مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

هیپنوتیزم چیست و چه کاربردهایی در درمان بیماری ها دارد

هیپنوتیزم درمانی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

هیپنوتیزم  یک حالت ذهنی مانند خلسه است که در آن افراد افزایش توجه ، تمرکز و پیشنهاد پذیری را تجربه می کنند.

در حالی که هیپنوتیزم غالباً به عنوان حالتی خواب مانند توصیف می شود ، اما حالتی است که در آن توجه فرد کاملا متمرکز بوده و با داشتن تخیلات زنده ، پیشنهاد پذیری خاصی را تجربه می نماید.افرادی که حالت هیپنوتیزم دارند غالباً خواب آلود به نظر می رسند ، اما حقیقت این است که آنها کاملا آگاه و هوشیار هستند .

در حالی که افسانه ها و باورهای غلط زیادی وجود دارد ، هیپنوتیزم یک فرایند کاملاً واقعی است که می تواند به عنوان ابزاری درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

نشان داده شده است که هیپنوتیزم دارای فواید پزشکی و درمانی است ، به ویژه در کاهش درد و اضطراب موثر است. حتی گفته شده است که هیپنوتیزم می تواند علائم زوال عقل را در سالمندان کاهش دهد.

انواع هیپنوتیزم

چند روش مختلف برای انتقال و انجام هیپنوتیزم وجود دارد:

هیپنوتیزم هدایت شونده

این نوع هیپنوتیزم شامل استفاده از ابزاری مانند دستورالعمل های ضبط شده و موسیقی برای القای حالت خواب آور است. سایت های آنلاین و برنامه های تلفن همراه اغلب از این نوع هیپنوتیزم استفاده می کنند.

هیپنوتیزم خطرناک
هیپنوتیزم درمانی استفاده از هیپنوتیزم در روان درمانی است

هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی استفاده از هیپنوتیزم در روان درمانی است و توسط پزشکان مجاز و روانشناسان برای درمان بیماری هایی از جمله افسردگی ، اضطراب ، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلالات خوردن انجام می شود.

خودهیپنوتیزم

خودهیپنوتیزم فرایندی است که وقتی شخص حالت هیپنوتیزم را به خود القا می کند رخ می دهد. این روش اغلب به عنوان ابزاری برای کمک به خود برای کنترل درد یا کنترل استرس استفاده می شود.

موارد استفاده از هیپنوتیزم چیست؟

عوارض هیپنوتیزم
تخفیف علائم مرتبط با سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

چرا ممکن است شخصی تصمیم بگیرد که هیپنوتیزم را امتحان کند؟ در بعضی موارد ، ممکن است افراد برای کمک به مقابله با درد مزمن یا تسکین درد و اضطراب ناشی از اقدامات پزشکی مانند جراحی یا زایمان ، به دنبال هیپنوتیزم بروند.

موارد زیر فقط چند مورد از کاربردهای هیپنوتیزم است که با تحقیق به اثبات رسیده است :

 • تخفیف علائم مرتبط با سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
 • کنترل درد در طی اقدامات دندانپزشکی
 • از بین بردن یا کاهش مشکلات پوستی از جمله زگیل و پسوریازیس
 • مدیریت برخی علائم ADHD
 • درمان بیماری های مزمن درد مانند آرتریت روماتوئید
 • درمان و کاهش درد هنگام زایمان
 • کاهش علائم زوال عقل
 • کاهش حالت تهوع و استفراغ در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی
 • از هیپنوتیزم همچنین برای کمک به افرادی که تغییراتی در الگوی رفتاری دارند مانند ترک سیگار ، کاهش وزن یا جلوگیری از شب ادراری استفاده شده است.

بیشتر بخوانید: فواید رایحه درمانی برای سالمندان

تأثیر هیپنوتیزم

هیپنوتیزم چه تاثیری دارد؟ تجربه هیپنوتیزم Hypnosis می تواند به طور چشمگیری از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از افراد هیپنوتیزم شده بیان نموده اند که در حین حالت خواب ، احساس جدا شدن از مشکلات یا آرامش شدیدی دارند.

