021-27630
انواع ملانومای چشم

هر آنچه که لازم است در مورد ملانومای چشم بدانید

ملانومای چشم  eye melanoma متداول ترین نوع سرطان چشم است. معمولاً روی uvea که لایه ای بین شبکیه و قسمت سفید چشم است تأثیر می گذارد.

تشخیص ملانومای چشم

بیشتر ملانوم ها روی پوست تأثیر می گذارند اما برخی از آنها در سایر قسمت های بدن از جمله چشم ایجاد می شوند. ملانومای چشم در سلولهای رنگدانه ساز ایجاد می شود که به چشمها رنگ می دهند.

اگر سرطان از چشم شروع شود ، آن را سرطان اولیه چشم می نامند. اگر ملانوم چشم از جای دیگری در بدن شروع شود و به چشم گسترش یابد ، به آن سرطان ثانویه چشم گفته می شود.

ملانومای چشم معمولاً یک سرطان ثانویه است ، به این معنی که از یک مکان متفاوت در بدن شروع می شود و به چشم گسترش می یابد. در واقع ، از هر 10 ملانومای چشم ، حدود 9 مورد در پوست شروع می شود.

در سال 2019 ، انجمن سرطان آمریکا (ACS) تخمین می زند که حدود 3،360 تشخیص جدید سرطان چشم در ایالات متحده انجام شد و بیشتر این موارد ملانومای چشمی بود.

علائم ملانومای چشم

ملانومای چشم ممکن است به عنوان یک نقطه تاریک در عنبیه ظاهر شود. برخی از افراد مبتلا به ملانوم چشم ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند. سایرین ممکن است چشمک های جرقه مانندی را در دید خود تجربه کنند ، تاری دید داشته باشند و یا نقاط تاریکی در زمینه بینایی خود مشاهده نمایند .

علائم و نشانه های زیر ممکن است در این نوع سرطان مشاهده شود :

یک نقطه تاریک در عنبیه ، که ممکن است رشد کند
جابجایی چشم در حفره چشم
نور چشمک زن در زمینه بصری
چشمان اشک آلود
تاری دید
از دست دادن بینایی محیطی در یک چشم
همچنین ممکن است شخصی لکه های شناور را تجربه کند که لکه ها یا چاله هایی هستند که در میدان دید فرد حرکت می کنند.
ممکن است فردی هنگام مشاهده یک زمینه ساده ، مانند یک دیوار خالی ، بتواند لکه های شناور را با وضوح بیشتری ببیند. همچنین ممکن است به صورت نقاط ریز ، دایره ای ، خطوط ، ابرها یا تار عنکبوتی ظاهر شوند.

علت ملانومای چشم

لکه های شناوردر بیشتر مواقع طبیعی هستند ، خصوصاً با افزایش سن بیشتر دیده می شود ولی لزوماً نشان دهنده سرطان نیستند.
به ندرت ، درد در چشم یا اطراف آن می تواند از علائم ملانوم چشمی باشد.
عوامل خطر زا
متخصصان دقیقاً مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد ملانوم چشم می شود. دانشمندان ارتباطی را بین سرطان چشم و برخی تغییرات ژنتیکی پیدا کرده اند ، اما هنوز مشخص نیست که این تغییرات دقیقاً در کدام قسمت بدن رخ می دهد یا اینکه باعث ایجاد سرطان می شود.

به نظر می رسد عوامل زیر خطر ابتلا به ملانوم چشم را افزایش می دهد:

رنگ چشم:

افراد مبتلا به چشمهای آبی یا سبز در مقایسه با چشمهای قهوه ای بیشتر در معرض ابتلا به ملانوم چشم قرار دارند.

