مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

حساسیت به تخم مرغ؛ علائم حساسیت به تخم مرغ در کودکان

حساسیت به تخم مرغ در کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

حساسیت به تخم مرغ egg allergy می تواند توسط هر بخش از این مواد غذایی ایجاد شود اما پروتئین موجود آلرژن ترین بخش آن محسوب می شود. در کثر موارد آلرژی به تخم مرغ در نوزادان، کودکان و بزرگسالان به دلیل پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ می باشد. حساسیت به زرده تخم مرغ به واسطه مواد حساسیت زا کمتری که دارد و معمولا در طی پخت و حرارت از بین می رود کمتر از حساسیت به سفید تخم مرغ در میان افراد رایج است.

معمولا دو درصد از کودکان آلرژی به تخم مرغ را داشته که بعد از مصرف آن، سیستم ایمنی بدن پروتئین وارد شده به بدن را مضر تشخیص داده و به سرعت عکس العمل نشان داده که همیت امر سبب واکنش آلرژیک می شود. همچنین توجه داشته باشید که آلرژی و حساسیت به تخم مرغ در بیشتر موارد مادرزادری بوده و این مشکل ناشی از اختلالات سیستم ایمنی بدن نوزادان و افراد می باشد.

حساسیت به تخم مرغ در نوزادان

حساسیت به تخم مرغ در نوزادان و کودکان یکی از رایج ترین نگرنی های مادران می باشد. همانطور که گفته شد آلرژی تخم مرغ زمانی بروز می کند که سیستم ایمنی بدن نوزاد پروتئین موجود در آن را مواد مضر تشخیص دهد. در ادامه سعی داریم تا تمامی علائم و نشانه های حساسیت به تخمه مرغ در نوزادان و سایر افراد به را صورت کامل در اختیار مادران و پرستار کودک توضیح دهیم تا بتوانید به راحتی با این مشکل مقابله کنید.

حساسیت به تخم مرغ در نوزادان

علائم حساسیت به تخم مرغ در کودکان

علائم حساسیت به تخم مرغ در کودکان و بزرگسال می تواند متفاوت باشد. گاهی اوقات یک فرد می تواند در زمان های مختلف واکنش متفاوتی را تجربه کند. اما اصلی ترین علائم آلرژی به تخم مرغ به صورت زیر می باشد:

 • خس خس سینه
 • مشکل تنفس
 • سرفه کردن
 • گرفتگی صدا
 • گرفتگی گلو
 • معده درد
 • استفراغ
 • اسهال
 • چشمان خارش دار ، آبریزش چشم و چشم متورم
 • لکه های قرمز پوستی
 • تورم بدن
 • افت فشار خون ، ایجاد سبکی سر یا از دست دادن هوشیاری (از بین رفتن)

واکنش آلرژی به تخم مرغ ممکن است متفاوت باشد. گاهی اوقات یک فرد می تواند در زمان های مختلف واکنش متفاوتی نشان دهد. برخی از واکنش ها خفیف است و فقط یک قسمت از بدن را درگیر می کند، مانند کهیر روی پوست. اما وقتی کسی در گذشته فقط یک واکنش خفیف داشته باشد، واکنش بعدی می تواند شدید باشد.

حساسیت به تخم مرغ در کودکان و نوزادان می تواند یک واکنش شدید به نام آنافیلاکسی ایجاد کند. آنافیلاکسی ممکن است با برخی از علائم مشابه آلرژی خفیف شروع شود ، اما می تواند به سرعت بدتر شود. فرد ممکن است در تنفس دچار مشکل شود یا حتی از بین برود. بیش از یک قسمت از بدن ممکن است درگیر شود. در صورت عدم درمان ، آنافیلاکسی می تواند زندگی را به صورت جدی تهدید کند.

حساسیت به تخم مرغ در کودکان

If your child is allergic to egg, it may cause symptoms of egg allergy in multiple areas of the body, including:

 • Skin: hives (red, blotchy skin that can itch) and may include mild to severe swelling
 • Lungs: difficulty breathing, shortness of breath, coughing or wheezing
 • Eyes: itching, tearing or redness
 • Throat: tightness, trouble breathing or inhaling
 • Stomach: repeated vomiting, nausea, abdominal pain and cramping or diarrhea
 • Nose: congestion, copious clear discharge, sneezing or itching
 • Neurologic: change in behavior or mood, dizziness
 • Drop in Blood Pressure: This is the most dangerous symptom of a severe allergic reaction

علائم حساسیت نوزاد به تخم مرغ

علائم و نشانه های حساسیت نوزاد به تخم مرغ با کودکان و بزرگسالان مشابه بوده و در بعضی موارد تفاوت دارند که شایع ترین علائم حسیاست به تخم مرغ در کودکان به صورت زیر می باشد:

 • استفراغ
 • معده درد
 • سوء هاضمه
 • اسهال
 • تنگی نفس
 • مشکلات تنفسی
 • نبض ضعیف
 • سر گیجه
 • سرفه

با دانستن این موارد می توانید علائم حساسیت به تخم مرغ در کودکان را شناسایی کنید و برای درمان آن اقدام نمایید. توجه داشته باشید که اگر این علائم شدت یافت، حتما به پزشک مربوطه مراجعه نمایید و سریعا اقدامات درمانی مربوط به حساسیت به تخم مرغ در کودکان را انجام دهید.

تشخیص آلرژی به تخم مرغ در کودکان

نحوه تشخیص آلرژی تخم مرغ با آزمایشات پوستی یا آزمایش خون می باشد. آزمایش پوست (که به آن تست خراش هم گفته می شود) رایج ترین تست آلرژی است. آزمایش پوست طی 15 دقیقه حساسیت به تخم مرغ در کودک را شناسایی می کند. این آزمایش ها می بایست به طور دقیق انجام شود زیرا در بعضی مواق این نوع حساسیت با عفونت سالمونلا در علائم ظاهری به اشتباه تشخیص داده می شود.

روش انجام آزمایش آلرژی به تخم مرغ

 1. مقدار کمی از عصاره تخم مرغ را روی پوست قرار می دهند
 2. لایه خارجی پوست را خراش می دهند
 3. اگر ناحیه متورم و قرمز شود (مانند گزش پشه) کودک به تخم مرغ حساس است.

اگر آزمایش پوستی برای حساسیت به تخم مرغ انجام نشود، می توان از آزمایش خون استفاده کرد. چند روز طول می کشد تا نتایج آزمایش خون اماده شود. مهم است که فرزندتان توسط متخصص آلرژی که تجربه کافی در آزمایش آلرژی را دارد ، بررسی شود.

درمان حساسیت به تخم مرغ

همانطور که گفته شد آلرژی و حساسیت به تخم مرغ ارثی و مادرزادی بوده و عملا درمان کامل آن امکان پذیر نیست و هدف از درمان از بین بردن علائم و پیشگیری از واکنش های آلرژیک می باشد. به طور کلی برای درمان این آلرژی دو راه اصلی وجود دارد:

 • عدم استفاده از تخم مرغ

اگر شما یا فرزندتان جز افرادی هستند که به سفید و زرده تخم مرغ حساسیت دارند بهتر است برای جلوگیری و درمان خانگی این آلرژی از مصرف این ماده غذایی اجتناب کنند.

 • استفاده از دارو

در صورت مصرف تخم مرغ دچار آلرژی شدید می توانید برای بر طرف کردن علائم و نشانه های آن از داروهایی مثل آنتی هیستامین استفاده کنید اما توجه داشته باشید که برای مصرف دارو حتما به متخصصین آلرژی مراجعه نمایید.

درمان حساسیت به تخم مرغ در کودکان

واکنش آلرژی به تخم مرغ در کودکان چگونه درمان می شود؟

اگر کودک شما به تخم مرغ آلرژی و حساسیت دارد ، در صورت واکنش شدید ، همیشه دو دستگاه تزریق خودکار اپی نفرین را در دسترس داشته باشید. تزریق خودکار اپی نفرین دارویی با نسخه پزشک است که در یک ظرف حمل و نقل کوچک عرضه می شود. استفاده از آن آسان است. دکتر شما به شما نشان می دهد که چگونه به بچه هایی که به سن کافی رسیده اند می توان آموخت که چگونه به خود تزریق کنند.

پزشک همچنین می تواند یک برنامه پیشگیری از آلرژی ارائه دهد ، که به شما کمک می کند تا برای واکنش آلرژیک آماده شوید ، آن را تشخیص داده و به موقع آن را درمان کنید. اگر علائم مربوط به دو قسمت مختلف بدن است، همانند کهیر با استفراغ، فوراً کودک را به پزشک برسانید. کودک باید تحت نظارت پزشکی باشد زیرا حتی اگر به نظر می رسد بدترین حالت الرژی رخ داده است، موج دوم علائم جدی تر ممکن است پس از آن اتفاق بیفتد.

