مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

کودکان خجالتی و روش هایی برای تشویق این کودکان به امتحان فعالیتهای جدید

درمان کودکان خجالتی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

قطعا تاکنون کودکان خجالتی Shy Kids را در کلاس فوتبال یا رقص دیده اید  که پشت مادرشان پنهان میشوند و حاضر نیستند وارد محیط جدید کلاس شوند و با سایر بچه ها ارتباط برقرار نمایند. همچنین گاهی در مهمانی ها ممکن است کودکی حضور داشته باشد که بسیار آرام در گوشه ای نشسته است و در هیچ یک از بازی ها شرکت نمی کند  و تا زمانی که مجبور به شرکت در کاری نشود با هیچ کس ارتباط برقرار نمی نماید.

تشخیص کودکان خجالتی

این کودکان بی شک  بچه های خجالتی هستند که از قضاوت دیگران نسبت به خود نگران هستند  و ازاینکه اشتباهی از آنها سر بزند احساس شرمساری  می نمایند. بسیاری از والدین که در دوران کودکی خود از احساس خجالت رنج می بردند همیشه نگران انتقال ژن های این حس به کودکان خود هستند.

کودک خجالتی ؛ FOJI یا ترس پیوستن به یک موقعیت جدید در کودکان خجالتی:

احتمالاً اصطلاح  FOMO یا ترس از دست دادن را شنیده اید. به نظر می رسد کودکان خجالتی حالت عکس فومو را تجربه می کنند و آن  FOJI  یا ترس از پیوستن به یک موقعیت جدید است .

بسیاری از کودکان مبتلا به این اختلال علیرغم داشتن والدین حامی و پشتیبان و خواهر و برادر های نزدیک و دوستان خوب همچنان از تجربه و امتحان چیزهای جدید می ترسند و حتی متنفر هستند.

گاهی ترس غیر منطقی کودک  از نتیجه کاری که تصمیم به انجام آن را  دارد او را به عقب بر می گرداند . ممکن است کودک با این استنباط که من توانایی انجام این کار را ندارم و ممکن است باعث خرابکاری شوم یا اطرافیان من را مسخره کنند از انجام ان کار منصرف می گردد.

با بالا رفتن سن کودکان خجالتی ممکن است فرصت های بسیار خوبی از زندگی را از دست دهند و به دلیل ترس از شکست همواره موقعیت های ارزشمندی را نادیده می گیرند.

اگر فرزندتان از فرصت های انجام فعالیت های جدید یا ملاقات با افراد جدید اجتناب می ورزد  ، می توانید با این 5 مرحله ساده او را ترغیب کنید تا از ترسهای خود عبور کند.

کودکان خجالتی را به حرکت تشویق نمایید.

به کودکان بگویید که امتحان و انجام کارهای جدید برای آنها خوب خواهد بود. البته کودکان به رشد ذهنی  کافی نرسیده اند که متوجه اهمیت و عمق موضوع شوند.

با پرسیدن این سوالات کودکان خجالتی را راهنمایی کنید تا به درک بهتری از موضوع برسند .

 • فکر می کنی چقدر طول می کشد تا مردم در چیزی مهارت پیدا کنند؟
 • آیا برخی از افراد به طور طبیعی در موارد خاصی مهارت دارند؟
 • کاری رو نام ببر که خیلی دوست داشتی امتحانش کنی ولی ترسیدی که به سمتش بری؟
 • چه کاری رو بخاطر ترس و نگرانی نیمه رها کردی؟
 • اگر از انجام کاری منصرف شدی ، آیا برای دوباره امتحان کردن آن خیلی دیر است؟

این سوالات به آنها کمک می کند تا بفهمند همه انسان ها توانایی های متفاوتی دارند و تلاش مجدد معمولاً یک گزینه قابل انتخاب است.

رفتار با کودکان خجالتی

گام های آهسته به سوی هدف:

ممکن است بعضی از والدین کودک را با فشار زیاد و عجله وارد یک موقعیت جدید نمایند و با این کار تلاش کنند که خجالت او را از ورود به موقعیت جدید کاهش دهند در صورتیکه استفاده از آرامش و گام های آهسته یک روش مفید برای بهبود این شرایط است . وقتی کوچکترین من در مورد تمرین فوتبال کمی مطمئن نبود ، ما برادرش را برای اولین درس با او بیرون کردیم. او به سرعت احساس راحتی کرد.

به این فکر کنید که چگونه می توانید کودک را در فعالیت یا محیط جدیدش همراهی نمایید و به او احساس راحتی ببخشید. آیا  حضور شما یا یکی از اعضای خانواده مانند خواهر یا برادر بزرگتر می تواند به ایجاد احساس آرامش در او کمک نماید ؟ پس این کار را امتحان نمایید.

