مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

مراقبت از رماتیسم در منزل! چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

مراقبت از رماتیسم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مراقبت از رماتیسم در منزل فعالیتی چالش بر انگیز است و پیچیدگی های خاص خود را دارد. بیماری رماتیسم به صورت کلی به هر بیماری که باعث التهاب و درد در محل مفاصل و ماهیچه های بدن گردد، اطلاق می شود. یکی از شایع ترین انواع این بیماری، رماتیسم مفصلی یا rheumatoid Arthritis   می باشد که بر دو نوع التهابی و غیر التهابی تقسیم می گردد.  براساس گزارش بنیاد رماتیسم در آمریکا، زنان دو تا سه برابر مردان به این بیماری دچار می شوند. علایم بروز این بیماری  در زنان  در سنین بین 30 تا 60 سالگی خود را نشان می دهد اما در مردان نشانه ها دیرتر ظاهر می گردندکه در سنین بالا نیاز به پرستار سالمند دارند. همچنین نوعی از رماتیسم وجود دارد که تنها در کودکان بروز می نماید و گروه سنی 1 تا 16 سال را درگیر عوارض این بیماری می نماید.

مراقبت از رماتیسم

این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص مراقبت از رماتیسم در منزل در اختیار فرد مبتلا به این بیماری و همچنین افرادی که از مبتلایان به این بیماری مراقبت می نمایند قرار می دهد:

افزایش دانش و اطلاعات در خصوص بیماری رماتیسم

چه به عنوان فردی که به صورت مستقیم به این بیماری مبتلا هستید و چه به عنوان فردی که از بیمار مبتلا به رماتیسم مراقبت می نمایید ؛ افزایش سطح دانش و مهارت های کاربردی در مورد مدیریت و مراقبت از رماتیسم در منزل بسیار ضروری است. تا آنجایی که ممکن است در خصوص این بیماری و علایم و عوارض آن اطلاعات کسب نمایید و هر چه بیشتر در این خصوص اطلاعات داشته باشید مدیریت و کنترل این بیماری برای شما آسان تر خواهد بود. به عنوان مثال با مطالعه آثار سو مصرف سیگار و الکل بر پیشرفت روند این بیماری، ترک و کاهش مصرف این موارد برای فرد بیمار آسان تر خواهد بود.

نگهداری بیمار رماتیسم حفظ استقلال و حریم شخصی

معمولا افرادی که دچار این بیماری می شوند، در گذشته در زندگی خود افراد مستقل و توانمندی بوده اند که پس از بروز علایم بیماری در انجام امورات خود دچار مشکل و محدودیت شده اند. فردی که با این بیماری درگیر است ممکن است در فعالیت هایی نظیر انجام تکالیف مدرسه یا برداشتن تلفن یا استفاده از قاشق و چنگال و یا استحمام و پوشیدن لباس و … دچار مشکل باشد. لازم است اعضا خانواده و پرستار، به نشانه های بیماری در فرد توجه و دقت کافی را داشته باشند و با احترام به حریم شخصی فرد در صورت نیاز، در انجام فعالیت های ضروری به بیمار کمک نمایند.

حفظ صبر و آرامش 

این بیماران به دلیل مواجه با درد و ناراحتی ممکن است دچار تغییرات خلقی و روحی شوند . عصبانیت و  پرخاشگری در این بیماران امری شایع می باشد. از اینرو لازم است مراقبان بیمار با حفظ خونسردی به افزایش آرامش در بیمار کمک نمایند.

مشورت دوره ای با پزشک روماتولوژیست 

با توجه به متنوع بودن علایم ونشانه های رماتیسم لازم است با مشورت دوره ای با یک پزشک متخصص روماتولوژیست نوع و شدت بیماری مشخص گردد و براساس این موارد روش های مختلف مراقبت از رماتیسم در منزل مورد استفاده قرار گیرد. خوشبختانه برای این بیماری انواع روش های کنترل و درمان وجود دارد. بسیاری از علایم و مشکلات ناشی از این بیماری توسط درمان های ترکیبی مثل دارو، ورزش و تغییر سبک زندگی قابل مدیریت و درمان هستند. از تاثیر داروهای مختلف بر این بیماری آگاه باشید و اگر با مصرف دارویی احساس بهبودی و کاهش عوارض بیماری را نمودید هرگز بدون اجازه پزشک مصرف را قطع ننمایید.