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراio بنفش (UV):

قرار گرفتن در معرض نور ماورا بنفش ممکن است خطر ملانوم ملتحمه را افزایش دهد. این یک ملانوم است که در سطح چشم ایجاد می شود.
سندرم نئوپلاستیک دیسپلاستیک:

در این حالت ، فرد دچار خال های غیرمعمول می شود که به نام خال های پلاستیک شناخته می شوند.
این خال ها با خال های معمولی متفاوت هستند. آنها مرزهای نامنظمی دارند ، ممکن است چندین رنگ مختلف داشته باشند و اغلب به صورت خوشه ای ظاهر می شوند.
خال های دیسپلاستیک بیشتر از خال های معمولی به ملانومای بدخیم تبدیل می شوند.

6 ماده غذایی مهم که باید در صبحانه گنجانده شود
مطالعه کنید

نژاد:

ملانومای چشم به احتمال زیاد در سفیدپوستان بیشتر ایجاد می شود. ملانومای چشم در هر سنی ممکن است ایجاد شود. با این حال ، با افزایش سن احتمال آن بیشتر می شود.

تشخیص ملانومای چشمی

یک پزشک ممکن است هنگام تشخیص ملانوم چشم ، بزرگ شدن رگ های خونی را بررسی کند. تشخیص و درمان به موقع ملانوم چشم برای داشتن یک چشم انداز خوب برای وضعیت آینده بیمار بسیار مهم است.

انجام آزمایشات منظم چشم با دستور متخصص چشم پزشک یا بینایی سنج ، بهترین راه برای تشخیص زودهنگام ملانوم چشم است. در طول آزمایش ، یک متخصص قسمت خارجی چشم را بررسی می کند و به دنبال رگ های خونی بزرگ است. نتایج این معاینه می تواند نشان دهد که آیا شرایط چشم از جمله تومور وجود دارد یا خیر.

همچنین متخصص داخل چشم را معاینه می کند و از روش هایی برای بررسی قسمت داخلی چشم ، از جمله شبکیه ، عصب بینایی و لنز استفاده می کنند. این روشها می تواند مستقیم یا غیرمستقیم باشد.

 

افتالموسکوپی غیرمستقیم:

در طی این روش ، یک چشم پزشک از یک چراغ جلو مخصوص به همراه لنز استفاده می کند تا نور بسیار درخشانی را به چشم بتاباند.

افتالموسکوپی مستقیم:

در این آزمایش ، متخصص از دستگاهی استفاده می کند که شامل دستگاهی متشکل از آینه مقعر و چراغ است. آنها از یک چشمی تنها برای معاینه چشم استفاده می کنند.

یک متخصص ممکن است به فرد داروهایی برای گشاد کردن مردمک چشم و بزرگ شدن دهانه آن برای معاینه ساختار چشم بدهد. اگر چشم پزشک به ملانوم چشم مشکوک باشد ، ممکن است آزمایشات تصویربرداری زیر را تجویز کند:

سونوگرافی:

امواج صوتی با فرکانس بالا تصاویر ساختارهای داخل چشم را تولید می کنند. ملانومای چشم معمولاً در یک تصویر سونوگرافی دارای ویژگی های متمایز است. سونوگرافی همچنین می تواند به تعیین ضخامت تومور کمک کند.

آنژیوگرافی فلورسئین:

پزشک چشم یک رنگ زرد را به ورید بازوی فرد تزریق می کند. همانطور که رنگ در چشم به گردش در می آید ، یک دوربین تخصصی هر چند ثانیه برای چند دقیقه عکس فلاش می گیرد. این تصاویر می توانند جریان رنگ را نشان دهند و رگهای خونی شبکیه را برجسته کنند.
اگر چشم پزشک تشخیص ملانوم چشمی را تأیید کند ، ممکن است فرد را برای درمان سرطان به یک متخصص چشم یا انکولوژیک ارجاع دهد.

 

متاستاز

آزمایشات بیشتر می تواند تعیین کند که آیا سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است یا خیر. وقتی سرطان گسترش می یابد ، به عنوان متاستاز شناخته می شود.

