مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

درمان جای زخم قدیمی

درمان جای زخم قدیمی یا اسکار

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

درمان اسکار یا جای زخم  scar treatment یکی از مهم‌ترین مسائلی است که ممکن است افراد پس از تجربه یک آسیب یا صدمه به بافت پوست با آن روبرو هستند. اگر پوست آسیب ببیند، پروتئینی ایجاد می کند که به عنوان کلاژن شناخته می‌شود و زخم را ترمیم می کند. این روند بهبودی در هر زمان برش، سوختگی یا آسیب دیدن پوست در اثر بیماری‌هایی مانند آکنه یا آبله مرغان اتفاق می افتد. در حالی که پوست به طور موثری در ترمیم و بسته شدن زخم های خود  فعالانه عمل می‌کند، کلاژن و پوست ترمیم شده جدید اغلب به صورت یک اسکار قابل مشاهده است. جای زخم یکی از دشوارترین مشکلات زیبایی پوست برای درمان است. در حالی که درمان اسکار جدید امکان پذیر است، از بین بردن جای زخم های قدیمی بسیار دشوار است.

اگرچه محققان بیان نموده اند که بسیاری از داروهای طبیعی باعث کاهش یا از بین بردن جای زخم ها می شوند، اما بیشتر آن‌ها فاقد هرگونه شواهد علمی در مورد عملکرد این داروها هستند. چند داروی خانگی ممکن است ارزش امتحان برای از بین جای زخم های قدیمی و درمان اسکار را دارد، اما بهترین راه برای کاهش جای زخم، مراقبت از بیمار زخمی و زخم های او در هنگام بهبودی است که از همان ابتدا شکل گیری اسکارها را محدود نمود.

عوامل به وجود آمدن جای زخم

اسکار معمولاً در اثر جراحات ، جراحی یا بیماری های پوستی ایجاد می شود. بعضی از انواع اسکارها سریع‌تر از بقیه بهبود می‌یابند.
نوع اسکاری که فرد ایجاد می کند به عوامل زیادی بستگی دارد ، از جمله:

 • آسیب پوستی: به نوعی بصورت مانند آکنه، جراحی یا سوختگی رخ داده است که علت نازک شدن پوست نیز می‌شوند.
 • نوع پوست طبیعی شخص: برخی از انواع اسکارها ممکن است در خانواده ها به صورت ارثی شایع باشد و ضخامت، رنگ و بافت پوست یک فرد ممکن است در میزان اسکار پس از زخم تأثیر بگذارد.
 • محل آسیب دیدگی پوست: ممکن است در بعضی از نقاط بدن ضخیم تر یا سفت باشد، که می تواند در ایجاد اسکار تأثیر بگذارد.

به نقل قول از سایت verywellhealth

Though scars are common, some are more visible than others, and many people want to get rid of their scars to improve their skin’s appearance. Many scars fade over time, and though there are no treatments to make scars disappear entirely, there are medical treatments and home remedies that may help reduce their appearance, depending on the type of scar.

عوامل به وجود آمدن جای زخم
اسکار معمولاً در اثر جراحات، جراحی یا بیماری های پوستی ایجاد می شود.

انواع اصلی اسکار یا جای زخم

شناختن نوع اسکار هنگام تصمیم گیری در مورد نحوه درمان اسکار مفید است. که در کل به 5 نوع اصلی تقسیم شده‌اند.

1. کلوئیدها

اسکار کلوئیدی معمولاً بسیار بزرگتر از خود زخم است. برجسته ، به رنگ تیره است و پس از بهبودی زخم می تواند به رشد خود ادامه دهد. کلوئیدها می‌توانند عوارضی مانند تداخل در حرکت پوست اطراف زخم، درد و خارش داشته باشند. ممکن است بیشتر در افرادی با رنگ پوست تیره دیده شوند و با گذشت زمان برطرف نمی شوند و خود به خود از بین نمی‌روند.