مراقبت از رماتیسم

 

حفظ روابط اجتماعی 

یکی از مهم ترین گام های مراقبت از رماتیسم در منزل حفظ روابط اجتماعی است. ضروری است که فرد مبتلا به این بیماری در حفظ روابط اجتماعی خود کوشا بوده و همچنان با افراد فامیل یا دوستان مورد علاقه در ارتباط باقی مانده و در مجامعی که برایشان مهم است حضور به هم رساند. با اینکار فرد مبتلا از انزوا و بی تحرکی به دور خواهد بود که این امر به بهبود شرایط جسمانی او کمک خواهد نمود.

مشارکت و همراهی افراد خانواده

گاهی لازم است وظایفی که به عهده فرد بیمار بوده است، با شدت گرفتن بیماری، با سایر افراد خانواده جایگزین گردد و برای اینکار  لازم است افراد خانواده در این خصوص به گفتگو و مشارکت بپردازند.

ورزش و فعالیت های جسمانی مستمر

انجام فعالیت های ورزشی مناسب در مدیریت علایم این بیماری بسیار مهم است. انجام فعالیت های ورزشی مناسب سبب میشود که فرد احساس بهتری را تجربه نمایند . براساس نظر متخصصان، بی تحرکی در مفاصل بیمار ؛ شدت بیماری را افزایش میدهد و لازم است با مشورت با یک فیزیوتراپیست با انتخاب بهترین ورزش ها،  فرد را به انجام حرکات مستمر در عضلات ومفاصل تشویق نمایید.

کمپرس گرم یا سرد

درد ناشی از این بیماری ممکن است با سرد یا گرم نمودن محل درد کاهش یابد لذا با  قراردادن یک کیسه آب گرم یا کیسه حاوی یخ که در حوله ای پیچیده شده است  به مدت 10 تا 15 دقیقه  محل درد را کمپرس نمایید .

استفاده از ماساژ

درد ناشی از رماتیسم باعث انقباض و ایجاد درد بیشتری در ماهیچه ها می گردد.  آرام سازی بدن از طریق ماساژ و یوگا برای مبتلایان به این بیماری بسیار سودمند می باشد از اینرو با انجام مستمر ماساژ و تمرینات یوگا در جهت بهبود شرایط بیمار اقدام نمایید.

 برنامه ریزی  فعالیت های روزانه

با داشتن برنامه ریزی مناسب و انجام کارهای مورد نیاز طی چند روز متوالی، میتوان در جهت کاهش فشار و استرس در طی یک روز جلوگیری نمود. به عنوان مثال حمل یک کیسه کوچک در چند مرحله خرید،  بهتر از حمل یک کیسه سنگین در یک وعده خرید می باشد.

 رژیم غذایی مناسب

یکی از بهترین روشها برای مراقبت از رماتیسم در منزل توجه به رژیم غذایی فرد می باشد. گنجاندن مقادیر متعادلی از میوه و سبزیجات در رژیم غذایی فرد بیمار سودمند خواهد بود. از آنجاییکه افزایش وزن استرس و فشار را در مفاصل افزایش می دهد لذا جلوگیری از افزایش وزن در مبتلایان به این بیماری بسیار حیاتی بوده و این امر از طریق اصلاح رژیم غذایی افراد امکان پذیر است. ماهی، لبنیات، چای سبز، مرکبات، روغن زیتون، سیر، گردو، گیلاس و حبوبات از دیگر موادی هستند که ضروری است در رژیم غذایی بیمارگنجانده شود.

مراقبت از رماتیسم

ایجاد تغییرات در منزل

انجام بعضی تغییرات ساده در چینش وسایل خانه و یا استفاده از وسایل کمکی برای حرکت و جابه جایی فرد بیمار می تواند در بهبود شرایط او بسیار موثر باشد. به عنوان مثال استفاده از اتاق همکف به جای اتاق های طبقات بالا و  استفاده کمتر از پله ها در منزل می تواند در بهبود کیفیت زندگی بیمار تاثیر گذار باشد.

مرکز سلامت اول  با کادری با تجربه و ماهر ، با ارائه خدمات پیشرفته و تخصصی در خصوص پرستار در منزل از رماتیسم به افراد بیمار و خانواده آن عزیزان کمک می نماید تا با بهترین کیفیت به زندگی خویش ادامه داده و بر مشکلات ناشی از این بیماری غلبه نماید.

 

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
4 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.