مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

تاثیر طلاق والدین بر زندگی فرزندان و روشهای سازگار شدن کودک با شرایط جدید

اثرات طلاق والدین

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

برای بسیاری از کودکان ، طلاق والدین یا parents divorce نقطه حساسی در زندگی آنها محسوب می شود ، خواه طلاق از سالها پیش اتفاق افتاده باشد یا هم اکنون در حال وقوع باشد.

علل طلاق والدین
تقریباً نیمی از ازدواج ها در ایالات متحده آمریکا به طلاق ختم می شود ، بنابراین بسیاری از کودکان و نوجوانان باید با این مشکل روبرو شوند و همچنین آمار طلاق در کشور ایران نیز رو به افزایش است.

وقتی والدین یک کودک از یکدیگر جدا می شوند ممکن است کودک به شدت احساس تنهایی کند و از درک کلی اتفاقات پیش آمده ناتوان باشد .

اما بر اساس نظر کاشناسان شاید در ابتدا سخت به نظر برسد اما در صورتی که کودک بتواند با شرایط پیش امده سازگار شود احتمال اینکه زندگی خوب و سالمی راتجربه نماید بیشتر می شود

دلایل شایع طلاق والدین

والدین ممکن است به دلایل مختلفی جدا شوند . معمولاً طلاق زمانی اتفاق می افتد که زوجین احساس کنند که به دلیل درگیری و عصبانیت دیگر نمی توانند زندگی مشترک داشته باشند یا به این دلیل که عشقی که هنگام ازدواج داشته اند تغییر کرده است.

طلاق همچنین می تواند به این دلیل باشد که یکی از والدین از چهارچوب ازدواج خارج شده و روابط فرا زناشویی برقرار کرده باشد و گاهی اوقات به دلیل یک مشکل جدی دیگر مانند نوشیدن الکل ، استفاده از مواد یا قمار اتفاق می افتد. در این شرایط است که والدین ممکن است تصمیم بگیرند که از یکدیگر جدا زندگی کنند و در مرحله بعد طلاق بگیرند .

احساسات فرزندان پس از طلاق والدین :

احساس گناه

در تحقیقی به روی نوجوانانی که والدین آنها جدا شده بودند مشخص شد، که تعدادی زیادی از این نوجوانان خود را در طلاق والدین و جدایی آنها مقصر میدانند. اما حقیقت این است که معمولا والدین به دلیل مشکلات خصوصی که بین آنهاست تصمیم به جدایی می گیرند و در اکثریت موارد این اتفاق ارتباطی با فرزندان ندارد.

در این شرایط تعدادی از بچه ها نسبت به آنچه در خانواده اتفاق افتاده احساس گناه می کنند یا آرزو می کنند که ای کاش با همکاری بیشتر در خانواده ، داشتن رفتار بهتر یا کسب نمرات بالاتر ، مانع مشاجره والدین و جدایی آنها می شدند .
اما همانطور که بیان شد جدایی و طلاق نتیجه مشکلات زن و شوهر با یکدیگر است نه با بچه هایشان.

نوسانات خلقی پس از طلاق والدین

نوسانات خلقی

اگر والدین یک کودک طلاق بگیرند ، ممکن است کودک احساسات مختلفی را تجربه کند که این احساسات معمولا نوسانات زیادی دارد .
ممکن است کودک همواره احساس استرس ، عصبانیت ، ناامیدی یا غم داشته باشید.

همچنین ممکن است نسبت به یکی از والدین احساس پشتیبانی نماید و یا دیگری را مقصر این شرایط بداند.

احساس راحتی

ممکن است احساس رها شدن ، ترس ، نگرانی یا گناه کند. حتی گاهی کودک بعد از طلاق والدین احساس راحتی میکند ، به خصوص اگر در خانه تنش یا دعوا زیادی شده باشد.

این احساسات بسیار معمولی است و صحبت در مورد آنها با یک دوست ، یکی از اعضای خانواده یا یک فرد بزرگسال مورد اعتماد واقعاً می تواند به بهبوود وضعیت روح کودک کمک کند.

چگونه طلاق والدین ، زندگی کودک را تغییر می دهد :

بسته به آنچه پس از طلاق در زندگی در خانواده اتفاق می افتد ، ممکن است کودک مجبور شود با بسیاری از تغییرات سازگار شود. این موارد می تواند شامل جابجایی ، تغییر مدرسه ، گذراندن وقت با هر دو والدین به طور جداگانه و شاید برخورد با احساسات ناخوشایند والدین نسبت به یکدیگر باشد.

در آغاز ، این بدان معناست که کودک ممکن است مجبور باشد بیشتر انعطاف پذیر باشد و برای مدتی با مشکلات بیشتری روبرو گردد. اما در نهایت اگر والدین فرصت کافی دهند که کودک بتواند با شرایط جدید سازگار شود او راحت تر زندگی جدید خود را می پذیرد.

