علل حمله قلبی

علائم حمله قلبی در زنان کدامند؟

حمله قلبی  heart attack  یک رویداد تهدید کننده زندگی است که در اثر اختلال در جریان خون به قلب ایجاد می شود. دانستن علائم اختصاصی زن در حمله قلبی می تواند به فرد کمک کند زودتر به دنبال مراقبت های پزشکی باشد ، که ممکن است زندگی او را نجات دهد.

حمله قلبی در زنان

زنان کمتر از مردان در اولین حمله قلبی زنده می مانند. این ممکن است به این دلیل باشد که علائم بین دو جنس متفاوت است. زنان بیشتر دچار حمله قلبی “خاموش” یا علائم غیرمعمول از خود بروز می دهند.همچنین سن افراد میتواند در این امر دخیل باشد. باور عمومی بر این است که بانوان سالمند بیشتر در معرض این خطر هستند، در این مقاله سعی داریم عوامل مختلف پیرامون این موضوع با دقیق تر بررسی کنیم.

همچنین ، زیست شناسی زنان عوامل خطر منحصر به فردی را برای حمله قلبی ایجاد می کند ، زیرا برخی از بیماری های افزایش دهنده خطر ، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ، در زیست شناسی مردان وجود ندارد.

علائم حمله قلبی در زنان

بسیاری از افراد انتظار دارند حمله قلبی به طور ناگهانی رخ دهد. اما تحقیقات نشان می دهد که زنان علائم چندین هفته قبل از حمله قلبی را تجربه می کنند. مطالعه ای که در سال 2003 بر روی 515 زن که حمله قلبی را تجربه کرده اند منتشر شده است ، گزارش می دهد که 80 درصد زنان حداقل 4 هفته قبل از حمله قلبی خود حداقل 1 علامت داشتند.

علائم ممکن است مداوم باشد یا بیاید و برود و خواب را نیز مختل کند. برای زنی که هرکدام از این علائم را تجربه می کند بسیار ضروری است که بلافاصله کمک کند ، زیرا حملات قلبی می تواند کشنده باشد ، صرف نظر از اینکه علائم خفیف یا شدید باشد.

هشت مورد از علائم حمله قلبی احتمالی عبارتند از:

1. درد قفسه سینه

شایعترین علامت حمله قلبی در مردان و زنان ، درد قفسه سینه یا ناراحتی است.

ممکن است اینگونه توصیف شود:

تنگی
فشار
فشرده کننده
دردناک
با این حال ، زنان می توانند بدون هیچ گونه ناراحتی در قفسه سینه ، حمله قلبی را تجربه کنند.

حدود 29.7 درصد از زنان مورد مطالعه در مطالعه 2003 ناراحتی قفسه سینه را در هفته های قبل از حمله تجربه کردند. همچنین ، 57 درصد در هنگام حمله قلبی درد قفسه سینه داشتند.

2. خستگی مفرط یا غیرمعمول

خستگی غیرمعمول اغلب در هفته های منتهی به حمله قلبی گزارش می شود. خستگی نیز دقیقاً قبل از وقوع حمله قلبی تجربه می شود. حتی فعالیت های ساده ای که نیازی به تلاش زیاد ندارند ، می توانند احساس فرسودگی داشته باشند.

درمان حمله قلبی

3. ضعف

احساس ضعف یا لرزش یکی از علائم حاد حمله قلبی در خانم ها است.

این ضعف یا لرزش ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

آشنایی با سبک زندگی سالم در دوران سالمندی
مطالعه کنید

اضطراب
سرگیجه
غش کردن
احساس سبکی سر

4. تنگی نفس

تنگی نفس یا تنفس سنگین ، به ویژه اگر همراه با خستگی یا درد قفسه سینه باشد ، ممکن است مشکلات قلبی را نشان دهد. بعضی از خانم ها ممکن است هنگام خوابیدن دچار تنگی نفس شوند ، در حالی که به حالت ایستاده نشسته اند علائم آن کاهش می یابد.این مورد هم در سالمندان بیشتر دیده میشود ولی در افرادی که مشکلات تنفسی دارند در سنین جوانی هم ممکن است مشکل ساز شود.

5. عرق کردن

تعریق زیاد و بدون دلیل طبیعی یکی دیگر از علائم رایج حمله قلبی در زنان است. احساس سرما و گرفتگی نیز می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی باشد.

6. درد بالای بدن

این درد معمولاً غیر اختصاصی است و نمی توان آن را به عضله یا مفصل خاصی در قسمت بالای بدن نسبت داد. مناطقی که می توانند تحت تأثیر قرار گیرند عبارتند از:

گردن
فک
بالای پشت یا هر دو بازو
درد می تواند از یک ناحیه شروع شود و به تدریج به سایر مناطق نیز سرایت کند ، یا ممکن است ناگهانی بروز کند.

تشخیص حمله قلبی

7. اختلالات خواب

تقریبا نیمی از زنان در مطالعه 2003 مشکلات مربوط به خواب را در هفته های قبل از حمله قلبی گزارش کردند. این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مشکل خوابیدن
بیداری غیرمعمول در طول شب
احساس خستگی با وجود خواب کافی

8- مشکلات معده

برخی از زنان ممکن است قبل از حمله قلبی در معده احساس درد یا فشار کنند. سایر مشکلات گوارشی مرتبط با حمله قلبی احتمالی می تواند شامل موارد زیر باشد:

سوi هاضمه
حالت تهوع
استفراغ
حمله قلبی بعد از یائسگی
خطر حمله قلبی به دلیل کاهش سطح استروژن پس از یائسگی افزایش می یابد.

