مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

چه ارتباطی بین ریفلاکس اسید معده و کاهش وزن وجود دارد؟

ریفلاکس اسید معده مکرر

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

فردی که دچار ریفلاکس اسید معده  acid reflux و کاهش وزن شده است ممکن است به بیماری ریفلاکس معده (مری) مبتلا باشد. افرادی که این علائم را دارند باید با پزشک خود صحبت کنند.

عوارض ریفلاکس اسید معده

برای درک ارتباط تاثیر ریفلاکس اسید و کاهش وزن  به خواندن این مقاله ادامه دهید . در این مقاله بیان می شود که  چه زمانی لازم است با یک پزشک تماس بگیرید و همچنین چگونه یک فرد مبتلا ممکن است وزن خود را از دست بدهد

ریفلاکس اسید معده و ریفلاکس اسید معده مکرر چیست؟

ریفلاکس معده  Gefroesophageal reflux) (GEF) نام دیگر ریفلاکس اسید معده است. این مشکل به دلیل برگشت محتویات معده فرد به داخل لوله مری اتفاق می افتد.

به گفته موسسه ملی بیماری های دیابت و گوارش و کلیه NIDDK ، وقتی ریفلاکس اسیدGEF به طور مکرر اتفاق می افتد ، ریفلاکس اسید معده مکرر نامیده می شود . این بیماری حدود 20 درصد از مردم ایالات متحده را مبتلا نموده است.

اگر این مشکل درمان  نشود ، ریفلاکس می تواند اثرات جدی داشته باشد. یک عارضه احتمالی ایجاد مشکل برای مری است . مری دارای بافت خاصی است که ممکن است در اثر برگشت اسید بافتی شبیه پوشش روده جایگزین بافت پوشاننده مری شود. حدود 0.5٪ از افراد مبتلا به مشکل مری سالانه به سرطان مری مبتلا می شوند.

چرا ممکن است ریفلاکس اسید معده باعث کاهش وزن شود؟

فرد مبتلا به ریفلاکس اسید معده مکرر یا ریفلاکس اسید معده مکرر ممکن است هنگام بلع حالت تهوع و مشکل یا درد را تجربه کنند. با گذشت زمان ، این وضعیت ممکن است منجر به از دست دادن اشتها و استفراغ مداوم شود ، که نشان دهنده عوارض ریفلاکس اسید معده مکرر است.

اگرچه افراد مبتلا به این بیماری ممکن است در تلاش برای کاهش وزن نباشند ، اما ممکن است در نهایت به دلیل تاثیراتی که این عارضه بر خوردن و هضم آنهابگذارد ، غذای کمتری مصرف کنند. به همین دلیل کاهش وزن غیر قابل توضیح از عوارض احتمالی این بیماری است.

بین 10-15٪ از افراد مبتلا به ریفلاکس اسید معده مکرر به مری بارت مبتلا می شوند. در حالی که مری بارت علائم را تحریک نمی کند ، اگر کسی که مبتلا به ریفلاکس اسید معده مکرر و مری بارت باشد  معمولا دچار کاهش وزن می گردد .

ریفلاکس اسید معده و وزن

چگونه وزن می تواند بر ریفلاکس اسید معده مکرر تأثیر بگذارد؟

داشتن اضافه وزن یکی از عوامل خطر ابتلا به ریفلاکس اسید معده مکرر است. با این حال ، بدون درمان ، ریفلاکس ممکن است گاهی اوقات باعث کاهش وزن شود و منجر به وزن ناکافی در فرد شود.

اضافه وزن

داشتن اضافه وزن یا  چاقی می تواند در بروز ریفلاکس اسید معده مکرر نقش داشته باشد. تحقیقات معتبر زیادی اثبات نموده است که بین چاقی و ریفلاکس و عوارض آن از جمله مری بارت و سرطان مری پیوند وجود دارد.

اضافه وزن در ناحیه شکم ، به عنوان چربی احشایی شناخته می شود که یک عامل خطر مهم است.  به این دلیل که چربی موجود در این منطقه هورمون های التهابی ترشح می کند که خطر ابتلا به عوارض ریفلاکس اسید معده مکرر را در فرد افزایش می دهد.

علاوه بر چربی شکم ، افراد مبتلا به چاقی یا اضافه وزن ممکن است به بیماری های دیگری مبتلا شوند که خطر ریفلاکس اسید معده مکرر را افزایش می دهند ، از جمله:

شیوع بالاتر اختلالات حرکتی مری

فشار داخل شکم افزایش می یابد

افزایش اندازه معده

مشکلات عملکرد در اسفنکتر مری

نکته : اسفنگتر مری یک حلقه عضلانی است که بسته می شود تا از بازگشت غذا در معده به مری جلوگیری کند)

از آنجا که داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به ریفلاکس  را افزایش می دهد ، محققان بر این باورند که کاهش وزن ممکن است شرایط بیماری را بهبود بخشد.

یک  تحقیق نشان داد که دریافت یک برنامه کاهش وزن در بین افراد مبتلا به چاقی برای کاهش علائم ریفلاکس اسید معده مکرر بسیار مفید است.

نتایج مطالعه نشان داد که علائم در 81٪ از شرکت کنندگان بهبود یافته و در 65٪ از آنها برطرف شده است.  نویسندگان این مطالعه گزارش دادند که یک برنامه کاهش وزن ساختار یافته می تواند منجر به تسکین کامل علائم ریفلاکس اسید معده مکرر در مبتلایان به چاقی یا اضافه وزن شود.