پیشنهاد مطالعه: کمک گرفتن از پرستار کودک برای فرزندتان هنگام به دنیا آمدن خواهر یا برادرش

روابط دوستانه کودکان خجالتی را تقویت کنید

داشتن ارتباطات دوستانه به بچه ها کمک می کند تا راحت تر با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار نمایند. دوستان یک کودک خجالتی به راحتی می توانند او را از این شرایط بیرون آورند. بیان یک جمله ساده مانند ” بیا اینجا با ما هم بازی کنیم”  از طرف یک دوست می تواند تاثیر بسزایی در روحیه و اعتماد به نفس کودکان خجالتی بگذارد و آنها به ایجاد ارتباط با محیط اطراف تشویق نماید .

روش های درمان کودکان خجالتی

روش های که باید والدین یا پرستارکودک برای تشویق روابط  دوستانه کودکان خجالتی به کار گیرند:

 • از دوست فرزندتان دعوت نمایید تا به منزل شما بیاید تا با یکدیگر بازی نمایند.
 • در مورد اهمیت دوستی و حفظ روابط دوستانه با کودک خود صحبت کنید
 • آنها را تشویق کنید تا آنقدر شجاع باشند که با بچه های دیگر صحبت کنند
 • فرزند خود را در کلاس هایی که دوستانشان در آن فعالیت دارند ثبت نام کنید

درک مفهوم شکست :

به کودک بیاموزید که گاهی ممکن است در یک فعالیت ورزشی ، یا حتی در یک موقعیت اجتماعی شکست بخورد و کارهای همیشه برطبق میل و خواسته او پیش نخواهد رفت. خیلی از موارد که ممکن است با آنها روبرو شود غیر قابل پیش بینی هستند و باید توانایی پذیرش شکست و شروع به اقدام مجدد از راه های هوشمندانه تر را بیاموزد. قطعا سخت کوشی برای او موثرترین راه برای جبران شکست می باشد.

تشخیص زمان عقب نشینی یا توقف کار :

اگر فعالیت ها و موقعیت های جدید باعث استرس یا اضطراب شدید کودک شده است ، مدتی عقب نشینی می تواند برای او مفید واقع شود.

برطبق گزارشات آکادمی اطفال آمریکا (AAP) ، علائم اضطراب در کودکان عبارتند از:
 • چسبیدن به والدین
 • عدم حضور در مدرسه
 • بی دلیل گریه کردن
 • حالت ترسیده یا ناراحت
 • امتناع از صحبت کردن با دیگران
 • احساس لرزش بدن و دستها ، دلهره و تنگی نفس
 • احساس ناراحتی در معده
 • سرخ شدن صورت
 • خشکی دهان
 • طپش قلب

تشویق کودکان خجالتی

اگر کودک این علائم اضطراب را دارد ،لازم است  با پزشک متخصص اطفال صحبت نماید و جهت بهبود وضعیت اضطراب کودک از کمک های تخصصی استفاده نمایید .

بنابراین اگر فرزند شما از اختلال فوجی FOJI  رنج می برد (ترس از پیوستن) ، می توانید به طور فعال به او کمک کنید اعتماد به نفس پیدا کنند و چیزهای جدیدی را امتحان کند. هنگامی که کودکان خجالتی بر ترس های خود غلبه نماید و می تواند در تمام عمر از تجربه کار های مفید و جدی لذت ببرد و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشد.

بهتر است والدین و پرستار کودکان خجالتی پس از تشخیص احساس خجالت شدید در کودک با مطالعه و افزایش دانش خود درمورد این موضوع در بهبود شرایط کودک تاثیر گذار باشند. در صورتیکه با به کار بردن موارد پیشنهادی در کتاب ها به نتیجه مطلوب نرسند لازم است با مشورت از یک مشاور آگاه و باتجربه راه حل این مشکل را دریایند.

پیشنهاد مطالعه: چرا به پرستار کودک نیاز داریم؟

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن کادری ماهر  و باتجربه سال هاست که در خصوص ارائه خدمات مراقبتی در زمینه پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار مشغول به فعالیت است. با استفاده از پرستاران کودک باتجربه و  بهره گیری از روانشناسان خبره  این مرکز درمان اختلالات شخصیتی و روانی کودک خود را به ما بسپارید. کافی است با کارشناسان این مرکز تماس گرفته و در اسرع وقت از خدمات ما بهره مند گردید.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.