علائم حمله قلبی پس از یائسگی عبارتند از:

درد یا ناراحتی در بازوها ، کمر ، گردن ، فک یا معده
ضربان قلب سریع یا نامنظم
درد شدید قفسه سینه
تعریق بدون فعالیت

عوامل خطر برای حمله قلبی در زنان عبارتند از:

سن: افراد 55 سال به بالا بیشتر در معرض خطر حمله قلبی هستند. در واقع افراد سالمند بیشتر درگیر این مشکل می شوند. این ممکن است به این دلیل باشد که هورمون ها مقداری از بیماری های قلبی قبل از یائسگی محافظت می کنند.یکی از راه های پیشگیری از این اتفاق برای سالمند و یا پدر و مادر خود، استفاده از پرستار سالمند با تجربه و آموزش دیده می باشد.

سابقه خانوادگی: کسانی که دارای یک خویشاوند پسر هستند و تا 55 سالگی دچار حمله قلبی شده اند یا یک زن فامیلی که یک تا 65 سال داشته است ، سابقه خانوادگی سکته قلبی دارند و در معرض خطر بیشتری قرار دارند. .

وضعیت سلامتی: مارکرهای خاصی مانند فشار خون بالا و کلسترول بالا خطر حمله قلبی را در مردان و زنان افزایش می دهد.

شرایط پزشکی: کسانی که به بیماری هایی از جمله دیابت ، چاقی و اختلالات خود ایمنی مبتلا هستند ، بیشتر دچار حمله قلبی می شوند. بیماری هایی مانند آندومتریوز ، PCOS یا سابقه پره اکلامپسی در دوران بارداری نیز خطر را افزایش می دهد.

انتخاب شیوه زندگی: استفاده از تنباکو یا داروهای محرک ، به عنوان مثال کوکائین یا آمفتامین ، سبک زندگی بی تحرک یا استرس زیاد ، خطر حمله قلبی را افزایش می دهد.

مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند
مطالعه کنید

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

بنیاد قلب انگلیس به همه زنان بالای 40 سال توصیه می کند که به طور منظم با پزشک خود چکاب انجام دهند . این کار کمک می کند عوامل خطر زودهنگام شناسایی شوند تا بتوان آنها را درمان کرد. مداخله زود هنگام احتمال وقوع بیماری قلبی را کاهش می دهد.

هر کسی که علائم هشدار دهنده حمله قلبی مانند موارد زیر را مشاهده کند ، باید فوراً به پزشک مراجعه کند:

خستگی غیرمعمول
تنگی نفس
درد بالای تنه
پزشک علائم را یادداشت می کند ، فشار خون و ضربان قلب را بررسی می کند و ممکن است آزمایش خون را انجام دهد یا از الکتروکاردیوگرام (EKG) برای بررسی فعالیت الکتریکی قلب استفاده کند.

حمله قلبی

چه موقع با اورژانس تماس بگیرید

بر اساس یک نظرسنجی در سال 2012 ، تنها 65 درصد از زنان در صورت مشکوک بودن به حمله قلبی با خدمات اورژانس تماس می گیرند. درمان در مواقع اورژانس می تواند جان انسان ها را نجات دهد. هر کسی که علائم زیر را مشاهده می کند ، باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرد ، به خصوص اگر علائم به مدت 5 دقیقه یا بیشتر وجود داشته باشد:

درد یا ناراحتی قفسه سینه
درد در قسمت بالاتنه ، از جمله بازوها ، پشت ، گردن ، فک یا شانه
تنفس دشوار
سرگیجه
ضعف شدید
سو  هاضمه یا سوزش معده
حالت تهوع
ضربان قلب سریع یا نامنظم
تنگی نفس
تعریق
اضطراب غیرقابل توضیح
استفراغ

پیشگیری :

نکاتی برای سلامتی بهتر قلب عبارتند از:

معاینات منظم پزشکی
برداشتن گامهایی برای مدیریت سایر شرایط سلامتی ، از جمله فشار خون بالا ، کلسترول بالا و دیابت.
ترک سیگار و پرهیز از تنباکو به هر شکلی. خطر بیماری قلبی فقط 12 ماه پس از ترک سیگار  50 درصد کاهش می یابد.
عدم استفاده از داروهای غیرقانونی ، به ویژه مواد محرک ، مانند کوکائین و آمفتامین.
از دست دادن وزن در صورت اضافه وزن.
حداقل 30 دقیقه فعالیت هوازی مانند پیاده روی در هر روز داشته باشید.
داشتن رژیم غذایی متعادل و مراجعه به متخصص تغذیه در صورت لزوم برای توصیه های غذایی.
همچنین برای پیشگیری از چنین مشکلاتی برای سالمند عزیزتان، میتوانید از مراقب سالمند و یا پرستار سالمند با تجربه و آموزش دیده استفاده کنید.
هزینه پرستار سالمند در منزل با توجه به نوع نگهداری شامل شبانه روزی یا روزانه، نیمه وقت یا تمام وقت، پرستار درمانی یا مراقبتی تفاوت دارد.
برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت پرستار سالمند در منزل میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

4.2/5 - (32 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
تلفن 1527