مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

جراحی هموروئید: روش های مراقبت از بیمار پس از جراحی هموروئید چگونه است؟

مراقبت از جراحی هموروئید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

جراحی هموروئید Hemorrhoid Surgery یکی از شایع ترین جراحی های دستگاه گوارش است که  در بین تمام گروه های سنی دیده می شود.

انواع جراحی هموروئید
بهبودی از درمان هموروئید یا جراحی معمولاً یک تا شش هفته طول می کشد که  بسته به نوع درمان ، شدت هموروئید و تعداد هموروئید برداشته شده زمان بهبودی به طول می انجامد. برای بسیاری از بیماران بهبودی از این جراحی بسیار دردناک است اما در صورت استفاده از یک پرستار بیمار ماهر در دوره نقاهت می توان تا حد زیادی از بروز مشکلات و عوارض پس از عمل کاست.

درمان هموروئید | جراحی هموروئید

مدت زمان بهبودی :

بیشتر بیماران در پایان هفته اول احساس بهتری دارند ، به خصوص اگر بیمار بتواند حرکات روده خود را نرم یا کمی شل نگه دارد. اگر مدفوع سفت شود یا بیمار برای دفع مدفوع نیاز به فشار داشته باشد ، درد می تواند قابل توجه باشد.

در طول دوره نقاهت ، تا حد امکان باید از یبوست جلوگیری شود. به یاد داشته باشید که داروهای ضد درد که اغلب برای دوره نقاهت تجویز می شوند نیز ممکن است باعث بروز یبوست در بیمار گردد ، بنابراین کسی که به طور مرتب داروی مسکن درد مصرف می کند برای جلوگیری از بروز یبوست ممکن است بیش از رژیم معمول خود نیاز به آب و خوردن غذاهای ملین داشته باشد.
یک بیمار معمولی قادر است یک هفته پس از درمان به فعالیت های غیر سنگین برگردد و طی دو تا سه هفته تمام فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرد.

درد پس از درمان هموروئید

احساس درد در هفته پس از درمان هموروئید معمول است. بیمارانی که هموروئیدکتومی یا جراحی برای از بین بردن هموروئید انجام می دهند ، معمولاً درد بیشتری نسبت به بیماری که اسکلروتراپی دارد.
اسکلروتراپی از روش‌ های ساده و کم تهاجمی درمان بواسیر یا هموروئید است. به طور مختصر اسکلروتراپی را می‌توان تزریق محلولی شیمیائی مخصوص به رگ‌ های گشاد شده واریسی به منظور برگشت به حالت طبیعی تعریف نمود.

درمان با جراحی هموروئید

بسته به نوع روشی که انتخاب می کنید ، ممکن است درد پس از عمل در سطوح مختلفی احساس گردد. سطح دردی که بیمار بعد از جراحی هموروئید تجربه می کند ، مستقیماً به نوع عمل ، شدت هموروئید قبل از جراحی ، و قوام مدفوع در حین حرکات روده در دوره نقاهت ارتباط دارد.

یک جراحی برای درمان یک هموروئید کوچک با استفاده از اسکلروتراپی ممکن است منجر به درد جزئی شود. هموروئیدکتومی برای از بین بردن چندین هموروئید بزرگ ممکن است درد قابل توجهی ایجاد کند.
صرف نظر از نوع درمان ، درد با اجابت مزاج در هفته بعد از عمل طبیعی است. فشار می تواند درد را به میزان قابل توجهی بدتر کند.

روش های کنترل درد پس از عمل :

پزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد درد شما را از چند طریق مختلف کنترل کند. داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن ممکن است توصیه شود یا داروهای ضد درد تجویز شود.

پزشک ممکن است یک نرم کننده مدفوع ، یک ملین یا هر دو را برای جلوگیری از کشیدگی در حین حرکات روده ، به ویژه در هفته اول پس از جراحی توصیه کند. حتی درد همراه با ادرار نیز ممکن است وجود داشته باشد.

برای تسکین درد ممکن است حمام sitz تجویز شود. حمام سیتز از یک ظرف مخصوص استفاده می کند که شبیه یک لگن کوچک است و روی توالت قرار می گیرد. سپس می توانید ناحیه رکتال را در چند سانتی متر آب گرم خیس کنید. اینکار ممکن است در تسکین درد تاثیر قابل توجهی داشته باشد و می تواند چندین بار در روز انجام شود.
البته نشستن در یک لگن با آب ورم نیز روش مناسبی برای تسکین درد می باشد.

