مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

آبسه دندان؛ روش درمان آبسه دندان و لثه

آبسه دندان؛ روش درمان آبسه دندان و لثه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

آبسه دندان نوعی عفونت در لثه و دندان بوده که معمولا به شکل تورم به رنگ قرمز همانند جوش بر روی لثه ایجاد میشود. معمولا علت آبسه کردن لثه افزایش باکتری ها مضر در دهان به علت رعایت نکردن بهداشت دهان بوده که در صورت بروز می توانید از روش های مختلفی برای درمان آن استفاده کنید. همچنین با استفاده از مسواک، نخ دندان و رعایت بهداشت به راحتی می توانید از بروز این عارضه دردناک پیشگیری نمایید.

آبسه دندان چیست؟

در پاسخ به سوال آبسه چیست می توان گفت که آبسه دندان به اصطلاح انگلیسی tooth abscess نوعی عفونت است که در داخل لثه و دندان به وجود می آید. این غده عفونی به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و فعالیت باکتری های مضدر ایجاد می شود که به شکل یک جوش قرمز و متورم بر روی لثه ایجاد می شود. ابسه لثه و دندان یک غذه عفونت در اطراف ریشه دندان بوده که می تواند در هر سنی با علائم مختلفی ایجاد شود که در صورت اقدام به موقع خطری نخواهد داشت در غیر اینصورت این عفونت و باکتری می تواند با سرایت به گردن، فک و سایر اعضای بدن مشکلات بیشتری به وجود آورد.

آبسه دندان کودک

آبسه دندان در کودکان معمولا برای دندان های شیری به وجود می آید که اگر به موقع اقدامات لازم صورت نگرید می تواند با آسیب های جبران ناپذیری به همراه باشد. در صورتی درمان آبسه لثه دندان کودکان سریعا انجام نشود و به تعویق انداخته شود می تواند به دندان های دائمی که هنوز رشد نکرده نیز آسیب برساند. بنابراین حتما در اولین فرصت برای درمان آبسه دندان کودک به پزشک و دندانپزشک متخصص مراجعه کنید و از عوارض جانبی جلوگیری نمایید.

عکس آبسه دندان و لثه کودک

آبسه لثه کودکان

عفونت لثه یا همان آبسه لثه کودکان در نتیجه رشد باکتری های مضر در دهان ایجاد می شود که همچون سایر آبسه ها می تواند با بوی بد دهان، عفونت، درد، تورم و سایر علائم همراه باشد که برای جلوگیری از پیشرفت عفونت و عوارض جانبی در صورت مشاهده، والدین گرامی موظف هستند تا در سریع ترین زمان ممکن کودک خود را جهت درمان ابسه لثه نزد پزشک متخصص ببرند. ابسه لثه در کودک معمولا با درد در ناحیه آسیب دبده شروع شده و این درد در هنگام جویدن غذا بیشتر نیز می شود و اگر بر روی لثه التهاب و قرمزی مشهود بود سریعا اقدامات لازم را برای سلامتی فرزند خود انجام دهید.

علائم آبسه دندان

در پاسخ به سوال علائم آبسه دندان چیست می توان گفت که علائم و نشانه های متفاوت و بسیار زیادی دارد که تعدادی از این نشانه ها به صورت زیر می باشد:

 • دندان درد
 • درد به گوش
 • درد در ناحیه آبسه هنگام جویدن غذا
 • بوی بد دهان
 • بی خوابی
 • مشکلات بلع
 • تب
 • درد در فک

علائم و عکس آبسه دندان و لثه

از علائم ظاهری آبسه دندان و دهان میتوان به قرمزی، تورم و التهاب لثه اشاره کرد. توجه داشته باشید که دندان درد ناشی از آبسه لثه و دندان کاملا ناگهانی بوده و در طول روز به مرور زمان بیشتر خواهد شد. در برخی از موارد شدت دندان درد به حدی خواهد بود که فرد درد ضربان دار را در اطراف گوش و گردن خود احساس می کند.

علائم عفونت لثه کودکان

عفونت لثه و آبسه دندان در کودکان می تواند در هر سنی رخ دهد که میتواند با علائم زیر همراه باشد:

 • قرمزی و ورم لثه در ناحیه آسیب دبده
 • بوی بد دهان
 • ورم صورت
 • گوش درد
 • فک درد
 • تورم در غده های گردن کودک
 • تب و افزایش دمای بدن کودک

در صورت مشاهده هر کدام از علائم گفته شده بهتر است در سریع ترین زمان ممکن برای بررسی و ویزیت تخصصی فرزند خود به پزشک و دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

علت آبسه لثه و دندان

علت های زیادی وجود دارد که سبب ایجاد آبسه لثه و دندان می شود اما تعداد زیادی از آن ها مربوط به رعایت نکردن بهداشت دهان می باشد. همین امر سبب رشد باکتری ها در دندان میشود. به طور کلی علت ایجاد ابسه دهان را می توان به موارد زیر تقسیم کرد:

 • عدم استفاده از مسواک
 • استفاده نکردن از نخ دندان
 • مصرف زیاد مواد قندی
 • وجود حفره در دندان
 • ترک خوردگی و شکستگی در دندان
 • مصرف دارو های مضر

انواع ابسه دندان

به طور کلی ابسه دندان و لثه به سه دسته کلی و اصلی تقسیم می شود:

 • آبسه لثه

ابسه لثه در اصطلاح انگلیسی Gingival شایع ترین نوع بوده که فقط بر روی بافت لثه اثر گذاشته و هیچ ارتباطی با دندان ها ندارد.

