مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

7 گام موثر برای کمک به والدین سالمند

گام های کمک به والدین سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

کمک به والدین سالمند Helping elderly parents  یکی از چالشهای اعضای خانواده در جهت حفظ ایمنی و سلامت سالمند است .  درک نیازهای سالمندان  ،  شناسایی  انواع گزینه های مراقبتی  و تصمیم گیری جهت استفاده از نوع مناسب خدمات می تواند در کمک به والدین بسیار تاثیر گذار باشد.

کمک به والدین سالمند در زندگی مستقل

در این مقاله به هفت گام اصلی جهت کمک به والدین سالمند پرداخته شده است تا با اجرای این مراحل به یک برنامه عملی و واقع گرایانه برای کمک به سلامت و امنیت او دست یابیم.

1. برای کمک به والدین سالمند نیازهای آنها را به دقت ارزیابی نمایید

ممکن است در هنگام مراقبت از والدین سالمند دچار احساس سردرگمی شوید و دقیقا ندانید که بهترین کار برای شروع این فعالیت چه کاری است .

برای حل این مشکل ، یک قدم به عقب برگردید تا متوجه شوید  پدر و مادرتان در زندگی روزمره به چه کمک هایی نیاز دارند : 

به هشت حوزه اصلی زیر فکر کنید:

 • حمایت خانوادگی  از سالمند
 • ایمنی در خانه سالمند
 • نیازهای پزشکی سالمند
 • سلامت ذهنی سالمند
 • توانایی تحرک سالمند
 • توانایی در حفظ بهداشت شخصی
 • توانایی تهیه غذا
 • توانایی حفظ  تعاملات اجتماعی

بررسی  نمایید که والدین سالمند شما در حال حاضر در هر گروه فوق به چه کمک هایی نیاز دارند ؟ همه نکات لازم  را در مورد نیازهای آنها در یک دفتر مراقبت یادداشت کنید تا بتوانید این نیازها را پیگیری نمایید.

به عنوان مثال ، اگر پدر شما دچار دیابت و بیماری قلبی است و هیچکدام از اعضای خانواده در اطراف او زندگی نمیکنند و  از آشپزی برای خود متنفر است قطعا به کمک نیاز خواهد داشت .  بنابراین با ارزیابی دقیق شرایط او می توان متوجه نیازهای او در زمینه مدیریت دارو ، حمل و نقل و  تهیه وعده های غذایی شد.

در این شرایط می توان برای  قرار ملاقات با پزشک یا تحویل مواد غذایی تازه ، یک راننده استخدام کنید. استخدام یک مراقب و پرستار سالمند که مسئول تهیه وعده های غذایی یا تنظیم داروهای سالمند باشد در این شرایط بسیار کمک کننده خواهد بود.

روشهای سودمند کمک به والدین سالمند

پیشنهاد مطالعه: 5 روش تشویق سالمند به استحمام

2. برای اتخاذ  تصمیم در مورد کمک به والدین سالمند به توانایی های خود فکر کنید

همه در زندگی خود دارای مشکلات مختلفی هستند .  قبل از اینکه تصمیم بگیرید که آیا می توانید به تنهایی از عهده تمام نیازهای والدین خود برمی آیید یا خیر  اندکی صبر نمایید  و در مورد وضعیت و توانایی های خود بیشتر فکر کنید و موارد زیر را در نظر بگیرید:

آیا سلامتی و ضعیت جسمی شما  اجازه می دهد تا از شخصی دیگر مراقبت کنید؟
آیا در نزدیکی محل زندگی سالمند زندگی می نمایید تا بتوانید به دفعات مورد نیاز با او ملاقات کنید؟
آیا  امکان زندگی همگی  در خانه آنها یا خانه شما  وجود دارد ؟

آیا  ارتباط شما با سالمند به  قدری صمیمانه هست که امکان وقت گذرانی با یکدیگر را داشته باشید بدون اینکه  اینکه احساسات منفی  در هر دو طرف ایجاد شود ؟
آیا شخصیت شما می تواند نوع مراقبت مورد نیاز آنها را تأمین کنید؟
آیا امادگی دارید که روشهای چگونگی مراقبت از سالمند را  فرا بگیرید ؟

در نهایت قصد ما این است که  والدینمان در شرایط  ایمن و سلامت زندگی کنند و اگر شرایط خود را  برای مراقبت از آنها سودمند نیافتید،  این موضوع دلیل بی عاطفگی و خود خواهی شما نیست . بهتر است با انجام یک  ارزیابی صادقانه از شرایط زندگیتان،  خود را در یک موقعیت بی ثبات و ناراحت کننده برای والدین قرار ندهید .

3. مشورت با والدین در خصوص استفاده از پرستار سالمند

هیچ کس نمی خواهد تسلط بر زندگی خود را از دست بدهد ، خصوصاً شخصی که از قبل نگران از دست دادن استقلال خود بوده است بیشتر نگران این موضوع خواهد بود .

