مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

دیسکینزی تاخیری چه عوارضی دارد و چگونه درمان می شود؟

علل دیسکینزی تاخیری

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

دیسکینزی تاخیری یا مزمن  Tardive Dyskinesia یک سندرم عصبی است که با حرکات عضلانی تصادفی و غیر ارادی تشخیص داده می شود و معمولاً در صورت ، زبان ، لب ها یا فک رخ می دهد.

بعضی اوقات داروهایی که برای درمان بیماری های جدی در بیماران استفاده می شوند می توانند به خودی خود مشکلات دیگری ایجاد کنند.یکی از این مشکلات دیسکینزیای تأخیری ( TD) است .

این بیماری به طور معمول در اثر استفاده طولانی مدت از داروهای ضد روان پریشی ایجاد می شود که گیرنده های دوپامین را مسدود می کند. از داروهای ضد روان پریشی برای درمان تعدادی از بیماری های روانی و اختلالات خلقی ، از جمله اسکیزوفرنی ، اختلال دو قطبی و افسردگی استفاده می شود.

علایم دیسکینزی تاخیری
دیسکینزی تاخیری چه عوارضی دارد و چگونه درمان می شود؟

علائم و نشانه های دیسکینزی تاخیری

دیسکینزیا تأخیری عمدتا باعث حرکات تصادفی ، غیر ارادی صورت ، زبان ، لبها یا فک می شود. این حرکات  شامل موارد زیر است :

 • لب زدن ، پوک زدن لب ، یا جمع کردن لب
 • رانش یا برآمدگی زبان
 • لبخند زدن غیر ارادی
 • جویدن های تکراری
 • چشمک زدن سریع
 • حرکات سریع بازوها ، پاها و تنه
 • حرکات غیر ارادی انگشتان

علل و عوامل خطرساز دیسکینزی تاخیری

دیسکینزیای تأخیری عمدتاً به دلیل داروهای کلاس قدیمی که برای درمان اختلالات روانپزشکی استفاده می شوند ، ایجاد می شود. این داروهای ضد روان پریشی که داروهای عصبی نیز نامیده می شوند ، به طور کلی برای درمان اختلالات روانپزشکی تجویز می شوند.

این داروها با انسداد گیرنده های دوپامین در مغز کار می کنند. دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که به کنترل مراکز پاداش و لذت مغز کمک می کند. همچنین نقش عمده ای در عملکرد حرکتی دارد.

مشخص نیست که چرا و چگونه علائم دیسکینزیا تأخیری شروع می شود، اما تصور می شود که این علائم مربوط به انسداد مزمن این گیرنده ها باشد.

پیشنهاد مقاله : 9 مزیت گیاهخواری که لازم است در مورد این رژیم غذایی بدانیم

درمان دیسکینزی تاخیری
علل و عوامل خطرساز دیسکینزی تاخیری

طبق نظر محققان داروهای ضد سایکوتیک قدیمی که باعث ایجاد این اختلال می شوند عبارتند از:

 • کلرپرومازین (تورازین ، پروماپار)
 • فلوفنازین (پرولیکسین ، پرومیتیل)
 • هالوپریدول (هالدول)
 • پروفنازین
 • پروکلرپرازین (Compazine ، Compro یا Procomp)
 • تیوریدازین (ملاریل)
 • تری فلووپرازین (استلازین)

داروهای ضد سایکوتیک جدید کمتر باعث ایجاد این سندرم می شوند، اما هنوز هم ممکن است علائم را تحریک کنند.

داروهای ضد افسردگی زیر نیز ممکن است باعث دیسکینزی تاخیری شوند:

 • آمیتریپتیلین (الاویل)
 • فلوکستین (Prozac)
 • فنلزین (ناردیل)
 • سرترالین (Zoloft)
 • ترازودون (Desyrel ، Oleptro)
علل دیسکینزی تاخیری
این داروها با انسداد گیرنده های دوپامین در مغز کار می کنند.

سایر داروهایی که می توانند این مشکل را ایجاد کنند عبارتند از:

 • متوکلوپرامید (Reglan ، Metozolv ODT) ، که معده را درمان می کند
 • لوودوپا برای بیماری پارکینسون
 • فنوباربیتال ها ، که تشنج را درمان می کنند
 • فنی توئین (دیلانتین ، فنیتک) ، که تشنج را نیز درمان می کند

معمولاً ماهها یا سالها طول می کشد تا علائم دیسکینزی تأخیری ایجاد شود ، اما طبق گفته های محققان ، این اختلال گاهی ممکن است فقط در شش هفته بروز کند.

بر اساس گزارش ژوئن 2018 در مجله علوم مغز و اعصاب ، برخی از  عوامل خطر برای ایجاد این بیماری ، سن بالاتر ، زن بودن و از نژاد سفید یا آفریقایی است.

هرچه فرد بیماری عصبی شدید تری داشته باشد احتمال بروز علائم بیشتر است. افرادی که دیابت دارند ، سیگار می کشند یا سو مصرف الکل دارند نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند.

دیسکینزی همچنین می تواند در مبتلایان به اسکیزوفرنی ایجاد شود که از داروهای ضد روان پریشی استفاده نکرده اند ، نوعی از بیماری که به عنوان دیسکینزی خود به خود شناخته می شود.

