مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

با علائم بیماری های قلبی در حین ورزش آشنا شوید

علایم بیماری های قلبی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

سبک زندگی بی تحرک یکی از مهمترین عوامل خطرساز برای بیماری های قلبی Heart disease  است. طبق تحقیقات جهانی قلب ، کمبود ورزش می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را 50 درصد افزایش دهد. سایر عوامل زمینه ساز بیماری قلبی عبارتند از:

خطر بیماری های قلبی

رژیم غذایی با چربی اشباع بالا
دیابت نوع 2
فشار خون بالا
سیگار کشیدن
کلسترول بالا
چاقی
داشتن سابقه خانوادگی بیماری های قلبی

کاهش این عوامل خطرساز می تواند احتمال حمله قلبی یا سکته مغزی و نیاز شما به اقدامات پزشکی مرتبط با قلب ، از جمله جراحی بای پس را کاهش دهد.

فعال ماندن از طریق ورزش راهی عالی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی است. ثابت شده است که ورزش منظم و هوازی مانند پیاده روی باعث بهبود سلامت قلب می شود
حتی ورزش می تواند با کمک به کاهش وزن و کاهش فشار خون برخی از عوامل زمینه ساز خطر بیماری های قلبی عروقی را از بین ببرد .

با این حال ، ورزش گاهی اوقات می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد ، به ویژه در کسانی که بیماری قلبی دارند و فعالیت خود را به درستی کنترل نمی کنند.

در این مقاله درباره علائم مشکلات قلبی در حین ورزش و آنچه می توانید برای پیشگیری و درمان آنها انجام دهید بیان شده است

اهمیت انجام اقدامات احتیاطی مربوط به بیماری های قلبی

ورزش برای کمک به جلوگیری از بیماری های قلبی بسیار حیاتی است. به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر است ، اما باید اقدامات احتیاطی را قبل از ورزش انجام دهید ، به خصوص اگر با شرایط زیر روبرو هستید :

نشانه های بیماری های قلبی
پزشک به شما گفته است که شما یک یا چند عامل خطرساز برای بیماری های قلبی دارید . شما اخیراً یک حمله قلبی یا یک مشکل قلبی دیگر تجربه کرده اید.
قبلاً اخیرا غیرفعال بوده اید
افراد مبتلا به بیماری قلبی اگر از قبل ارزیابی شوند تقریباً همیشه می توانند با خیال راحت ورزش کنند. با این حال ، ورزش برای همه افراد مبتلا به بیماری قلبی مناسب نیست.
اگر تازه شروع به ورزش نموده اید ، مهم این است که برای جلوگیری از عوارض نگران کننده ،به صورت آهسته شروع به ورزش کنید.
قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید با پزشک خود صحبت کنید. همچنین ممکن است لازم باشد تمرین خود را زیر نظر پزشک شروع کنید.

با وجود این اقدامات احتیاطی ، پیش بینی بیماری هایی که ممکن است هنگام ورزش تجربه کنید برای پزشک دشوار است.
برای ایمنی بیشتر وپیشگیری از عوارض احتمالی بیماری قلبی ، با علائمی آشنا شوید که ممکن است نشان دهنده مشکل قلبی باشد . آگاهی از برخی علائم هشدار دهنده معمول در مورد یک مشکل مرتبط با قلب می تواند نجات دهنده باشد.

علائم بیماری های قلبی

حتی اگر قبلاً حمله قلبی داشتید ، ممکن است این بار این علائم کاملاً متفاوت باشد . در صورت مشاهده علائم زیر بلافاصله به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

ناراحتی در قفسه سینه

بسیاری از افراد درد ناگهانی و شدید قفسه سینه را با حمله قلبی مرتبط می دانند. برخی از حملات قلبی ممکن است با این نشانه آغاز شود.
اما بسیاری از آنها با احساس ناراحتی خفیف ، فشار ناراحت کننده و احساس سنگینی در مرکز قفسه سینه شروع می شوند. درد می تواند ضعیف باشد و ممکن است ظاهر شود و پس از اندکی از بین برود. ، بنابراین تشخیص اینکه چه مشکلی وجود دارد دشوار است. اگر این علائم بیش از چند دقیقه طول کشید ، ورزش را متوقف کنید و به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

تنگی نفس

احساس نفس غیرمعمول همراه با ناراحتی قفسه سینه در حین انجام فعالیت ورزشی ، اغلب پیش درآمد حمله قلبی است. این علامت می تواند قبل از ناراحتی قفسه سینه رخ دهد و یا حتی ممکن است بدون ناراحتی قفسه سینه رخ دهد.