به همین دلیل وقتی می خواهید شرایط والدین  سالمند خود را برای استخدام یک پرستار سالمند ارزیابی نمایید بهتر است از نظرات آنها نیز در این خصوص استفاده نمایید . این کار به آنها  کمک می کند تا شما را بیشتر به عنوان یک شریک ببینند تا کسی که برای ایجاد تغییرات بزرگ وارد زندگی آنها شده است .

در ابتدا احتمالاً  سالمندان در برابر این تصمیم مقاومت خواهند نمود  ، بنابراین برای متقاعد کردن سالمند نیاز به انجام مکالمات متعددی وجود دارد . تا زمانی که سالمند مورد نظر شما در معرض خطرات فوری نیستند ، بهتر است از اعمال  تغییرات سریع و ناگهانی در زندگی آنها اجتناب ورزید و با یک رویکرد ملایم از تغییرات کوچک شروع نمایید .

وقتی که وضعیت زندگی سالمند در شرایط اضطراری قرار داشته باشد ، بهتر است با تمرکز بر یک  یا دو نیاز مهم ، تدریجا  آنها را به پذیرش کمکهای جدید عادت دهید.

کمک به والدین سالمند در خارج از منزل

4- ارزیابی وضعیت مالی  برای کمک به والدین سالمند

بهتر است در خصوص مراقبت از سالمند با یک استراتژی خوب به تخمین هزینه های آینده بپردازید.  مواردی که هزینه خواهند داشت را ارزیابی نمایید که معمولا شامل  مراقبت های پزشکی، مراقبت های پرستاری در منزل ، هزینه های روزمره مانند غذا و پوشاک ، لوازم مراقبت و   اصلاحات ایمنی در خانه  می باشد .

وقتی وضعیت مالی را به صورت کامل ارزیابی نمودید،  متوجه خواهید شد که آیا سالمند مورد نظر شما توانایی پرداخت هزینه های  مراقبت مورد نیاز خود را دارند یا اینکه به کمک مالی نیاز دارند.

بهتر است قبل از استخدام پرستار و استفاده از برخی امکانات مراقبتی ، برنامه ریزی مالی نمایید تا در آینده در  تنگنای مالی  گرفتار نشوید .

 

5- اجرای اصول ایمنی در خانه سالمند

خطرات ایمنی در خانه سالمند  با گذشت زمان و افزایش سن سالمند بیشتر خواهد شد. اجرای اصلاحات لازم برای ایمن سازی خانه سبب جلوگیری از زمین خوردن شده و کمک زیادی به استقلال  آنها می نماید .

رفع این مشکل شامل موارد زیر است:

 • اطمینان حاصل کنید که  کف اتاق ها و سایر قسمتهای خانه لغزنده و بی ثبات نباشد
 • اضافه کردن میله های نگهداری سالمند در هنگام  شستشو در حمام و نرده های پله
 • اطمینان از سلامت چراغ ها و تامین روشنایی خانه و دسترسی راحت به کلیدهای روشنایی
 • اطمینان از اینکه همه لوازم خانه به خوبی کار می کنند و دسترسی به آنها آسان است
 • به حداقل رساندن نیاز به استفاده پلکان و راه پله

 

پیشنهاد مطالعه: تقویت حافظه سالمند و تکنیک هایی جهت ارتقا عملکرد حافظه سالمندان

 

6. کمک به والدین سالمند از طریق برقراری ارتباط ساده و مستقیم

نکته دیگری که سالمند را در امنیت و  آرامش نگه می دارد ، امکان تماس آسان و برقراری ارتباط با خانواده و دوستان است. عدم توانایی در ایجاد تماس علاوه بر اینکه یک خطر بزرگ در حفظ ایمنی سالمند است ، انزوا و تنهایی تأثیر منفی جدی بر سلامت او دارد.

اطمینان حاصل کنید که  آنها توانایی استفاده از تلفن را دارند .  برای برخی از سالمندان ، استفاده از یک تلفن همراه ساده با شماره هایی که از پیش در  آن ثبت شده است اطمینان بخش و راحت تر است.

کمک به والدین سالمند با پرستار سالمند

7.کمک به والدین سالمند از طریق دریافت خدمات پرستاری از سالمند

حتی پس از  بررسی و اجرای مراحل فوق باز هم مراقبت از والدین سالمند  می تواند مسئولیت سنگینی باشد. خوشبختانه گزینه های مورد اعتمادی برای مراقبت از سالمندان  وجود دارد.

مراکز مراقبت و پرستاری معتبر مانند مرکز پرستاری سلامت اول  می توانند به عنوان  بهترین مشاوران برای اخد راهنمایی های مناسب جهت مراقبت از سالمندان مورد استفاده قرار گیرد . این مرکز با داشتن کادری مجرب و ماهر قادر است  تمام جنبه های مراقبت از والدین سالمند شما را مدیریت کند.  در حقیقت تجارب ارزشمند این پرستاران  می تواند باعث صرفه جویی در وقت و  هزینه خانواده ها گردد.

کمک گرفتن از یک پرستار سالمند صورت شبانه روزی قطعا شرایط زندگی را برای سالمندان تنها مساعدتر می‌نماید و این یک نقطه شروع عالی برای مراقبت از سالمندان است.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.