بیشتر بخوانید: هر آنچه لازم است در مورد هلیکوباکتر پیلوری و روشهای پیشگیری و درمان آن بدانیم

کاهش وزن

هنگامی که افراد دچار ریفلاکس می شوند و بیماری مزمن می شود ، ممکن است کاهش وزن به دلیل مشکلات مربوط به غذا خوردن و اشتها ایجاد شود.

در حالی که داشتن اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به ریفلاکس  و بسیاری دیگر از مشکلات جسمی را افزایش دهد ، داشتن وزن ناکافی نیز می تواند برای سلامتی مضر باشد و خطر مرگ را به خصوص با افزایش سن بیشتر می کند.

مطالعه محققان نشان داد که داشتن وزن کم می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را که قلب و عروق خونی را تحت تأثیر قرار می دهد ، افزایش دهد.

لازم است که وزن افراد با شاخص توده بدنی یا BMI  مشخص گردد تا خطر کمبود یا افزایش وزن در آنها قابل شناسایی و پیگیری باشد .  طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ، عدد BMI سالم از 18.5 تا 24.9 است.

علایم ریفلاکس اسید معده

چه موقع با یک پزشک تماس بگیرید

محققان به افراد توصیه می کنند که در صورت مشاهده علائم ریفلاکس اسید معده مکرر که پس از انجام تنظیمات سبک زندگی یا استفاده از داروهای بدون نسخه ، کاهش نمی یابد ، به پزشک مراجعه کنید.

علائم ریفلاکس اسید معده مکرر شامل موارد زیر است:

سوزش سر دل ، احساس سوزش در وسط قفسه سینه

برگرداندن غذا از معده به مری ، که ممکن است باعث شود فرد طعم غذا یا اسید معده را بچشد

مشکلات بلع

درد قفسه سینه

حالت تهوع

در صورت بروز علائم عوارض ریفلاکس اسید معده مکرر یا سایر بیماری های جدی ، افراد باید با پزشک خود صحبت کنند.

علایم بیماری های جدی شامل:

درد قفسه سینه

استفراغ مداوم

از دست دادن اشتها

دشواری یا درد هنگام بلعیدن

علائم خونریزی در دستگاه روده ای ، مانند مدفوع سیاه ، قیر یا استفراغ که به نظر می رسد شبیه به قهوه باشد

در صورت ابتلا به ریفلاکس اسید معده مکرر چگونه می توان وزن خود را افزایش داد

متخصصان به افرادی که دچار این مشکل هستند توصیه می نمایند که به خوردن چربی های سالم  بپردازند و از مواد غذایی مانند زیتون ، آووکادو ، آجیل و ماهی های چرب استفاده نمایند .

آنها همچنین خوردن موارد زیر را توصیه می کنند:

خوردن کربوهیدرات های سالم بیشتر ، مانند برنج قهوه ای و میوه های تازه

خوردن وعده های غذایی و میان وعده های مکرر در طول روز

مصرف کالری مایع غنی از مواد مغذی ، مانند اسموتی ها ، شیر و نوشیدنی های جایگزین وعده های غذایی

اجتناب از غذاها و نوشیدنی های رژیمی

نوشیدن مایعات را قبل از غذا محدود کنید ، زیرا ممکن است  معده افراد را پر کرده و مقدار غذای آنها را در وعده های غذایی کاهش دهد.

افزودن غذاهای حاوی مواد مغذی پرکالری به وعده های غذایی و میان وعده ها مانند کره بادام زمینی ، پنیر ، آجیل ، آووکادو ، گرانولا ، هوموس و گوآکامول

پختن سبزیجات در روغن زیتون یا قرار دادن آنها در پنیر ، آجیل یا دانه ها برای اضافه کردن کالری

اما ، از آنجا که کاهش وزن ناخواسته ناشی از عوارض ریفلاکس اسید معده مکرر است ، فرد باید هر کاری از دستش برمی آید برای بهبود وضعیت خود انجام دهد.

این  فعالیت ها شامل ایجاد سبک زندگی و تنظیمات غذایی است که ممکن است پزشکان توصیه کنند. پرهیز از عوامل محرک غذایی ، از جمله غذاهای اسیدی ، ادویه دار و پرچرب و همچنین الکل و کافئین ، نیز می تواند مفید باشد.

بنیاد بین المللی اختلالات دستگاه گوارش برای کاهش اثرات ریفلاکس اسید معده همچنین توصیه می کند:

حفظ وضعیت ایستاده به مدت 3 ساعت بعد از غذا

پرهیز از ورزش بعد از غذا

وعده های غذایی کم  حجم

به جای شب ، بزرگترین وعده غذایی خود را در بین روز مصرف کنید

درمان ریفلاکس اسید معده

اگر تغییر در سبک زندگی علائم  بیماری را کاهش ندهد ، افراد بهتر است با پزشک خود در مورد درمان های مناسب صحبت کنند. یک متخصص  تغذیه می تواند با ارائه یک برنامه غذایی منحصر به فرد باعث افزایش وزن سالم و اصلاح رژیم برای کاهش علائم ریفلاکس اسید معده مکرر شود.

فرد مبتلا به کاهش وزن مربوط به ریفلاکس اسید معده باید برای بهبود ریفلاکس خود تحت نظر پزشک قرار گیرد. در هر صورت ، از آنجا که داشتن وزن ناکافی می تواند سلامتی را تهدید کند ، فرد باید برای رفع این بیماری با پزشک مشورت کند

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار