مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

آشنایی با علائم سندرم رینود و راههای درمان و پیشگیری از آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

سندرم رینود Reynolds syndrome  وضعیتی است که در آن پاسخ طبیعی بدن به سرما یا فشارهای عاطفی اغراق آمیز می شود و در نتیجه اسپاسم غیرطبیعی (وازواسپاسم) در رگ های خونی کوچک به نام آرتریول ایجاد می شود. این اختلال به طور عمده انگشتان را تحت تأثیر قرار می دهد اما می تواند گوش ، بینی ، نوک سینه ، زانو یا انگشتان پا را نیز درگیر کند. وازاسپاسم گردش خون را کاهش می دهد و منجر به ناراحتی و تغییر رنگ پوست می شود.

عوارض سندرم رینود

سندرم رینود اپیزودیک است ، به این معنی که می آید و می رود. یک دوره معمول حدود 15 دقیقه پس از پایان قرار گرفتن در معرض سرما یا عوامل  استرس زا ادامه دارد و شامل ناراحتی خفیف مانند بی حسی یا احساس “سوزن و سوزن” است. مناطق آسیب دیده معمولاً هنگام قرار گرفتن در معرض سرما یا استرس عاطفی سفید یا آبی می شوند، و در صورت گرم شدن مجدد یا کاهش استرس ، قرمز می شوند.

علائم و نشانه های سندرم رینود عبارتند از:

احساس سردی در انگشتان دست یا پا

در واکنش به سرما یا استرس ، رنگ پوست تغییر می کند

احساس، بی حسی ، یا احساس گزش در هنگام گرم شدن یا کاهش استرس

در هنگام بروز علائم  رینود ، مناطق آسیب دیده پوست شما معمولاً سفید می شود. سپس ، آنها اغلب آبی می شوند و احساس سرما و بی حسی می کنند. با گرم شدن و بهبود گردش خون ، مناطق آسیب دیده ممکن است قرمز ، ضربان دار ، احساس گزگز یا تورم شوند.

اگرچه رینود معمولاً انگشتان شما را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما می تواند مناطق دیگر بدن ، مانند بینی ، لب ها ، گوش ها و حتی  سر سینه ها را نیز درگیر کند. پس از گرم شدن ، بازگشت جریان خون طبیعی به منطقه می تواند 15 دقیقه طول بکشد.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

در صورت داشتن سابقه شدید  سندرم رینود و ایجاد زخم یا عفونت در یکی از انگشتان دست و پا ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

دلایل بروز سندرم رینولد

هنوز علت اصلی حملات سندرم رینولد مشخص نیست ، اما به نظر می رسد رگ های خونی دست و پا بیش از حد در دمای سرد یا استرس واکنش نشان می دهند.

آشنایی با نشانه های سندرم رینود

 اسپاسم رگهای خونی

در سندرم  رینود ، شریان های انگشتان پا  یا دست در اثر سرما یا استرس باریک می شوند و ، به طور خلاصه خون رسانی را محدود می کنند. با گذشت زمان ، این رگهای کوچک می توانند کمی ضخیم شوند و جریان خون را بیشتر محدود کنند.

دمای سرد به احتمال زیاد باعث حمله می شود. قرار گرفتن در معرض سرما ، مانند قرار دادن دست در آب سرد ، گرفتن چیزی از فریزر یا قرار گرفتن در هوای سرد ، محتمل ترین عامل محرک است. برای برخی از افراد ، استرس عاطفی می تواند یک قسمت را تحریک کند.

 

سندرم رینولد اولیه در مقابل سندرم رینود ثانویه

دو نوع اصلی از این بیماری وجود دارد.

سندرم رینود اولیه

این بیماری که بیماری رینود نیز نامیده می شود ، در نتیجه یک بیماری پزشکی همراه نیست. ممکن است آنقدر خفیف باشد که بسیاری از افراد مبتلا به رینود اولیه به دنبال درمان نباشند. و می تواند خود به خود حل شود. سندرم اولیه رینود بسیار شایع تر و معمولاً شدت آن کمتر از سندرم رینود ثانویه است. سندرم اولیه رینود اغلب از سنین 15 تا 25 سالگی شروع می شود

 سندرم رینود ثانویه

این فرم که پدیده رینود نیز نامیده می شود ، ناشی از یک مشکل اساسی است. اگرچه رینود ثانویه نسبت به فرم اولیه شایع نیست ، اما بیشتر جدی است.