عده ای از افراد در حین هیپنوتیزم احساس می کنند که اقدامات آنها خارج از اراده آگاهانه آنها اتفاق می افتد. افراد دیگر ممکن است کاملاً آگاه و قادر به انجام مکالمه در هنگام هیپنوتیزم باشند.

آزمایش های یک متخصص به نام ارنست هیلگارد نشان داد که چگونه می توان از هیپنوتیزم برای تغییر چشمگیر ادراک استفاده کرد .

پس از اینکه به یک فرد هیپنوتیزم شده دستور داد درد در بازوی خود را احساس نکند ، بازوی شرکت کننده در آب یخ قرار گرفت.

در حالی که افراد غیر هیپنوتیزم شده پس از چند ثانیه به دلیل درد مجبور بودند بازوی خود را از آب خارج کنند ، افراد هیپنوتیزم شده بدون اینکه درد داشته باشند می توانستند بازوهای خود را برای چند دقیقه در آب یخ زده بگذارند و نگه دارند.

نکات مهم در مورد هیپنوتیزم

در حالی که بسیاری از افراد تصور می کنند که نمی توان هیپنوتیزم شد ، تحقیقات نشان داده است که تعداد زیادی از افراد بیش از آنچه فکر می کنند قابل هیپنوتیزم هستند. تحقیقات نشان می دهد که:

 • بین 10 تا 15 درصد از افراد بسیار به هیپنوتیزم پاسخ می دهند
 • تقریباً هیپنوتیزم 10٪ از سالمندان دشوار یا غیرممکن است
 • کودکان تمایل بیشتری به هیپنوتیزم دارند.
 • افرادی که می توانند به راحتی جذب تخیل شوند بسیار پاسخگوی هیپنوتیزم هستند.

اگر شما علاقه مند به هیپنوتیزم شدن هستید ، مهم است که به یاد داشته باشید که با ذهن باز به این تجربه نزدیک شوید. افرادی که هیپنوتیزم را از بعد مثبت آن مشاهده می کنند ، واکنش بهتری نشان می دهند.

اگر شما به هیپنوتیزم درمانی علاقه دارید ، مهم است که به دنبال یک متخصص باشید که دارای اعتبار و تجربه استفاده از هیپنوتیزم به عنوان یک ابزار درمانی باشد.

در حالی که مکان های زیادی وجود دارد که آموزش هیپنوتیزم و صدور گواهینامه را ارائه می دهند ، جستجوی یک متخصص بهداشت روان که از طرف انجمن ملی هیپنوتیزم بالینی تأیید شده باشد ممکن است مفید باشد.

مشکلات احتمالی ناشی از هیپنوتیزم

سو تفاهم در مورد هیپنوتیزم معمول است. در حالی که فراموشی وقایع ممکن است در موارد بسیار نادری اتفاق بیفتد ، اما افراد به طور کلی هر آنچه را که در هنگام هیپنوتیزم رخ داده است به خاطر می آورند.

با این حال ، گاهی هیپنوتیزم می تواند برکاهش حافظه تاثیر بگذارد. فراموشی پس از هیپنوتیزم می تواند فرد را به فراموشی موقت و یا حتی شدیدتر از حالت قبل از هیپنوتیزم سوق دهد. با این حال ، این اثر به طور کلی محدود و موقتی است.

در حالی که می توان از هیپنوتیزم برای تقویت حافظه استفاده کرد ، اما تأثیرات آن در رسانه های مشهور به طرز چشمگیری اغراق شده است.

تحقیقات نشان داده است که هیپنوتیزم منجر به تقویت یا دقت قابل توجه حافظه نمی شود ، و هیپنوتیزم در واقع می تواند منجر به ایجاد خاطرات کاذب یا تحریف آنها شود.

