مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

جلوگیری از سقوط در سالمندان

جلوگیری از سقوط در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یک افتادن ساده می تواند زندگی یک فرد را تغییر دهد. سقوط در سالمندان امری پرتکرار است، کافیست از هر فرد مسنی که هر ساله می افتد و استخوانش می شکند بپرسید! پیر شدن تغییرات زیادی را به همراه دارد. بینایی، شنوایی، قدرت عضلات، مکان یابی و عکس العمل ها دیگرمانند سابق نیستند.دیابت و بیماری های قلبی و یا هرگونه مشکلی در گردش خون، تیروئید یا سیستم عصبی، حفظ تعادل را تحت تأثیر قرار می دهند. بعضی داروها نیز باعث گیجی می شوند. هرکدام از این ها افتادن را محتمل تر می کنند.در این بین یک پرستار سالمند به خوبی میتواند به عزیزتان کمک کند.

پوکی استخوان بیماری است که باعث می شود که استخوان ها راحت تر شکسته شوند. پوکی استخوان عامل اصلی شکستگی استخوان در زنان بعد از یائسگی است. البته مردان مسن نیز تحت تاثیر این بیماری هستند. هنگامی که استخوان هایتان شکننده باشند، حتی یک زمین خوردن ساده نیز می تواند باعث شکستگی یک یا چند استخوان شود. اگر چه کسانی  که مبتلا به پوکی استخوان هستند باید بیشتر مراقب باشند، اما همه ما نیز باید همانطور که سنمان افزایش پیدا می کند، بیشتر از خود مراقبت کنیم یا از یک پرستار سالمند کمک بگیریم.

سقوط در سالمندان
سقوط در سالمندان

راه های ساده ای که می تواند مانع زمین خوردن سالمندتان شود:

افتادن ها ناگهانی رخ می دهند! هرقدر پرستار سالمند و خود سالمند بیشتر مراقب سلامتی شان باشد، احتمال از دست دادن تعادل کم و کم تر خواهد شد همراهی یک پرستار سالمند برای کارهای روزانه می تواند کمک کننده باشد.

 برخی از نکات  در زیر آمده است:

1- پرستار سالمند باید از پزشک بخواهد که توسط انجام آزمایشی که آزمایش تراکم مواد معدنی استخوان نامیده می شود، قدرت استخوان ها را به او بگوید. اگر لازم باشد پزشک داروهایی را نیز برای افزایش قدرت استخوان ها تجویز خواهد کرد.

2- پرستار سالمند باید با کمک پزشک یک برنامه ورزشی مناسب برای سالمند طرح کند. ورزش منظم کمک می کند تا بدن و عضلات قوی تر شوند. همچنین مفاصل، تاندون ها و رباط ها را انعطاف پذیر می کند. ورزش های سبک برای کاهش وزن مانند پیاده روی و بالا رفتن از پله نیز می تواند از بین رفتن استخوان ها ناشی از پوکی استخوان را کاهش  دهد. همراهی یک پرستار سالمند برای این ورزش ها می تواند کمک کننده باشد.

3- شما به عنوان پرستار سالمند باید قدرت بینایی و شنوایی او را در نظر داشته باشید. حتی تغییرات کوچک در بینایی و شنوایی می تواند ایستایی را کاهش دهد. برای مثال اگر پزشک برای سالمند عینکی در نظر گرفته است، زمان بگذارید و به سالمند کمک کنید تا به آن عادت کند. اگر سالمند نیاز به عینک یا سمعک داشته باشد، وظیفه ی شماست که به عنوان پرستار سالمند حتما مطمئن شوید که مناسب او هستند و سالمند به راحتی می تواند از آن ها استفاده کند.

4- پرستار سالمند باید از عوارض احتمالی داروها آگاه باشد.بعضی از داروها ممکن است باعث عدم تعادل یا گیجی شوند.اگر اینگونه است پرستار سالمند باید به او کمک کند تا احتمال زمین خوردن حداقل شود.