تغذیه در جراحی هموروئید

بیشتر بخوانید: همراه بیمار، همراه بیمار در بیمارستان، خدمات مراقبتی و درمانی در منزل

رژیم غذایی

توصیه های غذایی مناسبی برای جلوگیری از درد ، از جمله رژیم غذایی سرشار از فیبر برای نرم شدن مدفوع و دستورالعمل های نوشیدن آب کافی در کل دوره نقاهت ارائه خواهد شد. به طور معمول ، برای افرادی که در دوره نقاهت  پس از جراحی هموروئید هستند کمتر از 8 لیوان آب در روز توصیه نمی شود. همچنین لازم است در صورت مشاهده تغییر ظاهر مدفوع با پزشک خود صحبت کنید.

بازگشت به فعالیتهای روزمره:

مهم است که هنگام شروع فعالیتهای عادی ، نسبت به درد آگاه باشید. هنگام خم شدن ، چمباتمه زدن ، بلند کردن یا حرکت از حالت ایستاده به حالت نشسته ممکن است احساس درد کنید. به خصوص در چند روز اول پس از عمل ، فعالیت های دردناک را تا حد ممکن کاهش دهید.

بی اختیاری مدفوع:

بعضی از بیماران ممکن است بعد از انجام هموروئیدکتومی یا جراحی هموروئید ، بی اختیاری مقادیر کمی از مدفوع را تجربه کنند .این موضوع به طور معمول یک مشکل کوتاه مدت است و در دوره بهبودی برطرف می شود. اگر این عارضه را تجربه کردید و در هفته های بعد از جراحی بهبود نیافت ، حتماً این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

خارش

خارش یک علامت رایج  پس از جراحی هموروئید خارجی است و ممکن است در مرحله بهبودی پس از درمان نیز ادامه یابد. خارش یک علامت طبیعی بهبود در یک برش جراحی یا نواحی زخم است.
برای کمک به خارش ، نشستن در لگن آب گرم توصیه می شود. بسته به شدت علائم و محلی که هموروئید برداشته می شود ، ممکن است داروی موضعی نیز توسط پزشک تجویز شود.

بسیاری از کرم های هموروئید موضعی در رفع خارش بسیار موثر هستند. از جراح خود بپرسید که آیا استفاده از این موارد در دوران نقاهت مناسب است زیرا پاسخ بین انواع مختلف روش ها متفاوت است.

عوارض پس از جراحی هموروئید

خون ریزی پس ازجراحی هموروئید

برخی از خونریزی ها بلافاصله پس از عمل غیر معمول نیستند. ممکن است مقداری خون در توالت یا لباس زیر خود مشاهده کنید. مشاهده مقدار کمی خون غیر معمول نیست ؛ با این حال ، در صورت مشاهده مقدار قابل توجهی از خون باید به پزشک مراجعه نمایید.

خونریزی ممکن است با حرکات روده افزایش یابد ، به خصوص در 48 تا 72 ساعت اولیه پس از عمل . عبور لخته های خون باید به جراح شما گزارش شود مگر اینکه به شما گفته شود پس از جراحی انتظار این مورد را داشته باشید.

عفونت

به دلیل محل درمان ، عفونت بعد از جراحی هموروئید یک خطر بالقوه است. مدفوع ممکن است با محلی که هموروئید برداشته شده است تماس پیدا کند و منجر به بروز عفونت شود.

هر علامتی از عفونت ، که ممکن است شامل علائم عمومی مانند تب ، یا علائم اختصاصی مانند وجود چرک باشد ، باید به پزشک گزارش شود تا بتوان آن را به طور موثر درمان کرد.

بهبود در  طولانی مدت

پس از جراحی هموروئید ، حتما مایعات کافی بنوشید ، از فشار آوردن در هنگام اجابت مزاج اجتناب کنید و حتی پس از بهبودی غذاهای سرشار از فیبر مصرف کنید. از مصرف غذایی که یبوست آور است مانند پنیر خودداری کنید.

انجام ورزش منظم ، حتی به اندازه 15 دقیقه پیاده روی ، با تحریک اجابت مزاج می تواند یبوست را کاهش دهد ، همچنین حرکات کششی ، مانند حرکات یوگا نیز در بهبود وضعیت گوارش موثر خواهد بود.

این گام های ساده اغلب می تواند از عود هموروئید جلوگیری کند یا به شما کمک می کند تا از درمان های بعدی خودداری کنید. با رعایت موارد فوق می توان تا حد زیادی از بروز هموروئید مجدد پیشگیری کرد و یا احتمال تشکیل هموروئید اضافی و تشدید بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

مرکز پزشکی سلامت اول  با داشتن سال ها تجربه گرانقدر در ارائه خدمات بهداشتی و مراقبتی از سالمندان ، کودکان و بیماران گرامی ، همچون گذشته آماده ارائه خدمات شبانه روز ی به همشریان گرامی می باشد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.