مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

هر آنچه که لازم است در مورد بیماری پانکولیت روده بدانید

درمان پانیکولیت روده

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

پانیکولیت روده یکی از انواع بیماری‌های گوارشی است که باعث التهاب در معده و روده می‌شود. این بیماری ممکن است به دلایل متعدد از جمله ایجاد عفونت ایجاد شود. پانیکولیت روده باعث درد شکم، کاهش وزن، کاهش اشتها، خروج خون و عفونت از روده و غیره می‌شود. هنوز پانیکولیت روده دقیقا مشخص نشده است؛ اما داروهای زیادی وجود دارند که می‌توانند علائم این بیماری را کنترل کنند. در این مقاله با انواع پانیکولیت روده و علائم آن آشنا می‌شوید.نام کامل آن کولیت پان اولسراتیو است و گاهی اوقات به عنوان کولیت توتال یا کولیت عمومی نیز شناخته می شود. پانکولیت یک بیماری مزمن است ، به این معنی که در طی یک دوره طولانی ایجاد می شود و در حال حاضر هیچ درمانی شناخته شده ای برای آن وجود ندارد.

پانکولیت روده چیست؟

پانیکولیت روده نام نوعی از بیماری التهاب روده است که تمام روده را در بر می‌گیرد. این بیماری از دسته بیماری‌های خودایمنی است که در قسمت انتهای روده بزرگ شکل گرفته و باعث ایجاد برخی زخم ها می‌شود که درنهایت به خونریزی و درد در شکم منتهی می‌شود. حضور یک پرستار بیمار در این مواقع به کنترل شرایط کمک می‌کند.
به‌نسبت اینکه التهاب روده در کدام سمت قرار داشته باشد؛ پانکولیت روده به انواع مختلف تقسیم می‌شود:
یکی از انواع کولیت روده کولید روده پروکتیک اولسراتیو است که تنها به رکتوم محدود می‌شود. تنها نشانه این نوع کولیت روده، نوعی از خونریزی متناوب رکتوم است. درصورتی‌که این التهاب افزایش پیدا کند؛ ممکن است که بیمار درد را نیز تجربه کند.
کولیت دیگری که باید به آن اشاره کنیم؛ کولیت التهابی است که در آن رکتوم و کولون سیگموئید یا قسمت کوتاهی از کولون که در کنار رکتوم واقع شده است؛ ایجاد می‌شود و به‌نام پروکتوسیگموئیدیت شناخته می‌شود.
از دیگر انواع کولیت روده، کولیت روده سمت چپ است. این التهاب از رکتوم روده شروع شده و تا بخش کولون چپ ادامه پیدا می‌کند. در این کولیت فرد انقباض‌های شکمی را تجربه می‌کند. همچنین علائم دیگری مانند اسهال خونی، درد سمت چپ شکم و کاهش وزن هم در این بیماری رخ می‌دهد.

نوع دیگری از التهاب روده نیز وجود دارد که تمام کولون یعنی کولون‌های راست، چپ و عضله متقاطع و رکتوم را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به‌عنوان پانکولیت شناخته می‌شود. در این کولیت، علائم زیر را شاهد هستیم.
• انقباض و دردهای شکمی
• اسهال خونی
• خستگی
• کاهش وزن
• تب و تعریق شبانه

پانیکولیت روده

حقایق کلیدی در مورد پانیکولیت روده

شدت علائم می تواند متفاوت باشد و بر سیستم گوارش تأثیر بگذارد.
هیچ کس واقعاً نمی داند که چه عاملی باعث پانکولیت می شود.
برخی از افراد برای مدت طولانی با علائم بسیار کم یا خفیف مراجعه می کنند.
گاهی این بیماری تأثیر بسزایی در زندگی بیماران دارد.

مروری بر کولیت اولسراتیو

کولیت اولسراتیو یک بیماری خود ایمنی مزمن است که روده بزرگ را درگیر می کند. در انتهای روده بزرگ روده راست روده قرار دارد که مدفوع قبل از ترک بدن در آن ذخیره می شود.

در کولیت اولسراتیو ، زخم های کوچک می توانند روی روده بزرگ ایجاد شوند و چرک و مخاط اضافی تولید کنند. به نوبه خود ، این شرایط می تواند منجر به ناراحتی شکمی ، اسهال و خونریزی مقعدی شود.
کارشناسان تخمین می زنند که حدود 20 درصد افرادی که کولیت اولسراتیو دارند ، به پانکولیت مبتلا می شوند.

انواع دیگر کولیت اولسراتیو

پروکتیت
پروکتوسیگموئیدیت
کولیت سمت چپ

بنا بر گفته‌های سایت yalemedicine :

پانکولیت نوعی بیماری التهابی روده است که با التهاب گسترده ای که کل روده بزرگ را تحت تاثیر قرار می دهد مشخص می شود. می تواند منجر به علائم مختلفی از جمله درد شکم، اسهال، کاهش وزن و خستگی شود. پانکولیت اغلب با کولیت اولسراتیو، یک بیماری مزمن که باعث التهاب و زخم در دستگاه گوارش می شود، همراه است.

علائم پانکولیت روده چیست؟

اسهال مکرر ، که می تواند حاوی خون ، مخاط یا چرک باشد
درد و گرفتگی شکم
نیاز فوری به تخلیه روده ها
تنسموس – نیاز به دفع مدفوع حتی وقتی چیزی در روده وجود ندارد
خستگی مفرط
کاهش وزن
از دست دادن اشتها
تب
عرق شبانه
گر گرفتن
اگر فردی مدت زمان قابل توجهی علائم پانکولیت را تجربه نکرده باشد و ناگهان دوباره این علایم برگردد ، این شرایط به عنوان عود پانکولیت روده شناخته می شود.

علائم عود پانیکولیت روده

  • مفاصل دردناک و متورم
  • زخم در دهان
  • پوست قرمز ، دردناک و متورم
  • چشمهای تحریک شده و قرمز
  • تنگی نفس
  • ضربان قلب سریع یا نامنظم
  • درجه حرارت بالا
  • مدفوع خونین

پانکولیت روده

علل بیماری کولیت اولسراتیو

عوامل محرک ناشناخته ای مانند رژیم غذایی ، باکتری ها و استرس ممکن است منجر به ایجاد کولیت اولسراتیو شود.
کولیت اولسراتیو نوعی بیماری التهابی روده است. این یک بیماری خود ایمنی است ، به این معنی ک سیستم ایمنی به جای دفاع از بدن در برابر عفونت ، اشتباها به بافت سالم بدن حمله می کند.

علت دقیق کولیت اولسراتیو مشخص نیست ، اما دانشمندان تصور می کنند که ترکیبی از عوامل منجر به پیشرفت بیماری می شود.

عوامل موثر بر ابتلا به این بیماری

استعداد ژنتیکی ، که فرد با آن متولد می شود
واکنش غیر عادی سیستم گوارش به باکتری های روده
عوامل ناشناخته مانند ویروس ها ، باکتری ها ، استرس یا رژیم غذایی
پاسخ ایمنی غیر طبیعی
در حالی که افراد در هر سنی ممکن است به پانکولیت مبتلا شوند ، این بیماری بیشتر در سنین بین 15 تا 25 سال تشخیص داده می شود.
زنان و مردان به طور مساوی تحت تأثیر قرار می گیرند.

تشخیص و زمان مراجعه به پزشک

هنگام تشخیص پانکولیت ، پزشک از فرد در مورد علائم ، سلامت عمومی و سابقه پزشکی وی سوالاتی خواهد پرسید. پزشک همچنین ممکن است معاینه بدنی انجام دهد و از مدفوع و نمونه خون برای بررسی علائم عفونت و التهاب ، از جمله موارد دیگر آزمایش به عمل آورد.

اگر پزشک نگران این موضوع باشد که بیمار ممکن است بیماری التهابی روده داشته باشد ، ممکن است فرد را برای آزمایش های بعدی ارجاع دهد ، از جمله این آزمایشات تشخیصی شامل موارد زیر می باشد :

  • آزمایش خون برای بررسی تعداد سلول ها و مارکرهای التهابی.
  • تصویر برداری با اشعه ایکس یا توموگرافی کامپیوتری (CT)

اسکن برای رد عوارض جدی در شکم در صورت وجود علائم یا نشانه های نگران کننده دیگر.

کولونوسکوپی

یک لوله انعطاف پذیر حاوی یک دوربین به نام کولونوسکوپ – برای بررسی روده بزرگ. در طی کولونوسکوپی ، جراح ممکن است نمونه برداری هایی نیز انجام دهد . روده بزرگ قبل از کولونوسکوپی باید تخلیه شود. این روش حدود 30 دقیقه طول می کشد و می تواند نسبتا ناراحت کننده باشد.

روشهای درمان پانیکولیت روده

درمان پانکولیت به میزان شدید علایم و تأثیر سو این علائم بر روی زندگی فرد بستگی خواهد داشت. در حالی که هیچ درمان شناخته شده ای برای این بیماری وجود ندارد ، دو هدف اصلی در درمان این است که علائم را کاهش دهیم و سپس شرایط را در هنگام بهبودی حفظ نماییم .

دو نوع درمانی که در حال حاضر برای پانکولیت وجود دارد ، دارو و جراحی است.

دارو

چهار شکل اصلی دارویی که برای درمان پانکولیت استفاده می شود:

آمینو سالیسیلات (ASA) برای کاهش التهاب.

این دارو به صورت قرص یا کپسول ، شیاف در راست روده یا از طریق تنقیه در دسترس است. این دارو برای موارد خفیف یا متوسط تجویز می شود و بندرت عوارض جانبی دارد.

کورتیکواستروئیدها همچنین برای کاهش التهاب استفاده می شوند.

این داروی قدرتمند را می توان به صورت خوراکی ، شیاف یا از طریق تنقیه تجویز کرد. به عنوان درمان طولانی مدت استفاده نمی شود ، زیرا کورتیکواستروئیدها می توانند عوارض جانبی جدی مانند پوکی استخوان و آب مروارید ایجاد کنند.

تعدیل کننده های سیستم ایمنی برای کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن.

می توان آنها را به عنوان قرص برای درمان علایم خفیف یا متوسط مصرف کرد. تعدیل کننده سیستم ایمنی می تواند برخی از افراد را در برابر عفونت آسیب پذیر و مستعد کم خونی کند.

داروهای بیولوژیک

اجزای خاصی از سیستم ایمنی بدن را که در التهاب نقش دارند ، هدف قرار می دهد. از طریق تزریق وریدی (IV) از داروهای بیولوژیک استفاده می شودعمل جراحی پانیکولیت روده

یک گزینه برای درمان پانیکولیت روده ممکن است جراحی باشد که باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. اگر شدت این بیماری تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی فرد گذاشته باشد یا فرد به داروها پاسخ ندهد ، جراحی یک گزینه مناسب است. در طی جراحی معمولاً برداشتن روده بزرگ به طور کامل مورد هدف است ، به این معنی که دیگر احتمال بازگشت هر نوع کولیت اولسراتیو وجود نداشته باشد .

با این حال ، هر کسی که به انجام این جراحی فکر می کند ، باید عواقب آن را بسیار جدی در نظر بگیرد. پس از برداشتن روده بزرگ ، مواد زائد بدن را از روده کوچک از طریق سوراخ شکمی خارج می کنند. این مدفوع ها درون کیسه مخصوصی که به عنوان ایلئوستومی شناخته می شود ، جمع می شود .

