مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

مشکلات کلیوی در سالمندان

درمان مشکلات کلیوی سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مشکلات کلیوی در سالمندان بسیار شایع است و می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی را در سالهای بعدی  زندگی کاهش دهد یا حتی برای سالمند کشنده باشد. در حالی که اکثر بیماری های کلیوی با نظارت یک پزشک عمومی و انجام آزمایشات اولیه قابل شناسایی  و درمان می باشد اما برای برخی از بیماران  لازم است برای تعیین علت اصلی بیماری، مدیریت علائم و کاهش عوارض با متخصصان نفرولوژی مشورت نمایید و گزینه های تخصصی درمان را ارزیابی کنید. اغلب بروز مشکلات کلیوی در سالمندان با نشانه هایی از ناهنجاری در ادرار و از دست دادن عملکرد کلیه ها خود را نشان می دهد .

دلایل مشکلات کلیوی در سالمندان

مشکلات کلیوی در سالمندان و وظایف پرستار

 • نظارت بر رژیم غذایی سالمند و استفاده ازغذاهای کم نمک و کم چرب
 • همراهی با سالمند در زمینه انجام ورزش های روزانه
 • نظارت بر نحوه و دوز و زمان مصرف داروهای سالمند
 • کنترل عوارض داروهای مصرفی و گزارش عوارض احتمالی به پزشک
 • بررسی وضعیت علایم اضطراب و افسردگی و ناراحتی های روحی سالمند و استفاده از مشاور در صورت نیاز
 • داشتن آگاهی از علایم پس زدن کلیه و انجام اقدامات ضروری در صورت مشاهده علایم
 • نظارت بر سبک زندگی سالمند و ایجاد تغییرات ضروری در جهت هماهنگی با شرایط جدید به عنوان مثال دریافت آب کافی در طول شبانه روز برای حفظ سلامت کلیه ها ضروری است و یا کاهش وزن در سالمند مبتلا به بیماری کلیوی تاثیرات مثبت فراوانی بر بهبود عملکرد کلیه ها دارد.
 • نظارت بر عدم تماس سالمند با افرادی که بیماری های خطرناک عفونی یا ویروسی دارند و ممکن است به سالمند سرایت نماید.
 • مراجعه دوره ای به نفرولوژیست یا متخصص کلیه جهت ارزیابی وضعیت بیماری سالمند
 • نظارت بر تزریق واکسن هایی که لازم است سالمند به صورت فصلی دریافت نماید به عنوان مثال واکسن آنفولانزا در ابتدای فصل پاییز
 • کمک به بازگشت سالمند به امورات روزانه و انجام فعالیت های مورد علاقه

خدمات پرستاری سلامت اول با داشتن سال ها تجربه درخدمت گذاری به سالمند – کودک و بیماران آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی می باشد. این مرکز با درنظر گرفتن وضعیت هر سالمند و مراقبت های تخصصیکه در مورد آن شرایط موردنیاز است نسبت به اعزام پرستار سالمند حرفه ای و ماهر د رآن زمینه اقدام می نماید. کافی است با کارشناسان این مرکز درارتباط باشید و از خدمات این مرکز بهره مند گردید.

تعدای از علائم و نشانه های بیماری کلیوی

 • تورم :

در قسمت هایی از بدن که میتواند نشانه ای از ادم و تجمع مایعات و ناتوانی کلیه در دفع مایعات زاید باشد

 • پروتئینوریا

سطح بالایی از پروتئین در ادرار یا ادرار کف آلود

 • هماچوری

خون در ادرار که اغلب فقط با آزمایش ادرار مشخص می شود

 • افزایش کراتینین سرم در خون
 • عدم تعادل الکترولیت ها
 • فشار خون بالا (فشار خون بالا) که کنترل آن با دارو دشوار است
 • احساس درد:
 • این درد  شدید یا خفیف ممکن است در منطقه کمر و اطراف پهلوها احساس شود
 • خستگی مداوم و احساس ضعف
 • فشار خون بالا که با دارو درمانی  نیز کاهش نیابد
 • سوزش در هنگام ادرار که می تواند نشان دهنده عفونت در مجاری ادراری سالمند باشد که این عفونت ممکن است به قسمت های فوقانی دستگاه دفع ادرار انتشار یابد.
 • مشکلات خواب
 • خارش پوست که نشان دهنده تجمع سموم مختلف در بدن سالمند می باشد.
 • سندرم پای بیقرار

هنگامی که علائم  فوق در بیماران سالمند مشاهده شود ، پزشکان ممکن است به التهاب کلیه یا بیماری به نام گلومرولونفریت  مشکوک شوند. این بیماری سبب آسیب به واحد فیلتر کلیه می گردد که منجر به ورود مقدار زیادی پروتئین به ادرار می باشد. این سندرم به عنوان سندرم نفروتیک نیز خوانده می شود.