دیسکینزیای تأخیری چگونه تشخیص داده می شود؟

یک پزشک احتمالاً دیسکینزیای تأخیری را در افرادی که حداقل سه ماه از داروهای نورولپتیک استفاده کرده اند ، علائم و نشانه های مشکل را دارند  تحت آزمایش قرار می دهد

برای رد احتمال وجود سایر بیماری ها آزمایشاتی انجام می شود از جمله توموگرافی کامپیوتری (CT) ، مغناطیسی با توجه به مرکز اطلاعات بیماری های ژنتیک و نادر ، اسکن تصویربرداری رزونانس (MRI) ، یا توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) ،

برای تشخیص دیس کینزی تأخیری در افرادی که داروهای نورولپتیک مصرف می کنند و پیگیری شدت علائم در طول زمان ، پزشکان همچنین ممکن است از ابزاری به نام مقیاس حرکت غیرارادی غیرطبیعی (AIMS) استفاده کنند.

در طی یک آزمایش AIMS ، پزشک شما حرکت غیر ارادی در سراسر بدن شما را در یک مقیاس 5 درجه ای ارزیابی می کند و شدت حرکات را بر اساس Stat Pearls ارزیابی می کند.

پیش آگهی دیسکینزی تاخیری

پیش آگهی طولانی مدت در افراد مبتلا به دیسکینزیا تأخیری متفاوت است. در صورت تشخیص زود هنگام ، قطع مصرف دارویی که باعث ایجاد علائم می شود می تواند مشکل را برطرف کند ، اگرچه در برخی موارد ، علائم ممکن است به طور نامحدود باقی بمانند یا با گذشت زمان بدتر شوند.

گزینه های درمان و دارو برای دیسکینزی تاخیری

هیچ درمان استانداردی برای دیسکینزی تاخیری وجود ندارد. به احتمال زیاد ، پزشک دارویی را که احتمالاً باعث ایجاد علائم می شود ،را تغییر می دهد . در بسیاری از موارد ، داروهای نورولپتیک به کمترین دوز ممکن تغییر یافته و یا در صورت امکان قطع می شوند.

یک نکته: بر اساس یک بررسی منتشر شده در سال 2017 در مجله Ochsner ، متوقف کردن ناگهانی یک دارو عصبی احتمالاً باعث ایجاد بیماری شناخته شده به عنوان دیسکینزیا می شود.

دیسکینزی تاخیری

گزینه های دارویی

داروی آرامش بخش کلونوپین (کلونازپام) ممکن است در درمان علائم این بیماری موثر باشد. داروهای Austedo (دوتترابنازین) و Ingrezza (والبنازین) توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده به ویژه برای درمان دیسکینزی تاخیر تأیید می شوند . از تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم) برای درمان این بیماری نیز استفاده شده است.

درمان های جایگزین و مکمل

در حالی که روشهای مختلف درمانی جایگزین برای درمان دیسکینزی تاخیری مورد مطالعه قرار گرفته اند ، اما تأثیر آنها نامشخص است. برخی شواهد نشان می دهد که آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAA) می توانند علائم TD را کاهش دهند.

این مکمل ها بدون نسخه به شکل پودر موجود است که می تواند با آب مخلوط شود. جینکو بیلوبا همچنین ممکن است به عنوان درمانی برای علائم TD مفید باشد.

پیشگیری از دیسکینزی تاخیری

وقتی صحبت از TD می شود ، بهترین استراتژی پیشگیری است. این به معنای استفاده منطقی و به جا از داروهای ضد روان پریشی است. در مرحله بعدکنترل منظم بیماران از نظر علائم و اقدام سریع برای مداخله و تغییر درمان در هنگام بروز علائم از جمله اقدامات پیشگیرانه و حیاتی است.

تغییر داروها نیز ممکن است کمک کند. با توجه به متاآنالیز منتشر شده در اکتبر 2018 در روانپزشکی جهانی ، در حالی که همه داروهای ضد روان پریشی خطر TD را دارند ، اما نسل دوم آنتی سایکوتیک ها خطر کمتری دارند.

عوارض دیسکینزی تاخیری

اگرچه اکثر عوارض TD خفیف است ، برخی از آنها ممکن است بسیار شدید باشد و باعث مشکل در بلع ، مشکلات گفتاری و مشکل تنفس شود که لازم است مورد درمان قرار گیرد.

درصد درمان

طبق تحقیق بسیار گسترده که در اکتبر 2018 در روانپزشکی جهانی منتشر شد ، این بیماری در حدود 20 درصد از بیماران تحت درمان با روان پریشی های نسل اول درمان می شود.

تحقیقات نشان می دهد که زنان و بیماران مسن در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند و به ویژه در زنان بعد از یائسگی ، میزان بروز آنها تا 30 درصد بیشتر است.

آمریکایی های سیاه پوست و دیسکینزیای تأخیر

تحقیقات نشان می دهد که نژاد آفریقایی بیشتر از سایر نژادها مستعد ابتلا به این بیماری را دارند.  ارزیابی 1114 بیمار مبتلا به TD نشان داد که بیماران آفریقایی-آمریکایی بیشتر از سایرین به TD مبتلا می شوند.

شرایط و علل مرتبط با دیسکینزیای تاخیری

همانطور که در بالا ذکر شد ، اختلالات زیر می تواند علائمی شبیه به علائم ناشی از دیسکینزیای تاخیری ایجاد کند :

 • بیماری هانتینگتون
 • فلج مغزی
 • سندرم تورت
 • دیستونی

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.