روشهای فرزند پروری

10 اصل اساسی فرزند پروری موفق که باید بدانید

فرزند پروری parenting و تربیت یک کودک شاد و سالم یکی از چالش برانگیزترین مشغله هایی است که والدین می توانند داشته باشند – و همچنین یکی از لذت بخش ترین آنها است. با این حال بسیاری از ما با همان تمرکزی که برای یک کار استفاده می کنیم به مسئله فرزند پروری نگا نمی کنیم .

بهترین روش فرزند پروری

بسیاری از والدین ممکن است بر اساس واکنشهای ناگهانی خود عمل کنند یا فقط از همان روشهای فرزند پروری استفاده کنند که در گذشته والدین آنها استفاده کرده بودند . در این شرایط معمولا والدین چندان به اثربخشی این روش ها  توجهی ندارند و به عنوان تنها راهی که آموخته اند از آن استفاده می کنند.

فرزند پروری یکی از شاخه های علوم اجتماعی است که در مورد آن تحقیقات زیادی انجام شده است .  مهم نیست که سبک فرزند پروری شما چگونه است یا سوالات یا نگرانی های شما در مورد پرورش فرزاندانتان چیست .

متخصصانی که در این زمینه آموزش دیده اند می توانند طیف وسیعی از مشکلات اعم از اختلال پرخوری تا برخورد با مشکلات رفتاری مانند پرخاش را مورد درمان قرار دهند .

در این مقاله به بررسی  ده اصل اساسی فرزند پروری ، نکات و رهنمودهایی برای حل مشکلات رفتاری کودکان پرداخته شده است .

بر طبق نظر متخصصان  والدین خوب به  همدلی ، صداقت ، اعتماد به نفس ، کنترل خود ، مهربانی ، همکاری و خوشرویی نیاز دارند .

همچنین  لازم است با کسب مهارت های مختلف باعث تقویت کنجکاوی فکری و انگیزه در کودکان  شوند .

 10 اصل برای  فرزندپروری موفق  چیست؟

 

  1. فرزندان از والدین الگوبرداری می کنند

خواه رفتارهای سلامتی خود شما باشد یا نحوه برخورد با دیگران ، فرزندان شما از آنچه شما انجام می دهید یاد می گیرند و الگو برداری می کنند .

این یکی از مهمترین اصول است که آنچه شما انجام می دهید بر روی رفتار کودک اثر گذار خواهد بود.  لازم است والدین در مقابل رفتار کودک به صورت ناگهانی و بدون فکر عکس العمل لحظه ای نشان ندهند.

والدین باید از خود بپرسند ، من قصد انجام چه کاری را دارمو آیا  احتمال دارد که این عمل نتیجه ای مطلوب را به وجود آورد و من را به هدفم برساند ؟”

  1. والدین نمی توانند همیشه دوست داشتنی باشند.

این یک امر غیر ممکن است که بتوان تنها با محبت کردن به کودک او را به درستی پرورش داد.  یا به تعبیر دیگر نشان دادن عشق و محبت به فرزندان تنها راه پرورش و رشد دادن ذهن و جسم کودک نیست .

نشان دادن عشق و محبت به کودک تنها از طریق کلمات یا رفتار برای انتقال عشق به او کافی نیست . گااهی لازم است والدین از طریق رفتارهای جایگزین محبت خود را به کودک نشتن دهند.

به عنوان مثال داشتن نرمش در موارد خاص ، کاهش سطح انتظارات و اجتناب از تحت فشار قرار دادن کودک یا دادن یک هدیه مناسب همگی می توانند نشان دهنده عشق و محبت والدین به کودک باشند.

 

  1. در زندگی فرزند خود حضور فعال داشته باشید.

“اینکه به عنوان پدر و مادر در زندگی فرزند خو حضور فعال داشته باشید مسئله ای زمان بر بوده و  کار نسبتا سختی است . اما والدین با تجدیدنظر و تنظیم مجدد اولویت های زندگی قادر به انجام این کار خواهند بود.

این کار به معنای فدا کردن بعضی از اولویت های کوچک در مقابل اولویت مهم تر و بزرگتری می باشد. سعی کنید که از نظر روحی و جسمی همواره در زندگی فرزند خود حضور فعال داشته باشید.

حضور فعال به معنای انجام تکالیف کودک یا اصلاح مداوم آن نیست . تکالیف درسی ابزاری است برای معلمان که بدانند کودک در حال یادگیری است یا خیر.

اگر تکالیف کودک را انجام دهید ، به معلم اجازه نمی دهید تا از وضعبت کودک شما ارزیابی درستی به عمل آورد.

4-  فرزند پروری متناسب با سن کودک

از نظر قواعد فرزند پروری با رشد کودک خود همگام باشید. فرزند شما در حال بزرگ شدن است. در نظر بگیرید که بالا رفتن سن چگونه بر رفتار کودک تأثیر می گذارد.