علیرغم داستانهایی که در مورد هیپنوتیزم افراد بدون رضایت آنها گفته می شود ، هیپنوتیزم نیاز به مشارکت داوطلبانه بیمار دارد. با این وجود افراد از نظر میزان هیپنوتیزم و قابلیت القا متفاوت هستند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که قابل پیش بینی هستند ، احتمال دارد در حالی که تحت هیپنوتیزم هستند ،ممکن است در توانایی های ارادی خود احساس اختلال نمایند .

در حالی که افراد معمولاً احساس می کنند اقدامات آنها تحت هیپنوتیزم بدون تأثیر اراده آنها اتفاق می افتد ، یک هیپنوتیزور نمی تواند شما را وادار به انجام عملی خلاف خواسته شما کند.

در حالی که می توان از هیپنوتیزم برای افزایش عملکرد جسمی استفاده کرد ، اما این روش نمی تواند افراد را از توانایی های جسمی موجود قوی تر یا ورزشکارتر کند.

بیشتر بخوانید: علل بروز و روش درمان سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

تاریخچه هیپنوتیزم

تجربه استفاده از حالت های هیپنوتیزم مانند به هزاران سال قبل برمی گردد ، اما هیپنوتیزم در اواخر قرن هجدهم از کار پزشکی به نام فرانتس مسمر شروع به رشد کرد. این تمرین به دلیل دیدگاههای عرفانی مسمر شروع بدی داشت ، اما سرانجام علاقه او به رویکردهای علمی تغییر یافت.

هیپنوتیزم در اواخر قرن نوزدهم در زمینه روانشناسی اهمیت بیشتری پیدا کرد و توسط ژان مارتین شارکو برای درمان زنانی که مبتلا به هیستری بودند استفاده شد. این اثر بر روی زیگموند فروید و رشد روانکاوی تأثیر گذاشت.

اخیراً ، چندین نظریه مختلف برای توضیح دقیق نحوه عملکرد هیپنوتیزم وجود دارد. یکی از مشهورترین نظریه‌ها ، تئوری تجزیه جدید Hilgard در مورد هیپنوتیزم است.

به گفته هیلگارد ، افراد در حالت هیپنوتیزم دچار شکاف آگاهی می شوند که در آن دو جریان مختلف فعالیت ذهنی وجود دارد.

در حالی که یک جریان آگاهی به پیشنهادهای هیپنوتیزور پاسخ می دهد ، جریان دیگر به صورت جداگانه اطلاعات را خارج از خود آگاه فرد هیپنوتیزم شده پردازش می کند.

مرکز پرستاری سلامت اول یکی از معتبرترین مراکز مراقبت و پرستاری در منزل است که با داشتن مجوز رسمی از وزرات بهداشت سال هاست که در این عرصه مشغول به فعالیت است. کادر مجرب این مرکز متشکل از پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار قادر است در هر ساعت شبانه روز در خدمت همشهریان گرامی باشد. کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

تأثیر هیپنوتیزم چیست؟

عده ای از افراد در حین هیپنوتیزم احساس می کنند که اقدامات آنها خارج از اراده آگاهانه آنها اتفاق می افتد. افراد دیگر ممکن است کاملاً آگاه و قادر به انجام مکالمه در هنگام هیپنوتیزم باشند.

انواع هیپنوتیزم کدامند؟

 • هیپنوتیزم هدایت شونده
 • هیپنوتیزم درمانی
 • خودهیپنوتیزم

مشکلات احتمالی ناشی از هیپنوتیزم چیست؟

سو تفاهم در مورد هیپنوتیزم معمول است. در حالی که فراموشی وقایع ممکن است در موارد بسیار نادری اتفاق بیفتد ، اما افراد به طور کلی هر آنچه را که در هنگام هیپنوتیزم رخ داده است به خاطر می آورند

مشکلات احتمالی ناشی از هیپنوتیزم چیست؟

سو تفاهم در مورد هیپنوتیزم معمول است. در حالی که فراموشی وقایع ممکن است در موارد بسیار نادری اتفاق بیفتد ، اما افراد به طور کلی هر آنچه را که در هنگام هیپنوتیزم رخ داده است به خاطر می آورند.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.