آزمایشات تشخیص متاستاز عبارتند از:

آزمایش خون ، که می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا ملانوم چشم به کبد گسترش یافته است یا خیر
اشعه ایکس قفسه سینه ، برای تشخیص ناهنجاری در ریه ها
CT یا MRI از قسمت دیگری از بدن
نمونه برداری ، که در آن پزشک یک نمونه بافت را برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می نماید
برای تشخیص ملانوما نمونه برداری معمولاً لازم نیست. با این حال ، می تواند اطلاعاتی راجع به احتمال یا گسترش ملانوم ملتحمه فراهم کند.

لرزش دست به چه علتی رخ می دهد و روش درمان آن چیست؟
مطالعه کنید

عکسبرداری از ملانومای چشم

درمان ملانومای چشم:

درمان به عوامل مختلفی از جمله محل سرطان ، اندازه و نوع تومور و همچنین سلامت کلی فرد بستگی دارد.
اگر ضایعه ملانوم کوچک باشد ، پزشک ممکن است به جای درمان فوری ، نظارت را پیشنهاد کند. زیرا مداخلات ممکن است منجر به کاهش بینایی شود.

عمل جراحی

چندین گزینه جراحی در دسترس است:

ایریدکتومی
جراح قسمتهایی از عنبیه را که حاوی ملانومای کوچک است و به قسمت های دیگر چشم گسترش نیافته است بر می دارد.

ایریدوترابکلوکتومی
یک جراح قسمتهایی از عنبیه و بافتهای پشتیبانی کننده را که ممکن است ملانوم به آنها گسترش یابد را حذف می کند.

ایریدوسیکلکتومی
جراح بخشی از عنبیه و بدنه مژگانی را برمی دارد. بدنه مژگانی که حاوی رگهای خونی است ، یک لایه نازک بین سفید چشم و شبکیه است.

کوروئیدکتومی
یک جراح بخشی از کوروئید و گاهی اوقات بخشی از دیواره چشم را برمی دارد. کوروئید بخشی از رنگدانه چشم است که حاوی رگهای خونی است. یک دوره پرتودرمانی ممکن است لازم باشد

تخلیه هسته چشم :

در این روش یک جراح کل چشم را برمی دارد. یک پزشک چشم ممکن است این روش را در مواردی که تومور بزرگ است و هر درمان دیگری منجر به از دست دادن بیشتر چشم شود ، توصیه کند. همچنین ممکن است برای افرادی که درد چشم شدید دارند ، نیاز به تخلیه هسته داشته باشند.
سپس جراح پروتز چشمی یک چشم مصنوعی را خواهد کاشت که دید ندارد و یک جایگزین لوازم آرایشی است.

درمان ملانومای چشم

پرتودرمانی و سایر درمانهای هدفمند

پرتودرمانی مواد ژنتیکی سلولهای سرطانی را از بین می برد و تولید مثل آنها را متوقف می کند. یک متخصص پرتودرمانی تومور را هدف قرار می دهد تا سلول های سرطانی را از بین ببرد در حالی که آسیبی به سلول های سالم نخواهد رسید . آنها می توانند پرتو ها از داخل یا خارج چشم بتابانند .
دو نوع پرتودرمانی که برای ملانومای چشم در دسترس است ، تله درمانی و براکی تراپی است.

سایر درمان ها:

سایر اشکال درمان هدفمند عبارتند از:

ترموتراپی

transpupillary: این روش نوعی لیزر درمانی مادون قرمز است که از گرما را برای کوچک کردن تومورهای استفاده می کند .
سرما درمانی:
یک متخصص می تواند سلولهای سرطانی را با استفاده از نیتروژن مایع منجمد و از بین ببرد.

پیشگیری  از ملانومای چشم:

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست و چشم ، متخصصان توصیه می کنند از محافظت در برابر نور شدید خورشید ، از جمله عینک آفتابی با محافظت UVA و UVB ، ضد آفتاب و کلاه لبه دار استفاده کنید.

درمان ملانومای چشم
دانشمندان هنوز ثابت نکرده اند که آفتاب و کار در فضای باز باعث سرطان چشم می شود ، اما ممکن است خطر بروز آن را افزایش دهد.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
فهرست
تماس