علل تجمع گاز در شکم

باد معده زیاد نشانه چیست

باد معده زیاد نشانه چیست: تولید و تجمع گاز در شکم  Intestinal Gas بخشی کاملاً طبیعی از هضم غذا در بدن است و می توان گفت همه انسان ها در روده خود مقداری گاز دارند . درست است که تولید این گازها در روده امری طبیعی است اما در برخی موارد علائم آن ناراحت کننده می باشد و نیاز است که فرد برای برطرف نمودن این علایم به متخصص گوارش مراجعه نموده و از داروهای ضد نفخ استفاده نماید. ما در سلامت اول به سلامت شما می‌اندیشیم و هرآنچه که سوال شماست پاسخ می‌دهیم. اگرچه بروز نفخ می تواند گاهی خجالت آور ، دردناک و ناراحت کننده باشد اما در بیشتر موارد ، تجمع گاز در معده و روده  از علائم یک بیماری یا یک بیماری خاص نیست. این بیماری گوارشی در سالمندان نیز شایع است به همین دلیل بهتر است راهنمای کامل نگهداری از سالمند را مطالعه کنید.

علایم تجمع گاز در شکم

اگر با تغییر در رژیم غذایی و عادات زندگی ، تجمع گاز در شکم و گاز روده شما بهتر نمی شود ، برای ارزیابی شرایط بهتر است به پزشک مراجعه کنید. ممکن است گاز با بلعیدن هوا در هنگام خوردن یا آشامیدن ایجاد شود ، یا در طی فرآیند هضم در روده تولید شود. وقتی غذا به طور کامل در روده کوچک تجزیه نشود ، به روده بزرگ منتقل می شود که در آنجا باکتری ها غذا را بیشتر هضم می کنند و در نتیجه تولید گاز اتفاق می افتد. برخی از غذاهایی که باعث نفخ کردن بسیاری از افراد می شود شامل محصولات لبنی ، لوبیا و شیرین کننده های مصنوعی است. تجمع گاز بیش از حد در معده یکی از نشانه های بیماری گوارشی است و ممکن است نشانه بیماری های اساسی تری باشد ، در مقاله جامع آشنایی با بیماری های گوارشی بیماران و سالمندان به علل و نشانه های پیدایش این بیماری پرداخته ایم.

علت نفخ شکم

آروغ زدن یا دفع گاز از طریق دهان می تواند در اثر بلع هوا یا خوردن نوشیدنی های گازدار باشد.

نفخ شکم و دفع گاز از راست روده اغلب نتیجه نوع رژیم و فرآیند هضم است ، اما در موارد نادر می تواند به دلایل دیگری باشد.

نفخ شکم  به معنای تجمع گاز آزاد نشده در دستگاه گوارش است که درد و ناراحتی شکمی به دنبال دارد. درد ناشی از گاز غیر معمول نیست اما معمولاً با دفع گاز تسکین می یابد.

علل تجمع گاز در شکم

بلع بیش از حد هوا

ما معمولا در حین خوردن و آشامیدن  مقداری از هوا را می بلعیم و این عمل به صورت ناخودآگاه اتفاق می افتد . نوشیدن نوشابه ، خوردن سریع غذا ، مکالمه هنگام غذا خوردن ، نوشیدن از طریق نی و آدامس می تواند باعث ورود هوای اضافی به دستگاه گوارش شود.

وقتی این هوا وارد شد ، باید از طریقی خارج شود و معمولاً از طریق آروغ زدن این اتفاق می افتد. تغییر عادات غذایی می تواند به کاهش گاز حاصل از این شرایط کمک کند.

نوع تغذیه

برخی غذاها وجود دارند که به دلیل ایجاد گاز معروف هستند ، مانند لوبیا ، ذرت ، کلم بروکلی و کلم. لبنیات نیز می تواند منجر به تولید گاز شود ، به خصوص برای کسانی که  مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند.