 • آبسه پریودنتال

ابسه Periodontal یک نوع عفونت بین لثه و دندان است که به هر دو بافت ارتباط دارد. این نوع آبسه نتیجه جمع شدن باکتری و عفونت در کیسه های پریودنتال است که درمان باید برای این مورد سریعا انجام شود و بعد از انجام عمل در بعضی از مواقع نیاز به پرستار بیمار نیز می باشد.

 • ابسه پری اپیکال

ابسه Periapical abscess معمولا در اطراف نوک ریشه ایجاد میشود که دلیل آن وجود حفره در دندان و ورود عفونت از بافت نرم دندان می باشد. این عفونت باعث درد شدیدی شده که در هنگام جویدن غذا نیز افزایش پیدا می کند. برای درمان این نوع می بایست بافت نرم باز شود تا عفونت را بتوان خارج کرد.

انواع ابسه دندان

درمان آبسه دندان

برای درمان آبسه دندان و تخلیه عفونت لثه جهت پیشگیری از مشکلات آتی روش ها و متد های بسیار زیادی وجود که دارد که بهترین روش درمان آبسه دهان به صورت زیر می باشد:

تخلیه آبسه دندان با برش

این متد رایج ترین روش برای خارج کردن عفونت از لثه بوده که در این روش دندانپزشک با استفاده از یک تیغ جراحی یک برش در ناحیه آبسه برای تخلیه عفونت استفاده می کند.

درمان آبسه لثه و دندان با آنتی بیوتیک

معمولا بسیاری از دندانپزشکان بعد از تخلیه و خارج کردن عفونت آبسه دندان با روش برش یک دوره آنتی بیوتیک درمانی را برای از بین بردن کامل باکتری ها را در نظر می گیرند.

درمان ابسه دندان با عصب کشی

برای درمان آبسه دندان پر اپیکال نیاز است تا دندانپزشک از روش عصب کشی دندان استفاده کند و بعد از تمیز کردن کانال دندان آن را مجددا با مواد مخصوص پر نماید تا آبسه دندون درمان شود.

کشیدن دندان برای رفع آبسه دندان

در صورتی که درمان ابسه دندون دیر انجام شود عفونت بسیار زیاد سبب سست شدن ریشه شده که در اینصورت برای تخلیه عفونت نیاز به کشیدن دندان می باشد.

درمان آبسه دندان و دهان

A doctor cannot treat an abscess, but they may prescribe medication and advise on self-care and pain management and are also likely to know the fastest way of getting emergency treatment if required.

Incision: The dental abscess needs to be cut out and the pus, which contains bacteria, drained away. The doctor will administer a local anesthetic.

Treating a periapical abscess: Root canal treatment will be used to remove the abscess. A drill is used to bore a hole into the dead tooth so that the pus can come out. Any damaged tissue will be removed from the pulp. A root filling is then inserted into the space to prevent subsequent infections.

Treating a periodontal abscess: The abscess will be drained and the periodontal pocket cleaned. The surfaces of the root of the tooth will then be smoothed out by scaling and planing below the gum line. This helps the tooth heal and prevents further infections from occurring.

درمان آبسه دندان کودک

درمان آبسه دندان کودکان همانند سایر افراد بوده که بعد از تشخص نوع ابسه پزشک نوع درمان را مشخص می کند که در بعضی مواقع آبسه دندان حاد نبوده و با مصرف آنتی بیوتیک ها در مدت زمان کوتاهی رفع می شود و گاهی آبسه دندان و لثه کودکان بقدری حاد می شوند که نیاز به برش و خارج کردن عفونت می باشد. توجه داشته باشید که برای آبسه دندان در کودکان به هیچ عنوان از درمان های خانگی استفاده نکنید.

همچنین در برخی مواقع پزشک برای تخلیه کامل عفونت دندان کودک مجبور به کشیدن دندان شده است. بنابراین همانطور که گفته شد سعی کنید درمان آبسه لثه کودکان خود را در سریعترین زمان شروع کنید و برای کاهش درد فرزند خود به هیچ عنوان از اسپری و ژل های بی حسی موضعی استفاده نکنید.

درمان خانگی آبسه دندان

در صورت بروز آبسه لثه و دندان می توانید قبل از مراجعه به دندانپزشک از روش های زیر برای جلوگیری از گسترش عفونت استفاده نمایید:

شستن دهان با اب نمک برای ابسه لثه

یکی از روش هایی که برای جلوگیری از پیشرفت عفونت دندان و لثه در منزل می توانید استفاده کنید، شست و شو دهان با محلول آب نمک ولرم است که با توجه به خاصیت ضد عفونی کننده نمک می تواند در بهبود آبسه لثه و دندان موثر باشد.