سازگاری کودک با طلاق والدین
پس از طلاق والدین ممکن است مشکلات و مسائل مالی در زندگی بوجود آید . به عنوان مثال ممکن است پدر یا مادر که در دوران ازدواج شاغل نبوده است برای پرداخت اجاره یا رهن خانه یا سایر موارد نیاز به کار کردن داشته باشد .

مشکلات مالی به صورت کلی باعث بروز نگرانی و فشار برای والدین می نماید که ممکن است این فشار ها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم کودک را تحت تاثیر قرار دهد .

تغییرات مثبت پس از طلاق :

تغییرات خوبی نیز می تواند پس از طلاق در زندگی بوجود آید . اما به نحوه کنار آمدن با تغییرات استرس زا ، نوع شخصیت کودک و میزان پشتیبانی والدین از کودک بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: طلاق در والدین و تاثیر آن بر روحیه فرزندان

وظایف والدین و کودک پس از طلاق والدین

حفظ روابط محترمانه و صلح آمیز

حفظ روابط دوستانه و صلح آمیز پس از طلاق والدین بسیار مهم است. این روابط شامل روابط پدر و مادر با یکدیگر و با فرزندان است.
اگرچه فرزندان نمی توانند تأثیر زیادی در رفتار پدر و مادرتان در هنگام طلاق بگذارند ، اما می توانند از آنها بخواهند که تمام تلاش خود را انجام دهند تا برای هرگونه مشاجره یا سخنان نامهربانی که ممکن است درباره یکدیگر بگویند ، آتش بس برقرار کنند.

مهم نیست که یک زن و شوهر با چه مشکلی روبرو شده اند و به چه دلیلی خواهان طلاق هستند اما ضروری است به عنوان والدین در دیدار هایی که با هم دارند رفتار صلح آمیز و آرامی داشته باشند تا استرس بچه های خود را به حداقل برسانند.

داشتن رفتار منصفانه و بی طرف

یکی دیگر از کارهایی است که فرزندان می توانند در پیش گیرند . کودک باید آزادانه با پدر و مادر خود در ارتباط باشد و با آنها صحبت کند بدون اینکه والد دیگر حسادت کند ، صدمه ببیند و یا رفتاری ناملایم داشته باشد.

استفاده از مشاور و درمانگر در شرایطی که والدین یا کودک قادر به کنترل عصبانیت و ناراحتی خود نیستند بسیار کمک کننده است .
کمک گرفتن از یک فرد متخصص که به اعضای خانواده کمک کند تا از استرس ناشی از فروپاشی خانوادگی عبور نمایند بسیار مهم است .

حفظ روابط سالم پس از طلاق والدین

حفظ ارتباط با هر دو طرف

اگرچه ممکن است رفت و برگشت بین خانه والدین برای کودک سخت باشد ، به خصوص اگر والدین فاصله زیادی از هم داشته باشند، اما بهتر است کودک در حفظ ارتباط خود با هردو طرف تلاش نماید .

اگر یکی از والدین در مکانی دور ساکن شده باشد تماس های تلفنی منظم و حتی یک ایمیل محبت آمیز می تواند احساس دلتنگی را اندکی تسکین دهد .

صحبت در مورد آینده

بسیاری از نوجوانانی که والدینشان طلاق می گیرند نگرانند که برنامه های آینده آنها تحت تأثیر قرار گیرد. برخی نگرانند که هزینه های طلاق (مانند هزینه های حقوقی و هزینه های دو خانوار) ممکن است به این معنی باشد که پول کمتری برای دانشگاه یا ازدواج یا چیزهای دیگر هزینه می شود.

زمان مناسبی را انتخاب کنید تا نگرانی های خود را به والدین خود بگویید . وقتی را انتخاب کنید که زمان کافی برای گفتگو با یکی از والدین یا هر دو برای بحث در مورد تأثیر طلاق بر زندگی شما داشته باشند.

نگران ایجاد استرس بیشتر در والدین خود نباشید ، فقط سعی کنید زمانی که همه احساس آرامش می کنند را برای آغاز صحبت انتخاب کنید.
بهتر است نگرانی های خود را ابراز کنید تا اینکه آنها را برای خود نگه دارید و اجازه دهید نگرانی های شما هم به عنوان یکی از اعضای خانواده بیان و بررسی شود .
برای اکثر مشکلات فرزندان پس از طلاق راه حل هایی وجود دارد و مشاوران می توانند به نوجوانان و والدین آنها کمک کنند تا این راه حل ها را پیدا کنند.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن کادر مجرب و آموزش دیده در مدیریت شرایط پر استرس خانواده ، آمادگی دارد در هر ساعت شبانه روز و پرستار کودک در کنار فرزندان و والدین گرامی حضور داشته و به حفظ آرامش و سلامت روان خانواده کمک نماید.

پرستاران کودک مجرب و روانشناسان حرفه ای این مرکز با تجارب مختلف در  کمک به رفع بحران های خانوادگی همواره در کنار شما عزیزان حضور خواهند داشت.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.