نوشیدنی های گازدار و آدامس  نیز می تواند منجر به آروغ زدن شود. جایگزین های شکر ، که می تواند شامل سوربیتول ، مانیتول و زایلیتول باشد ، همچنین ممکن است برای برخی از افراد گاز اضافی ایجاد کند.

عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز یک مشکل شایع است که به دلیل کمبود آنزیمی که لاکتوز (نوعی قند شیر) را تجزیه می کند ، ایجاد می شود.

تجمع گاز در شکم با لاکتوز

پرهیز از مصرف محصولات شیر ​​ممکن است علائم تولید و تجمع گاز را بهبود بخشد. در حال حاضر محصولات شیر ​​بدون لاکتوز برای کسانی که می خواهند رژیم خود را از لاکتوز خالی کنند در دسترس است.

تشخیص علل تجمع گاز در شکم

برای تشخیص اینکه چه نوع غذایی سبب بروز مشکل نفخ در دستگاه گوارش می شود می توا ن از یک دفتر چه یادداشت برای ثبت رژیم غذایی استفاده نمود .

با ثبت غذاهای خورده شده در یک دفترچه یادداشت  و ثبت علائم پس از صرف هر غذا می توان مشخص نمود که آیا رژیم غذایی شما سبب بروز تجمع گاز در شکم می شود یا خیر .

برای یادداشت برداری  به امکانات خاصی نیاز نیست  و تنها لازم است همیشه به همراه خود یک قلم و کاغذ داشته باشید یا از گوشی همراهتان برای ثبت این موارد استفاده نمایید.

با استفاده از اطلاعات موجود در اینترنت می توانید به راحتی اطلاعات خوبی در مورد خواص و تاثیرات مواد غذایی در بدن بدست آورید . همچنین برنامه های تلفن های هوشمند زیادی وجود دارد که می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

آیا تجمع گاز در شکم یک نوع بیماری است

تجمع گاز معمولاً به دلیل بیماری یا اختلال خاص ایجاد نمی شود ، اما اگر گاز جمع شده بیش از حد باشد و ناشی از رژیم غذایی فرد نباشد ، بهتر است به پزشک مراجعه نمایید تا دلیل اصلی این مشکل مشخص شود. تجمع گاز بیش از حد ممکن است تر تمامی سنین رخ دهد اما این بیماری در سنین سالمندی خطرناک تر بوده و سالمندان عزیز را بیشتر اذیت میکند و از جهت دیگر افرادی که از این عزیزان مراقبت میکنند میبایستی با بیماری هایی که این افراد را تهدید میکند آشنایی داشته باشند در مقاله بیماری های سالمندان در رابط با بیماری هایی که بیشترین خطر را برای این عزیزان دارد صحبت کرده ایم، البته بیان کردن این نکته خالی از لطف نیست که بیماری های ذکر شده در این مقاله برای سنین دیگر نیز صادق است.

بعد از اینکه درمورد سابقه پزشکی خود با پزشک مشورت کردید و از نظر جسمی مورد معاینه قرار گرفتید ، ممکن است به برخی آزمایش های تشخیصی نیاز داشته باشید.

برخی از بیماری هایی که ممکن است با  تولید و تجمع گاز همراه باشد شامل بیماری سلیاک ، دیابت ، اسکلرودرمی و رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک است.

درمان تجمع گاز در شکم

آزمایشاتی برای ارزیابی گازهای اضافی موجود در روده

 • اشعه ایکس شکم
 • GI فوقانی
 • سی تی اسکن
 • آزمایشات مدفوع
 • آزمایشات تنفس

درمان باد معده زیاد

اصلاح رژیم غذایی

اولین قدم  برای برطرف نمودن تجمع گاز در شکم که دارای کمترین عوارض جانبی ممکن است تغییر رژیم غذایی است.می توانید با اجتناب از غذاهایی که معمولاً باعث ایجاد گاز در بیشتر افراد می شوند ، شروع کنید. علاوه بر حذف غذاهایی که معمولاً باعث تولید گاز می شوند ، می توانید از دفتر خاطرات غذایی خود نیز استفاده کنید تا بفهمید کدام غذاها باعث نفخ نمودن شما می شوند.

