علل آلرژی به تخم مرغ

آلرژی به تخم مرغ در کودکان چه علایمی دارد و والدین و پرستار کودک چه وظایفی بر عهده دارند

آلرژی به تخم مرغ  Egg Allergy  به صورت میانگین در دو درصدکودکان دیده می شود. وقتی کسی به تخم مرغ حساسیت دارد ، سیستم ایمنی بدن که به طور معمول با عفونت ها مبارزه می کند ، بیش از حد به پروتئین های موجود در تخمک واکنش نشان می دهد.

علایم آلرژی به تخم مرغ
اگر فرد محصولی حاوی تخم مرغ را بنوشد یا بخورد ، بدن فکر می کند این پروتئین ها مهاجمان مضر به بدن هستند. سیستم ایمنی بدن به شدت برای مقابله با مهاجم پاسخ می دهد و این عکس العمل شدید باعث واکنش آلرژیک در بدن میشود. حدود 2٪ کودکان به تخمک حساسیت دارند. خوشبختانه ، بیشتر افراد تا سن 16 سالگی از آلرژی رها می شوند.

علائم و نشانه های آلرژی به تخم مرغ چیست؟

وقتی فردی به تخم مرغ حساسیت دارد ، محرک هایی در آن تخم مرغ است که باعث می شود بدن مواد شیمیایی خاصی مانند هیستامین آزاد کند. این می تواند علائمی مانند:
خس خس سینه
مشکل تنفس
سرفه کردن
گرفتگی صدا
گرفتگی گلو
معده درد
استفراغ
اسهال
چشمان خارش دار ، آبریزش چشم و چشم متورم
لکه های قرمز پوستی
تورم بدن
افت فشار خون ، ایجاد سبکی سر یا از دست دادن هوشیاری (از بین رفتن)

واکنش آلرژی به تخم مرغ به تخم مرغ ممکن است متفاوت باشد. گاهی اوقات یک فرد می تواند در زمان های مختلف واکنش متفاوتی نشان دهد. برخی از واکنش ها به تخمک خفیف است و فقط یک قسمت از بدن را درگیر می کند ، مانند کهیر روی پوست. اما ، حتی وقتی کسی در گذشته فقط یک واکنش خفیف داشته باشد ، واکنش بعدی می تواند شدید باشد.

حساسیت به تخم مرغ می تواند یک واکنش شدید به نام آنافیلاکسی ایجاد کند. آنافیلاکسی ممکن است با برخی از علائم مشابه آلرژی خفیف شروع شود ، اما می تواند به سرعت بدتر شود. فرد ممکن است در تنفس دچار مشکل شود یا حتی از بین برود. بیش از یک قسمت از بدن ممکن است درگیر شود. در صورت عدم درمان ، آنافیلاکسی می تواند زندگی را به صورت جدی تهدید کند.

تشخیص آلرژی به تخم مرغ

بیشتر بخوانید: 6 ماده غذایی مهم که باید در صبحانه گنجانده شود

چگونه آلرژی به تخم مرغ تشخیص داده می شود؟

آلرژی تخم مرغ با آزمایشات پوستی یا آزمایش خون تشخیص داده می شود. آزمایش پوست (که به آن تست خراش هم گفته می شود) رایج ترین تست آلرژی است. آزمایش پوست به پزشک اجازه می دهد که در صورت حساس بودن کودک به تخم مرغ ، در 15 دقیقه آن را تشخیص دهد .

روش انجام آزمایش آلرژی به تخم مرغ :

مقدار کمی از عصاره تخم مرغ را روی پوست قرار می دهند
لایه خارجی پوست را خراش داده
اگر ناحیه متورم و قرمز شود (مانند گزش پشه) کودک به تخم مرغ حساس است.

اگر آزمایش پوستی انجام نشود ، می توان از آزمایش خون استفاده کرد. چند روز طول می کشد تا نتایج آزمایش خون اماده شود. مهم است که فرزندتان توسط متخصص آلرژی که تجربه کافی در آزمایش آلرژی را دارد ، بررسی شود.

واکنش آلرژی به تخم مرغ چگونه درمان می شود؟

اگر کودک شما به تخم مرغ آلرژی و حساسیت دارد ، در صورت واکنش شدید ، همیشه دو دستگاه تزریق خودکار اپی نفرین را در دسترس داشته باشید. تزریق خودکار اپی نفرین دارویی با نسخه پزشک است که در یک ظرف حمل و نقل کوچک عرضه می شود.
استفاده از آن آسان است. دکتر شما به شما نشان می دهد که چگونه به بچه هایی که به سن کافی رسیده اند می توان آموخت که چگونه به خود تزریق کنند.

پزشک همچنین می تواند یک برنامه پیشگیری از آلرژی ارائه دهد ، که به شما کمک می کند تا برای واکنش آلرژیک آماده شوید ، آن را تشخیص داده و به موقع آن را درمان کنید.

شناخت آلرژی به تخم مرغ
لازم است که والدین این برنامه آلرژی به تخم مرغ را با هر کسی که از کودک شما مراقبت می کند ، از جمله اقوام ، مسئولان مدرسه و پرستار کودک به اشتراک بگذارند. . همچنین در نظر داشته باشید که کودک شما از یک دستبند هشدار پزشکی استفاده کند تا درشرایطی که تنها است و دچار شوک آلرژیک می شود از طریق به سرعت درمان های لازم برای او انجام پذیرد.