5- کسی که مسئولیت پرستار سالمند را بر عهده دارد باید مواظب باشد که سالمند از مشروبات الکلی استفاده نکند. حتی مقدار کمی از آن می تواند تعادل و عکس العمل را محدود کند.

6- پرستار سالمند باید همیشه بعد از غذا خوردن، خوابیدن و یا استراحت، او را به آرامی بلند کند. کمک گرفتن از دیگران (اعضای خانواده یا مراقب یا پرستار سالمند) برای بلند شدن احتمال خطر را به خوبی کاهش می دهد.همچنین بلند شدن سریع می تواند باعث افت فشار خون شده و همین باعث احساس ضعف و کرختی سالمند شود.

7- شما به عنوان پرستار سالمند نباید اجازه دهید خانه خیلی سرد و یا خیلی گرم شود. این می تواند باعث گیجی شود. در تابستان از کولر مناسب استفاده کنید، به سالمند مایعات زیادی بدهید و ورزش ها را کم کنید. در زمستان نیز دمای خانه را خصوصا در هنگام شب کنترل کنید.

سقوط سالمندان
سقوط سالمندان

8- به سالمند کمک کنید تا در هنگام راه رفتن از عصا یا واکر استفاده کند تا به او تعادل بهتری بدهد. اهمیت این نکته به هنگام راه رفتن در جاهایی که با آنها آشنا نیستند یا جاهایی که مسیر های آن ناصاف است، دوچندان است. هنگام راه رفتن روی سطوح خیس ویا یخی خیلی مراقب باشید. یکی از وظایف پرستار سالمند هموار کردن مسیر برای رفت و آمد سالمند است. پس سعی کنید در این سطوح شن بریزید.

دیگر اقدامات مهم

سالمند باید از کفشهای با کف لاستیکی و پاشنه کوتاه که تمام پا را می پوشاند استفاده کند. راه رفتن بر روی سطوح لیز و یا پله ها با جوراب و یا کفش های با کف صاف، می تواند خطرناک باشد.

پرستار سالمند می تواند به هنگام راه رفتن بر روی پله ها به سالمند کمک کند تا او  حتما از میله های راه پله کمک بگیرد. اگر لازم بود که سالمند چیزی را با خود حمل کند، پرستار سالمند باید به او یاد بدهد که با یک دست آن را گرفته و با دست دیگر از میله های محافظ کمک بگیرد یا اینکه در این موقعیت ها  از پرستار سالمند خود کمک بگیرد.

احتمال خطر را حداقل کنید. از زمین های تازه شسته شده دوری کنید. نباید پرستار سالمند اجازه دهد که سالمند برای دستیایی به اجسامی که خیلی بالا هستند روی میز با صندلی بایستد. به جای آن خودتان از یک چوب دسترسی استفاده کنید.چوب های دسترسی برای گرفتن و سایر ابزار از این قبیل را می توانید از فروشگاه های پزشکی تهیه کنید.

پرستار سالمند باید در مورد سیستم نظارت خانگی تحقیق کند. معمولا این سیستم به گونه ای است که شما کلیدی را دور گردن سالمند دارید و به هنگام اضطرار و یا افتادن، سالمند آن را فشار می دهد. با فشردن این کلید، اورژانس مطلع شده و پرستار سالمند متخصص یا پزشک را به محل شما می فرستد.

منابع برای مراقبت از سالمند در خانه

ممکن است مراقبت از سالمند برای شما به تنهایی سخت باشد. اگر تشخیص دادید که برای مراقبت از سالمند به کمک های تخصصی نیاز دارید، گزینه های زیادی وجود دارند. مراکز مراقبت از سالمند خدماتی از قبیل کمک پرستاری تخصصی، حمل و نقل و کمک هایی برای وعده غذایی ارائه می دهند.

مرکز پرستاری سلامت اول با اعزام پرستار متخصص در منزل و مراقب حرفه‌ای، بهترین خدمات مراقبتی و پرستاری را به سالمند عزیزتان ارائه کند. کافیست با شماره 1527 و یا 02127630 تماس حاصل کنید.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.