انجام تعدادی آزمون و خطا می تواند به شما کمک کند که کدام روش در کاهش گاز شکم شما بهترین عملکرد را دارد. اما به طور کلی ، طولی نمی کشد که شما می توانید بفهمید کدام روش برای شما موثر و کابردی تر است.

استفاده از داروهای بدون نسخه برای درمان تجمع گاز در شکم

چندین داروی موثر برای  جلوگیری از تولید وتجمع گاز در شکم وجود دارد که می توان آنها را در داروخانه یافت.

در صورت عدم تحمل لاکتوز ، می توانید هنگام نوشیدن فرآورده های شیر ، لاکتاز OTC مصرف کنید تا بتوانید لاکتوز را هضم کنید ، در نتیجه از تولید گاز در بدن شما جلوگیری می شود.

Beano آنزیم گوارشی دیگری است که می توان برای کاهش گاز ناشی از خوردن لوبیا ، سبزیجات و غلات استفاده کرد.

سیمتیکون (نام های تجاری شامل Phazyme ، Flatulex ، Mylicon ، Gas-X و Mylanta Gas است) ممکن است به جلوگیری از نفخ نمودن شما کمک نکند اما سبب دفع راحت تر گاز می شود .

ضد اسیدها ممکن است به  عدم تولید گاز اضافی کمک نکنند . همچنین اثرات ضد نفخ زغال فعال چندان مورد تایید نمی باشد و نباید این ماده را  همزمان با سایر داروها مصرف شود ، زیرا خطر کاهش اثربخشی آنها وجود دارد.

تست تنفس

در صورت تداوم تولید و تجمع گاز ، ممکن است تست تنفس برای شما مفید باشد. در این روش می توان به تشخیص رشد بیش از حد باکتری ها در روده پی برد . اگر آزمایش شما مثبت باشد ، ممکن است برای شما ریفاکسیمین تجویز شود ، آنتی بیوتیکی که می تواند به کاهش باکتری های تولید کننده گاز در شکم کمک کند.

تجمع گاز در شکم با دارو گیاهی

در حالی که تولید و تجمع گاز در شکم بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد ، در بیشتر موارد مشکلی جدی نیست و نگرانی از بیماری جدی وجود ندارد.

تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی اغلب می تواند به کاهش علائم نفخ در بدن کمک کند. و گاهی استفاده از داروهای گیاهی مانند نعنا و عرق نعنا و زنجبیل نیز برای از بین بردن نفخ موثر واقع می شود.
منبع: verywellhealth.com

3.2/5 - (88 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید
4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید
 • سلام اسم من احمد است از افغانستان
  سوال من این بود زمانی که از غذاهای چرب استفاده میکنم قسمت راست سرم و قسمت راست شانه ام را درد میگرد
  میشه دلیل این را بگویید؟
  تشکر

  پاسخ
  • کارشناس پرستاری سلامت اول
   2023/01/28 11:33

   سلام وقت بخیر
   مشاوره پزشکی نداریم متاسفانه

   پاسخ
 • ایرج شهبازی
  2021/06/17 21:15

  لطفا داروی موثر جهتibsنوع اسهال که با غذاهای کمی چرب ولبنیات تولید نفخ وگازشدید میشود دارو ونظراعلام فرمایی ممنونم

  پاسخ
  • کارشناس پرستاری سلامت اول
   2023/01/28 12:07

   سلام وقت بخیر
   مشاوره پزشکی نداریم اما درصورتی که خدمات مراقبتی در منزل نیاز داشته باشید میتوانید با شماره 1527 داخلی 1 تماس بگیرید
   باتشکر
   سلامت اول

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527