2. جای زخم هایپرتروفیک

این اسکارها مانند کلوئیدها معمولاً برجسته و قرمز هستند. اما فقط در محل آسیب دیده می شوند. ممکن است خارش دار یا دردناک باشند اما با بهبود کامل پوست ، این وضعیت اغلب بهبود می یابد. جای زخم هایپرتروفیک اغلب کوچک می شود و با گذشت زمان ناپدید می گردد، اگرچه این روند ممکن است سال‌ها طول بکشد.

3. اسکارهای آتروفیک

اسکار آتروفیک به صورت گودال یا فرورفتگی در پوست ظاهر می شود. در نتیجه آسیب به کلاژن پوست ایجاد می شود و معمولاً با بیماری هایی مانند آبله مرغان و آکنه ایجاد می‌شود.

انواع اصلی اسکار یا جای زخم
اسکار آتروفیک به صورت گودال یا فرورفتگی در پوست ظاهر می شود.

4. اسکار انقباضی یا زخم های Contracture

این زخم ها باعث سفت شدن یا انقباض پوست می شوند. آنها اغلب نتیجه سوختگی هستند و می توانند دردناک باشند. اسکارهای انقباضی ممکن است عضلات و اعصاب زیر پوست را تحت تأثیر قرار دهند و می توانند حرکت قسمت آسیب دیده بدن را کاهش دهند.

5. اسکارهای گسترده

این اسکارها که به زخم های گسترده نیز معروف هستند، پس از جراحی شایع هستند. یک اسکار وقتی کشیده و پهن می شوند که جای زخم روی برش ایجاد شده باشد . این اسکارها معمولاً صاف و کمرنگ هستند ، بنابراین کمتر به روی آن‌ها برجسته یا تورفتگی دیده شوند.

درمان از بین  بردن جای زخم قدیمی

بسیاری از لوسیون ها، کرم ها و سایر محصولات وجود دارند که باعث کاهش اسکار و عوارض جای زخم می شوند. اما در کنار این‌ها، برای کسانی که مایل به درمان غیر تهاجمی اسکار در خانه هستند ، چند گزینه زیر ممکن است مفید واقع شود. در این مقاله از مرکز پرستاری در منزل سلامت اول ما همه گزینه های درمان جای زخم قدیمی را برای شما جمع آوری کرده‌ایم.

1. ورق و ژل سیلیکون

از بین تمام داروهای خانگی برای جای زخم ، سیلیکون ممکن است بیشترین شواهد را در مورد اثر بخشی داشته باشد. تعدادی از مطالعات طی 20 سال گذشته تأیید کرده‌اند که استفاده از ورق سیلیکون یا ژل می تواند به تدریج ظاهر زخم را بهبود بخشد:

بر اساس یک مطالعه ، نشان داده شده است که ورق سیلیکون یک درمان اثبات شده برای اسکار در طول سال‌ها است. یک بررسی بیان می کند که ورقه های سیلیکونی ظاهر زخم هایپرتروفیک را بهبود می بخشد. مطالعه دیگری نشان داد که یک ژل سیلیکون به اندازه ورق سیلیکون در کاهش زخم هایپرتروفیک و کلیوئید موثر است. هم‌چنین ژل سیلیکونی موضعی باعث بهبود اسکارهای کلوئیدی و هیپرتروفیک می شود.

محصولات درمان اسکار سیلیکون در بسیاری از فروشگاه ها بدون نسخه پزشک موجود است. پزشکان همچنین ممکن است این روش درمانی را پس از جراحی یا برای جلوگیری از تشکیل اسکار پس از آسیب تجویز کنند. سیلیکون خطر عوارض جانبی کمی دارد و استفاده از آن آسان و بدون درد است.

کاهش اسکار
بسیاری از لوسیون ها، کرم ها و سایر محصولات وجود دارند که باعث کاهش اسکار و عوارض جای زخم می شوند.