درمان فوری آبسه دهان با جوش شیرین

جوش شیرین می تواند در کاهش باکتری های مضر داخل دهن بسیار مفید باشد که در این روش می بایست نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین را در محلول آب نمک حل کرده و به مدت چند دقیقه آن را در دهان خود نگه دارید.

کمپرس سرد برای درمان ابسه دندان

کمپرس سرد سبب افزایش گردش خون، کاهش درد و تورم می شود که برای تسکین درد ابسه دهان و دندان می توانید چند تکه یخ را با استفاده از حوله و پارچه بر روی محل آسیب دیده کنید.

کمپرس سرد برای درمان ابسه دندان

درمان آبسه دندان با سیر

سیر یک ماده با خاصیت ضد عفونی کننده و تسکین درد بوده که می توانید برای کاهش دندان درد و درد آبسه لثه از آن بهره ببرید. برای استفاده از این روش درمان خانگی آبسه دندان میتوانید سیر را ابتدا له کرده تا به حالت خمیری برسد، سپس مواد را بر روی لثه و دندان خود قرار دهید.

درمان فوری آبسه دندان با اسانس پونه

اسانس پونه میتواند یک نوع درمان فوری و سریع ابسه لثه و دندان در خانه باشد که شما می توانید یک پارچه و دستمال تمیز را به این ماده آغشته کنید و بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید تا اثرات آن را با گذشت زمان مشاهده کنید.

عوارض درمان نکردن آبسه دندان

آبسه دندان و لثه جزو مواردی بوده است که اگر درمان نشود می تواند در آینده با گذشته زمان عوارض جانبی بسیار زیادی همراه باشد که تعدادی از این عوارض به صورت زیر خواهد بود:

 • در صورتی که ابسه دندون مداوا نشود سبب ایجاد کیست عفونتی دندانی در زیر ریشه دندان خواهد شد.
 • در بعضی از موارد ضروری می تواند سبب سست شدن ریشه دندان و از دست دادن آن شود
 • امکان ورود عفونت به خون وجود دارد که در این صورت می تواند سبب سرطان مغز و استخوان شود.

به صورت کلی اگر درمان ابسه لثه، دندان و دهان در تایم مناسب و به موقع انجام نشود می تواند با عوارض جبران ناپذیری در آینده همراه باشد.

عوارض درمان نکردن آبسه دندان

خطرات آبسه دندان کودکان

توجه داشته باشید که ابسه دندان کودکان بدون معاینه و طی کردن مسیر درمان، به هیچ عنوان از بین نمیرود و همانطور که گفته شد اگر تخلیه عفونت لثه در زمان مناسب صورت نگیرد، عفونت و چرک می توانند به سایر اعضای بدن سرایت کند می تواند با انواع بیماری ها و عفونت های شدید صورت و چشم همراه باشد. اگر آبسه لثه دندان بچه ها درمان نشود عفونت ریشه دندان میتواند از طریق جریان خون وارد بدن کودک شود و سبب سرطان شود. همچنین همانطور که گفته شد عفونت شدید می تواند جوانه دندان های دائمی را نیز تهدید کند و سبب آسیب رساندن به آن ها نیز شود.

ایجاد آبسه دندان در تمامی سنین به دلایل مختلفی وجود دارد اما همانطور که گفته شد رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، عدم استفاده از مسواک و نخ دندان سبب افزایش فعالیت باکتری های مضر در دهان خواهد که همین امر با بروز آبسه لثه به همراه خواهد بود. شما می توانید با رعایت تمامی نکات گفته شد از بروز چنین مسئله جلوگیری نمایید. همچنین توصیه می شود در صورت ایجاد آبسه دهان و دندان در اسرع وقت نسبت به درمان آن اقدام نمایید تا در آینده متضرر عوارض جانبی این مسئله نشوید.


سوالات متداول

1. آیا ابسه دندان و لثه همان عفونت دندان است؟

بله آبسه دندان نوعی از عفونت بافت نرم دندان می باشد.

2. امکان تخلیه آبسه لثه در خانه وجود دارد؟

تخلیه و خارج کردن عفونت ابسه دندان در خانه و منزل به هیچ عنوان توصیه نمی شود و می بایست توسط پزشک متخصص صورت گیرد.

3. با آبسه دهان چه کنیم؟

در صورت بروز آبسه دهان بهتر است قبل از هر گونه اقدامی جهت خارج کردن عفونت به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

4. آیا ابسه دندان خطرناک است؟

اگر درمان آبسه دندان به موقع انجام نشود خطرناک بوده و حتی میتواند سبب سرطان نیز بشود.

5. آیا آبسه دندون درد دارد؟

بله و با توجه به نوع آن درد می تواند متغیر باشد.

6. برای آبسه ی دندان کودکان چه کنیم؟

برای ابسه دندان کودکان بهتر است در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کرده و به هیچ عنوان از روش های درمان خانگی و ژل های بی حسی استفاده نکنید.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.