تشخیص مشکلات کلیوی در سالمندان

تشخیص و درمان مشکلات کلیوی در سالمندان

در حالی که روشهای مشخصی برای تشخیص و درمان بیماریهای کلیوی وجود دارد ، اما هر روش درمانی ممکن است با مقداری عوارض جانبی همراه باشد.

آگاهی پرستار سالمند در منزل از روش های مراقبت و نگهداری از سالمندی که تحت هریک از رو شهای درمانی قرار کرفته است از اهمیت بسزایی در بهبود او برخوردار است.

یک تیم متخصص نفرولوژیست، به همراه پرستار سالمند و بیمار به علاوه مددکاران اجتماعی که در کمک به سالمند مبتلابه  بیماری کلیوی مهارت دارند می توانند با پاسخ به سوالات زیر، بهترین روش درمان سالمند را تعیین کنند:

نمونه برداری کلیه در سالمند

استفاده از روش نمونه برداری از کلیه مطمئن ترین روش برای تشخیص دقیق علت خاص مشکل کلیه سالمند است.

این روش نه تنها می تواند انواع مختلف گلومرولونفریت و سندرم نفروتیک را تشخیص دهد ، بلکه احتمال بهبود عملکرد کلیه را  براساس میزان التهاب و تورم نیز تعیین نماید.

بنابراین ، این روش برای تصمیم گیری  و انتخاب بهترین روش درمان برای سالمند می تواند  بسیار مفید باشد.

اما تصمیم گیری در خصوص انجام  بیوپسی کلیه در سالمندان ، تصمیمی آسان نیست.

مانند هر روش جراحی ، خطرات جانبی دیگری نیز در بیوپسی کلیه وجود دارد.  این خطرات در بیمارانی که از نظر سلامتی ضعیف هستند  و دارای بیماری های مزمن مانند دیابت ، بیماری قلبی یا فشار خون بالا هستند و کسانی که چندین دارو را توام با هم مصرف می کنند بیشتر است.

 آیا دارو درمانی برای مشکلات کلیوی در سالمندان مناسب است

داروهایی که معمولاً برای درمان بیماری کلیه استفاده می شوند، شامل داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی برای گلومرولونفریت و سندرم نفروتیک ، داروهای کاهش دهنده فشار خون و داروهای ادرار آور هستند .

کلیه داروهای ذکر شده دارای عوارض جانبی مختلفی هستند  و ممکن است خطرات بیشتری برای بیماران سالمند ایجاد نماید. گزینه های درمانی جایگزین دارو درمانی ممکن است عوارض جانبی کمتری داشته باشند، اما ممکن است به همان اندازه نیز موثر نباشند.

انتخاب روش درمانی با توجه به وضعیت سالمند انجام خواهد شد و در این مورد به تمام جوانب زندگی سالمند توجه خواهد گردید.جراحی در مشکلات کلیوی در سالمندان

دیالیز و پیوند کلیه برای فرد سالمند

برخی که دچار درجات شدید  نارسایی کلیه سالمندان  هستند لازم است برای معالجه مرحله انتهایی بیماری کلیوی یا ESRD روش دیالیز یا پیوند کلیه را انتخاب نمایند.

دیالیز فرآیندی  برای درمان مشکلات کلیوی در سالمندان و تمام گروه هایی سنی است که طی انجام آن، خون بیماری که دچار اختلال در عملکرد کلیه و پالایش خون است، در تعداد دفعاتی که توسط پزشک معالج معین می‌شود، سم‌زدایی شده و به بدن او بازمی‌گردد.

فرآیند دیالیز به طور کلی بر دو نوع است؛ دیالیز صفاقی و دیالیز خونی که البته پزشکان معالج معمولا انتخاب شیوه معالجه را بر عهده بیمار می‌گذارند و نوع دیالیز برحسب نوع زندگی فرد طراحی می‌شود.

اگر سالمندی استفاده از روش دیالیز یا جراحی را نپذیرد لازم است تیم معالج تمام تلاش خویش را بنماید تا از رو شهای مراقبتهای  و تسکینی استفاده نمایند.

در حالی که پیوند کلیه بیشتر در بیماران سالمند انجام می شود ، این گزینه برای همه مناسب نیست. وضعیت سلامتی فرد ، شرایط پزشکی موجود و انتظارات برای عملکرد و زندگی روزمره ، عواملی هستند که باید مورد بررسی و بحث قرار گیرند.

پرستاری از مشکلات کلیوی در سالمندان

منبع:   kidney disease in the elderly

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.