2. عصاره پیاز برای از بین بردن جای زخم

یکی از معروف ترین درمان های طبیعی برای درمان جای زخم ، عصاره پیاز است. این عصاره به طور گسترده ای در محصولات درمان اسکار که در فروشگاه های دارویی موجود است، موجود است. یک محصول اختصاصی عصاره پیاز پس از 4 هفته جای زخم ها را بهبود بخشیده و نرم می کند. افرادی که از ژل عصاره پیاز استفاده کردند، پس از 4 هفته در بافت اسکار، نرمی، قرمزی و ظاهر کلی زخم تغییرات فاحشی را تجربه کرده‌اند. با وجود این مطالعات، شواهد در مورد عصاره پیاز ادامه دارد. یک مطالعه نشان داد که عصاره پیاز در درمان اسکار بهتر از یک پماد بر پایه چربی عمل نمی‌کند.

3. استفاده از لایه بردارهای شیمیایی

بسیاری از کرم ها و سرم های بدون نسخه پزشک حاوی لایه بردار هستند. این مواد برای کمک به از بین بردن لایه های خارجی پوست مرده و ایجاد ظاهر شفاف‌ تر طراحی شده اند. اگرچه برخی ادعاها وجود دارد که لایه بردارها می توانند تنها خطوط ظریف را صاف کنند، اما ممکن است برای برخی از انواع زخم ها و علائم تیرگی مفید باشد. در بررسی لایه برداری حاوی گلیکولیک اسید و ترکیب اسید سالیسیلیک ماندلیک مشخص شد که هر دو نوع بهبودی را نشان می‌دهند.لایه برداری از اسید گلیکولیک می تواند ظاهر زخم های آتروفیک را بهبود بخشد.

4. ماسک صورت، آبرسان و ضد آفتاب در درمان اسکار

گرچه ضد آفتاب به تنهایی باعث بهبود جای اسکار نمی شود ، اما می تواند جلوگیری از بدتر شدن آنها شده و به روند محو شدن طبیعی آنها کمک کند. به افرادی که از گلیکولیک اسید یا سایر محصولات محو کننده اسکار استفاده می‌کنند توصیه می شود از ضد آفتاب استفاده کنند. ضد آفتاب به جلوگیری از تیرگی کمک می کند، که همان تیرگی باعث ایجاد زخم بیشتر می شود. استفاده مرتب و مداوم از کرم های ضد آفتاب و لباس های ضد آفتاب هم برای جای زخم های تازه شکل گرفته و هم قدیمی لازم است.

در کنار ضدآفتاب استفاده از ماسک های صورت و آبرسان‌هایی حاوی آلوئه ورا، هیالورونیک اسید و گلاب نیز استفاده کنید. اما بهتر است قبل از استفاده هرکدام با پزشک خود در مورد مشخصات و برند محصول مشورت نمایید.

5. استفاده از روغن های طبیعی

روغن تراپی و استفاده مکرر از روغن های گیاهی بسیار به شما در رفع جای زخم قدیمی کمک خواهد کرد. روغن های مفید برای درمان جای زخم قدیمی شامل موارد زیر است:

 • روغن مورینگا
 • روغن جوجوبا
 • روغن ماکادمیا
 • جوانه گندم
 • روغن آرگان
 • روغن آلوئه ورا
 • روغن نارگیل
 • روغن هسته انگور
 • روغن کنجد
 • مصرف عسل به صورت صابونی شکل
 جای زخم قدیمی
روغن تراپی و استفاده مکرر از روغن های گیاهی بسیار به شما در رفع جای زخم قدیمی کمک خواهد کرد.

6. درمانی جای زخم قدیمی با لیزر

با پیشرفت تکنولوژی برای از بین بردن جای زخم قدیمی لیزر یکی از موثرترین روش های رفع این مشکل است. لیزر با وجود پرتاپ یک اشعه قوی جای زخم هارا می‌سوزاند. باید در نظر داشت درسته که نتیجه کار لیزر بسیار قابل رضایت است اما از هزینه های بالایی برخوردار است و در چندین جلسه مداوم می‌توان نتیجه گرفت.