 

سندرم رینود ثانویه اغلب با اختلالات خود ایمنی در ارتباط است ، که در صورت سوء  عملکرد سیستم ایمنی بدن و حمله به بافت ها و اندام های بدن اتفاق می افتد.علائم و نشانه های رینود ثانویه معمولاً در حدود 40 سالگی ظاهر می شوند ،

دلایل بروز سندرم  رینود ثانویه عبارتند از:

بیماری های بافت همبند:

بیشتر افرادی که بیماری نادری دارند که منجر به سفت شدن و زخم شدن پوست (اسکلرودرما) می شود ، به سندرم رینود مبتلا هستند. بیماری های  خود ایمنی دیگری که خطر ابتلا به رینود را افزایش می دهند شامل لوپوس ، آرتریت روماتوئید و سندرم شوگرن است.

بیماری های عروقی:

اینها شامل تجمع پلاکت در رگهای خونی که قلب را تغذیه می کنند ، اختلالی که در آن رگ های خونی دست و پا ملتهب می شوند و نوعی فشار خون بالا که عروق ریه را تحت تأثیر قرار می دهد.

پیشنهاد مطالعه: پیرشدن پوست و عوارض و بیماریهای مرتبط با آن

سندرم تونل کارپ:

این وضعیت شامل فشار بر روی عصب اصلی دست  است که باعث ، ایجاد بی حسی و درد در دست می شود  که می تواند باعث حس سردی در دست شود .

رفتارهای  تکراری:

مثل   تایپ کردن ، نواختن پیانو یا انجام حرکات مشابه برای مدت طولانی و استفاده از ابزارهای ارتعاشی ، مانند جک ها ، می تواند منجر به آسیب دیدگی بیش از حد شود.

کنترل عوارض ناشی از سندرم رینود

سیگار کشیدن:

سیگار کشیدن رگ های خونی را منقبض می کند.

آسیب به دست یا پا:

به عنوان مثال می توان به شکستگی مچ دست ، جراحی یا سرمازدگی اشاره کرد.

داروهای خاص:

اینها شامل مسدود كننده های بتا برای فشار خون بالا ، داروهای میگرن حاوی ارگوتامین و سوماتریپتان ، داروهای كمبود توجه / بیش فعالی ، برخی از عوامل شیمی درمانی و داروهایی هستند كه باعث تنگ شدن رگ های خونی می شوند .

عواملی که ریسک ابتلا به سندرم رینولد اولیه  را افزایش می دهند

ارتباط جنسی:

زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می گیرند.

سن:

اگرچه هر کسی می تواند به این بیماری مبتلا شود ، بیماری رینود اولیه اغلب در سنین 15 تا 30 سالگی آغاز می شود.

اقلیم:

این اختلال در افرادی که در آب و هوای سردتر زندگی می کنند نیز بیشتر دیده می شود.

سابقه خانوادگی:

به نظر می رسد که اگر یکی از اقوام درجه یک – والدین ، ​​خواهر و برادر یا کودک به این بیماری مبتلا باشد احتمال بروز بیماری در افراد خانواده بیشتر می شود.

عواملی که ریسک ابتلا به سندرم رینولد ثانویه را افزایش می دهد:

عوارض

اگر رینود ثانویه شدید باشد – که نادر است – کاهش جریان خون در انگشتان یا انگشتان پا می تواند باعث آسیب بافتی شود. شریان کاملا مسدود شده می تواند منجر به زخم (زخم پوست) یا مرگ بافت شود که درمان هر دو مشکل است. به ندرت ، موارد شدید درمان نشده ممکن است نیاز به برداشتن قسمت آسیب دیده بدن داشته باشد.

پیشگیری

برای کمک به جلوگیری از حملات رینود:

در فضای باز وقتی هوا سرد است ، قبل از بیرون رفتن از کلاه ، روسری ، جوراب و چکمه و دو لایه دستکش استفاده کنید. برای جلوگیری از رسیدن هوای سرد به دستان خود ، یک کت با دستبندهای نرم بپوشید تا به اطراف دستکش ها را خوب مسدود کنید .

همچنین از گرم کننده های دستی شیمیایی استفاده کنید. اگر نوک بینی و لاله های گوش شما به سرما حساس هستند ، از ماسک گوش و ماسک صورت استفاده کنید.

اتومبیل خود را گرم کنید. قبل از رانندگی در هوای سرد بخاری ماشین خود را برای چند دقیقه روشن  کنید.

 

پیشگیری از سندرم رینود

در داخل خانه اقدامات احتیاطی را انجام دهید. جوراب بپوشید. هنگام بیرون آوردن غذا از یخچال یا فریزر ، از دستکش یا دستگیره فر استفاده کنید. برای برخی افراد پوشیدن دستکش و جوراب در رختخواب در زمستان مفید است . از آنجا که تهویه هوا می تواند باعث حملات شود ، تهویه هوا را روی دمای گرمتری تنظیم کنید. از لیوان های نوشیدنی عایق استفاده کنید. مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز از وزارت بهداشت و کادری مجرب و کارآزموده و سالها تجربه ارزشمند در زمینه ارائه خدمات پرستاری از بیمار در منزل به طور شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است .

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.