چند راهکار برای راحت تر خواباندن کودک

? ارتباط چشمی برقرار نکنید
احتمالا میدانید که هنگام شیر خوردن، باید از بازی کردن با کودک و یا آواز خواندن برای او خودداری کنید. به فهرست موارد مهم در مراقبت از کودک، زل زدن به چشم در شب را نیز اضافه کنید. با نگاه کردن به چشم کودک، ضربان قلب و فشار خون او بالا رفته و اوضاع شبیه این می شود که به کودک، یک فنجان اسپرسوی دوبل خوراندهاید.بنابراین کودک بی خواب شده و مراقبت از کودک مشکل تر خواهد شد. بهترین موقع برای ارتباط چشمی با کودک، صبح است. با این کار به کودک می فهمانید که زمان بیداری است.
? دما را تنظیم کنید.
برای مراقبت از کودک، اتاق او را در روز گرم و شب ها خنک نگه دارید. دمای بهینه برای خواب کودک، بین 18 تا 21 درجه سلسیوس است. اگر اتاق مجهز به ترموستات نیست، شب ها گوشهی پنجره را باز گذاشته و یا از پنکه استفاده کنید. برای مراقبت از کودک، حتما از دور بودن او از پنجره و پنکه، اطمینان حاصل کنید.
? از دیمر استفاده کنید.
نور یکی از راه های تنظیم ساعت بدن است.لامپ اتاق کودک را به یک دیمر وصل کنید تا با غروب خورشید، نور اتاق کمتر شود. برای تقویت این ریتم و مراقبت از کودک، مطمئن شوید که طی چرت روزانهی او، اتاق کاملا روشن باشد. با این کار مراقبت از کودک ساده‌تر از پیش خواهد شد.
? سر و صدا کنید.
در مراقبت از کودک توجه کنید که او را در سکوت کامل نخوابانید. جالب است بدانید که کودک در رحم، در معرض صدایی دو برابر بلندتر از صدای جاروبرقی بوده است. کودکان دوست دارند نویزهای قوی و ریتم دار بشنوند. برای مراقبت از کودک می توانید از یک سی‌دی با صدای طبیعت استقاده کنید یا کودک را در نزدیکی ماشین ظرفشویی بخوابانید.
? کودک را تاب بدهید.
اگر در مراقبت از کودک، نکتهی بالا را رعایت می کنید ولی با این حال، کودک بد خوابی خود را حفظ کرده است، کودک را بر روی تخت های روان قرار داده و او را تاب بدهید. توجه کنید که تنها 5% از کودکان به استفاده از این تکنیک نیازمندند و انجام این تکنیک سبب بد عادت شدن کودک می شود. پس در مراقبت از کودک و زمانی که کودک آرام شد، از تاب دادن او دست بکشید.
? از کافئین استفاده نکنید.
دادن کافئین به کودک می تواند سبب بدخوابی و یا بی خوابی او تا 96 ساعت بعد بشود. بنابراین در مراقبت از کودک، از دادن کافئین به کودک اجتناب کنید.
? تعویض پوشک را به تاخیر بیندازید.
در مراقبت از کودک نیازی نیست که بلافاصله بعد هر وعده‌ی غذایی، اقدام به تعویض پوشک بکنید.اگر پوشک کاملا خیس نخورده و یا کثیف نشده و پوست کودک دچار التهاب و حساسیت نیست، از تعویض پوشک صرفه نظر کنید.
برای مراقبت از کودک می توانید از پوشک های جاذب مخصوص شب و کرم مخصوص برای پوست استفاده کنید.
? بی خیال آروغ زدن کودک شوید.
بسیاری از والدین در مراقبت از کودک سعی می کنند که پس از شیر خوردن کودک، منتظر آروغ او نیز بشوند. در حالی که در طی شب به علت سرعت پایین کودک در شیر خوردن، گاز کمتری وارد معده‌ی او شده و آروغ زدن ضروری نیست.
? از شیشه‌ی شیر استفاده کنید.
اگر کودک در طی شب، زیاد از خواب بیدار می شود، برای آسان‌تر شدن مراقبت از کودک، از شیشه‌ی حاوی شیر مادر استفاده کنید. با این کار بار مسئولیت را با همسر خود تقسیم کرده و مراقبت از کودک، آسان‌تر می شود.
? اتاق خود را باز طراحی کنید.
برای مراقبت از کودک، علاوه بر استفاده از پرده های سیاه در اتاق کودک، در اتاق خود نیز از آن ها استفاده کنید. با این کار، خودتان نیز راحت‌تر می خوابید.
? کودک را ماساژ دهید.
تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که قبل از خواب ماساژ داده می شوند، نسبت به کودکان مشابه که ماساژ داده نمی شوند، سریع تر به خواب می روند. در مراقبت از کودک و قبل از خواب، یک ماساژ آرام و راحت با روغن مخصوص به او هدیه دهید.
? آرام نفس بکشید.
یک راه برای آرام بودن و انتقال آرامش در شب، تنفس آرام است. با این کار، به کودک پیام می دهید که آسوده باشد. برای اعمال این روش در مراقبت از کودک، می توانید با یک هدفون به آهنگی با ریتم آرامتر از ضربان قلب کودک گوش دهید.
? جای گرم و نرمی برای خواب به کودک بدهید.
گهواره در اتاق خوابتان می تواند تاثیر زیادی بر خواب و مراقبت از کودک داشته باشد. کودکان با خوابیدن در گهواره چون احساس امنیت بیشتری می کنند، راحت‌تر می خوابند.

(امتیاز دهید)
تقویت اعصاب سالمندان
مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
تماس 1527