امگا 3 را افزایش دهند ، از جمله اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک ( DHA) – ترکیبات اساسی برای تقویت قلب سالم و جلوگیری از بیماری های قلبی. در حقیقت بذر کتان به طور طبیعی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است.

سلامت روده را بهبود می بخشد

روغن بذر کتان دارای خاصیت ملین است. در مطالعه ای بر روی 50 بیمار همودیالیزی ، مکمل روزانه روغن بذر کتان به رفع یبوست کمک کرد.
یک مطالعه روی افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر نشان داد که دانه های کتان در کاهش التهاب همراه و مشکلات روده از جمله یبوست و اسهال مفید است.

وضعیت پوست را بهبود می بخشد

میزان پایین ALA به مشکلات پوستی مرتبط است و از آنجا که روغن بذر کتان سرشار از اسیدهای آلفا-لینولنیک است ، ممکن است سبب بهبود وضعیت پوست شود.
تحقیقات نشان می دهد روغن بذر کتان می تواند به کاهش التهاب سلول های پوستی و بازسازی سلامت پوست کمک کند

کمک به کاهش وزن

روغن بذر کتان ممکن است در سیستم هضم غذا حرکت کند تا بدن سم زدایی کند و به کاهش وزن کمک کند.

در حقیقت ، گزارشی در سال 2012 در ژورنال Appetite نشان می دهد که روغن بذر کتان می تواند به مهار اشتها کمک کند و باعث کاهش مصرف غذا و کاهش وزن شود.

علائم یائسگی را کاهش می دهد

برخی شواهد نشان داده است که روغن بذر کتان می تواند به کاهش علائم یائسگی کمک کند. یک مطالعه در سال 2015 بر روی 140 زن یائسه انجام شد و در آن ثابت گردید که با استفاده از مکمل های روغن بذر کتان میزان گرگرفتگی به شدت کاهش یافته کیفیت زندگی این زنان افزایش یافته است .

بیشتر بخوانید: 9 گیاه و ادویه که با عوامل التهابی بدن مقابله می کنند

عوارض جانبی احتمالی

روغن بذر کتان معمولاً در صورت مصرف صحیح و در کوتاه مدت برای بیشتر بزرگسالان بی خطر است. دوزهای زیاد می تواند باعث اسهال و شل شدن مدفوع شود یا واکنش های آلرژیک به همراه داشته باشد.

برخی تحقیقات ، مانند مطالعه ای در سال 2010 در مجله آمریکایی تغذیه بالینی انجام شد ، نشان داده است که ALA می تواند خطر سرطان پروستات را افزایش دهد یا رشد تومور را تقویت کند.
با این حال ، بسیاری از این تحقیقات حدس و گمان است و تحقیقات دیگر نشان می دهد که بذر کتان در واقع می تواند برای سلامت پروستات مردان مفید باشد.

روغن بذر کتان و مو
هر کسی که از روغن بذر کتان روی پوست و مو استفاده می کند باید توجه داشته باشد که در صورت استفاده موضعی شواهد کافی در مورد ایمنی روغن بذر کتان وجود ندارد.
با این حال ، یک مطالعه کوچک روی ژل موضعی روغن بذر کتان ، آن را برای سندرم تونل کارپ ایمن و موثر دانسته است.

موارد منع مصرف

افرادی که نباید از روغن بذر کتان استفاده کنند عبارتند از:
زنان باردار:
ممکن است اثرات سوئی بر بارداری داشته باشد ، از جمله افزایش خطر تولد زودرس نوزاد.
کودکان:
شواهد کافی در مورد ایمنی روغن بذر کتان در هنگام مصرف توسط کودکان وجود ندارد ، اگرچه مصرف مقادیر کمی از دانه کتان برای کودکان بی خطر است.
مادران شیرده:
اطلاعات قابل اعتماد کافی درباره ایمنی روغن بذر کتان برای زنانی که شیرده هستند وجود ندارد.
افراد مبتلا به اختلالات خونریزی:
روغن بذر کتان ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد بنابراین هر کسی که دارای اختلال خونریزی است باید قبل از استفاده از روغن بذر کتان در غذا ، به صورت مکمل یا به عنوان یک درمان موضعی با پزشک خود صحبت کند.
جراحی:
برای جلوگیری از خونریزی حداقل دو هفته قبل از جراحی و در طول دوره بهبودی اولیه باید روغن بذر کتان متوقف شود
افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنند:
مصرف روغن بذر کتان با داروهایی که لخته شدن خون را کند می کنند (به عنوان مثال آسپرین ، دیکلوفناک ، وارفارین و غیره) ممکن است خطر خونریزی و کبودی را افزایش دهد .
مشکل پروستات :
افرادی که نگران اثرات روغن بذر کتان بر پروستات هستند ، باید قبل از افزودن روغن بذر کتان به رژیم غذایی ، با پزشک خود مشورت نمایند.

مقدار مجاز مصرف

دوز استانداردی برای روغن بذر كتان وجود ندارد. دوز توصیه شده براساس تولید کننده متفاوت است.روغن بذر کتان را می توان به عنوان روغن سالاد ، در سس های سرد استفاده کرد و به آب ، ژله ها یا اسموتی ها اضافه کرد.

با این حال ، این روغن نباید در دستورالعمل هایی غذایی که به حرارت نیاز دارند ، مانند سرخ کرده یا پخت ، استفاده شود زیرا هنگام قرار گرفتن در معرض گرما ، روغن می تواند مواد شیمیایی مضر ایجاد کند.

روغن بذر کتان را می توانید به پوست بمالید یا به کرم پوستی مورد علاقه خود اضافه کنید تا رطوبت پوست را افزایش داده و سلامت پوست را بهبود بخشد. این ماده همچنین می تواند برای تقویت درخشندگی و رشد روی موها اعمال شود.

پس از باز شدن در ظرف روغن کتان که از بیرون خریداری نموده اید ، تمام روغن بذر کتان باید در یخچال نگهداری شود. بدنبال نگهداری روغن سرد فشرده شده در یک بطری مات باشید تا از آن در برابر نور محافظت کند. روغن باید شفاف و زرد طلایی رنگ باشد.

بعضی از روغن ها که به روغن های پر لیگنان معروف هستند ، حاوی ذرات بذر کتان آسیاب شده هستند و ممکن است به نظر برسد در آنها کثیفی یا ریگ وجود دارد که طبیعی است. روغن تازه بذر کتان دارای رایحه مغذی ملایمی است که دانه های آفتابگردان یا کنجد را یادآور می شود و مزه آن ترد و ملایم است.

روغن بذر کتان فاسد
روغن بذر کتانی که کدر ،با بوی ماهی یا مانند روغن سرخ شده ، یا طعم تلخ یا سوخته دارد ، فاسد است و نباید از آن استفاده شود. اگر متوجه شدید تاریخ انقضا این روغن گذشته است ، آن را بیرون بیاندازید.

روغن بذر کتان سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و سایر ترکیبات مفید است که نشان داده شده است دارای فواید مختلف سلامتی است. با این حال ، بیشتر تحقیقات در این مورد بر روی مدل های حیوانی انجام شده و مطالعات روی انسان ها محدود بوده و در حال پیشرفت است .
قبل از استفاده از روغن بذر کتان حتماً با پزشک خود صحبت کنید تا از مناسب بودن آن برای شرایط خود اطمینان حاصل کنید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری بیمار در منزل امادگی دارد در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار به ارائه خدمات بپردازد.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار