مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

علائم هشدار دهنده حمله قلبی در زنان و مردان چگونه است

علایم حمله قلبی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

علایم هشدار دهنده حمله قلبی Heart Attack در زنان و مردان به طرز متفاوتی بروز می کند . نارسایی قلبی و بیماری های قلبی علائم یکسانی را برای همه ، به ویژه زنان نشان نمی دهد.

حمله قلبی در زنان

قلب عضله ای است که برای پمپاژ خون در سراسر بدن منقبض می شود. حمله قلبی (که اغلب سکته قلبی نامیده می شود) زمانی اتفاق می افتد که عضله قلب خون کافی دریافت نکند.

خون اکسیژن و مواد مغذی را به عضله قلب می رساند. وقتی خون کافی به عضله قلب فرد نرسد ، قسمتی که دچار کم خونی شده است می تواند آسیب ببیند یا سلول های آن از بین برود . این شرایط خطرناک و گاهی کشنده است.

حملات قلبی به طور ناگهانی اتفاق می افتد ، اما در حالت عادی ناشی از بیماری قلبی طولانی مدت است. به طور معمول ، یک انسداد خونی بر روی دیواره های داخل رگ های خونی  که مسئول تغذیه عضله قلب هستند تشکیل می شود . گاهی اوقات یک تکه از این  لخته خون  از عبور خون از رگ به عضله قلب جلوگیری می کند و در نتیجه حمله قلبی ایجاد می شود.

به ندرت اتفاق می افتد که چیزی مانند استرس ، تحرک بدنی یا هوای سرد باعث انقباض یا اسپاسم رگ می شود که باعث کاهش میزان خون موجود به عضله قلب می شود.

عوامل خطرساز زیر در بروز حمله قلبی نقش دارند ، از جمله:

 • سن
 • وراثت
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • چاقی
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مصرف الکل
 • فشار کاری و استرس بالا
 • بی تحرکی جسمی

علت حمله قلبی

بروز درد ، فشار و ناراحتی در قفسه سینه

بیشتر افراد مبتلا به حملات قلبی نوعی درد یا ناراحتی قفسه سینه را تجربه می کنند. اما مهم است که درک کنیم درد سینه در همه انواع حمله قلبی رخ نمی دهد.

درد قفسه سینه علامت شایع حمله قلبی است.  بعضی از افراد درد قفسه سینه را به هیچ عنوان درد توصیف نمی کنند. در عوض ، آنها ممکن است بگویند که احساس گرفتگی قفسه سینه دارند.

گاهی ممکن است این ناراحتی برای چند دقیقه دردناک به نظر برسد و سپس برطرف شود. گاهی اوقات این ناراحتی ساعتها یا حتی یک روز بعد برمی گردد. همه اینها می تواند نشانه هایی باشد که عضله قلب شما اکسیژن کافی دریافت نمی کند. اگر درد قفسه سینه یا گرفتگی دارید ، بهتر است هر چه سریعتر به اورژانس مراجعه نمایید.

درد حمله قلبی تنها منحصر به قفسه سینه نیست

درد و گرفتگی می تواند در مناطق دیگر بدن نیز منتشر شود. اکثر افراد حمله قلبی را با احساس درد در  بازوی چپ مرتبط می دانند. اما درد می تواند در مکان های دیگر نیز ظاهر شود ، از جمله:

 • بالای شکم
 • شانه
 • گردن / گلو
 • دندان یا فک

طبق گزارش انجمن قلب آمریکا ، زنان قبل از حملات قلبی  بطور خاص دردی در پایین شکم و قسمت پایین سینه احساس می کنند . درد ممکن است به هیچ وجه در قفسه سینه متمرکز نشود. این شرایط می تواند مانند فشار در قفسه سینه و درد در سایر قسمت های بدن باشد. کمر درد یکی دیگر از علائمی است که زنان بیشتر از مردان به آن اشاره می کنند.

تعریق بیش از حد

تعریق بیشر از حد معمول – به خصوص اگر ورزش نمی کنید یا فعالیت زیادی ندارید – می تواند نشانه هشدار اولیه مشکلات قلبی باشد.

پمپاژ خون از طریق عروق مسدود شده انرژی بیشتری از قلب فرد می گیرد ، بنابراین بدن بیشتر عرق می کند تا در هنگام انجام اعمال اضافی سعی کند دمای بدن را پایین نگه دارد. اگر عرق سرد دارید ، پس باید سریعا با پزشک خود مشورت کنید.

تعریق شبانه نیز یکی از علائم رایج در خانم هایی است که دچار مشکلات قلبی می شوند. زنان ممکن است این علامت را با اثر یائسگی اشتباه بگیرند. اما اگر بیدار شوید و ملحفه هایتان خیس شده باشد یا به دلیل تعریق نتوانید بخوابید ، این می تواند نشانه ای از حمله قلبی به خصوص در خانم ها باشد.

حمله قلبی و خستگی

 

بیشتر بخوانید :علائم حمله قلبی در زنان کدامند؟

خستگی

خستگی می تواند یک علامت حمله قلبی باشد که در زنان کمتر دیده می شود. طبق گزارش انجمن قلب آمریکا ، برخی از زنان حتی ممکن است فکر کنند علائم حمله قلبی آنها علائمی شبیه آنفولانزا است.

حمله قلبی به دلیل فشار اضافی که بر قلب فرد وارد می شود ، می تواند باعث خستگی شود  زیرا  منطقه ای از جریان خون مسدود است و قلب نمی تواند به راحتی خون را پمپ کند. اگر غالباً بدون دلیل احساس خستگی یا بیحالی می کنید ، می تواند نشانه آن باشد که مشکلی پیش آمده است.

خستگی و تنگی نفس در زنان بیشتر از مردان است و ممکن است ماه ها قبل از حمله قلبی شروع شود. به همین دلیل مهم است که وقتی علائم اولیه خستگی را تجربه می کنید ، هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

تنگی نفس

دستگاه تنفس و قلب شما به طور موثر با هم ارتباط دارند. قلب خون را پمپاژ می کند بنابراین می تواند به بافت های بدن گردش کند  و همچنین از ریه ها اکسیژن مورد نیاز را دریافت کند. اگر قلب فرد نتواند خون را به خوبی پمپاژ کند (مانند شرایط حمله قلبی) ، ممکن است احساس تنگی نفس کنید.

تنگی نفس گاهی اوقات می تواند یکی از علائم همراه خستگی غیرمعمول در زنان باشد. به عنوان مثال ، برخی از زنان اظهار می کنند که به دلیل فعالیتی که انجام می دهند به طور غیرمعمول دچار تنگی نفس و خستگی می شوند.

سبکی سر

سبکی سر و سرگیجه ممکن است با حمله قلبی رخ دهد و این جزو  علائمی است که زنان بیشتر آن را گزارش می دهند .بعضی از خانمها گزارش می کنند که  گاهی وقتی می خواهند از جای خود بلند شوند احساس می کنند ممکن است از هوش بروند . این احساس قطعاً یک احساس طبیعی نیست و اگر آن را تجربه کردید نباید از آن به سادگی بگذرید .

تپش قلب

تپش قلب ممکن است به صورت تغییراتی در ریتم ضربان قلب مشخص شود.  قلب و بدن شما به یک ضربان ثابت و دایمی متکی هستند تا خون را به بهترین وجه در بدن حرکت دهند. اگر ضربان قلب از ریتم خارج شود ،  می تواند نشانه ای از حمله قلبی شما باشد.

تپش قلبی که منجر به حمله قلبی گردد ، می تواند احساس ناراحتی یا اضطراب به خصوص در خانم ها ایجاد کند. تغییرات در ریتم قلب  نباید نادیده گرفته شود ، زیرا وقتی قلب به طور مداوم از ریتم خارج شود ، برای بازگشت به ریتم  قبلی نیاز به مداخله پزشکی دارد. اگر تپش قلب شما با سرگیجه ، فشار قفسه سینه ، درد قفسه سینه یا غش همراه باشد ، می تواند تأیید وقوع حمله قلبی باشد.