هر ثانیه در یک واکنش آلرژیک مهم و حیاتی به حساب می آید. اگر کودک شما علائم آلرژیک جدی مانند تورم دهان یا گلو یا مشکل تنفس را نشان داد ، فوراً تزریق خودکار اپی نفرین را انجام دهید.

اگر علائم مربوط به دو قسمت مختلف بدن است ، همانند کهیر با استفراغ ، فوراً کودک را به پزشک برسانید . کودک باید تحت نظارت پزشکی باشد زیرا حتی اگر به نظر می رسد بدترین حالت الرژی رخ داده است ، موج دوم علائم جدی تر ممکن است پس از آن اتفاق بیفتد.
اقدامات پیشگیرانه که والدین و پرستار کودک باید بدانند

اگر کودک شما به تخم مرغ حساسیت دارد ، به او کمک کنید تا از خوردن تخم مرغ اجتناب کند. برچسب های غذا را به دقت بخوانید زیرا مواد تشکیل دهنده خوراکی ها می توانند تغییر کنند و تخم مرغ را می توان در غذاهای غیر منتظره ای یافت.

بعضی از غذاها از نظر لیست مواد تشکیل دهنده سالم به نظر می رسند ، اما در حین تهیه می توانند با تخم مرغ ارتباطاتی داشته باشند . به این موضوع آلودگی متقابل می گویند. به دنبال جملات مشاوره ای مانند “ممکن است حاوی تخم مرغ” ، “فراوری شده در تأسیساتی که تخم مرغ را نیز فراوری می کند” ، یا “تهیه شده روی تجهیزاتی که برای تخم مرغ نیز استفاده می شود” باشید.

متاسفانه همه شرکت های تولید غذا برای آلودگی متقابل برچسب اخطار نصب نمی کنند ، بنابراین اگر در مورد محصولی شک دارید ، با شرکت تولید کننده تماس بگیرید یا از طریق ایمیل از ترکیبات آن اطمینان حاصل کنید.

هرکسی که غذای کودک شما را تهیه می کند باید قبل از لمس دست خود را با آب و صابون بشوید. کودک شما همیشه باید دستان خود را قبل از غذا خوردن بشوید. اگر آب و صابون در دسترس نیست ، از دستمال مرطوب دست تمیز استفاده کنید. اما از ژل ها و اسپری های ضدعفونی کننده دست استفاده نکنید. ضد عفونی کننده های دست فقط میکروب ها را از بین می برد اما پروتئین های تخم مرغ را از بین نمی برد.

غذاهای حاوی تخم مرغ را در قسمت جداگانه ای از آشپزخانه خود نگه دارید تا غذای کودک مبتلا به آلرژی به تخم مرغ را آلوده نکند. هنگام تهیه غذا ، ظروف را با صابون ظرفشویی و آب داغ بشویید تا آثار تخم مرغ از بین برود.

هنگام غذا خوردن در خارج از خانه ، اطمینان حاصل کنید که یک دستگاه تزریق خودکار اپی نفرین به همراه داشته باشید که منقضی نشده باشد. همچنین ، به افرادی که غذای کودک شما را تهیه یا سرو می کنند ، درباره حساسیت به تخم مرغ بگویید.

بعضی اوقات ، ممکن است بخواهید غذایی با خود به بیرون از خانه ببرید که اطمینان دارید بی خطر است. اگر به نظر می رسد آشپز ، مدیر یا مالک رستوران از درخواست شما برای یک وعده غذایی مطمئن و بدون تخم مرغ ناراحت است ، در آن رستوران غذا نخورید.

آلرژی به تخم مرغ و واکسن آنفولانزا

نکات مهم در مورد آلرژی به تخم مرغ

هر کسی که به تخم مرغ حساسیت دارد ، لازم است با پزشک در مورد اینکه آیا واکسن آنفولانزا برای او بیخطر یا ایمن است مشورت بگیرد. البته این موضوع در گذشته بیشتر معتبر بود.
اما متخصصان بهداشت اکنون ثابت کرده اند كه كودكان مبتلا به آلرژی تخم مرغ در معرض خطر بیشتری برای واكسن آنفلوانزا نیستند. احتمالاً به این دلیل است که میزان آلرژن تخم مرغ موجود در واکسن بسیار ناچیز است و حتی برای افرادی که حساسیت شدید به تخم مرغ دارند نیز بی خطر است. واکسن آنفولانزا برای همه بچه های بالاتر از 6 ماه در فصل شیوع آنفولانزا توصیه می شود.

اگر نگران حساسیت کودک خود به واکسن هستید ، می توانید تزریق واکسن کودک را در مطب پزشک ، جایی که ارائه دهنده خدمات بهداشتی می تواند مراقب هرگونه واکنشی باشد ، واکسن آنفولانزا را تزریق کند.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن سال ها تجربه گرانقدر در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری کودک در منزل شناخته شده است. این مرکز با کادری ماهر متشکل از پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار به صورت شبانه روزی اماده ارائه خدمات به همشهریان گرامی می باشد.

4.7/5 - (3 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527