همان انگیزه استقلال که باعث می شود کودک 3 ساله شما همیشه” نه “بگوید ، انگیزه او برای یادگیری توالت رفتن است.

همان جهش رشد فکری که باعث می شود کودک 13 ساله شما در کلاس کنجکاو و پرسشگر شود ، باعث می شود رفتار یا حضور او در میز شام بحث برانگیز باشد.

قوانین فرزند پروری

5- وضع قوانین و محدودیت های لازم

 

“اگر شما رفتار کودک خود را در کودکی مدیریت نکنید ، او به سختی یاد می گیرد که چگونه رفتارخودش را در بزرگسالی مدیریت کند.

هر زمان از شبانه روز ، همیشه باید قادر باشید به این سه سوال پاسخ دهید :

فرزند من کجاست؟

چه کسی با فرزند من است؟

فرزند من چه کاری انجام می دهد؟

قوانینی که کودک  از والدین آموخته است قرار است قوانینی را که در مورد خودش اعمال می کند شکل دهد.

اما لازم به ذکر است که والدین نمی توانند همیشه كودك را به طور كامل مدیریت كنند. هنگامی که کودک حدودا از مدرسه ابتدایی خارج شد  ، والدین باید به کودک اجازه دهند که تکالیف خود را بدون حضور و مدیریت آنها انجام دهد ، روش انجام کارها را خودش انتخاب کند و والدین در این مورد مداخله ای نکند.”

 

  1. استقلال کودک خود را تقویت کنید.

تعیین مرزها و محدودیت ها به کودک کمک می کند تا احساس کنترل را در خود ایجاد کند. تشویق استقلال به او کمک می کند تا این اعتماد به نفس را بدست آورد که احساس کند قادر به یافتن راه خود است . برای موفقیت در زندگی ، او به هر دو  ( محدودیت و استقلال ) نیاز خواهد داشت.”

طبیعی است که بچه ها برای مستقل شدن به والدین فشار بیاورند. بسیاری از والدین به اشتباه استقلال فرزند خود را با عصیان یا نافرمانی یکی می دانند.

کودکان برای استقلال تلاش می کنند زیرا این بخشی از ذات انسان است که می خواهد  زندگی خود را بدست خود کنترل کند تا اینکه تحت کنترل شخص دیگری باشد.”

فرزند پروری سالم

  1. ثابت قدم باشید.

اگر قوانین شما از روزی به روز دیگر و به صورتی غیرقابل پیش بینی تغییر کند یا اگر آن را فقط به صورت متناوب اجرا کنید ، بیش از هر کسی در بروز رفتارهای  غلط فرزندتان مقصر هستید .

مهمترین ابزار انضباطی شما ثابت قدم بودن است. موارد غیر قابل مذاکره خود را شناسایی کنید. هرچه اختیارات شما بیشتر باشد بر اساس خرد و نه بر اساس قدرت ، فرزند شما کمتر آن ها را به چالش می کشد.

 

8- از نظم و انضباط شدید خودداری کنید.

 

والدین هرگز نباید تحت هیچ شرایطی کودک را کتک بزنند. كودكانی كه با آنها بد رفتاری می شود  ، کتک  یا سیلی می خورند ، بیشتر در معرض جنگ با سایر بچه ها هستند. این کودکان  احتمالاً قلدر هستند و بیشتر از طریق تهاجم و پرخاش برای حل اختلاف با دیگران استفاده می کنند.”

“روشهای زیادی برای تربیت کودک وجود دارد – از جمله” اختصاص زمانی که کودک باید به کارهای خود فکر کند  “- این روش که بهتر کار می کند نیازی به پرخاشگری و تنبیه ندارد.

 

  1. قوانین و تصمیمات خود را توضیح دهید.

والدین خوب انتظاراتی دارند كه می خواهند فرزندشان برآورده كند. به طور كلی ، والدین به كودكان خردسال خود بیش از حد توضیح می دهند و در به نوجوانان نیز در مورد تصمیمات خود كمتر توضیح می دهند.

آنچه برای والدین  واضح است ممكن است برای یك كودك 12 ساله مشهود نباشد. او اولویت ها ، قضاوت ها یا تجربیاتی والدین اطلاعی ندارد و لازم است در این مورد راهنمایی شود .”

فرزند پروری موفق

  1. با کودک خود با احترام رفتار کنید.

بهترین راه برای دریافت احترام از کودک ، رفتار محترمانه با اوست. لازم است والدین به همان اندازه که به کودک دیگران احترام می گذارد به فرزندان خود احترام بگذارند.

با او مودبانه صحبت كنید. به عقیده او احترام بگذارید. وقتی  با شما صحبت می كند به او توجه كنید. با او مهربانانه رفتار كنید. سعی كنید هر وقت می توانید او را راضی كنید. نحوه برخورد والدین با کودک تعیین کننده پایه و اساس روابط او با دیگران است. ”

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

3.6/5 - (11 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527