پیشگیری از حساسیت به تخم مرغ در کودکان

اگر حساسیت به تخم مرغ در کودک شما وجود دارد به او کمک کنید تا از خوردن تخم مرغ اجتناب کند. برچسب های غذا را به دقت بخوانید زیرا مواد تشکیل دهنده خوراکی ها می توانند تغییر کنند و تخم مرغ را می توان در غذاهای غیر منتظره ای یافت. بعضی از غذاها از نظر لیست مواد تشکیل دهنده سالم به نظر می رسند، اما در حین تهیه می توانند با تخم مرغ ارتباطاتی داشته باشند.

به این موضوع آلودگی متقابل می گویند. به دنبال جملات مشاوره ای مانند “ممکن است حاوی تخم مرغ” ، “فراوری شده در تأسیساتی که تخم مرغ را نیز فراوری می کند” ، یا “تهیه شده روی تجهیزاتی که برای تخم مرغ نیز استفاده می شود” باشید.

هرکسی که غذای کودک شما را تهیه می کند باید قبل از لمس دست خود را با آب و صابون بشوید. کودک شما همیشه باید دستان خود را قبل از غذا خوردن بشوید. اگر آب و صابون در دسترس نیست ، از دستمال مرطوب دست تمیز استفاده کنید. اما از ژل ها و اسپری های ضدعفونی کننده دست استفاده نکنید. ضد عفونی کننده های دست فقط میکروب ها را از بین می برد اما پروتئین های تخم مرغ را از بین نمی برد.

غذاهای حاوی تخم مرغ را در قسمت جداگانه ای از آشپزخانه خود نگه دارید تا غذای کودک مبتلا به آلرژی به تخم مرغ در کودک را آلوده نکند. هنگام تهیه غذا ، ظروف را با صابون ظرفشویی و آب داغ بشویید تا آثار تخم مرغ از بین برود.

هنگام غذا خوردن در خارج از خانه، اطمینان حاصل کنید که یک دستگاه تزریق خودکار اپی نفرین به همراه داشته باشید که منقضی نشده باشد. همچنین به افرادی که غذای کودک شما را تهیه یا سرو می کنند، درباره حساسیت کودک به تخم مرغ بگویید.

رابطه حساسیت به تخم مرغ با واکسن آنفولانزا

هر کسی که دچار عارضه حساسیت به تخم مرغ بوده، لازم است با پزشک در مورد اینکه آیا واکسن آنفولانزا برای او بیخطر یا ایمن است مشورت بگیرد. البته این موضوع در گذشته بیشتر معتبر بود. اما متخصصان بهداشت اکنون ثابت کرده اند كه كودكان مبتلا به آلرژی تخم مرغ در معرض خطر برای واكسن آنفلوانزا نیستند. احتمالاً به این دلیل است که میزان آلرژن تخم مرغ موجود در واکسن بسیار ناچیز است و حتی برای افرادی که حساسیت شدید به تخم مرغ دارند نیز بی خطر است.

رابطه حساسیت به تخم مرغ با واکسن آنفولانزا

واکسن آنفولانزا برای همه بچه های بالاتر از 6 ماه در فصل شیوع آنفولانزا توصیه می شود. اگر نگران حساسیت به تخم مرغ در کودک به واکسن هستید، می توانید تزریق واکسن کودک را در مطب پزشک، جایی که ارائه دهنده خدمات بهداشتی می تواند مراقب هرگونه واکنشی باشد تزریق کنید.


سوالات متداول

1. آیا تخم مرغ حساسیت زاست؟

بله، عده ای از نوزادان، کودکان و بزرگسالان به صورت مادرزادی به واسطه پروتئین موجود در سفیده دچار حساسیت به تخم مرغ هستند.

2. آلرژی به تخم مرغ در کودکان چیست؟

حساسیت به تخم مرغ نوعی واکنش آلرژیک بدن به واسطه اختلالات سیستم ایمنی بدن می باشد.

3. بهترین دارو برای حساسیت به تخم مرغ در کودکان چیست؟

آنتی هیستامین یکی از بهترین دارو ها برای آلرژی به تخم مرغ بوده که بهتر است قبل از مصرف حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.