پیشگیری از اسکار یا جای زخم

بهترین راه برای پیشگیری از بروز اسکار یا جای زخم است، مراقبت مناسب و درست در همان لحظه رخ دادن زخم و یا زخمی که درحال بهبود شدن است، می‌باشد. اگرچه نمی توان از برخی اسکار ها جلوگیری کرد، اما چگونگی بهبود زخم می تواند بر روی شکل ظاهری اسکار تأثیر بگذارد. روش هایی وجود دارد که به حداقل رساندن ظاهر آنها کمک می کند.

1. محل زخم را تمیز نگه دارید

برای بسیاری از بریدگی ها و خراش های جزئی، شستن با صابون و آب ملایم لازم است. زخم را روزی یک بار تمیز کنید.

2. اجازه ندهید زخم خشک شود

مطالعات نشان داده است که یک محیط مرطوب به سلامت زخم کمک می‌کند تا بافت بهبود یابد و می تواند به کاهش تشکیل بافت اسکار کمک کند.

از بین رفتن جای زخم
درمان های خانگی نمی توانند جای زخم را به طور کامل پاک کنند.

3. برداشت به موقع بخیه ها

انتظار طولانی برای از بین بردن بخیه ها یا بیرون آوردن زود هنگام آنها می تواند در بهبودی اختلال ایجاد کند.

جمع آوری

اکثر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی توصیه می کنند روزی یک بار در حین بهبودی زخم از ژل روغنی ساده استفاده و روی آن را با باند تمیز بپوشانند. اینکار از ایجاد یک پوسته سخت بر روی زخم جلوگیری می کند و از تشکیل اسکار پیشگیری می نماید. بنابراین اسکارها می توانند به سلامت جسمی و روانی فرد آسیب برسانند، خصوصاً اگر در ناحیه قابل توجهی مانند صورت باشد. درمان های خانگی نمی توانند جای زخم را به طور کامل پاک کنند. با این حال ، به دلیل کم خطر بودن عوارض جانبی، ممکن است گزینه ای باشد که برای بهبود خفیف تا متوسط در نظر گرفته می شود.

افرادی که با اثرات اسکار دست و پنجه نرم می کنند ممکن است مایل باشند با یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک در مورد گزینه های تهاجمی تر برای  درمان اسکار صحبت کنند. این موارد شامل لیزر، جراحی، استروئید یا سایر روش های درمانی است.

سوالات متداول

1. آیا جای زخم های قدیمی قابل درمان است؟

درمان اسکار هنوز هم می تواند روی زخم های قدیمی تأثیر بگذارد. درحالی که درمان آن‌ها سخت‌تر است و زمان بیشتری برای ظاهر شدن نتایج نیاز است.

2. آیا ژل ها می توانند جای زخم های 10 ساله را از بین ببرد؟

گاها بله، ژل‌ را می‌شود برای درمان اسکارهای قدیمی استفاده کرد. تقریباً 3 تا 6 ماه طول می کشد تا جای زخم های قدیمی بهبود یابد.

3. موثرترین درمان برای اسکار چیست؟

لیزر و سایر درمان‌های نور، این روش درمانی برای همه انواع اسکار است زیرا این درمان‌ها می‌توانند: از ایجاد اسکار و کلوئید جلوگیری کنند.

4. آیا جای زخم برای همیشه پاک می شود؟

از بین بردن جای زخم و ترک‌های پوستی با درمان از بین بردن جای زخم می‌تواند به شما کمک کند ظاهر پوستی جوان‌تر و سالم‌تر داشته باشید. ما نمی‌توانیم به‌طور دائم جای زخم‌ها را از بین ببریم فقط می‌توان گفت جای زخم را کاهش می‌دهیم.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
5 1 رای
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.