نشانه های حمله قلبی

سو هاضمه ، حالت تهوع و استفراغ

اغلب افراد قبل از حمله قلبی دچار سو هاضمه خفیف و سایر مشکلات دستگاه گوارش می شوند . از آنجا که حملات قلبی معمولاً در افراد مسن رخ می دهد که معمولاً مشکلات سو هاضمه بیشتری دارند ، این علائم می توانند به دلیل سوزش معده یا عارضه مرتبط با غذا از بین بروند.

آنچه در هنگام حمله قلبی باید انجام دهید

اگر فکر می کنید دچار حمله قلبی شده اید ، شما یا شخصی که در آن نزدیکی است باید سریعاً با اورژانس تماس بگیرید. رانندگی تا بیمارستان در هنگام حمله قلبی ایمن نیست ، بنابراین با یک آمبولانس تماس بگیرید.

بعد از تماس با خدمات اورژانس

هنگامی که با خدمات اورژانس تماس می گیرید ، ممکن است اعزام کننده از شما در مورد داروهای مصرفی و آلرژی های شما سوال کند.

اگر در حال حاضر رقیق کننده خون مصرف نمی کنید و به آسپرین حساسیت ندارید ، ممکن است اعزام کننده به شما توصیه کند که یک آسپرین را بجوید. اگر قرص نیتروگلیسیرین دارید ، همچنین ممکن است لازم است  از این داروها طبق دستور پزشک برای کاهش درد قفسه سینه استفاده کنید.

اگر لیستی از داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید یا اطلاعاتی در مورد سابقه پزشکی خود دارید ، لازم است این اطلاعات را با خود به بیمارستان ببرید. این لیست می تواند سرعت مراقبت های پزشکی را افزایش دهد.

اقدامات لازم در بیمارستان

هنگامی که  بیمار به بیمارستان منتقل شد از او یک  نوار قلب (EKG)  گرفته می شود.  این کار یک روش بدون درد برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب است.

اگر دچار حمله قلبی هستید ، EKG برای یافتن الگوهای الکتریکی غیرمعمول در قلب شما انجام می شود. EKG می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد عضله قلب آسیب دیده است یا به کدام قسمت از قلب شما آسیب دیده است.

یک پزشک همچنین احتمالاً آزمایش خون را تجویز می کند. اگر دچار حمله قلبی شده باشید ، بدن شما معمولاً پروتئین ها و آنزیم های خاصی را در نتیجه استرس قلب آزاد می کند.

اگر دچار حمله قلبی شده باشید ، پزشک گزینه های درمانی را با شما در میان می گذارد. اگر با کمترین اتلاف وقت ممکن پس از بروز علائم شروع به درمان کنید ، خطر آسیب شدید قلبی کاهش می یابد.

دارو درمانی در حمله قلبی

چگونه می توان از مشکلات قلبی در آینده جلوگیری کرد

با توجه به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری  ، تخمین زده می شود 200000 مرگ ناشی از بیماری قلبی و سکته مغزی قابل پیشگیری می باشد. حتی اگر فاکتورهای خطر ابتلا به بیماری قلبی دارید یا قبلاً حمله قلبی داشته اید ، مواردی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر حمله قلبی در آینده انجام دهید. افرادی که قبلاً دچار حمله قلبی شده اند ، باید اطمینان حاصل کنند که همه داروهایی را که پزشک برایشان تجویز کرده است ، استفاده می کنند.

اگر پزشک از استنت های قلبی برای باز نگه داشتن رگ های قلب استفاده کرده یا مجبور به جراحی بای پس برای قلب هستید ، مصرف داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است برای جلوگیری از حمله قلبی در آینده ضروری است. گاهی اوقات اگر برای بیماری دیگری به جراحی نیاز دارید ، ممکن است پزشک توصیه کند برخی از داروهایی را که برای قلب خود استفاده می کنید را متوقف کنید. همیشه قبل از قطع مصرف هر داروی دیگر ، با پزشکی قلب مشورت کنید. قطع ناگهانی بسیاری از داروها ایمن نیست و قطع ناگهانی آنها می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.