برای ایجاد کیسه داخلی موسوم به کیسه ایلئوآنال ، ممکن است جراحی دوم بعداً انجام شود. این کیسه روده باریک را به مقعد متصل می کند ، به مدفوع اجازه می دهد به طور طبیعی عبور کند. در کل هرچقدر سخت ولی پانیکولیت روده امکان پذیر است.

عوارض پانکولیت روده چیست؟

سرطان:
اگر فرد به پانکولیت روده مبتلا شود ، خطر ابتلا به سرطان روده در او بیشتر می شود.

مگاکولون سمی:
وقتی التهاب بسیار شدید باشد ممکن است کولون از نظر اندازه گشاد شود. علائم شامل تب ، درد شکم ، کم آبی ، سو تغذیه و پارگی روده بزرگ اشت . درمان پانیکولیت روده یک جراحی اورژانس است.

کم خونی:
کمبود آهن در خون ، ناشی از از دست دادن خون در این بیماری شایع است.

کولیت پوستی:

نوعی نادر و شدید پانکولیت است. علائم شامل کمبود آب بدن ، درد شدید شکم ، اسهال همراه با خون و شوک.
مشکلات روحی :
پانکولیت یک بیماری مزمن است و هیچ درمانی ندارد و افرادی که به آن مبتلا هستند می توانند مسائل عاطفی قابل توجهی را تجربه کنند.

وقتی کسی دچار عود بیماری پانیکولیت روده می شود ، ممکن است مجبور باشد فعالیت های خود را محدود یا تغییر دهد. با این حال ، در دوره های بهبودی ، بیشتر افراد می توانند زندگی سالم و طبیعی داشته باشند. پانکولیت می تواند روابط اجتماعی و کار را تحت تأثیر قرار دهد ، اما صحبت در مورد بیماری و دریافت حمایت عاطفی از خانواده ، دوستان و متخصصان مراقبت های بهداشتی می تواند به بیمار کمک زیادی کند.

درمان پانکولیت

سخن آخر

پانیکولیت روده یک بیماری التهابی روده است که به خونریزی و درد شکمی منتهی می‌شود. درد ناشی از این بیماری به‌صورت ناگهانی یا نوسانی ایجاد می‌شود. از مهم‌ترین علائم این بیماری می‌توان به کاهش وزن، اسهال، کاهش وزن، کم‌خونی و خروج خون و عفونت از روده اشاره کرد.


سوالات متداول

آیا پانیکولیت روده خطرناک است؟

این بیماری می‌تواند خطرناک باشد؛ چرا که کولیت اولسراتیو و کرون روده بزرگ را تحت تاثیر قرار داده و بعد از مدتی ممکن است باعث ایجاد سرطان روده شود.

آیا استرس می‌تواند عامل ایجاد این بیماری باشد؟

طبق مطالعات انجام شده، استرس می‌تواند باعث ایجاد التهاب روده شود. درصورتی‌که فرد بیماری التهابی روده با علائم از بین رونده دارد؛ استرس می‌تواند باعث عود علائم شود.

آیا همیشه درد شکم نشانه ابتلا به التهاب روده است؟

درد شکم در بیماری پانکولیت روده می‌تواند از خفیف تا متوسط متفاوت باشد. درد شکم در کنار دیگر علائم به‌صورت ناگهانی یا به‌مرور ایجاد می‌شود. درد شکم در کنار سایر علائم مانند اسهال، نفخ، کاهش اشتها، خون در مدفوع و ناراحتی معده، نشانه التهاب روده است.

Picture of Rasool Etehadi
Rasool Etehadi
اینجانب رسول اتحادی، هشت سال به عنوان پرستار سالمند و پرستار کودک فعالیت کرده‌ام. کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی دارم و در دوران تحصیل در دانشگاه، مقالات بسیار زیادی را در حوزه سلامت و پزشکی ترجمه کرده‌ام. تا حد امکان در سمینار های بهداشت و درمان شرکت می‌کنم و عاشق تحقیق و تحلیل دانش در حوزه سلامت و بهداشت و درمان هستم.
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
3 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.