سرگیجه یا سبکی سر

بیماری های قلبی و سرگیجه

در حالی که فعالیت بدنی ممکن است شما را خسته کند ، به خصوص اگر به آن عادت نداشته باشید ، هرگز نباید هنگام ورزش سرگیجه یا سبکی سر داشته باشید. این علامت هشدار را جدی بگیرید و بلافاصله ورزش را متوقف کنید.

ناهنجاری های ریتم قلب

احساس ضربان قلب به صورت پرشی ، تپش قلب شدید یا ضربان قلب نامنظم قلب می تواند نشان دهنده یک مشکل مرتبط با قلب باشد. اگر در حین تمرین ریتم ضربان قلب را به صورت غیرمعمول قلب مشاهده کردید ، به اورژانس مراجعه نمایید .

ناراحتی در سایر نواحی بدن

مشکلات قلبی می تواند علاوه بر قفسه سینه ، در مناطق دیگر بدن نیز احساساتی ایجاد کند. علائم می تواند شامل ناراحتی و درد یا فشار در بازوها ، کمر ، گردن ، فک یا معده باشد.
همچنین ممکن است این احساس ناراحتی از یک قسمت از بدن به قسمت دیگر منتشر شود ، مانند سینه ، فک یا گردن در شانه ، بازو یا پشت.

تعریق غیرمعمول

اگرچه تعریق در حین ورزش امری طبیعی است ، اما حالت تهوع و عرق سرد از علائم هشدار دهنده یک مشکل احتمالی است. برخی از افرادی که حملات قلبی را تجربه کرده اند ، احساس اضطراب و نگرانی از یک مشکل قریب الوقوع یک مشکل را گزارش کرده اند.
با شماره اورژانس تماس بگیرید

وقتی نوبت به درمان یک مشکل احتمالی قلب می رسد ، زمان بندی بسیار مهم است. هر ثانیه خیلی مهم محسوب می شود.
هرگز در حین مشاهده علایم قلبی منتظر نمانید تا مطمین شوید که مشکل جدی وجود دارد یا خیر . همچنین هرگز به تمرین خود ادامه ندهید . اگر هر یک از علائم هشدار دهنده را مشاهده کرده اید ، به دنبال اورژانس مراجعه نمایید .

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند برای تماس با اورژانس بیش از چند دقیقه صبر نکنید – حداکثر تا 5 دقیقه با اورژانس تماس بگیرید . ممکن است در هنگام حمله قلبی ضربان قلب شما متوقف شود. پرسنل اورژانس دانش و تجهیزات لازم برای احیا دوباره آن را دارند.

اگر علائم حمله قلبی را تجربه کردید و نمی توانید با شماره اورژانس تماس بگیرید ، با کمک شخص دیگری فوراً به بیمارستان مراجعه نمایید .
خودتان از نشستن پست فرمان خودداری کنید ، مگر اینکه گزینه دیگری وجود نداشته باشد.

آمادگی داشته باشید

اگر پس از مشاهده علائم نگران کننده  بیماری های قلبی در حین ورزش ، خود را به اورژانس رساندید آماده پاسخگویی به سوالات زیر باشید:

  • ناراحتی یا درد شما از چه ساعتی شروع شد؟
  • وقتی ناراحتی یا دردتان شروع شد چه کار می کردید؟
  • آیا درد بلافاصله در شدیدترین حد خود بود یا به تدریج به اوج خود رسید؟
  • آیا علائم اضافی همراه با ناراحتی ، مانند حالت تهوع ، تعریق ، سبکی سر یا تپش قلب را مشاهده کردید؟
  • در مقیاس 1 تا 10 که 10 بدترین حالت است ، از چه عددی برای توصیف ناراحتی خود در این زمان استفاده می کنید؟

درمان بیماری های قلبی
پاسخ به این سوالات در حد توانایی شما ، به تیم پزشکی شما کمک می کند تا بهترین مراقبت های ممکن را در اختیار شما قرار دهند که می تواند جان شما را نجات دهد.

سالانه حدود 600000 آمریکایی بر اثر بیماری های قلبی می میرند. ورزش یکی از راه های مبارزه با این آمار است ، اما انجام این کار به دقت زیادی نیاز دارد .
استفاده از دستگاه اندازه گیری ضربان قلب هنگام ورزش می تواند سودمند باشد – 60 تا 80 درصد حداکثر ضربان قلب را در این دستگاه ها تنظیم نمایید . در هنگام تمرین حتماً علائم هشدار دهنده مشکلات قلبی را در نظر داشته باشید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.